Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Alpha Tv
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Mihai
La inceputul lunii urmatoare este foarte posibil ca o noua televiziune sa isi faca aparitia in planul media din Romania.
Este vorba de AlphaTV, televiziune patronata de SNP Petrom, ce va emite pentru inceput doar in Bucuresti.
Televiziunea va cuprinde emisiuni informative (stiri din ora in ora), anchete si divertisment.

Directorul general se pare ca va fi Sorin Rosca Stanescu, ce are aceeasi functie si la cotidianul 'Ziua'.
Mihai
AlphaTV emite deocamdata doar in Bucuresti, 4 ore pe zi, prin satelit (cand va ajunge la 8-12 ore va putea fi receptionat pe cablu).
Printre realizatorii de emisiuni se numara Zoe Petre si academicianul Constantic Balaceanu Stolnici.

Sursa: ProTV Magazin.
Mihai
Petrolistii isi intaresc trustul media

Piata media din Romania se afla in schimbari majore. In curind, citeva posturi de radio si televiziune vor functiona in cadrul aceluiasi holding, sub patronajul Global Media, companie care apartine Asociatiei Salariatilor Petrom, condusa de Liviu Luca. Astfel, sub aceeasi palarie vor intra ziarele "Ziua" si "Telegraful de Prahova", posturile de radio Total, Kiss, Radio Star si posturile de televiziune Realitatea TV, Prima TV, Alpha TV.

Dupa ce, saptamina trecuta, petrolistii au devenit proprietarii postului de televiziune Realitatea TV, ieri, ei au incheiat un protocol de parteneriat strategic cu Cristian Burci, patronul postului de televiziune Prima TV si al posturilor de radio Kiss Fm si Radio Star.
Reprezentantii Petromservice, actionarul majoritar al grupului care a preluat Realitatea tv, dar si cei ai postului Prima TV au confirmat ieri aceasta ipoteza. "Astazi (ieri - n.r.) a fost decisa crearea unui parteneriat intre grupul media al muncitorilor - Global si grupul de presa Prima din care fac parte postul tv Prima, cel de radio Kiss Fm si cotidianul "Ziarul"", ne-a spus ieri Horia Mihalcescu, purtator de cuvint al Petrom Service. Acesta a adaugat ca nu poate oferi detalii despre ce inseamna acest parteneriat, rezumindu-se doar la a spune ca "este o etapa in crearea unui grup media puternic". Purtatorul de cuvint al Petrom Service a spus ca nu stie cine va conduce "parteneriatul media", nou creat. O data cu preluarea postului de televiziune Realitatea, grupul Global Media, controlat de Federatia Sindicatelor Libere din Petrom, participa la parteneriatul cu Prima tv cu un portofoliu de 16 televiziuni si 9 posturi de radio locale, Radio Total, Telegraful de Prahova si Grupul de Presa Ziua. Petrolistii controleaza Global Media prin Petrom Service, societate la care sint actionari majoritari. Intr-un comunicat al postului de televiziune Prima TV se spune: "Cele doua parti vor proceda la desemnarea de comun acord a unui auditor international independent care sa stabileasca valorile participatiunilor fiecareia in vederea unei fuziuni".
Petrom Service este o societate infiintata in urma cu doi ani, prin externalizarea serviciilor de reparatii si intretinere instalatii petroliere din Petrom. In doi ani, pe linga contractul exclusiv de mentenanta cu Petrom, Petrom Service a obtinut mai multe contracte in domeniul infrastructurii de gaze, a devenit una dintre societatile abilitate sa autorizeze centrale de apartament sau cazane, a fost selectata de Bechtel pentru constructia autostrazii Brasov-Bors si este pe lista firmelor agreate de principiu pentru reconstructia Irakului. Potrivit ultimului raport financiar, anul trecut, Petrom Service a avut o cifra de afaceri de 79 de milioane de euro si un profit brut de 12,7 milioane de euro.

Sursa: Expres.ro
March
Birfa cu parfum de credibilitate ]( pescuita din "Academia Catavencu", 25-31 mai 2004)

Vesti bune pentru reporterii din PRO TV care s-au saturat de PSD, Adrian Sarbu, Adrian Nastase si Andreea Esca : se fac angajari pentru Antena 2 si 3 . In curand va incepe munca " in orb ", cum se zice, urmind ca lansarea celor doua posturi sa coincida cu lansarea campaniei electorale pentru alegerile parlamentare si presedintie . Cum va spuneam Antena 3 va fi un post de stiri (cica anti-pesediste), concurent cu Realitatea TV, iar despre Antena 2 putem spune de pe acum ca are de gind sa fie un post vesel, pentru tineretul umanist ( un fel de TVR 2 comercial, cu filme, seriale, muzica, emisiuni de profil,etc.) Angajarile continua. Vom reveni cu amanunte.
Mihutzzz
Salut ! ce bine imi pare ca am gasit acest subforum pe hanuancutei. Eu sunt Mihai, sunt din cta. Am si eu o problema...la care sper sa ma ajutati. Eu am lucrat in tv in constanta, reporter, redactor si realizator de emisiuni. Vreau totusi sa lucrez in bucuresti. Cum ar trebui sa abordez aceasta situatie? Ce ar trebui sa fac...va multumesc anticipat ...Mihai
contraste
In primul rand ar trebui sa primesti aceste flori de "Bine ai venit printre noi!", pe urma, vedem noi "Qui sara, sara"!
flowers.gif welcome.gif
Mihutzzz
Multumes mult .....si bine v-am gasit tnx.gif
Mihutzzz
So........e cineva pe aici care poa' sa ma ajute....cu sfaturi ...ca nu vreau altceva.....daca poa' si cu mai mult decat sfaturi cu atat mai bine....dar ....nu neaparat!!!!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.