Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
TriRegnum
Avortul, una dintre cele mai odioase crime.

Prin avort este curmata viata unui suflet.
Sansa lui. de a avea o viata prin care sa-i demonsrteze lui Dumnezeu recunostinta, iubirea si respectul cuvenite numai Lui, este luata inainte de a vedea lumina Soarelui, inainte de a vedea Lumina Vie conferita de Sfantul Sacrament al Botezului(initierea lui in Crestinism). Ii sunt furate bucuriile si tristetile vietii, sansa de a rade, plange; de a alerga fericit prin ploaia de vara, prin padurea ruginie a toamnei, prin zapada Craciunului si prin iarba proaspata a primaverii..., de a se necajii pe profesori ca l-au prins ca fumeaza in baia scolii, nu va sti ce e stresul din sesiunile anilor universitari, nici cum e sa-l supere propriul copil ca a chiulit de la ore ca se se joace football cu ceilalti colegi.... Nu va avea nimic din urcusurile si cobarasurile, nu va culege nici o ¨floare¨ care sa-l bucure mai mult sau mai putin cum se intampla in mod normal.

Nu va avea nimic din toate astea!!!

Toate aceste ii sunt retezate inainte de a le cunoaste... cry.gif

Cum poate o mama(daca se poate numi asa) sa ia viata unui suflet fara aparare, un suflet asupra cariua numai Dumnezeu are drept de viata si de moarte.

In Biserica Catolica avortul este pedepsit crunt(atat pentru femeile care il comit, cat si pentru cei ce le indeamna) prin latae sententiae - excomunicare majora(CIC: can 1398). La avort numai episcopul poate da dezlegarea, caci el excomunica.

Femeile(tinerele) ianinte de a face avort sa se gandeasca bine la ce fel de crima fac, iar daca e cu putinta sa evite sarcinile nedorite (nu prin anticonceptionale, prezervative..., ci prin calcularea ciclului menstrual si a perioadei de ovulatie).
Carmi
Deci o femeie nu si-ar putea lua destinul in maini folosind anticonceptionale?
Rose
Si daca viata copilului pericliteaza viata mamei? Daca femeia nu supravietuieste daca nu face avort? Asta ar putea fi considerata o alta forma de sinucidere...or nu e si asta un act condamnat de Biserica?
Andutza
@TriRegnum: Sunt perfect de acord ca avotul este cea mai cumplita crima, dar ce nu inteleg eu este de ce este neindicata din punct de vedere religios folosirea anticonceptionalelor si metoda calendarului este aprobata?Niciodata n-am inteles asta.
TriRegnum
Tot ceea ce impiedica procrearea, tot ceea ce in mod intentionat si artificial face actul conjugal nefecund constituie pacat spune Sfsnta Biserica.
Nu e bine, e imoral sa nu lasi o eventuala viata sa traiasca.
Si pe deasupra nu exista vreo metoda artificiala de control al nasterilor lipsita de urmari negative fizice sau psiho-fizice(fie ele cat de mici; Exemplu: anticonceptionalele contin hormoni, oricum ar fi dozati, ei tot produc un dezechilibru in organism...).
Metoda cu cel mai mic risc de contraceptie este abstinenta temporara; cand sotia este in zilele de fertilitate sigura sau potentiala, cei doi se pot abtine pana ce ¨pericolul¨ trece, dupa care isi pot relua viata sexuala. (e bine sa mai ai si un concediu cateodata sorry.gif , si asta in orice domeniu al vietii )

Rose:
Tu vorbesti de cazuri speciale, unde vor interveni autoritatile Bisericii si vor decide...
Rose
Cu alte cuvinte, eu n-am absolut nici un cuvant de spus in ceea ce priveste corpul meu...nu prea pot sa decid cand si cati copii vreau, nu?
TriRegnum
QUOTE (Rose @ Nov 5 2003, 10:51 PM)
Cu alte cuvinte, eu n-am absolut nici un cuvant de spus in ceea ce priveste corpul meu...nu prea pot sa decid cand si cati copii vreau, nu?

Nu am spus eu asta!
Saca citeai cu atentie ce am scris mai sus vedeai ca poti sa-ti controlezi sarcina prin alte metode decat cele artificiale si poti evita avortul.
Poti decide cand si cati copii vrei sa faci!
Mi_
Având în vedere ca nu se fac avorturi în biserici si nici preotii nu garanteaza cu averea personala riscul unei sarcini "obtinuta" prin metoda calendarului, nu vad ce cauta vreo religie sa-si dea cu presupusul despre moralitatea TUTUROR avorturilor (în care intra si cauze medicale si vesnicul "Daca"), dar mai ales despre contraceptie. Scuzati-ma, când o sa fac sex pe altar o sa accept sugestii, pâna atunci exista libertati individuale si mai ales atitudini mai putin închistate.
bdl
Triregnum,
Mi-era inima ca pamintul ca nu mai apare cineva sa o ia de la capat cu teoria despre avort. Si asa zisele precepte " morale" .
Pai daca e asa cum spui tu, de ce ne-a mai dat D-zeu placere sexuala cind putea f bine sa ne dea perioada de imperechere ca la animale?
Si la copilul ala care o sa se nasca o sa-i dai tu micare si hainute daca parintii lui nu au?
Adica daca am o nevasta tinara si buna, stau departe de ea ca asa zice biserica?Pai atunci de ce am mai luat-o?
Metoda calendarului? Cite fete s-au nenorocit cu metoda asta, n-ai idee. Daca era asa buna, stai linistit ca nu mai apareau atitea anticonceptionale.
In secolul 21, inavatati oamenii sa traiasca in evul mediu. blink.gif
sorin666
Si bla-bla-bla, si mai da-te lup moralist, daca nu esti casatorit, ca preot romano-catolic, nu-ti pune problema, in ceea ce priveste constiinta altora, lasa-i sa si-o gereze singuri sad.gif
Si asta nu pentru ca asi fi un partizan al avortului ca metoda anticonceptionala, dar exista violuri, inceste, cazuri medicale deosebite, cazuri sociale disperate... sad.gif
1,618033
dupa cate stiu, atat biserica ortodoxa, cat si unele dintre cultele protestante (nu toate, caci unele sunt recunoscute pentru zecile de copii per familie, ca metoda artificiala de a-si creste numarul... rolleyes.gif ) au o atitudine mai umana in aceasta privinta.

mai precis: avortul, oricum l-ati lua, este o crima. dar mama este cea care trebuie sa decida ceea ce va face, iar nu altcineva in locul ei. binecuvantarea este a ei, dar si responsabilitatea este a ei.

ce se poate spune despre anticonceptionale?

practic, orice metoda care impiedica conceperea (adica unirea unui spermatozoid cu un ovul si realizarea unui nou ADN - a unei noi fiinte) este anticonceptionala.

avortul NU este o metoda anticonceptionala, pentru ca are loc dupa ce a fost conceputa o noua fiinta.

