Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cafeaua
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Pagini: 1, 2
Nana Floare
Ador gustul cafelei. Preferata mea e Starbucks Columbia...Daca cafeaua e proasta, o beau cu lapte, ca sa nu simt gustul naspa...Daca e de buna calitate, o beau pura, fara zahar si fara lapte...

In anii studentiei dormeam 4 ore pe noapte si invatam ca un prost (i.e. non-stop)...aveam nevoie de trei cafele zdravene pe zi:
1. de dimineata, bauta cu ochii rosii de nesomn;
2. de amiaza, bauta dupa masa ca sa sar peste siesta;
3. de seara, bauta dupa 8pm, ca sa pot sa stau treaz pana noaptea la 3am...

Anii au trecut, placerea pentru cafea a ramas, DAR:
- am aflat ca e un fals energizant: provoaca o crestere a energiei imediat dupa ce o bei, dar dup'aia cazi din nou...
- da dependenta...
- organismul dezvolta toleranta la cafea, astfel ca trebuie sa tot marim cantitatea de cafea consumata pentru a obtine acelasi efect...
- deshidrateaza organismul...ceea ce rezulta in scaderea nivelului energetic si a poftei de munca
- distruge potasiul din organism...ma tot miram de ce am senzatie de febra musculara FARA sa practic nici un sport: raspunsul se pare ca e lipsa de potasiu (din cate-am auzit, bananele au potasiu, dar nu-mi prea plac).

Asa ca am inceput o dureroasa batalie cu mine insumi: reducerea drastica a consumului de cafea...

Voi cum stati la capitolul asta? Va place cafeaua? Cum o beti? Cat beti? Ati incercat sa renuntati?
user posted image

axel
In plus, afecteaza nivelul de calciu
cameron
Imi place cafeaua..
Nu concep o dimineata sau o noapte tarzie fara cafea..
O beau..cat mai amara posibil..fara lapte sau alte adaosuri..fara nimic care sa ii atenueze aroma..
Prefer Lavazza, Douwe egberts, Carte Noire..
Nana Floare
Aoleu, am uitat inca un efect negativ: favorizeaza acneea... sad.gif
axel
Sper sa nu vii mai incolo si sa zici ca cauzeaza impotenta rofl.gif rofl.gif
Nana Floare
Asta ar mai lipsi...de-ar fi fost asa, ma lasam de mult...Potenta este, barbati nu e... tongue.gif
Nana Floare
sad.gif sad.gif sad.gif : Axel, uite ce-am gasit pe Google:

Causes of Erectile Disfunction:


Blood flow problems: Hardening of the arteries (atherosclerosis), high blood pressure, diabetes, or arterial damage

Drug side effects: Sedatives, antihypertensives, diuretics, antidepressants, weight control drugs, peptic ulcer drugs, alcohol, nicotine, caffeine, opiates (marijuana, cocaine, etc) and many more.
Stress and fatigue

Nerve impulse abnormalities: Conditions that reduce or block the nerve supply to the penis. Diabetes, stroke, spinal cord injuries, pelvic trauma.

Hormonal abnormalities: Diseases that disrupt the normal balance of hormones include kidney disease (and dialysis), liver disease and alcoholism, pituitary tumors, hypogonadism (lack of testosterone).

Surgery: Any surgery or medical procedure involving the pelvis, and especially the prostate or bladder

Prostatitus: Inflammation of the prostate

Prostate cancer: Treatments are usually the culprit whether surgery, radiation or seed implantation

Penile trauma or scarring: Peyronie's disease (scar tissue in the penis, or 'bent penis').

Psychological causes: Depression, stress, performance anxiety, guilt and misinformation about sexuality.

Anxiety about sex, e.g. in people who are unsure of themselves or fear humiliation

Estrangement from partner like unresolved conflicts

Misdirected sexual desire like people ashamed about their sexuality forcing themselves to desire the wrong sex

Loss of erotic associations which is a psychological process whereby the brain relabels stimuli which were once erotic as non-erotic

Previous traumatic sexual experience or abuse

Scarlett
Ca multi alti ... AM NEVOIE de cafea ... s-a spus un mare adevar ca provoaca dependenta pentru ca acum am ajuns in faza in care daca nu imi beau cana de cafea dimineata nu sunt buna de nimic .
RamonaV
QUOTE (Nicodim @ Nov 19 2003, 07:28 PM)
Voi cum stati la capitolul asta? Va place cafeaua? Cum o beti? Cat beti? Ati incercat sa renuntati?

