Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Baraka
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Void of Silence
Una din cele mai bune realizari pe care am vazut-o...
Derulare de imagini de o calitate deosebita pe un fond sonor pe masura, baraka e un film "documentar", daca vreti, care reuneste umanitatea si bestialitatea fiintei umane si care captiveaza prin mesajele transmise... pe mine cel putin, m-a coplesit... mai exista inca 7 sau 8 filme din aceeasi serie, de acelasi fotograf facute, ron fricke, dar sunt chiar greu de gasit... baraka insa se pare ca e cel mai bun...



________________________________
On ne peut vivre longtemps avec un sentiment qu'on ne peut accomplir. On le tue ou il nous tue.
tolstoievski


Ma bucur ca mai exista oameni care apreciaza cum se cuvine un documentar "fara vorbe", dar cu un soundtrack de exceptie. Cit despre Ron Fricke, nu stiu daca a fost o neatentie sau o informare gresita, nu este fotograf, ci regizor, editor si responsabil cu imaginea in filmele sale ... Fricke a mai lucrat la Koyaanisqatsi (1982), primul film din trilogia regizorului Godfrey Reggio (au urmat Powaqqatsi in 1988 si Naqoyqatsi in 2002), trilogie care a beneficiat de muzica excelenta a compozitorului contemporan Philip Glass.
Despre Baraka ... magnifica imagine si cadre de-a dreptul senzationale! Daca tinem cont de faptul ca a fost filmat in 14 luni in 20 de locatii din intreaga lume, intelegem ca nu a fost deloc usor pentru echipa, insa rezultatul este o bijuterie. Pe scurt, subiectul este revelarea relatiilor oamenilor din diverse culturi cu pamintul pe care traiesc, cu natura si divinitatea ...
Filmul va fi proiectat intr-una din saptaminile urmatoare la clubul de care ma ocup (gasesti informatii despre el la "raionul" de muzica de pe acest forum, thread-ul se cheama Cinemateca Rock Jazz, parca!)... iar soundtrack-ul este disponibil pentru cei interesati tot la subsemnatul ... gratis!
Jazz
Baraka thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Va recomand si eu "Koyaanisqatsi. Life out of Balance" si "Powaqqatsi. Life in Transformation". Amandoua sunt extraordinare!!! Primul e produs de F. F. Coppola si la al doilea i s-a alaturat si G. Lucas.
Pacat ca am ratat "Naqoyqatsi" in cinematografe.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.