avortul este o modalitate lasa de a scapa de o fiinta pe care nu o doresti. o fiinta care are tot dreptul la viata.

repet, in cazurile in care viata mamei ar fi pusa in pericol, NIMENI altcineva nu are dreptul sa judece decizia mamei, ci numai Dumnezeu. ca un om sa se substituie in locul lui Dumnezeu si sa isi dea cu parerea, asta este aberant. avortul ramane o crima, evident, insa lucrurile sunt mult mai complicate, in mult mai multe nuante de gri, iar nu in alb si negru.

dar daca viata nu este pusa in pericol?
atunci este o crunta lasitate. un dispret absolut fata de viata.

cat despre anticonceptionale - si metoda ciclului menstrual este TOT anticonceptionala. si practica de a predica abstinenta ciclica populatiilor analfabete din Africa si America de Sud a dus exact unde se afla acum aceste continente: suprapopulatie, saracie lucie, copii multi si malnutriti si asa mai departe. oamenii saraci nu au nici cu ce sa-si hraneasca copiii, daramite sa se mai ocupe de educatia lor...

ce semnificatii spiritual negative are prezervativul? blink.gif este vorba de un cauciuc care nu permite aparitia unei noi fiinte... nu o omoara, ci nu permite aparitia ei. dar asta se poate intampla in orice contact sexual - din diverse motive, aceasta aparitie este impiedicata (si abstinenta ciclica are exact aceleasi rezultate).

ce semnificatii spiritual negative au pastilele anticonceptionale (nu cele care provoaca avort, ci cele care impiedica ovulatia etc.)? iarasi, nu este ucisa nici o fiinta, ea pur si simplu nu mai apare.


sunt cateva intrebari pe care ar trebui sa si le puna orice om: cum vad eu viata? am eu respect fata de ea? imi pasa de fiintele care se pot naste in urma placerii mele? daca spun ca respect viata, imi dau seama ca trebuie sa ii si cresc pe cei care n-au cerut sa se nasca, dar carora le-am dat viata?

si in acest cadru, ar trebui s-o lasam mai moale cu acuzatiile, si sa incercam sa fim, mai presus de toate, oameni, iar nu sclavi ai dogmelor sau ale propriilor noastre placeri.
TriRegnum
Domnule Mi_

Ma scocati. Nici un pic de respect pentru cele sfinte. Macar pentru cei de pe forum puteti sa nu mai folositi asemenea marlanii. Imi pare rau ca v-o spun, dar nu dati dovada de un om cu studii universitare(din cate am aflat).
Nu-mi starniti altceva decat mila. PACAT.

Bdl

Placerea sexuala Dumnezeu a dat-o ca sotii sa se bucure(si fizic) unul de celalalt, astfel dragostea sa fie ¨completa¨. Te poti bucura de nevasta ta ¨tanara si buna¨ in perioada cand nu e la ovulatie si nu e riscul de a ramane gravida.
Sunt mai multe medtode decat cea a calendarului. Eventual o sa le enumar mai jos cand o sa am timp.
Acum am mai sfatuit si eu pe unele femei ori sa-si puna sterilet, ori sa dea inainte cu anticonceptionalele(desi am facut prin asta un pacat de moarte)...Acum cand vine sotul beat si vrea sa-si ceara drepturile, sarmana femeie sa nu ramana insarcinata si-a pus sterilet...sau ia anticonceptionale..
Da bdl, Biserica Catolica acorda fetelor(in general) care raman insarcinate si vor sa faca avort, sansa de a face copilul si de a fi crescut de Biserica.

1,618033
ca tot vorbeam de avort, din Evenimentul Zilei de azi:

"In timpul unui program de educatie sexuala care se desfasoara in liceele din Cluj le sint prezentate elevilor imagini socante care prezinta necenzurat o operatie de avort. Programul de educatie sexuala desfasurat in scolile clujene nu figureaza in programa scolara, ci este organizat de Episocopia Evanghelica Lutherana din Wurttemberg - Germania cu girul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane a Vadului Feleacului si Clujului. Mai multi parinti ai unor elevi din clasele a Xl-a si a Xll-a de la Liceul de Informatica din Cluj-Napoca care au participat la programul respectiv sustin ca copiii lor au fost socati de imaginile vazute.
Intr-una din orele de marti ale elevilor din clasa a Xll-a de la Liceul de Informatica din Cluj-Napoca a fost tinut un curs de educatie sexuala de catre medicul ginecolog Gross Christa Todea. In timpul cursului, doctorul a pus o caseta video de 20 de minute care prezenta imagini necenzurate din timpul unei operatii de avort. Pe parcursul filmului se puteau vedea cum trupuri sfirtecate de copii erau extrasi bucata cu bucata din pintecele mamei. “Au fost imagini absolut iesite din comun. De-a dreptul socante”, ne-a spus una dintre elevele care a vizionat caseta, Ana Maria (18 ani). “Filmul prezenta operatia de la cap la coada cu toate chinurile fizice si psihice prin care trece pacienta. Tremura toata si, la un moment dat, ceea ce se dorea a fi capul viitorul fat s-a rupt de restul trunchiului. A fost o chestie horror”, ne-a mai spus aceeasi eleva. Foarte multi dintre elevii clasei a Xll-a care au vizionat filmul au povestit acasa despre ce au vazut la scoala. Mai multi parinti au luat legatura cu Inspectoratul Scolar al Judetului Cluj si au protestat, spunind ca copiii lor sint socati. “Daca vor sa faca educatie sexuala, atunci sa gaseasca alte metode pedagogice prin care sa ii faca pe elevi sa inteleaga ceea ce trebuie sa inteleaga. Dar nu sa le prezinti dintr-o data si la un mod total brutal o astfel de operatie de avort”, ne-a spus Marin P., tatal unui elev care a vazut filmul.
“Cineva incearca sa denatureze adevarul”

