Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Algebra/geometrie & Gramatica/literatura
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Nana Floare
Pe vremuri, orele de romana erau impartite in mod egal intre gramatica si literatura, iar cele de matematica intre algebra si geometrie. Cu totii ne-am chinuit sa le-nvatam, mai ales ca se cereau la admiterea-n liceu (+tezele trimestriale cry.gif ). Am observat ca destul de frecvent persoanele care preferau literatura si urau gramatica, in ograda cealalta, a matematicii, preferau algebra si urau geometria (e si cazul meu). Voi ce combinatie de preferinte aveti/aveati:
literatura & algebra
literatura & geometrie
gramatica & algebra
gramatica & geometrie

axel
in 1-12: gramatica & geometrie & algebra tongue.gif Prin urmare, exista exceptii pentru regula ta biggrin.gif
Asta din cauza ca literatura am descoperit-o tarziu, in facultate, cand nimeni nu ma mai stresa in privinta asta wink.gif
secunda
mai e varianta literatura & gramatica rofl.gif

unii nu doreau deloc matematica hh.gif

edit: am vorbit pentru mine, in numele meu ohyeah.gif
Rose
Sau varianta literatura&gramatica&algebra...de ce ma simt ciudata? hh.gif
axel
QUOTE (Rose @ Nov 15 2003, 09:22 PM)
Sau varianta literatura&gramatica&algebra...de ce ma simt ciudata? hh.gif

Pentru ca nu esti thumb_yello.gif
Nana Floare

yikes.gif Mai oameni buni: chestia e de IERARHIZARE: chiar daca va plac si literatura si gramatica, care va place cel mai mult? La fel: chiar daca urati si algebra si geometria, care e raul cel mai mic? Si, dupa ce raspundeti la chestia asta, veti avea una dintre cele patru combinatii posibile... tongue.gif
Rose
Pai...nici o ierarhizare biggrin.gif: chiar imi placeau la fel de mult orele de literatura cu cele de gramatica Ok, avand in vedere ca fac doar literatura acum, probabil ca ar ramane literatura&algebra. E bine? biggrin.gif
TriRegnum
Eu iubeam matematica.
Si algebra si geometria, dar cea din urma mai mult...imi placeau figurile si probelemele grele de nu-ti ieseau. Stam ore la cate una pana aflam solutia, dar imi placea.
ypsilonalpha
Algebra + gramatica. Asta daca te referi strict la programa scolara, altfel literatura ar depasi net gramnatica. smile.gif
genicon
Mie mi-a placut la inceput literatura, pana mi-am dat seama ca trebuie sa citesc... apoi gramatica pana mi-am dat seama ca trebuie sa invat... apoi algebra pana cand am vazut ca se si complica... apoi geometria pana am ajuns la cea in spatiu... acum ma orientez spre biologie/chimie... laugh.gif
chatonel
QUOTE (Nicodim @ Nov 15 2003, 09:05 PM)
Am observat ca destul de frecvent persoanele care preferau literatura si urau gramatica, in ograda cealalta, a matematicii, preferau algebra si urau geometria (e si cazul meu). Voi ce combinatie de preferinte aveti/aveati:
literatura & algebra
literatura & geometrie
gramatica & algebra
gramatica & geometrie

si eu:
literatura & algebra
kristina
"pe vremuri" preferam literatura si algebra iar mai apoi am inceput s-o inteleg si mi-a placut si gramatica. Dar geometria nu mi-a placut niciodata si nici n-o sa-mi placa. Cred ca la inceputuri totul depinde de invatator sau profesor, de modul in care reuseste el sa-ti atraga atentia spre aceste "materii".
Mistinguett
Daca trebuie neaparat sa aleg din matematica, algebra. Dar chiar trebuie? rofl.gif
Si literatura. Net. Rezumate, eseuri, chestii... Gramatica a fost structura limbii, literatura a fost ceea ce o facea frumoasa.
halcyon_lll
Mda... se pare ca nu intru in nici o categorie de-a ta. Mie imi place Analiza Matematica si Literatura. Nu suport Algebra cu toate ca are legaturi cu Analiza si invers.Asta e! Eh,... ati vazut om perfect?
Nana Floare
QUOTE
Mda... se pare ca nu intru in nici o categorie de-a ta. Mie imi place Analiza Matematica si Literatura.


Dar in gimnaziu, ce preferai: algebra sau geometria? Ca doar nu faceai analiza matematica de pe-atunci!!!
halcyon_lll
hmm...in gimnaziu imi placea tare mult desenul...dar asta nu are legatura cu subiectul si aleg algebra, klar!
Olaf
Pai... cam asa:
1-8: geometrie si gramatica (imi placea literatura numai daca nu era obligatorie laugh.gif )
9 si 10: algebra (lieratura nu mai avea gramatica langa ea, si nu puteam s-o vad in fata ochilor... decat tot asa, daca nu era obligatorie)
11 si 12: analiza (concura serios cu algebra) si literatura
iniya
mi-au placut/imi plac toate;
imi place matematica; nu o mai pot aprofunda ca si acum cativa ani pt ca am ales alt profil; dar ramane o pasiune; mai ales geometria(toata am observat ca unii ......au ceva ceva cu cea din spatiu wink.gif..si legat de geometrie inca nu m-am vindecat de probleme de gandire; forme geometrice; alea complicate devil.gif care-mi toaca nerrvii...si tot le fac harhar.gif ); la romana am participat la concursuri si am fost nevoita sa le 'iubesc' pe amandoua; la scoala imi placea gramatica ; iar acasa literatura (la scoala nu se aprofundau temele cartilor/comentarii/biografii/etc sad.gif pe care eu le citeam)... smile.gif
Aramis
Mie a inceput sa-mi placa gramatica pe la inceputul ultimului semestru din clasa a 8-a, adica aproape de sfarsit. Culmea e ca pana atunci fusesem groaznica, dar in cateva luni mi-am luat revansa pentru 7 ani jumatate de ignoranta biggrin.gif
Geometria a fost ok... mai putin aia in spatiu cu care nu prea m-am inteles eu... (tot prin clasa a 8-a)
Algebra? spoton.gif si la liceu si la facultate, una dintre cele mai frumoase materii
Literatura? Am adorat-o si o ador smile.gif
Eclectic
Mi-au placut toate, insa literatura in mod special.
nefertiti-old
Literatura si gramatica, iar daca e musai sa aleg dintre nesuferitele de matematici, zic geometria, ca sa fiu on topic. laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.