Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Yahoo Messenger
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Linux
Cecenu
Salutare.

Se poate folosi YMessenger sub Slackware

Am instalat Linux Slackware si nu reusesc sa instalex YMessenger. Am downloadat fisierul de la Yahoo
pentru RedHat9 si cand incer sa-l dezarhivez cu "rpm -i" imi spune ca nu gaseste nishte lib-uri.
Am cautat aceste lib-uri si leam gasit pe hdd.
Cain
mai precis ce eroare iti da ?
in principiu daca e pt RH, nu merge, insa.. nu se stie; e absurd totusi sa nu existe o versiune si pt slack
Cecenu
Am aflat ca nu merge dar cu ver. pt rh
dar chipurile ar merge cu cea pt. FreeBSD, care fisier se gaseste tot la yahoo.

Dar nam reusit.
Folosesc "installpkg" si surpriza nu imi da nici o eroare, dar nu il instaleaza pe nicaieri. cel putin io nam gasit nimik, care sa semene cu ymessenger (am cautat si in /usr/ si peste tot).
Ce e si mai curios ca daca rulez pkgtool si dau sa dezinstaleze mi-l gaseste ca fiind instalat.

Aveti ceva idei? Ca io miam batut capu vreo 5 ore si tot nimik. Poate are careva Slackware (sunt sigur ca da) si reuseste ceva.
Cecenu
Am reusit.

Pentru cei cu aceeasi problema cu Linux Slackware:

Pe site-ul http://SourgeForge/projects/winex -- multumesc Mihai
gasiti programul "Gaim" download-ati fisierele gaim-0.72.tar.gz2 sau gaim-0.72.tar.gz
Eu am folosit primul fisier.
Dezarhivati fisierul...
1.Intrati in directorul in care sa dezarhivat si scrieti ./configure in linia de comanda.
2.Apoi(dureaza nintel): make
3.Apoi tastati: make check
4.Apoi tastati: make install.

si gata

il gasiti in usr/local/bin.
Tot ce am scris eu aici++ gasiti in fisierul "install" pe care io zic sal cititi.
Bafta.
trustbyte
Salutari tuturor, e primul meu post pe acest forum...
yahoo messenger pe slackware 9.1...TESTAT
am download-at versiunea pentru Red Hat 8.0 daca imi aduc bine aminte...merge 7.x sigur

apoi rpm2tgz la fisierul luat .rpm

apoi installpkg fisierul ala rezultat .tgz

il instaleaza pe undeva prin /opt/nustiucum , am uitat (ca sa stii exact,te uiti in .tgz cu mc-ul sau altfel...)
te cari cu un cd pe acolo...apoi rulezi ymessenger si esti in carti! wink.gif

smile.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, trustbyte! welcome.gif
trustbyte
Bine v-am gasit! smile.gif
Cecenu
Hmm.
Interesant.Voi incerca.
Am folosit pana acum Gaim-ul dar ce spui trebuie testat numaidecat.
Multam fain de sugestie.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.