Am inceput sa beau cafea cam prin '94. Incet-incet am ajuns pe la 5-6-7 cani de cafea... Ei, aveam lipsa de calciu dar asta a fost de cand ma stiu pe lume (am combatut-o bine cu miere).
Cum am ajuns sa ma las?
Intr-o zi un coleg de-al meu face o cafea. Eu doar trecusem pe la lucru pentru o ora apoi trebuia sa merg sa imi rezolv niste probleme. Nu apucasem sa mananc si totusi iau cescuta de cafea facuta de asta, o beau si plec. Afara, dupa vreo 10 pasi, ma apuca tremuratul si durerea de inima. A fost nasol de tot. M-am oprit incercand sa imi stapanesc senzatia de cadere - am reusit numai ca tremuram de cred ca am facut groapa ca un picamer.
Asa ca m-am enervat pe mine si pe lacomia mea de cafea! Si am taiat-o din meniu brusc de-a doua zi. Cred ca stiti ce inseamna asta, nu? Dureri de cap. Vreo saptamana am baut aspirine. Dupa doua saptamani m-am premiat cu o ceasca de cafea. Am ramas la atat.
Am niste colegi sorbitori permanenti de cafea. Mereu si mereu miroase a cafea... Ajutator: e buna mestecarea unei boabe de cafea. E chiar mai buna decat cafeaua tongue.gif .

Cea mai buna cafea e aia facuta in stil romanesc, adica fiarta la ibric. Nu eu am inventat termenul de cafea romaneasca.
Nana Floare
Vai, mi-ai adus aminte de cafeaua Starbucks Kenya - e cea mai puternica din gama Starbucks. Dupa o ceasca, aproape ca sar pe pereti...lucrez ca turbatul. Dar da niste palpitatii si tremuraturi...Ptiu Drace devil.gif ...


Intrebare suplimentara: credeti ca ceaiul e un inlocuitor eficient pentru cafea? Eu NU ma pot trezi cu o ceasca de ceai...e un fel de cacamaca ( a se citi apa de ploaie) pe care il bei INTRE cafele...
RamonaV
QUOTE (Nicodim @ Nov 19 2003, 09:44 PM)
Intrebare suplimentara: credeti ca ceaiul e un inlocuitor eficient pentru cafea? Eu NU ma pot trezi cu o ceasca de ceai...e un fel de cacamaca ( a se citi apa de ploaie) pe care il bei INTRE cafele...

Intr-o vreme ciudata a vietii mele lucram in regim de 12 cu 12. Mai mult noaptea. Ramaneam treaza NUMAI cu ceai negru dar negru! O cana bauta pe la 12 noaptea, alta pe la doua si ramaneam treaza pana la 7 cand plecam acasa.
Acum ma trezesc mai bine cu ceai verde - Lipton, nu prostioare. Ei, dar cea mai dulce-amara trezire e cu Ramazzotti!
Nana Floare
QUOTE
Ei, dar cea mai dulce-amara trezire e cu Ramazzotti!


Ce-i aia Ramazzotti? O marca de ceai? Sau cantaretul Eros ~ rolleyes.gif ? In cazul din urma, te invidiez... tongue.gif
axel
Eu in anul I de facultate ma trezeam cu Iron Maiden rolleyes.gif biggrin.gif
Nana Floare
user posted image

Axel, asta da cafea...in sapte!!! rofl.gif sorry.gif
Mistinguett
Am scris un post lung si am fost deconectata din cauza unei erori de modem si s-a pierdut 50.gif

Ziceam... Cafeaua - nu te lasa sa mori, nu te lasa sa traiesti... laugh.gif
Beau o cana (pentru ceai) zilnic la sculare, aproape neagra. Daca am chef, doar un pic de zahar si un pic de crema, mai niciodata lapte.
Mi-au trebuit ani sa ma obisnuiesc cu filtrul american, si daca, in cursul zilei, simt ca-mi mai trebuie o cafea, Starbucks (@Nicodim, ai incercat Verona? E buna rau). Cateodata inbunatatita cu un shot de espresso, asta daca sunt super obosita.

