Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nasul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
abureala
Asta vara am participat la nunta unui foarte bun prieten. Nunta ca la tara, adica cu toate obiceiurile, nas, pom, ducerea la biserica, etc. La un moment dat, am iesit cu toti afara, mireasa s-a asezat pe un scaun, si nasa a frant o paine deasupra capului miresei si apoi a impartit-o. Era un ritual crestinesc, fata de celelalte. Mi-am amintit de primele comunitati crestine, cum se spune, "ce petreceau numai in frangerea painii". Din acele vechi comunitati, au ramas probabil putine obiceiuri. Si poate acesta era unul dintre ele. Si era un obicei sacru.

In acele vechi comunitati, nasul era o persoana important. Era tatal spiritual. Era cel care iti aducea taina crestinismului, cel care iti deschidea ochii asupra Dumnezeirii lui Hristos. Era cel care te facea sa renasti a doua oara. M-am uitat la nasii acelei nunti. Nu pareau niste persoane religioase, erau doar niste persoane bogate, care au acceptat aceasta pozitie deoarece nasul e VIP la nunta, si le-a placut sa fie in centrul atentiei. Doar atat.

Adevarul este ca lumea a devenit profana, incapabila sa mai vada sacrul. Au ramas doar niste obiceiuri, a caror semnificatie e pierduta . Voi ce parere aveti?
TriRegnum
Oamenii au deventi "profani" datorita faptului ca ei cauta intelepciunea(vezi topic-ul lansat legat de intelepti) si sunt orbi in ceea ce priveste cele sfinte. Cei intelepti nu au timp pentru a se gandi la Dumnezeu, ei se gandesc ca le stiu pe toate si in fond nu stiu nimic... Orice ar fii, omul trebuie sa nu-si uite Creatorul si astfel sa ramana "prunc"(metafora data pentru cel neprihanit)

Spui ca oamenii din primele secole de crestinism "ce petreceau numai in frangerea painii", petrecerea la care face referire citatul nu este o petrecere, ci insasi OspatulMielului Ceresc...crestinii cand se uneau in fata lui Dumnezeu prin Sf. Sacrament al Casatoriei participau la Liturghie in cadrul careia avea loc ritualul de casatorie.
O sa-ti dau un link si ai sa vezi ca unele Biserici mai practica acest tip de casatorie(nu am dat numele Bisericii ca dl. Mi_ sa nu ma mai acuze de prozelitism): http://www.ercis.ro/liturgie/ritualuri.asp?casatorie=1
Acest obicei de a frange painea deasupra miresei este o reminescenta a acelor vremuri cand se facea Liturghia in timpul careia se casatoreau mirii.
Este bine si frumos ca traditiile(sper ca am scris bine cu "ii") sa se conserve; si eu caut ca traditia sa ramana, traditia e sfanta, iar daca traditia se pierde...se pierde si identitatea popirului.
ASD
QUOTE
Adevarul este ca lumea a devenit profana, incapabila sa mai vada sacrul. Au ramas doar niste obiceiuri, a caror semnificatie e pierduta . Voi ce parere aveti?


Si eu am fost la o nunta ortodoxa si am vazut niste lucruri care m-au uimit, cel putin. Am sa spun doar unul si anume, la un moment dat preotul i-a pus pe miri sa se invarta in jurul mesei de 3 ori. Mi s-a parut un lucru fara sens si haios(ca sa sic asa), si nu numai mie ci si mirilor, care sunt ortodoxi.