Medicul care coordoneaza proiectul, Todea Gross Christa, ne-a spus ca are permisiunea conducerii ISJ Cluj pentru a difuza in licee respectivul film si ca nu este nimic rau in respectivele imagini.
Ea a mai spus a recurs la prezentarea acelor imagini deoarece in momentul de fata virsta tinerelor care recurg la avort a scazut in ultimii ani foarte mult ajungindu-se, in prezent, ca la medicul ginecolog sa se prezinte pentru avort tinere a caror virsta nu depaseste 14 ani. "



no comment.
ady_hell
Esti tare religios. Crezi in DUMNEZEU orbeste, nu ca ar fi ceva rau in cea ce faci. Dar DUMNEZEU a dat ceva omului: liberul albitru, optiunea noastra de a alege intre bine si rau. Un criminal sau un hot aleg sa faca cea ce cred si cea ce vor ei, ca vor fi pedepsiti pentru fptele lor este altceva, dar alegerea e a lor si noi nu putem interveni pentru ca s-ar numi manipulare. Eu unul nu sunt de acord cu avortul. Nu il vrei nu il faci (la copil ma refer), dar sunt deacord cu metodele anticonceptionale dar nici astea nu sunt 100% sigure. Parerea ta ca nu mai trebuiesc efectuate avorturile ti-o inpartasesc si eu dupa cum ai inteles , dar repet nu avem nici un drept de a ne amesteca in decizile altora.
P. S. Incearca sa o lasi mai moale cu religia si citeste cu atentie biblia si ai sa descoperi o carca de incesturi si pacate capitale, pedepsite de biserica si comise de personaje importante ale vechiului testament, dar care erau oameni in primul rand. Sper ca nu te-am jignit.
Mi_
QUOTE (TriRegnum @ Nov 6 2003, 10:11 AM)
Ma scocati. Nici un pic de respect pentru cele sfinte. Macar pentru cei de pe forum puteti sa nu mai folositi asemenea marlanii. Imi pare rau ca v-o spun, dar nu dati dovada de un om cu studii universitare(din cate am aflat).
Nu-mi starniti altceva decat mila. PACAT.

TriRegnum, iar nu ai înteles. Am respect pentru credinta si religia fiecarui om, nu cred ca am criticat moralitatea cuiva care nu gândeste ca mine dar nici nu se amesteca în treburile mele. Insa nu-i sufar pe fanatici care de dimineata pâna seara tin predici nesolicitate în spatii laice, si reactioneaza mârlaneste, fara nici cea mai mica notiune de modestie si respect pentru cei ce nu gândesc ca el, desfiintând însasi preceptele propriei sale religii.


Revenind on-topic, în lumea asta exista mai multe meserii.
- despre univers, dumnezeu, rostul vietii => mergi la filozof (varianta laica) sau la popa (varianta religioasa)
- despre anticonceptionale, mergi la doctor

Când esti în sala de operatie si se declanseaza o hemoragie grava, poate sa stea popa si în cap, ca tot medicul stie sa rezolve problema. Bine, fac abstractie de acei popi care se uita peste umarul medicului sa vada daca nu cumva fac vreo transfuzie. Nu suntem nici la prima crima din convingeri religioase si nici la ultima.

In rest, sunt unii popi care tin neaparat sa-si dea parerea despre toate meseriile, cum ar trebui ele sa fie practicate de fapt. O sa le dau cu constant flit, daca nu iau ban între timp. Consider ca am dreptul la o viata linistita si ca nu am dreptul sa va enervez constant cu sfaturi asa si nu altfel, din domeniul meseriei mele.
Zed
@TriRegnum
In primul rand ,ca femeie ,vreau sa mentionez ca libertatea asupra corpului meu o am eu si numai eu . Nici tu , nici biserica ,nici d-zeu , EU .
In cel de-al doilea rand , vorbesti atata despre anticonceptionale ca fiind unealta dracului . Stiai ca unele anticonceptionale , date pe reteta dupa analize detaliate , scade rata de cancer uterin la unele femei?
In alta ordine de idei , anticonceptionalele luate in combinatie cu alte substante ( aflate in alte medicamente ), ma refer in caz de boala , nu mai sunt sigure 100% , ceea ce poate provoca o sarcina nedorita.
In acest caz , daca ambii parteneri nu doresc aceasta sarcina ,din motive financiare sau altele care nu privesc pe nimeni si sunt personale , nu vad de unde pana unde are cineva dreptul sa indice cuiva modul de viata. Tu esti un om , la fel ca si noi , nimic supranatural si nimic deosebit. Un simplu om si nicidecum "ghidul" vietii noastre.
Fiecare traieste asa cum crede de cuvinta si fiecare trebuie sa puna capul pe buturuga destinului atunci cand trebuie sa traga ponoasele la ceea ce a facut . Sa nu-mi spui tu mie ca daca e cazul te oferi tu sa te decapitezi in locul meu .
Respect religia , in masura normalului , dar nu-mi place fanatismul.

TriRegnum
QUOTE (Mi_ @ Nov 6 2003, 12:00 AM)
Scuzati-ma, când o sa fac sex pe altar o sa accept sugestii, pâna atunci exista libertati individuale si mai ales atitudini mai putin închistate.

Va rog sa nu mai postati in topic-urile mele, iar daca o faceti, v=as ruga sa va controlati limbajul.
Puteti spune despre mine ca sunt semidoct, fanatic...dar de cele sfinte va rog inca o data sa nu le mentionati in felul cum ati facut-o mai sus in citat.
Mai bine nu mai intrati pe forumul Universul Credintei, decat sa ¨aruncati cu noroi¨ in credinta noastra.
Inca ceva: nu dau sfaturi la medici cum sa-si practice meseria, nu dau asemenea sfaturi nimanui si doresc ca nimeni sa nu-mi spuna cum si ce sa fac ca preot(cu atat mai mult dvs).

Eu ce am avut de spus, am spus din perspectiva Bisericii si a pacatului, nu din alte perspective.
Mi_
TriRegnum, de ce asociezi notiunea de sex cu ceva necurat, jignitor ? Nu uita ca parerea ta era despre avort, avort care nu are loc decât dupa un contact sexual, nimic jignitor în asta. Si eu si tu am aparut în urma unui contact sexual, ar trebui sa ne fie rusine ?

Si pentru ca vad ca nu ai înteles mesajul, îl mai repet o data : atâta timp cât nu te deranjez la tine la servici, facând sex pe proprietatea ta sau sub nasul tau, nici tu nu ai dreptul sa-mi spui ce manevre sa fac în timpul actului astfel încât sa fie dumnezeul TAU fericit. La fel cum tu nu esti obligat sa suporti un medic în biserica ta, care face sex pe altarul tau, spunând ca e sanatate curata, si ca nu ar trebui sa protestezi.
1,618033
hello!

daca nu va calmati tonul, inchid topicul.

de altfel, s-a mai facut vorbire pe acest subiect, si tot degeaba... hmm.gif
TriRegnum
QUOTE (Zed @ Nov 6 2003, 02:21 PM)
@TriRegnum
In primul rand ,ca femeie ,vreau sa mentionez ca libertatea asupra corpului meu o am eu si numai eu . Nici tu , nici biserica ,nici d-zeu , EU .
In cel de-al doilea rand , vorbesti atata despre anticonceptionale ca fiind unealta dracului . Stiai ca unele anticonceptionale , date pe reteta dupa analize detaliate , scade rata de cancer uterin la unele femei?
In alta ordine de idei , anticonceptionalele luate in combinatie cu alte substante ( aflate in alte medicamente ), ma refer in caz de boala , nu mai sunt sigure 100% , ceea ce poate provoca o sarcina nedorita.
In acest caz , daca ambii parteneri nu doresc aceasta sarcina ,din motive financiare sau altele care nu privesc pe nimeni si sunt personale , nu vad de unde pana unde are cineva dreptul sa indice cuiva modul de viata. Tu esti un om , la fel ca si noi , nimic supranatural si nimic deosebit. Un simplu om si nicidecum "ghidul" vietii noastre.
Fiecare traieste asa cum crede de cuvinta si fiecare trebuie sa puna capul pe buturuga destinului atunci cand trebuie sa traga ponoasele la ceea ce a facut . Sa nu-mi spui tu mie ca daca e cazul te oferi tu sa te decapitezi in locul meu .
Respect religia , in masura normalului , dar nu-mi place fanatismul.