Imi place cafeaua turceasa. Imi place filtrul francez (presa Bodum) - de fapt am acasa filtru american, francez, aparat de espresso, dar zac mai mult nefolosite, caci in lenea mea imensa, imi fac ness. Imi place cafeaua cu cicoare si am o punga adusa din New Orleans care asteapta dupa cheful meu sa fie terminata.

Am inceput sa beau cafea relativ tarziu, la insistentele mamei, care nu avea partenera de siesta. O beam cu ea la o tigara, pe balcon, palavragind. Amintiri... unsure.gif

M-am lasat de cafea, o data am dat-o pe decofeinizata. Dureri de cap, chiauneala, dar dupa cateva zile trece. E mai usor sa te lasi de cafea decat de tigari.
Cred ca la fel cu orice altceva, ce nu e in exces nu dauneaza. De fapt, de curand ziceau ca o cana de cafea pe zi chiar e benefica. Raporturile astea... azi e bine, maine nu e, si invers... blink.gif

Ca favorizeaza acneea (ca si ciocolata) e un mit. Intreaba orice dermatolog. La potente si alte chestii nu ma bag - doar din proprie experienta pot sa spun ca nu am observat nici un efect negativ la sotul meu, care a inceput sa bea cafea doar acum vreo 2 ani.
RamonaV
QUOTE (Nicodim @ Nov 19 2003, 10:07 PM)
Ce-i aia Ramazzotti? O marca de ceai? Sau cantaretul Eros ~ rolleyes.gif ? In cazul din urma, te invidiez... tongue.gif

tongue.gif

Vezi Ramazzotti.

In tara am vazut doar Amaro Ramazzotti.
Nana Floare
@Misti

1. Am incercat Verona, dar aia-i un fel de cafea de Duminica rolleyes.gif ...dupa ce o bei, ai chef de taclale, nu de lucru...

2.
QUOTE
dar zac mai mult nefolosite, caci in lenea mea imensa, imi fac ness.

Si mie mi-e lene sa-mi fac cafea...prefer sa ma duc la coffee-shopul din coltul strazii. La ness am renuntat din Octombrie...

3.
QUOTE
Am inceput sa beau cafea relativ tarziu, la insistentele mamei,

Ai mei parinti m-au educat stil "nu-i voie cafea! nu-i pentru copii!" Si mereu fac presiuni sa nu mai beau atata...mai ales cand le spun ca imi place s-o beau tare de sa-ti plesneasca inima biggrin.gif .

4.
QUOTE
Ca favorizeaza acneea (ca si ciocolata) e un mit

Ba nu-i - am gasit articole stiintifice care o pun pe lista chestiilor care favorizeaza acneea. Desigur, nu e una din cauzele principale.

5.
QUOTE
La potente si alte chestii nu ma bag -

Barbati s-avem, ca ii reperam noi, cu sau fara cafea... wink.gif

Mistinguett
"Ii recuperam" ai vrut sa zici, nu? rofl.gif
Nana Floare
Ehhh, ma gandeam la Caragiale ...clondiru cu mastica prima...onoarea nereperata...Las' ca ti-o repereaza dom'Mitica...
A fost si o chestie de Revelion, cu Draga Olteanu Matei si Mitica Popescu... rofl.gif
secunda
daca e sa imi enumar viciile cafeaua e pe primul loc rolleyes.gif
o singura cana de cafea -espresso, jacobs, cred in jur de 200 ml. asa incepe ziua. cu o cafea amara.

se intampla cand mai plec sa nu am aceasta facilitate. nu-i bai, dar un fel de cafea-adica oricum ar fi, cafea sa fie- tot beau biggrin.gif

de aceea spun ca e viciu; pentru ca o beau cu o placere enorma, pentru ca o beau constant; pentru ca o doresc nu cu lacomie ci cu ardoare...

doar cine iubeste cafeaua poate sa inteleaga savoarea delicata care te umple si sclipirea ei tainica care iti lasa nebunia deoparte.

in final, o poezie .... mwah1.gif

Am vazut lumina pe pamant,
si m-am nascut si eu sa vad ce mai faceti.
Sanatosi, voinici? Cum o mai duceti cu fericirea?
Multumesc, nu-mi raspundeti.
Nu am timp de raspunsuri.De-abia am timp sa pun intrebari.
Dar e bine aici, e cald, e frumos, si e-atata lumina
incat creste iarba.
Iar fata aceea, iata, priveste la mine cu sufletul.
Nu,draga, nu te obosi sa ma iubesti.
O cafea am sa beau, totusi din mainile tale,
imi place ca tu stii sa o faci amara.