Acum, e bine ca semnificatia lor s-a pierdeut deoarece este ceva in plus, sa zic asa. Si ar trebuii sa se uite de tot ca nu duc nicaieri. Acolo ar trebuii preotul sa-i citeze pe apostoli(se citeaza da prea putin), pt ca ei au dat sfaturi si in ceea ce priveste casatoria; si nu trbuie sa ds invarta in jurul mesei ca nu rezolva nimic, dar daca i-au in considerare sfaturile apostolilor le va folosi. Aceste obiceiuri nu s-au practicat de catre cei care au trait i.H, dar nici de catre apostoli.(Petru cu siguranta nu a facut asa ceva) Iar Isus i-a mustrat pe carturari, farisei si ceilalti cu privire la traditii, obiceiuri etc. Ei erau interesati cum sa tina mai bine traditia, si nu erau interesati de cuvantul lui Dumenezeu(atunci scripturile ebraice care pt Isus au fost bune, iar acum ambele).
xsimonax
ASD, este foarte bine ca ritualurile si obieceiurile se pastreaza. Ele nu exista doar de dragul de a face pe cineva sa se amuze, ci au un rol determinant in cadrul slujbei de cununie. Intelegand ca nu este crestin-ortodoxa este normal sa te amuze anumite obiceiuri si sa nu le intelegi semnificatia. Ce mi se pare grav e ca miri nu cunoasc semnificatia acestora si ca fac cununia relioaga numai pentru ca asa trebuie fara sa-i inteleaga semnificatia.
Rotitul in jurul mesei (a tetrapodului de fapt) are o semnificatei importanta si pentru ca sa nu crezi ca eu vorbesc aiurea o sa-ti dau un citat despre semnificatia acestei parti din ritualul slujbei ortodoxe de cununie explicat de Prof. Dumitru Staniloaia, unul din cei mai mari teologi romani.


QUOTE
Preotul ii conduce apoi legati de mana in jurul tetrapodului de trei ori, ceea ce inseamna neintreruperea legaturii si iubirii lor. "Drumul vietii conjugale nu mai e un simplu itinerariu; el este plasat pe axa etemitatii; de acum mersul lor comun este asemenea axei nemiscate a unei roti care se invarteste", a rniscarii stabile a sufletelor in Dumnezeu. Nimic nu va intrerupe iubirea si fidelitatea lor, nimic nu se va intercala in ea, nimic nu o va scoate din statornicia ei.
 

In timpul acestui drum, se canta imnul de bucurie al lui Isaia pentru zamislirea Fiului lui Dumnezeu in pantecele Fecioarei. Acum s-a pus temeiul unor noi oameni, chipuri ale lui Hristos cel intrupat. Cei ce se vor naste din aceasta casatorie vor fi si ei membri ai Imparatiei eteme a lui Dumnezeu. Cerul insusi se bucura pentru aceasta sporire a Imparatiei lui Dumnezeu. In timpul inconjurarii se mai cere sfintilor mucenici ca prin rugaciunile lor sa se mantuiasca sufletele celor ce se cununa, printr-o rabdare care imita rabdarea lor. Bucuria nasterii de prunci, bucuria iubirii intre soti nu e lipsita de infranari, de suportari de dureri si de stradanii. Sunt aceleasi imne care se canta si la Botez si la Hirotonie pentru aceleasi motive: pentru nasterea de noi membri ai Imparatiei lui Dumnezeu, pentru cresterea lor viitoare, care nu e lipsita de eforturile infranarii, ale rabdarii si ale stradaniilor.





Daca vrei sa citesti mai multe despre slujba Tainei Sfintei Casatorii:
http://scararai.tripod.com/slujba.html

ASD
QUOTE
Nimic nu va intrerupe iubirea si fidelitatea lor, nimic nu se va intercala in ea, nimic nu o va scoate din statornicia ei.


Nu sunt deacord cu idea; uitate la milioanele de oameni casatoriti la biserica Ortodoxa si care s-au despartit.
Iar despre celelalte(ii respect parerea), dar nu are nici o baza Biblica. Sunt doar decorativa pt bisarica neavand nici o semnificatie reala. Nimic nu se implineste.
xsimonax
Biserica le savarseste cu credinta ca ele sunt intelese cum trebuie de miri si ca semnificatia lor este reala. Pentru mirii cu credinta reala in Dumnezeu semnificatia lor e reala si ele vor fi respectate. Ceea ce face sa nu fie respectate este faptul ca mare parte din cei care se cununa religios o fac doar pentru ca asa este normal sau ca asa ii sfatuiesc parintii, fara a sti ca de fapt reprezinta legamantul iubirii lor in fata lui Dumnezeu.
TriRegnum
Deci si la fratii ortodocsi se leaga mainile cand isi fac juramintele mirii? Nu am stiut!
Stiam ca numai la noi, la cei latini, se leaga mainile cu stola cand cei doi isi fac juramintele de credinta.
ASD
xsimonax
QUOTE
Biserica le savarseste cu credinta ca ele sunt intelese cum trebuie de miri si ca semnificatia lor este reala


Oare semnificatia lor este reala? Observam ca multi oameni care s-au casatorit cu aceste ritualuri s-au despartit.
Acum pun intrebarea: De ce se despart cand Biblia spune:"ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta"
Deci odata cu acel ritual ei au fost uniti de catre Dumnezeu. Atunci cine sunt ei sa se desparta calcand autoritatea lui Dumnezeu?