Iar am fost facut fanatic... ma gandesc asa o fi?
Si eu sutn de-acord cu tine: e corpul tau, e viata ta, e mantuirea ta!
Stiu si sunt de-acord sa se ia, acolo unde trebuie, anticonceptionale(pe care nu le consider unealta dracului) care in anumite combinatii si dozari scad riscurile de cancer.
Daca as putea sa ¨te salvez¨ in vreun fel as fi bucuros sa ¨pun capul pe buturuga in locul tau¨.
Zed
@TriRegnum ,
Eu ce scriu e bine scris , daca scriu nu-mi place fanatismul , atunci asta si inseamna , nicidecum ca esti tu personal fanatic.
Problema cu buturuga nu functioneaza , nu ai cum sa faci (ma refer par exemple ) in locul meu un avort.
In schimb imi pare bine ca esti de acord . Dupa cate stiu religia catolica in ultimul timp a devenit mult mai libertina , sau cel putin eu am avut tangente de acest gen cu ea , si te rog sa ma crezi ca e mult mai placuta asa.
E mai bine sa incercam sa intelegem ceva , nu sa contrazicem nonstop , la fel ca si acceptanta argumentelor date de alte persoane cu alt mod de gandire . Trebuie sa existe toleranta, libertatea gandirii si respectul . Accept sa discut chiar daca avem pareri diferite , dar nu accept sa mi-se impuna ceva.
TriRegnum
E diferenta intre a fi liber si a fi libertin.
Biserica Catolica are viziuni mai deschise, in anumite limite bineinteles.
Oamenii s-au schimbat de-alungul secolelor, nu putem fi ca acum 1000 de ani.
Figaro
Ok, time out.

Cred ca ar fi bine sa si constientizam subiectul discutiei.

===========================

Parerea mea e ca trebuie sa despicam problema pe doua paliere:

1. avortul

2. motivele avortului

Nu neg libertatea fiecaruia, dar atrag atentia ca avortul nu este un fapt minor. Fie ca este obligat sau nu de imprejurari, avortul aduce tulburari sufletesti (si uneori psihice) mamei. N-am vazut pe nimeni sa banalizeze avortul, nici chiar la 16 ani. Nu exista bucurie sufleteasca in actul avortului. Cel mult putem vorbi de o desensibilzare voita a individului pentru a atenua suferinta. Avortul este prin sine un pacat, in sensul ca te face sa suferi, sa iti pui intrebari, sa tragi anumite concluzii.

QUOTE ("Zed")
dar nu accept sa mi-se impuna ceva.


Nu e vorba de impunere, ci de libertatea de a alege. Problema mi se pare mult mai simpla: libertatea de alegere si importanta faptului in sine nu trebuie sa se confunde. Ai liberatatea sa faci un avort, dar daca iti iei libertatea de a considera acel avort benefic si banal lucrurile se schimba. Cu alte cuvinte ai libertatea sa alegi cata vreme distingi clar granita dintre pozitiv si negativ.
Zed
@Figaro , se lamurise problema huh.gif , treaba cu impunerea era alta , era ca nu accept sa vorbesca altul in locul meu .
Poza o consider macabra , nu vad sensul .
Figaro
Avortul e macabru. Poza nu face decat sa sublinieze un adevar pe care multi il uita. Din pacate.

QUOTE ("Zed")

era ca nu accept sa vorbesca altul in locul meu .


Nimeni nu vorbeste in locul tau. Nu vad unde ar vorbi in locul tau.
cameron
Tot topicul asta e o cruzime..
Nu cred ca exista o femeie care sa fi facut asta si sa nu dupa durerea asta dincolo de moarte..
Cred ca nimeni nu recurge la aceasta solutie traumatizanta fizic si psihic decat daca este efectiv fortata de imprejurari.. si nu are nici o alta alternativa..
Asa ca incetati.. si cu pro..si cu contra..
Zed
@Figaro , ai subliniat cu poza numai avortul in sine , acum cateva pagini era vorba despre anticonceptionale , si daca citesti cu atentie tot ce s-a scris pana acum ai sa vezi de ce am scris cuvantul impus.
Discutia deja degenereaza si apar postari cu si fara argumente.
Figaro
Subiectul topicului este Avortul, deci mi s-a parut normal sa discut despre el.

QUOTE ("Cameron")

Cred ca nimeni nu recurge la aceasta solutie traumatizanta fizic si psihic decat daca este efectiv fortata de imprejurari.. si nu are nici o alta alternativa..


Oare? Chiar crezi ce afirmi?

Tocmai aici e miezul discutiei. Avortul ajunge sa fie considerat un fenomen obisnuit, un fapt natural, un lucru lipsit de orice conotatie morala. Rezultatul e ca Romania e campioana la avorturi, majoritatea "mamelor" fiind tinere de 16-18 ani "stapane pe corpul lor", si pentru care avortul echivaleaza cu extractia unui dinte cariat. Acesta este tristul rezultat al estomparii granitei dintre pozitiv si negativ. E o realitate statistica, nu o simpla supozitie. Ca sa nu mai vorbesc ca acesta statistica merge mana in mana cu bolile sexuale si accidentele produse de avort (ex. perforarea uterului).
cameron
Chiar cred asta Figaro! Ar fi aici locul unde sa afirm altceva?
Ceea ce ma nedumereste..este usurinta cu care se discuta despre orice.
Daca un barbat ar trece printr-o astfel de experienta... mi-e greu sa imaginez ce ar deveni "dupa"..
Figaro
QUOTE ("Cameron")

Chiar cred asta Figaro!


Daca esti ferm convinsa ar trebui sa pui in calcul si pustancele care privesc avortul ca pe o extractie dentara (si ce daca fac sex neprotejata si raman gravida? Fac avort!). Ca dovada ai statistici infioratoare, care nu prea ne situeaza in randul tarilor civilizate.

QUOTE ("Cameron")

este usurinta cu care se discuta despre orice.