Marin Sorescu

axel
QUOTE (Mistinguett @ Nov 19 2003, 10:26 PM)
Am inceput sa beau cafea relativ tarziu, la insistentele mamei, care nu avea partenera de siesta. O beam cu ea la o tigara, pe balcon, palavragind. Amintiri... unsure.gif

Eh, cata morala imi facea mama sa nu beau... (cam cum ii facea lui Nicodim biggrin.gif )
Dar mai tarziu, prin facultate, chiar imi trimitea cafea spoton.gif
Prin anul doi intr-o sesiune s-au speriat cand au vazut ce cafea mi-am facut: am facut o cafea din 2/5 dintr-un pachet de 100 de grame de cafea macinata destul de tare. Era jumatate zat - jumatate lichid laugh.gif

P.S.: tare naspa e NessCafe Brasero. Tin minte ca de fiecare data cand am baut, m-am oripilat!!!
Nana Floare
@Axel
QUOTE
tare naspa e NessCafe Brasero. Tin minte ca de fiecare data cand am baut, m-am oripilat!!!


Vai, unul dintre cosmarurile studentiei mele...cand toate cafenelele erau inchise si trebuia s-o dau pe NessCafe Brasero... cry.gif


@@Secunda:
QUOTE
doar cine iubeste cafeaua poate sa inteleaga savoarea delicata care te umple si sclipirea ei tainica care iti lasa nebunia deoparte.


rolleyes.gif Ce-mi faci Secundo!!!!!! In loc sa ma convingi sa ma las de cafea, tu esti ISPITA devil.gif .

secunda
pai doream sa te conving sa imi trimiti mie cafeaua roflmao.gif
stii ca merge cu coniac biggrin.gif

Nana Floare
Coniac Drobeta? cool.gif
secunda
Nicodime lasa-l incolo de coniac cu Drobeta lui cu tot! rofl.gif

mai draga imi e cafeaua.
eu am inceput sa beau cafea asa, sa vad cum e. apoi cred ca a fost nevoia unui tabiet, ceva care imi faca dimineata mai speciala desi e acelasi lucru.
au fost dimineti cand nu am simtit nevoia unei cafele, altele in care primul lucru cand ma dadeam jos din pat era sa fac cafea.

si poate e un drog, insa ma imblnaveste pe mine doar, nu si pe cei din jur, cum e cazul unei tigari.

hai ca daca mai vorbesc mult, imi fac pofta de unde singura hh.gif si o fi prima ora din zi dar e inca noapte si imediat o sa adorm...
secret.gif iti spun maine daca am visat cafele....
axel
QUOTE (Nicodim @ Nov 20 2003, 12:03 AM)
@Axel
QUOTE
tare naspa e NessCafe Brasero. Tin minte ca de fiecare data cand am baut, m-am oripilat!!!


Vai, unul dintre cosmarurile studentiei mele...cand toate cafenelele erau inchise si trebuia s-o dau pe NessCafe Brasero... cry.gif