Deci respectam traditia(ritualul religios) si uitam Biblia(care da sfaturi folositoare)? Sau lasam in pace traditia si urmam Biblia?
Oricum traditia nu are efect(pozitiv) asupra omului.
1,618033
ASD, cand vei mai participa la o ceremonie de nunta neo-protestanta, vei vedea ca si acolo se foloseste un text, aproape de fiecare data: casatoria voastra sa fie ca funia impletita in trei (adica cei doi si Dumnezeu care ii uneste).
in functie de cine tine cuvantarea de nunta, se va folosi uneori chiar si funie reala, pentru a-i face pe miri sa inteleaga profunzimea dedicarii lor unul pentru altul si amandoi pentru Dumnezeu. am fost prezent la zeci de nunti la mine in religie, si aproape orice vorbitor a facut aceeasi ilustrare. ba chiar se fac juraminte. se pun si verighete, care inseamna legatura trainica dintre cei doi. traditii, simboluri, metafore... rolleyes.gif

si totusi, unii dintre cei legati atunci se dezleaga prin divort mai tarziu...

intrebare: si acestea sunt traditii care ar trebui inlaturate?

evident, o traditie care nu incalca principiile biblice (nu ma refer la alergatul cu cearceaful, cum se practica pe la noi 6.gif , sau aruncatul cu orez pentru noroc si fertilitate, ci la traditiile 'usoare', ca cele amintite mai sus) dar si-a pierdut semnificatia, devine total inutila. si doar bazandu-ne pe traditii omenesti, nu putem construi nimic stabil.

dar sa vedem mai intai barna din ochiul nostru, si de-abia apoi paiul din ochiul celuilalt.

este foarte bine ca cei casatoriti sau botezati sa fie instruiti apoi incontinuu despre calea lui Dumnezeu.
ilustrarile si simbolurile sunt bune atata timp cat sunt doar un ajutor pentru intelegerea lucrurilor profunde. cand sunt puse in locul principiilor biblice, devin nocive. dar cand doar vin ca un ajutor pentru aplicarea lor (ex. vizualizarea legaturii dintre cei doi), pot fi folosite.

just my 2c
ASD
QUOTE
am fost prezent la zeci de nunti la mine in religie, si aproape orice vorbitor a facut aceeasi ilustrare


1,618033, credema ca inca nu mi-am dat seama ce religie ai. Nu ca mar interesa in mod deosebit, dar acum vorbesti intr-un fel si apoi in alt fel. huh.gif

QUOTE
ilustrarile si simbolurile sunt bune atata timp cat sunt doar un ajutor pentru intelegerea lucrurilor profunde. cand sunt puse in locul principiilor biblice, devin nocive. dar cand doar vin ca un ajutor pentru aplicarea lor (ex. vizualizarea legaturii dintre cei doi), pot fi folosite.


Nu am inteles exact la ce te referi. Spunemi daca gresesc, numai sa-mi spui pe fata. wink.gif
1,618033
pai si la Martorii lui Iehova se folosesc ilustrari.
mai mult, ele tind sa devina traditii.
incearca sa tii tu o nunta fara juramintele (facultative, oficial, de altfel) de nunta, si vezi reactia.

timpul transforma optiunile in obligatii, ASD. asta s-a intamplat in fiecare organism religios de-a lungul timpului. cei 120 de ani de existenta ai acestei organizatii religioase din care fac parte nu au permis betonarea unor traditii obligatorii.
dar sunt cateva, care nu sunt altceva decat traditii omenesti (vezi si purtatul barbii/nu, purtatul costumului tip office (scrie de costum in Biblie?), statul in capul mesei la Betel, samd). sunt inofensive, atat timp cat nu adauga obligatii impovaratoare peste oameni. sunt chiar utile, atat timp cat duc la unitate sau prin simbolistica lor (juramintele, de ex.) aprofundeaza credinta membrilor.
dar NU sunt bazate pe Biblie. de fapt, nu au nici o legatura cu Biblia.