Dar usurinta cu care este considerat avortul nu te nedumereste? Dar pericolul transformarii avortului in simpla extractie dentara nu te nedumereste? Astea ar fi motivele de ingrijoare si nedumerire.
1,618033
nici un barbat nu va putea intelege durerea unei femei care a facut un avort.
cu asta sunt de acord.

dar asta nu inseamna ca discutarea subiectului din punct de vedere religios nu este pertinenta, sau permisa.

evident, nimanui nu-i place sa i se arunce in fata cuvinte tari. si repet, femeia este cea care decide.
cea mai mare aberatie ar fi ca statul ori alta institutie sa isi arunce atotprezentul ochi asupra vietii mamei, si sa decida in locul ei ce sa faca si ce sa nu faca.

totusi... imaginea postata de figaro spune mai mult decat miliarde de cuvinte rostite in favoarea avortului. sustinatorii avortului raman fara replica in fata unor astfel de imagini. pentru ca oricum o luam - este o crima impotriva unei fiinte total lipsite de aparare.

nu ar fi mai bine ca aceasta crima sa fie prevenita?

nu ar fi mai bine ca oamenii sa invete unde incepe si unde se termina viata?

daca cineva nu doreste sa conceapa o viata, de ce sa nu ia masuri inainte de acest moment? de ce sa decida DUPA, ucigand o fiinta vie?

am tot respectul fata de libertatea de decizie in chestiunile sexuale.
dar inseamna asta ca trebuie sa tacem cu totii din gura, doar-doar nu s-or supara pe noi cele ce ucid zeci de mii de prunci in fiecare an?
inseamna asta ca trebuie sa asistam neputinciosi la cresterea agresiva a indiferentei si la pierderea celor mai profunde sentimente - cele materne - intr-o lume atat de preocupata de propriile placeri incat uita care este valoarea unei vieti?...

cameron, ce zici, nu ar fi mai bine daca noi, cei trecuti deja de anii adolescentei, si intrati in viata matura, am educa tinerii cu privire la monstruozitatea unei decizii? nu ar fi mai usor daca astfel de imagini ar arata clar tinerilor lipsiti de experienta unde poate duce 'joaca' lor de-a tata si de-a mama?
educatia este cel mai important instrument de rezolvare a problemei avorturilor. nu legile, nu institutiile. educatia.

ps. triregnum, imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar steriletul este o metoda care de multe ori nu impiedica conceptia, ci doar avorteaza produsul conceptiei - e adevarat, in stadiul pre-embrionar. cum barbatul, iar nu femeia, este cel care incepe de obicei 'totul' in relatiile sexuale, pe el ar trebui sa cada magareata, iar nu pe femeie. a, nu vrea sa auda de prezervativ, ca nu mai 'simte' la fel? atunci inseamna ca este un porc egoist.
daca educatia ar incepe cu barbatii, poate ca lumea ar arata altfel... rolleyes.gif
cameron
Pentru ca nimeni nu explica clar ce implica un astfel de act.
Pentru ca nu exista comunicare intre parinte-copil.
Pentru ca nu exista educatie in acest sens.
Pentru ca nu au bine conturate valorile morale.
O pustoaica..pe care o cunosc a ramas insarcinata. I-am spus sa discute cu mama ei. Foarte nonsalanta..mi-a zis.."din cauza ei s-a intamplat"!
I-am cerut explicatii. In vara a cerut acceptul sa plece cu prietenul la mare. Viata sexuala o incepuse in urma cu cativa ani,..dar acum parintii ei si-au dat seama de asta. I-au atras atentia sa aiba grija ce face. Concluzia ei? Doar mama ei a fost de vina pentru ca a "cobit"..? Asta a fost tot ce a inteles ea. M-am abtinut cu greu sa nu ii trag una peste fata! mad.gif
Ignoranta este singura explicatie a tot ce se intampla ..
Figaro
QUOTE ("Cameron")

Pentru ca nu exista comunicare intre parinte-copil.


Ba exista comunicare parinte-copil, dar nu e una clara. Copilul trebuie format inca de la varsta cand nu isi explica lucrurile, si trebuie format cu o granita clara intre pozitiv si negativ. Parintele e cel care nu mai are clar delimitate granitele. Totul este posibil, totul e "la liber". E corpul tau, faci ce vrei cu el.

E bine, NU! Avortul e RAU. Avortul e NEGATIV. Drogurile sunt RELE. Furtul e RAU.

Convingerea parintelui e si convingerea copilului.
1,618033
cameron, figaro, cred ca exact imaginea acelui copil avortat, ucis inainte a fi avut sansa de a clipi si a respira, exact aceasta imagine ar trebui pusa in fata celor ce sustin relativismul moral, a celor care sustin atat de cantata idee a lui 'mai intai eu'.

evident, asa cum spune cameron, lucrurile au cauze profunde, si pornesc din familie.
cand te ghidezi dupa norme relative, pierzi foarte repede ghidonul, caci aceste lucruri se intampla cand NU te astepti.

pe de alta parte, si parintii excesiv de stricti, sau institutiile excesiv de stricte fac la fel de mult rau.
constiinta umana trebuie educata, iar nu restrictionata prin pedepse. a acuza si a judeca fara mila, cu aroganta, o tanara ravasita care a decis prost este aproape la fel de nemilos ca un avort.
singura cale este prevenirea, chiar si cu mesaje de tip ciocan - poate singurele care mai trezesc la viata constiinta proteverizata a tinerilor... dupa, este prea tarziu.

uite, de fiecare data cand va mai aluneca vreo discutie pe panta relativismului moral, voi folosi aceasta imagine.

spune totul.
Mi_
Ba nu spune nimic.

Daca ar fi avortat mama lui Hitler, tot la fel de imoral ar fi fost, tot la fel de multa mila ti-ar fi de copil, de trauma mamei, de bla-bla-urile cu mântuirea ?
TriRegnum
1,6

Stiu cum e cu steriletul...

Cameron

Din pacate asemenea pustoaice exista intr-un numar prea mare in zilele astea. Dar si parinti ignoranti care lasa tinerele sa plece te miri pe unde cu prietenul unde se intampla ce se intampla. Apoi vine fata si spune ca mama a ¨cobit¨...
Dupa ¨revolutie¨ Romania a fost bombardata cu aceasta libertate prost inteleasa(libertinaj) si acum culegem roadele care nu sunt tocmai bune.
Vina o gasesc intr-o oarecare masura, a parintilor care nu-si educa odraselele.

Mergeam o data spre bierica si ca sa ajung mai repede am luat-o pe scurtatura, pe un gang ingust de langa un liceu. Acolo stau fetele(emancipatele) la o tigara in pauza; erau vopsite pe la ochi in toate culorile, cu oja stridenta pe unghii, parul cu sclipici si rujate in toate culorile(inchise, ca asta-i moda)-in fine le-am intrebat daca le deranjeaza mirosul(caci gangul din fata bisericii este oarecum transformat in WC public) si mi-au raspuns ca le place, bine ca nu m-aam ales si cu vreo injuratura- mi-i inchipui cum merg la discoteca, daca la scoala erau in halul ala.