Totusi sunt persoane carora le place.
Dar am auzit (indirect de la o persoana care lucreaza la Nestle) ca ii pun tot felul de chimicale care provoaca dependenta.
A fost singura explicatie pentru faptul ca unii beau numai acea monstruozitate!
Mistinguett
Cafeina e cea care provoaca dependenta, nu mai e nevoie de alte aditive.
Stiati ca una din cele mai puternice dependente o provoaca zaharul? Aia belea...
sorin666
HA HA HA e 6 si un sfert dimineata, sint la lucru si am baut deja doua cafele...
Sint gratis, dar stie el smecherul de patron ca nu e in pierdere rolleyes.gif
Pina la terminarea programului vor fi cam 6-7 poate chiar 8 ... mad.gif
Si cind te gindesti ca in toata studentia nu am baut aproape de loc, nici macar in stresiune sad.gif
Zed
Fara cafea nu merge nimic , cel putin la mine .
Prefer sa beau numai Lavazza La Crema , celelalte soiuri de Lavazza sunt oribile si bineinteles cumparata boabe , nu cumpar cafea macinata .
Imi place si Cappuccino pe care-l beau des vara .
Iarna imi place ceaiul de anis .
Nana Floare
Imi beau si eu cafa de dimineatz'...si ma gandesc la RamonaV: pai nu ti-e rusine sa te trezesti pe Ramazzotti bop.gif??? Eu am crezut ieri ca e o marca de ceai laugh.gif . Dupa ce-am iesit de pe Han, m-am dus la pubul irlandez sa-mi beau halbele de Kilkenny...si cum stateam eu si savuram berea si ma holbam la raftul plin cu sticle care de care mai tentante, ce-mi vad ochii: Sambuca Ramazzotti...
Pai cum sa intram fratilor in Europa daca de dimineata le dam pe bauturi alcoolice... mad.gif

@@ Sorin666
QUOTE
HA HA HA e 6 si un sfert dimineata, sint la lucru si am baut deja doua cafele...
Sint gratis, dar stie el smecherul de patron ca nu e in pierdere 

Asta-i capitalismul, bata-l necazul...
cameron
Azi am baut cam trei cani zdravene de cafea.. si ma simt amortita,.plictisita, somnoroasa, cu toata lehamitea din univers adunata..
Sa mai beau o cana ..poate-mi revin? sad.gif
secunda
mai bine iei o pauza de 10 minute in care nu faci altceva decat privesti afara in zare, vorbesti cu cineva, dar nicicum sa nu ai contact cu calculatorul rolleyes.gif

merge? ph34r.gif
cameron
O sa incerc...!! Dar dupa ce beau o cafea rolleyes.gif
sorin666
QUOTE (secunda @ Nov 20 2003, 04:14 PM)
mai bine iei o pauza de 10 minute in care nu faci altceva decat privesti afara in zare, vorbesti cu cineva, dar nicicum sa nu ai contact cu calculatorul rolleyes.gif

merge? ph34r.gif

HI HI HI voua ce va pasa, ca sinteti cu nasul in monitor sa va amuzati, eu de la 6 la 9 bat la tastatura de mai ca fac tendinita rolleyes.gif
Sint la a 7-a cafea, azi tocmai ce a trecut tipul care umple masina, e "Carte Noire" in pungi "industriale" de 4 kile smile.gif Si bem 4 pe saptamina biggrin.gif
cameron
Sorin..si eu as clapaci tastatura pana as face tendinita..
Dar..trebuie sa raspund la telefon din cinci in cinci secunde..sa mint la 99% din ele..sa suport 4 sefi,..sa citesc sute de documente,..sa caut pentru toti ametiti in urma de la o saptamana pana la 6 ani hartii,..sa vad ce vor cei de la control, sa impart sute de hartii,..sa tin minte toate tampeniile,..sa zambesc, sa ii injur in gand pe toti care ma enerveaza,..sa transmit date finaniare si sa casc okii sa nu gresesc..sa caut pe cineva sa stea in locul meu sambata la birou, sa ma gandesc cum sa-mi imapart casa cu ex-ul,..
Colac peste pupaza mi-a facut tanti aia rea si o injectie antitetanos..dupa care mi s-a facut rau... Sau antirabie..cred ca se potrivea la starea mea..
Nicodim..sorry ..dar asta e o simpla discutie despre cafea.. biggrin.gif
RamonaV
QUOTE (Nicodim @ Nov 20 2003, 03:46 PM)
Imi beau si eu cafa de dimineatz'...si ma gandesc la RamonaV: pai nu ti-e rusine sa te trezesti pe Ramazzotti bop.gif???

