Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine Isi Da Seama?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2
halcyon_lll
Cica era un om care mergea cu masina prin desert. La un moment dat, dupa ore de mers, masina se defecteaza si omul o ia pe jos. Dupa alte ore de mers el ajunge la o casa. Bate la usa si un om ii deschide. Soferul il intreaba daca are telefon si il roaga sa il lase sa sune la cei de la tractari auto sa vina sa il ia. Barbatul ii zice ca are telefon in camera de la etaj, langa dulap si poate da telefon linistit. Un singur lucru sa nu faca: sa nu deschida dulapul!. Soferul ii multumeste si se duce sa dea telefon, dar cum curiozitatea il invinge deschide dulapul. Dupa ce a vazut ce era in dulap si-a dat seama ca va muri in acea zi. De ce oare?
halcyon_lll
Se pare ca nimeni nu isi da seama ...asa ca uite cum facem...puteti sa imi puneti intrebari dar la care sa pot raspunde numai cu da sau nu...ok?
ypsilonalpha
Hai ca intreb eu:

1. Conteaza ce fel de defectiune avea masina?
2. Dulapul era unul normal, adica continea haine? Sau continea si altceva?
3. Telefonul era functional?
Mihai
Poate era o bomba in dulap si in momentul in care l-a deschis a declansat-o. rofl.gif
Antont
Sau era un cadavru si si-a dat seama tipu' ca a nimerit in casa unui ucigas in serie and stuff rofl.gif ...
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Nov 23 2003, 11:32 PM)
Poate era o bomba in dulap si in momentul in care l-a deschis a declansat-o. rofl.gif

... Sau un sarpe veninos care l-a muscat ... dar ar fi prea simplu, cred rolleyes.gif
axel
Sau o multime de scorpioni, ca doar erau in desert rolleyes.gif
rofl.gif
halcyon_lll
Ii raspund lui Ypsilonalfa(sper ca am scris bine)
1.nu
2.da , nu
3.da
ypsilonalpha
QUOTE (halcyon_lll @ Nov 24 2003, 05:59 PM)
Ii raspund lui Ypsilonalfa(sper ca am scris bine)
1.nu
2.da , nu
3.da

Cita veeme se intelege ca despre mine e vorba, poti scrie cum vrei. laugh.gif

4. Erau p-acolo prin dulap haine mai deosebite? Ma gindesc la un costum de protectie anti-radiatii sau anti-coroziv, ceva ...
5. Casa era izolata in deshert?
halcyon_lll
4.da
5nu neaparat
RamonaV
Omul ala era Moartea cumva si ii vazuse "imbracamintea" speciala cu accesoriul special, adica acea coasa binecunoscuta?
ypsilonalpha
6. Era un costum de protectie anti-radiatii? (Ma gindesc ca o fi nimerit in moijlocul unui experiment cu bomba atomica)
Catalin
Omul cu care s-a intilnit avea vreo imbracaminte speciala?
halcyon_lll
nu
nu
nu cand a deschis usa
marky
Ce inseamna ca va muri in acea zi ? 1min, 1h, 10h ?
ypsilonalpha
7. Meseria omului din casa era legata in vreun fel de deshert?
8. Pina la urma omul a dat telefonul cu pricina sau ceea ce a vazut in dulap l-a facut sa se razgindeasca?
Zed
a ) Totul este un vis?
b ) Fata Morgana?
halcyon_lll
QUOTE (marky @ Nov 25 2003, 01:13 PM)
Ce inseamna ca va muri in acea zi ? 1min, 1h, 10h ?

In acea zi...nu conteaza cand!
halcyon_lll
QUOTE (ypsilonalpha @ Nov 25 2003, 01:59 PM)
7. Meseria omului din casa era legata in vreun fel de deshert?
8. Pina la urma omul a dat telefonul cu pricina sau ceea ce a vazut in dulap l-a facut sa se razgindeasca?

7. nu deloc
8.da a facut telefonu
desertul e irelevant...putea fi si oras
halcyon_lll
QUOTE (Zed @ Nov 25 2003, 02:06 PM)
a ) Totul este un vis?
b ) Fata Morgana?

a) nu
cool.gif nu
tongue.gif
ypsilonalpha
9) Daca tipul nu ar fi deschis dulapul atunci ar mai fi murit? Adica deschiderea dulapului a declansat o serie de evenimente care duc inevitabil la moartea omului, sau ar fi murit oricum in ziua aia?
halcyon_lll
da...oricum ar fi murit
Zod
10. Exista o logica in toata povestea?
RamonaV
11. In dulap era o oglinda si in oglinga tipul l-a vazut pe gazda cum chiar il ucide tongue.gif
Zod
QUOTE (RamonaV @ Nov 26 2003, 06:41 PM)
11. In dulap era o oglinda si in oglinga tipul l-a vazut pe gazda cum chiar il ucide tongue.gif

yikes.gif ar fi prea simplu! laugh.gif
halcyon_lll
QUOTE (Zod @ Nov 26 2003, 12:39 PM)
10. Exista o logica in toata povestea?