Ca parinte... nu stiu cum de le lasa sa iasa asa pe strada, la scoala(cum le primesc si profesorii...).
axel
Ce usor este sa discuti despre avort cand nu te priveste direct...
Ce usor sa spui ca avortul este imoral si trebuie interzis, pana cand fiica ta a fost violata!
Ce usor e sa crezi ca avortul este un lucru simplu si normal, pana cand tu esti pusa in postura sa-l faci dupa ce te-ai hotarat sa-l faci in urma unei "neglijente"...

Avortul este in fond un compromis, si nimeni nu vrea sa ajunga in postura in care este nevoita sa il faca (oricare ar fi cauzele pentru care doreste sa il faca). De aceea consider nu trebuie discutata moralitatea metodelor contraceptive, singurele lucruri care trebuie luat in calcul sint efectele secundare si riscurile.



@Triregnum: nici o metoda anticonceptionala (inclusiv metoda calendarului) nu este 100% sigura
bdl
Triregnum "Da bdl, Biserica Catolica acorda fetelor(in general) care raman insarcinate si vor sa faca avort, sansa de a face copilul si de a fi crescut de Biserica." Cit de general este acel "in general"? Si crezi ca acei copii, pe care mamele lor nu i-au dorit,dar s-au nascut pt ca asa a vrut biserica, vor avea o copilarie buna in cadrul bisericii?
Faptul ca le vorbesti enoriaselor despre sterilet si anticonceptionale, pe mine ma bucura.Denota ca intr-adevar te preocupa soarta acelor oameni, ca esti un preot care pune suflet in ceea ce face. Acele fete vin la tine pt un sfat pt ca ele VOR acel sfat si au incredere in tine. Aici s-au incins spiritele oleaca pt ca nu a cerut nimeni sfaturi in domeniul asta.Mai stai pe la noi , o sa te obisnuiesti, mai latram noi da nu muscam. thumb_yello.gif

1,61 Am vazut poate filmul ala, poate altul, acu multi ani de zile, pe postul de televiziune. Aici nu pot decit sa te sustin, este teribil ce se vede pe ecran, DAR, una este sa informezi despre ce e vorba, si alta e sa decizi in locul cuiva. O educatie in acest sens o sustin neconditionat, indiferent ca este facuta de biserica sau de alte organizatii. Dar decizia trebuie sa apartina individului, individei de fapt, sau parintilor.

Figaro,
Iar te spargi in figuri de stil. Nu a spus NIMENI ca avortul este bun. Problema este sa nu fie IMPUSE anumite dogme. Zed a sintetizat f bine. Si Cameron la fel. Daca trebuie sa ne preocupe ceva este EDUCATIA acelor fete de care zici tu.

Concluzia mea: avortul este un lucru RAU (nu imoral) dar este o OPTIUNE . Orice optiune apartine individei care trebuie sa decida. Daca vrem sa facem ceva, atunci haideti sa umblam la educatie.
sorin666
bdl> si asi mai adauga pentru poza cu pricina ca nu este vorba de un avort, ci de pruncucidere, avortul e legal doar in prima perioada a sarcinii, or in foto fatul are cam 5-6 luni si ar fi fost aproape viabil...
Asta nu ca asi fi un partizan al avortului, daca sotia ar ramine gravida, nu cred ca vom hotari sa-l "pierdem" mad.gif
Dar nici cu copiii parasiti in fata bisericii nu sint de acord... wink.gif mai laes dat pe mina unui preot celibatar...
1,618033
sorin, din pacate legea din Romania nu considera ilegal un avort tarziu pentru ca ar afecta fatul, ci pentru ca ar afecta teribil (pune in pericol) viata mamei.

bdl, exact asta trebuie sa fie diferenta: educatia, iar nu impunerea. pe de alta parte, daca tot suntem pe forumul de religie, si daca tot discutam din prisma religiei crestine, avortul este si ramane o crima.

axel, avortul este un compromis care duce la crima. nu cred ca vreunul de pe acest forum a spus ca o fata violata TREBUIE sa nasca. tocmai aici intervine educatia: ea este cea care trebuie sa aleaga, iar daca cineva din anturajul ei o sfatuieste sa nasca din respect fata de viata, trebuie sa-si asume si responsabilitatea de a se ingriji de acea viata ulterior. NU sa o puna pe umerii unei fete si asa distruse.

MI_, reactia ta spune totul...


ca o idee, nu orice copil de psihopat devine psihopat, nu orice copil de alcoolic devine alcoolic, samd. copiii NU sunt predestinati, ci isi aleg calea in viata. Hitler a devenit ceea ce a devenit din cauza a ceea ce a ales sa fie. iar daca poporul german cel cultivat nu i-ar fi acordat puterea, ar fi ramas un nimeni pana in ziua de azi. aviz amatorilor - vadimii nu se nasc, ci se dezvolta!
Andutza
Nu inteleg de ce o tot dati inainte cu faptul ca nimeni nu are drept de decizie asupra voastra? Si eu sunt tot femeie si cu toate astea nu cred ca am drept de viata si de moarte asupra cuiva. Dumnezeu ne-a dat libertate, dar tot el ne-a dat si viata. Nu noi suntem stapanii vietii noastre ci El. De aceea nu avem dreptul sa punem punct unei vieti aparute in urma poate a unui accident nedorit pentru ca, chiar daca fizic noi am conceput-o, nu noi i-am dat si suflet. Sufletul acela a fost trimis de sus si din cate am auzit eu prin Biserica sau din carti, cand vom avea sa ajungem pe lumea cealalta, acei copilasi care n-au avut posibilitatea sa vada lumina zilei si sa se bucure si ei de Mos Craciun plang si ne acuza. Ei sunt ce care nu ne iarta niciodata pe noi, mamele criminale si inclusiv pe tatii lor, ei sunt ce care indirect ne condamana la osanda vesnica pentru ca o meritam din plin. Multe din prietenele mele sunt de parere ca ele sunt mai importante decat un copil, ca n-ar avea prea multe remuscari sa recurga la avort in situatia unei sarcini nedorite, pentru ca mai inca de trait o viata linistita si nu renunta la distractie de acum "doar pentru ca avortul e o crima". Si daca sunteti de parere ca judec lucrurile prea aspru fara drept am sa-l citez pe cel care mi-a deschis ochii in urma cu cativa ani si m-a invatat ABC-ul religiei, un preot ortodox foarte credincios, smerit, inteligent si cu deschidere catre oameni, cu o rabdare uriasa si putere mare de convingere ce putini au care spunea: "nu avem dreptul sa judecam sufletul, dar putem sa judecam pacatul"(era vorba atunci de cazul prostituatelor)
Adevarat graiti cand spuneti ca acest rau isi are radacinile in educatia si lipsa de comunicare intre parinte si copil dar cu toate acestea , oricat de buna ar fi o asemenea relatie, la un moment dat, in viata fetei tot va aparea un baiat, si cu toate precautile de rigoare nu e imposibila o sarcina mai mult sau mai putin dorita. Consider ca, in decizia unei mame, de a pastra sau nu un copil, o mare importanta o are constiinta ei, relatia cu un duhovnic, cu Biserica si nu in cele din urma cu Dumnezeu.
Da, este adevarat. Sunt mii de cazuri de fete care raman insarcinate in urma violurilor sau mai rau prin alte relatii incestuoase. Mi-e foarte greu sa ma pronunt cui privire la aceste victime ale sortii. L-as ruga pe domnul Triregnum sa ne dea el un raspuns despre decizia pe care ar trebui sa o ia o tanara care a fost victima unui viol sau incest si urmarile sunt tragice: aparitia unei sarcini.
Dupa parerea mea, nici in aceasta situatie nu este o solutie recurgerea la avort, dar eu nu pot sa fiu obiectiva si n-as vrea sa fiu considerata fanatica sau irationala.