Ei, nu i-e rusine absolut deloc... Amaro Ramazzotti e numai bun pentru diminetile de sambata cand ma asteapta munca neplacuta de-acasa - aia cu gatitu si aspiratu tongue.gif Si mai e bun seara cand te astepti sa o mai lungesti nitel in niste brate dragastoase ... biggrin.gif
Acu e ora 16 la mine, azi am baut numai o jumate de cafea la doza (stiti de asa ceva?) si un sfert de pepsi ... As vrea un ceai fiebinte, verde si cu putina menta, sa simt ca neuronii meu o iau razna de incantare...
unul
Cafea, cafea, si iarasi cafea.
De multe ori, din motive financiare, cobor stacheta si imi cumpar cafea ieftina. Cand sunt la servici, ma delectez un minuat espresso italiano.
Abia i-astept pe prietenii mei, soferii de TIR. De cate ori ne intalnim, de-atatea ori imi usureaza buzunarele de bani si mi le umplu de cafea.
Ca marca preferata este Lavazza, restul sunt duzinase.
Nana Floare
@Cameron

QUOTE
Nicodim..sorry ..dar asta e o simpla discutie despre cafea.. 


Cred ca am invatat ceva din mesajul tau: cafeaua si anti-tetanosul nu merg bine impreuna... rofl.gif prea e mare vajaiala din jurul tau. Calm down and slow down...and smile... smile.gif
bufnitza
Nu concep o dimineata fara cafea....si aici nu e asa de tare cum am eu nevoie (e american style) , stiu ca este daunatoare ...
dar ca sa fie meniul complet nu inteleg nimic dintr-o cafea si fara tutunul aferent... si-uite asa probabil ca voi muri tinara ohyeah.gif !
Rose
Azi am baut o cescuta de cafea dupa o pauza de mai bine de doi ani...concluzia... mi se pare un bautura dezgustatoare cry.gif Pur si simplu mi-a intors stomacul pe dos si nici n-a reusit sa ma tina treaza...cred ca o sa raman la Cola smile.gif
sorin666
QUOTE (Rose @ Nov 21 2003, 08:11 AM)
Azi am baut o cescuta de cafea dupa o pauza de mai bine de doi ani...concluzia... mi se pare un bautura dezgustatoare cry.gif Pur si simplu mi-a intors stomacul pe dos si nici n-a reusit sa ma tina treaza...cred ca o sa raman la Cola smile.gif

Cafeaua fara zahar nu ingrasa, pe cind COla... iar aia cu zharina e si mai gretoasa, lasa un vag gust de medicament in cerul gurii sad.gif
Rose
Pai...Cola ingrasa, cafeaua cu zahar mi-a provocat o durere de stomac si aia fara zahar probabil mi-ar produce una de cap...eu ce ma fac? cry.gif
Zed
@Rose ,
Pentru faptul ca nu bei cafea , te invidiez.
Pentru faptul ca bei Cola , te compatimesc.

Cola este un subiect foarte bun de discutat . Este chiar foarte daunatoate . Si eu beau dar foarte rar . Cea cu zaharina , diet , o evit total . Cum spunea si sorin666 , lasa un gust neplacut si nu numai , zaharina a fost intotdeauna un medicament , de ceea a fost si conceputa , se vindea numai in farmacii , acum a ajuns pe masa tuturor inlocuitor de zahar .

Am sa deschid un topic despre acest lucru.
Nana Floare
@Rose
QUOTE
Pai...Cola ingrasa, cafeaua cu zahar mi-a provocat o durere de stomac si aia fara zahar probabil mi-ar produce una de cap...eu ce ma fac? 


Alternative:

1. ceai de ...ceai
2. cicoare
3. ceai de menta
4. un dus rece
5. o pastila de ginseng
6. intoarce-te pe partea ailalta si dormi in continuare spoton.gif
7. boabe de cafea
8. Ramazzotti bop.gif
9. coniac Drobeta cool.gif
10. Kinley
...11. Iron Maiden sorry.gif
Mistinguett
Rose, uita-te pe eticheta de bauturi "racoritoare" (care nu te racoresc de fapt deloc) - si vezi cate grame de zahar sunt pe portie (de obicei 22-28 grame) si cate portii sunt intr-o sticla de 2 litri. Fa inmultirea, si o sa preferi sa te doara capul. laugh.gif