de-aia am zis ca ele devin nocive in momentul in care sunt singura baza sau singurul lucru prezentat enoriasilor. de exemplu, cati dintre ortodocsi stiu semnificatia rotirii de trei ori in jurul mesei? sau semnificatia frangerii painii? extrem de putini, din pacate.

am vrea noi sa traim numai dupa Biblie, ASD. realitatea este ca fiecare organism religios este mai devreme sau mai tarziu napadit de traditii omenesti. unele inofensive. altele, nu.


ps. desi ti-am raspuns la intrebare in textul de mai sus, tin sa precizez ca, in ciuda starii mele pacatoase, eu incerc sa fiu crestin. sunt asociat cu Martorii lui Iehova de peste un deceniu pentru ca ii consider exemplul cel mai de sus al apropierii de Dumnezeu (iertata-mi fie parerea spusa pe acest forum). dar asta nu inseamna ca incep sa idolatrizez aceasta organizatie, sau sa nu recunosc ca si noi avem "barnele" noastre, de scos urgent din ochi. insa, cum exista un singur Judecator, nu e treaba mea sa judec ce fac confratii mei. mi-e de ajuns ca ma va judeca Acela...
ASD
QUOTE
vezi si purtatul barbii/nu, purtatul costumului tip office (scrie de costum in Biblie?), statul in capul mesei la Betel, samd


Cu astea sunt deacord. Nimeni nu se leaga fde tinuta cresitnului atata timp cateste decenta si in conformitate cu Bilbia.
Ma leg de traditiile religiose fara baze Biblice, chiar fara nici o baza de fapt.



ASD
QUOTE
vezi si purtatul barbii/nu, purtatul costumului tip office (scrie de costum in Biblie?), statul in capul mesei la Betel, samd


Nu consider aceste lucruri ca fiind traditie. Fiecare crestin trebuie sa fie constient(mai ales daca umbla pe la casele oamenilor) ca trebuie sa fie cat de cat ordonat si curat. Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii nu al dezordinii. Cum ar fi ca un reprezentant, sa zic asa al celor mai Inalte Stapaniri sa apara murdar, sau imbracat de casa, sau cu o tinuta extravaganta(s-ar putea sa ma "speriu") etc la mine acasa de exemplu, si sa-mi spuna ce trebuie sa fac ca sa fiu un crestin. Cred ca nu la-s primii. In schimb daca vad persoane(deobicei sunt cate 2) imbracate decent, cu bun simt si cu Biblia in mana atunci imediat il primesc in casa si-l invit sa mai vina, daca ceea ce spune este scriptural si logic. La urma urmei el propovaduieste mesajul lui Dumnezeu, nu al lui propriu. Nici n-as accepta idei personale.
marky
QUOTE (ASD @ Nov 25 2003, 09:13 AM)
In schimb daca vad persoane(deobicei sunt cate 2) imbracate decent, cu bun simt si cu Biblia in mana  atunci imediat il primesc in casa si-l invit sa mai vina, daca ceea ce spune este scriptural si logic. La urma urmei el propovaduieste mesajul  lui Dumnezeu, nu al lui propriu. Nici n-as accepta idei personale.

Punct ochit punct lovit.
Am mai zis odata mai demult, eu as considera Biblia si Coranul a 8-a si a9-a minune a lumii. Este fantastic cum o carte scrisa si gandita de oameni de acum mai bine de 2000 de ani sa-si mai faca vazute efectele si in secolul XXI si inca in ce proportii. Pe zi ce trece ma minunez cum persoane intelectuale (nu Badea Gheorghe de la oi) pot fi manipulate cu enorma usurinta cu ajutorul acestor 2 carti :
QUOTE
In schimb daca vad persoane(deobicei sunt cate 2) imbracate decent, cu bun simt si cu Biblia in mana  atunci imediat il primesc in casa si-l invit sa mai vina, daca ceea ce spune este scriptural si logic.


Intr-adevar Biblia si Coranul duc spre o cunduita morala buna, te indeamna sa-ti iubesti aproapele etc. Pana aici e totul perfect. Dar in spatele acestor aparente este evident modul cum cei ce au inteles puterea ascunsa a celor 2 carti "sfinte" ii manipuleaza cu foarte mare usurinta pe adeptii acestor carti.