TriRegnum
QUOTE (Andutza @ Nov 7 2003, 11:39 AM)
L-as ruga pe domnul Triregnum sa ne dea el un raspuns despre decizia pe care ar trebui sa o ia o tanara care a fost victima unui viol sau incest si urmarile sunt tragice: aparitia unei sarcini.
Dupa parerea mea, nici in aceasta situatie nu este o solutie recurgerea la avort, dar eu nu pot sa fiu obiectiva si n-as vrea sa fiu considerata fanatica sau irationala.

Sunt de aceiasi parere cu tine.
Oricum ar fi fost conceput un copil, el tot are un sflet de la Dumnezeu si nu avem voie sa-i luam viata ca unui animal pe care il sacrificam. NUMAI DUMNEZU are acest privilegiu, ATAT.


Ma gandesc ca pentru tine, ca femeie, vor avea (cei ce ne considera fanatici, semidocti, prosti, stiu ei cine) ceva respect.
Figaro
QUOTE ("bdl")

Problema este sa nu fie IMPUSE anumite dogme. Zed a sintetizat f bine.


Zed face o confuzie. Interzicerea avortului nu e generalizata, ci ii priveste strict pe credinciosii catolici. Interdictia nu se aplica tuturor crestinilor, si nici ateilor sau liber cugetatorilor. Pentru restul crestinilor avortul este blamat, dar nu are consecinte stipulate clar.

In concluzie, interdictia avortului (in catolicism) nu ii afecteaza decat pe cei credinciosi. Cum liber cugetatorii si ateii au alte norme morale - in care avortul difera de la acccident la simpla extractie dentara - nu vad de ce se face atata caz.
Mi_
QUOTE (1,618033 @ Nov 7 2003, 08:38 AM)
ca o idee, nu orice copil de psihopat devine psihopat, nu orice copil de alcoolic devine alcoolic, samd. copiii NU sunt predestinati, ci isi aleg calea in viata. Hitler a devenit ceea ce a devenit din cauza a ceea ce a ales sa fie. iar daca poporul german cel cultivat nu i-ar fi acordat puterea, ar fi ramas un nimeni pana in ziua de azi. aviz amatorilor - vadimii nu se nasc, ci se dezvolta!

Cultivarea monstrilor de catre societate a existat dintotdeauna si va tot exista, deci de asta nu putem scapa.

Am vrut doar sa relativizez exemplele înduiosatoare cu vai saracul micutz, cât de copilas frumos ar fi iesit, e destept era, cum devenea el mare, stâlpul societatii, si noi l-am omorât.

Nu ai de unde sa stii ce se întâmpla cu copilul MAINE, nu peste x ani. Sa te chinui sa tii un prunc nedorit, eventual cu boli genetice, malformatii monstruase, ca apoi sa-l pierzi ori prin consecintele malformatiilor/accidentelor genetice ori prin diverse accidente ale vietii, stai si te gândesti daca merita sa accentuezi atâta fazele cu "e viata, e om, e dumnezeu !"

Oricum e clar ca pe Pamânt circula doua categorii de persoane, unele stiu sa rationeze cu capul propriu, celelalte asteapta sa le spuna altcineva ce au de facut. Si o astfel de persoana daca va merge la TriRegnum va afla o varianta, si daca merge la 1.61 va afla alta varianta. Dumnezeu acesta are mai multe cai drepte, probabil va da amnistie generala la prima contestatie. tongue.gif
Figaro
==============================

Vesti Noi de pe Frontul Avorturilor (a se citi cu atentie)

==============================

Cei care ne considera incuiati, dogmatici si refractari la nou au acum un exemplu concludent, din partea unei natiuni civilizate.


In urma cu doua saptamani, Congresul Statelor Unite a aprobat o lege care interzice fara drept de apel - legea e lege! - avortul unei sarcini incepand cu luna a 5-a. Cu alte cuvintele mamele americane beneficiaza de libertatea de alegere fix 5 luni, dupa care li se interzice total intreruperea de sarcina.

"Dogma" care sta la baza acestei interdictii legiferate a fost explicata de catre presedintele George Bush in discursul de justificare. Se considera ca din luna a 5-a copilul reactioneaza la mediu (aude, simte, chiar zambeste), intreruperea de sarcina fiind in acest caz o crima.

"Vom proteja copilul lipsit de aparare impotriva unei crime", a spus presedintele Bush. Scurt pe doi.


================================

Ar fi interesant de explicat "dogmatismul" americanilor in aceasta problema. Din cate vad pe acest topic nu s-a pus problema avortului in diferite stadii. Sunt curios cat de "dogmatici" pot deveni unii cand e vorba de un stadiu foarte avansat al sarcinii.

Credeti ca e imoral un avort dupa perioada de 5 luni, cand copilul e deja format (si cand avortul necesita ciopartirea fatului)?
1,618033
MI_, in religia mea avortul este sanctionat cu excomunicarea. totusi, sunt cazuri limita, extreme (repet: extreme), care pun in pericol viata mamei, in care nimeni altcineva nu poate sa isi dea cu parerea sau sa emita vreo sanctiune. mama este cea care trebuie sa decida, si din respect fata de viata ei nimeni nu ii poate dicta ce sa ii faca. durerea ei este impartasita de toti, iar nu blamata.

din pacate, oamenii au nevoie de ghidare. vrem, nu vrem, asa sunt ei. putini sunt cei care isi folosesc propria capacitate de a rationa. putin sunt cei care iau in raspar normele societatii si incearca sa le vada bazele.

ca o parere personala, implicarea statului intr-o problema atat de delicata, prin interzicerea unor practici medicale, este neavenita. oare vor sta doctorii si reprezentantii guvernului in jurul patului, la capatul sotiei mele daca ea ar fi nehotarita ce sa faca, si pac, la 5 luni si o zi i-ar interzice dreptul de a decide? dar cu o zi mai devreme, fatul acela nu tot fiinta este?
implicarea statului are limitele ei, si este bine ca este asa, caci altfel vom avea iar mii de femei moarte in fiecare an... tot ce poate face statul este sa limiteze anumite tipuri de avort, si sa defineasca in mod clar drepturile fatului nenascut.

