Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Carmina Burana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Soarele
Am achizitionat de curand un CD cu opera lui Orff, Carmina Burana. Am vrut sa aflu mai multe despre aceasta lucrare si pe internet nu am gasit decat versurile in latina si engleza si cateva detalii despre Orff huh.gif . Intrebarea mea este: Ce stiti voi mai mult despre Carmina Burana?si....Ce parere aveti?
genicon
In afara de faptul ca am ascultat si imi place la nebunie (am remarcat un fragment de pe cand era o reclama la niste telefoane mobile, parca...) nu stiu nimic despre Carmina Burana sau Orff. Nici macar versurile...
Soarele
Pentru versuri uite-te pe google. biggrin.gif
black ice
Cam la fel si eu, inafara faptului ca am ascultat si ca mi-a placut nu stiu nimic in plus.
undone
Versurile la Carmina Burrana sunt la http://www-astro.physics.ox.ac.uk/~rejs/carmlyr.html#track1 cu traducere in engleza wink.gif
Likurici
Imi place foarte mult, de fapt am si mentionat-o la preferinte muzicale.
Poate te ajuta linkul asta: http://www.art-5.com/music/composition/com...carmina_burana/
atomixa
Pot spune ca am cantat piesa asta. woot_jump.gif Da... sunt la un liceu de muzica si am cantat-o cu corul... ce pot sa-ti spun e ca e f grea ca partitura si ca inaltimi... iar noi suntem cred ca singurul cor si orchestra de copii care am cantat piesa asta (cls 9-11 orchestra si 9-12 corul) impreuna cu un cor de copii (cls 5-8) si solista... soprana. Am cantat doar unele parti deoarece e foarte complexa. Am cantat-o acum 2 ani... e cea mai importanta culegere de poezii datand din prima jumatate a sec. XIII, a fost intocmita la manastirea Benadictbeuren (in N Bavariei), cuprinde peste 200 de poezii in limba latina si germana.Subiectul e vesel, glumet, satiric, iar in general e invocata zeita Fortuna... Carmina burana face parte dintr-o trilogie - "Trionfi" (este prima); celelalte sunt Catuliie Carmina si Triumful Afroditei.
Lucrarea are prolog, 3 parti si epilog si poate fi prezentata in 3 variante: concertanta, scenica sau coregrafica.
Sper ca ti-am putut fi de folos cu ceva... daca mai gasesc ceva iti mai spun... oricum e o piesa super...

zbyee thumb_yello.gif
Mihai
Bine ai revenit la Han, atomixa! welcome.gif
atomixa
mersic.....e fain pe aici pe la voi.. 5.gif va salut pe toti

zbyeee cloud9.gif
Arlequine
iar viu cu recomandari...
ascultati Therion- O, Fortuna:)...varianta gigi...superb:)
am auzit si o varianta tehno...si suna chiar interesant:)
babyblue
cred ca asta e cea mai buna muzica si ca merita ascultata...cred ca e important sa o asculte cei care au cat de cat o cultura general mai vasta!!! e super bine ca mai exista si oameni care asculta si muzica buna!!! va pup si tineti-o tot asa!!! wink.gif
tolstoievski


In original, carmina Burana reprezinta o colectie de poeme si cintece profane, precum si scurte piese de teatru, gasita in 1803 la BENEDIKTBEUERN, o minastire benedictina aflata la 100 km sud de Munchen. Manuscrisul cuprindea peste 250 de poeme si era datat in sec. 13, desi se presupune ca majoritatea pieselor sint compuse in sec. 12. In 1847, Johann Andreas Schmeller, un librar din Munchen, publica pentru prima data aceasta colectie, dindu-i numele latin Carmina Burana, cee ce s-ar traduce prin « cintecele de la Beuren », sau mai exact « cintecele de la BENEDIKTBEUERN ». Cele mai multe dintre textele originale sint scrise in latina, limba ce reprezenta la acea vreme un standard in lumea literara.
In general, temele poemelor sint primavara, dragostea si viata desfrinata din taverne. Opera lui Orff contine 25 de poeme, trasate pe scheletul mai amplu al manuscrisului. Autorii textelor originale, cei care se autodenumisera « goliarzi » (o categorie de calugari putin ancorati in viata monahala, care traiau ca niste menestreli) si proslaveau viata libertina, dragostea, petrecerile si artele.
Versurile, desi foarte erotice si explicite, sint totusi de o senzualitate iesita din comun si pline de umor (uneori negru !).
Una peste alta, manuscrisul original reprezinta una dintre cele mai importante surse de poezie medievala germana si cu siguranta esenta poeziei goliardice europene.

Carl Orff s-a nascut la Munchen in 1895 si a murit tot acolo in 1982. A absolvit Academia de Muzica si a luptat in primul razboi mondial. In 1924 fondeaza la Gunter School la Munchen, o organizatie care se ocupa de educatia muzicala a tinerilor. Prima reprezentatie a Carminei Burana are loc in 1937. Principalele sale lucrari sint : Carmina Burana (Songs of Beuren), cantiones profanae (1936), Catulli Carmina (Songs of Catullus), ludi scaenici (1943), Trionfo di Afrodite (Triumph of Aphrodite), concerto scenico (1951). Der Mond (The Moon), ein kleines Welttheater (1945), Antigonae (1949), Die Kluge (The Clever Girl) (1942); Die Bernauerin (1945); Astutuli (1946); Comoedia de Christi Resurrectione, an Easter play (1955); Oedipus der Tyrann (1958); Ludus de Nato Infante Mirificus, a Christmas play (1960); Ein Sommernachtstraum (A Midsummer Night's Dream), incidental mus. for Shakespeare (1964); Prometheus (1967); De temporum fine comoedia (1969-71).

Va recomand “Der Mond” o lucrare excelenta, citeva clase peste Carmina Burana, din punctual meu de vedere. Oricum, Carmina este una dintre acele lucrari care ajung banale si sufera cumplit tocmai din cauza celebritatii si mediatizarii prea intense (tot parerea subsemnatului, care poate fi nu chiar cea mai avizata!).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.