Si mi-am adus aminte: imi plac la nebunie boabele de cafea trase in ciocolata - dar le evit cat pot ca sa nu intru in coma cafeinica. (nah, am mai inventat un cuvant)
Oana
Pentru mine intotdeauna cafeaua a fost sinonima cu distractia. Imi amintesc dupa-amiezele cu prietena mea cea mai buna cand imi spunea "hai sa bem o cafea", era clar ca ziua nu s-a sfarsit. In timp cafeaua a devenit arma mea impotriva stresului, cu cat mai multa si mai tare cu atat mai bine. In prezent, nu prea mai sunt stresata, dar cafeaua a ramas de baza si are efect aproape instantaneu, daca cu catva timp in urma lingurile nu-mi ajungeau ca dimensiune la cantitate acum linguritele sunt prea mari. O singura cafea beau pe zi, dimineata, fierbinte luata de pe foc, cat mai putin zahar. Nu pot functiona pana nu beau macar o gura de cafea. Cafeaua de la Tim Horton este exact ceea ce imi doresc sa ma trezesc. Caramel Machiato (daca asa se scrie) de la Starbuck, dupa-amiaza cand am chef de taclale (ca sa citez).
sorin666
QUOTE (Mistinguett @ Nov 22 2003, 05:11 AM)
Rose, uita-te pe eticheta de bauturi "racoritoare" (care nu te racoresc de fapt deloc) - si vezi cate grame de zahar sunt pe portie (de obicei 22-28 grame) si cate portii sunt intr-o sticla de 2 litri. Fa inmultirea, si o sa preferi sa te doara capul. laugh.gif

Si mi-am adus aminte: imi plac la nebunie boabele de cafea trase in ciocolata - dar le evit cat pot ca sa nu intru in coma cafeinica. (nah, am mai inventat un cuvant)

Fa ca mine, inlocuieste-le cu fructe trase in ciocolata biggrin.gif
Mihai
Un articol referitor la cat de nociv este Coca-Cola puteti citi aici.
Nana Floare
@Oana
QUOTE
Cafeaua de la Tim Horton este exact ceea ce imi doresc sa ma trezesc. Caramel Machiato (daca asa se scrie) de la Starbuck, dupa-amiaza cand am chef de taclale (ca sa citez).


Nu e rea cafa de la Tim Horton, da' nici nu se ridica la nivelul unui Starbucks Columbia...Eu acum imi beau ceaiul de dimineata. I-am zis la tipa sa puna numai lapte si respectiva a pus si zahar... mad.gif

Cum m-am lasat, cat de cat, de cafea (incerc sa reduc de la trei-patru extra-large coffeees/zi la una/zi...)...am luat de inlocuitor niste pastile cu energizante de-astea orientale (ca sa pot sta treaz). Iata ce contine pastila:

Gotu Kola (Hydrocotyle Asiatica)
Licorice Root
Polen de Albine
Ginseng Siberian
Wild Ginger
Royal Jelly

La flacon (500 mg, 60 capsule) ii zice "Herbal Energy" - Swiss Natural Sources...
...dar mi-e un dor de-o cafa buna... rolleyes.gif
user posted image
Rose
Nicodim, dintre toate variantele, prefer oricand sa ma intorc pe partea cealalta si sa dorm...iar daca trebuie sa ma trezesc...atunci Iron Maiden! biggrin.gif Doar ca vecinii mei nu au aceleasi gusturi muzicale cu mine si cu atat mai putin la 6 dimineata
Cafeaua cred ca va deveni un subiect tabu...cescuta aceea de ieri m-a daramat, am crezut ca o sa ma adune asistenta medicala cu farasul de pe jos blink.gif
De Cola...stiu cate tampenii sunt in ea si ca pe langa zaharul ala mai sunt si acidul si conservantii si colorantii si alte alea care-mi distrug stomacul...dar ma consolez cu gandul ca acum beau foarte rar...sunt duse zilele in care dormeam cu o sticla de 2L de Cola langa noptiera sorry.gif Desi probabil ca raul a fost facut...
Zilele astea mi-am dat seama ca oricat de adormita as fi, daca vorbesc cu cineva imi trece somnul...partea proasta apare atunci cand mai trebuie sa zica si celalalt ceva ca adorm instantaneu biggrin.gif
Si ceva mai practic....citricele...imi dau mai multa energie decat orice altceva si chiar mi se mai duce somnul smile.gif Macar un obicei sanatos sa am si eu...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.