nu exista vreun fel de legislatie in acest sens, si atata timp cat fatul nenascut nu va avea drepturi recunoscute prin lege, nu se va putea crea nici un fel de lege coerenta.

este de dorit deci sa se schimbe perceptia asupra fatului, sa fie educati oamenii pentru a-l vedea ca pe o fiinta cu drepturi, iar nu ca pe o prelungire a mamei.

tot ca o parere personala, nu prin interzicerea avortului, ci prin educarea clara si solida se va putea ajunge la eliminarea sau reducerea masiva a acestei practici. o femeie ramane cu tare colosale de pe urma unui avort. nu ramane insa cu nici o tara de pe urma folosirii contraceptivelor ce nu implica avortul (generatia noua de pastile nu mai are efecte masive asupra corpului). nu ramane nici barbatul cu vreo urma daca foloseste prezervativ...
iar daca aceasta educatie implica sperietori de genul filmelor-soc prezentate in scoli, eu sunt complet de acord. mai bine sa se gandeasca inainte, decat dupa.

in rest, ce doresc sa faca statele lumii in aceasta privinta... dezbaterea este mult prea aprinsa si controversata, incat nu cred ca ar fi bine sa mergem acolo...
din pacate, cand zeci de mii de copii sunt avortati in fiecare an numai in tara noastra, dispretul fata de viata este atat de evident, incat cred ca discutia noastra devine aproape inutila... sad.gif
Figaro
==============================

Vesti Noi de pe Frontul Avorturilor (a se citi cu atentie)

==============================

Cei care ne considera incuiati, dogmatici si refractari la nou au acum un exemplu concludent, din partea unei natiuni civilizate.


In urma cu doua saptamani, Congresul Statelor Unite a aprobat o lege care interzice fara drept de apel - legea e lege! - avortul unei sarcini incepand cu luna a 5-a. Cu alte cuvintele mamele americane beneficiaza de libertatea de alegere fix 5 luni, dupa care li se interzice total intreruperea de sarcina.

"Dogma" care sta la baza acestei interdictii legiferate a fost explicata de catre presedintele George Bush in discursul de justificare. Se considera ca din luna a 5-a copilul reactioneaza la mediu (aude, simte, chiar zambeste), intreruperea de sarcina fiind in acest caz o crima.

"Vom proteja copilul lipsit de aparare impotriva unei crime", a spus presedintele Bush. Scurt pe doi.


================================

Ar fi interesant de explicat "dogmatismul" americanilor in aceasta problema. Din cate vad pe acest topic nu s-a pus problema avortului in diferite stadii. Sunt curios cat de "dogmatici" pot deveni unii cand e vorba de un stadiu foarte avansat al sarcinii.

Credeti ca e imoral un avort dupa perioada de 5 luni, cand copilul e deja format (si cand avortul necesita ciopartirea fatului)?

P.S. Scuze, 1,6...!
Mi_
Interzis dupa luna a 5-a ????? ohmy.gif

Pai e cool, numai ca degeaba e interzis. Avortul ca definitie cel putin în rândul comunitatii medicale, e întreruperea sarcinii pâna în luna a 3-a. Dupa asta, e totuna cu nastere fortata. Un fat de 5-6 luni, nascut si tinut în incubator, cu aparatura sofisticata, poate ajunge la maturitate ! A vrea sa faci avort în lunile 5-6 e ca si cum ai naste si ai omorî copilul imediat dupa aceea, deci pruncucidere ! Si mai e un aspect foarte important, dupa luna a 3-a, sansele de supravietuire ale mamei, daca nu se face cezariana ci se intervine prin cale pelviana, scad dramatic !!!

Deci mi se pare normal sa interzica "avortul dupa luna a 5-a", doar ca termenii folositi nu sunt cei mai buni. Nu are de-a face cu morala (decât ca text oficial) ci cu textele medico-legale, privind pruncuciderea, eventual cu protejarea vietii mamei.

Avorturile se fac în lunile 1-2. Daca te duci la medic în luna a 3-a, ai sanse mari sa fii refuzata, riscul e deja prea mare.


Eu zic sa ne rezumam la discutiile despre avort în lunile 1-2, si exceptional 3. Caz în care noua lege americana îsi da OK-ul, nu ca ar conta.
Figaro
Riscul e mare, insa nu e o imposibilitate. Se poate, dovada ca se practica.

Ok, interesant punct de vedre. Adica pana in a 3-a luna nu e considerat avort, in timp ce dupa a 5-a luna e considerat omor. Nice smile.gif Diferenta o face viabilitatea fatului. Interesanta conceptie!

Avortul dupa 5 luni nu este interzis prin lege in Romania, si exista numeroase femei care nu sunt refuzate.
In plus legea data de Congresul SUA e contestata cu harnicie, deoarece interzice "libertatea de alegere". In luna a 5-a.

===============================

Eh, si iata cum ne "dogmatizam" pe criterii de viabilitate... smile.gif Omor, care va sa zica...

===============================

Ok, rectific, intamplarea a fost auzita, nu vazuta. Ar fi interesant de vazut daca exista si in Romania o lege similara celei date de Congresul American.
sorin666
Figaro: MI_ este medic, mataluta predicator neoprotestant... in plus ti-a spus clar ca o IVG (asa se cheama chestia asta pe la noi) se face pina la MAXIMUM 10 saptamini de sarcina, dupa aia NIMENI, dar auzi NIMENI nu ti-o mai face, ca risca PUSCARIA si crede-ma ca spaga data de medic procurorului nu tine in aceste cazuri... nu sintem in RO... nenorocitele care sint peste termen (si au $$$) se duc in UK sa si-o faca (si, mai nou, in Olanda...)
In alta ordine de idei, exemple exteeeeeme cu "am auzit eu de la cineva care a auzit la rindul lui" menite sa moralizeze masele NU TIN, vorbeste EXCLUSIV din ce poti spune cu mina pe inima ca AI VAZUT CU OCHII TAI sad.gif
Mi-asi permite chiar sa afirm (fara sa doresc sa te jignesc) ca nu sintem la casa de rugaciune, pe forumuri lumea e mai sceptica in a asimila fapte "mitologice" wink.gif
Cazul prezentat de tine, ca si poza, de altfel, SINT CRIME, ti-a spus MI_ si iti repet si eu...
Personal sint partizanul unui avort in primele 2 luni de sarcina, si numai in cazuri fara iesire (medicale SI sociale), indiferent de convingerile tale religioase (sa le zicem "lege morala") in viata de zi cu zi se aplica legile civile ("laice") asta pina cind nu o sa traim in dictaturi mistico-popesti si in state unde inchizitia ("noua ordine morala") ne pazeste orice miscare.
Recenta lege din US, dupa parerea mea, nu face decit sa elimine O PARTE din excesele locale ("americanii sint in stare de orice") si DAJA 5-6 luni e un termen excesiv... sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.