Este deajuns sa respecti ceea ce scrie in Biblie nu sa-ti traiesti viata pe baza Bibliei.
ASD
QUOTE
Am mai zis odata mai demult, eu as considera Biblia si Coranul a 8-a si a9-a minune a lumii.


Interesanta apreciere. ohmy.gif


QUOTE
Este fantastic cum o carte scrisa si gandita de oameni de acum mai bine de 2000 de ani sa-si mai faca vazute efectele si in secolul XXI si inca in ce proportii


De aceea influienteaza omenirea, chiar si astazi pt ca este adevarata si nimic din ce scrie in ea nu se poate contesta. O alta caracteristica a ei este complexitatea ei, si faptul ca nu se contrazice. SUnt doar cateva erori de traducere pe care le-au facut traducatorii, fiindca n-au inteles intelesul sorry.gif anumitor cuvinte. Cine citeste cu atentie sporita Biblia va observa aceste lucruri;chiar daca o citeste sa o contrazica isi va schimba parerea. Oamenii sunt dezamagiti nu de Biblie ci de religie, pt ca ei cred ca ce spun si fac religiile este dupa Biblie, dar nu este. Ce fac ele este pastrarea si urmarea traditiilor si asta o fac cumult zel.
Deci inca o data, nu Biblia nu este buna ci religiile, care nu pot sa inteleaga ce este scris in ea.
marky
QUOTE (ASD @ Nov 25 2003, 05:27 PM)
Deci inca o data, nu Biblia nu este buna ci religiile, care nu pot sa inteleaga ce este scris in ea.

Sunt perfect deacord ! Daca iti traiesti tinand in conformitate cu Biblia nu iti poate fi decat bine, atat pt tine cat si pt cei din jur. Religia insa e cu 2 taisuri iti poate face si bine dar te poate influenta sa faci si rau . Iar pt un Dumnezeu descris de biblie nu-ti trebuie biserici si preoti, poti comunica cu el oriunde si fara asa zise "persoane intermediare".
abureala
Avand in vedere topicul la care a fost pusa aceasta problema, as extrapola, si as intreba "Dar de nash, mai avem nevoie?" Se poate fara nash, avand in vedere , ca semnificatia lui e cam nestiuta de multi dintre noi?:-)
ASD
Depinde de situatie. Daca alegi sa tii cont de religie atunci, DA. Desi nu este nici o baza pt aceasta.
Daca tii cont de Biblie atunci nu. Ce poate face nasul pt tinerii casatoriti? Ah uitasem : sa puna cei mai multi bani; sau nu neaparat. 6.gif
TriRegnum
Vad ca nu am spus prea multe despre nasi;

De fapt nasul de casatorie nu e nas, ci doar un martor al casatoriei care sa ateste legatura dintre cei doi casatoriti. In partile acestea, in Romania, la casatorie era ales ca maror nasul de botez si de aici se foloseste aceasta denumire.

Nasul a aparut in Biserica Primara cand un pagand matur voia sa se converteasca la crestinism si era indrumat de un crestin mai batran; acesta din urma il prezenta preotilor si cumunitatii si garanta pentru viitorul crestin ca va cunoaste pe Cristos; paganul era catehet aproximativ trei ani dupa care se boteza in noaptea Invierii (sarbatoare tinuta de crestini inca de la Sf. Apostoli, sarbatoare pe care neoprotestantii au abandonat-o facand din ea o parodie) astfel ca paganul moare odata cu Cristos si invie odata cu Mantuitorul sau. Dupa ce crestinismul a devenit o religie oficiala, crestinii au inceput sa-si boteze copii deoarece nu mai aveau posibilitatea de alegere intre doua religii si prin botez copilului i se vor adauga si parintii spirituali, nasii, care il vor conduce pe calea cea dreapta a credintei catolice si apostolice.
Nasul are datoria de a-l invata pe cel botezat ce este credinta si astfel ii face cunostiinta cu Isus Cristos; in vechime cand un crestin, provenit din paganism, facea un pacat mare (gen adulter) era excomunicat si atunci cand se indrepta venea iarasi nasul si-l prezenta preotilor spunand ca s-a cait si fiind pus la proba era acceptat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.