da
halcyon_lll
QUOTE (RamonaV @ Nov 26 2003, 06:41 PM)
11. In dulap era o oglinda si in oglinga tipul l-a vazut pe gazda cum chiar il ucide tongue.gif

nu
halcyon_lll
Vad ca nimeni nu si-a mai dat osteneala, de ceva zile, sa imi raspunda la mica mea problema de logica. asa ca dau raspunsul cu oarecare retinere: In primul rand, omul caruia i se stricase masina era negru(afro-american daca vreti!) si in dulap erau niste haine pe care era scris KKK(Ku Klux Klan), de unde rezulta ca omul care i-a deschis era rasist si il va omori!
smile.gif
axel
Si daca era costum de carnaval?
halcyon_lll
Nu era costum de carnaval...Era real! tongue.gif
KodiaK
Super misto problemele de genu asta. Hai ca va zic si io una. Recunosc ca e luata dp un alt forum.

In mijlocul unui camp a fost gasit cadavrul unui om, complet dezbracat, si cu un pai in mana.

Cum si de ce a murit omul?


Aceleasi reguli ca mai devreme: YES/NO questions only.

PS: cice stie rasp sa nu sara de la inceput, sa-i mai lase si pe altzi sa se chinuie.
denise
a murit inecat, s-a agatat de ultimul pai rofl.gif
bubu
Pai daca murea inecat si era in mijlocul unui cimp trebuia sa fie schelete pina acum.
Eu zic ca facea plaja si se juca cu un pai.
Si a murit subit.Stop cardiac.
KodiaK
bubu si denise suntetzi pe laga rau. Nu incercatzi sa-mi datzi rasp direct ca e greu. Punetzi intrebari la care sa rasp cu DA sau NU ( legate de problema evident tongue.gif )
ViP
Poi poate bietul om calatorea cu balonul si dintr-o data balonul a inceput sa cada si atunci echipajul s-a hotarat sa arunce tot ce era in balon dar nu a fost suficient si au decis sa traga la sorti cine se sacrifica. Astfel cel cu paiu in mana care era mort pe camp era cel care a tras paiul cel mai scurt si a trebuit sa se arunce din balon.
georgeones
da puteai sa ai lasi si pe alti ,ai stricat tu toata treaba 50.gif
ViP
Daca tot v-am "stricat" enigma de mai devreme , atunci o spun eu trei ghicitori foarte simple sa va ganditi la ele :


1) Pentru ce crima esti pedepsit daca incerci sa o comiti, si nu esti pedepsit daca chiar o comiti ?


2) De cate caramizi este nevoie pt. a termina o cladire din caramizi ?


3) Ce a nu au avut Adam si Eva si au avut toti ceilalti oameni ?
georgeones
suntem chit wink.gif spoton.gif
georgeones
la aia cu adam si eva e cumva vb de haine ??? tongue.gif
ViP
NU, nu e vorba de haine (cu toate ca si acesta ar putea fi un raspuns).
georgeones
parinti??
ViP
Perfect, raspuns 100 % corect ! Felicitari.
georgeones
la aia cu caramizile, ai nevoie de una
calfa
Eu zic ca de nici una.
ViP
Binenteles, asta e raspunsul.......de ultima caramida e nevoie ca sa termini cladirea. (am spus eu ca sunt usoare ghicitorile....dar trebuia sa zic ca sunt foarte usoare)
georgeones
aveam 2 variante .1 caramida sau nici una da nu mi-a raspuns VIP la prima nedumerire biggrin.gif

Later edit #1: haha ,am avut dreptate
Later edit #2: crimele sunt de mai multe feluri? n-am stiu smile.gif)

Edit by E.B.E.: Am compactat trei posturi consecutive in acesta, pentru marirea lizibilitatii si economie in baza de date ;P.
ViP
Nu ai stiut ca sunt mai multe tipuri de crime ????.......mai gandeste-te poate reusesti sa gasesti raspunsul si la ultima ghicitoare .
georgeones
la asta numai stiu,am o teorie da nu o pun mie sa nu aberez,ai las pe alti cu capul mai mare sa isi dea seama cool.gif

Later edit: cumva pt orice crima?

Edit by E.B.E.: si inca o data ;P...
ViP
Nu ..... mai incearca ....este foarte simplu.
georgeones
pt nici o crima biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.