Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Afinata
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
loredanafl2003
Am si eu o rugaminte.....Cine stie reteta pentru afinata?Ma poate ajuta cineva?Plsssssss!!! girlchat.gif
bdl
Se face la fel ca visinata, dar in loc de visine pui afine. Asa ca daca vei reteta, intreaba cum se face visinata.
Nu stiu in detaliu reteta, dar stiu la perfectie cum se bea.
Hai nor-hic si sa traim! harhar.gif

PS Cain , intra pe toti zimbaretii, sa vezi ce nume au pus la betivii aia doi. Chestia asta cere varsare de singe, omule. hh.gif
Mistinguett
Loredana, in primul rand Bine-ai venit la Han!

Din pacate, nu dau de nici o reteta de afinata - si nici nu am facut vreodata. Banuiesc, ca si bld, ca se face la fel ca visinata si nici pentru asta nu am o reteta precisa. Am o prietena care face o visinata demetiala si voi insista sa imi spuna proportiile (am mai incercat si a fost foarte vaga). Daca reusesc sa o conving, voi posta aici reteta asap.
loredanafl2003
Mistinguett .....merci mult pt raspunsul promt:....Daca ai face rost de reteta ti-as fi recunoscatoare wink.gif ....Si....merci mult pentru caldura cu care m-ai intimpinat la han...Astept reteta..
bdl
Misty,
Imi esti datoare un miel. rofl.gif
Freesia
QUOTE (loredanafl2003 @ 5 Nov 2003, 12:24 AM)
Am si eu o rugaminte.....Cine stie reteta pentru afinata?Ma poate ajuta cineva?Plsssssss!!! girlchat.gif

Buna! Sper sa-ti foloseasca.
Iti dau un exemplu: intr-o damigeana de 10 litri, pui 5 kg de afine, visine, zmeura etc.(depinde din ce vrei sa faci), dupa care torni 2,5 kg zahar si le amesteci bine. Lasi totul la macerat pana cand se topeste tot zaharul. Ai grija ca macar o data pe zi sa amesteci compozitia.Dupa toate acestea se adauga 5 litri alcool de 90 grade. Se mai lasa timp de 2 saptamani dupa care se strecoara si se serveste cand ai tu chef si cu cine.
Tear
welcome.gif la Han, Irem ! Speram sa te simti bine cu noi ! Voi incerca si eu reteta ta. Dar cu visine. Se pun cu samburi cu tot, nu ? Oricum, visinata ca la mama acasa nu cred ca voi reusi si nici n-am baut pana acum nicaieri.
Freesia
Incearca reteta care ti-am dat-o eu, cu samburi cu tot.
Daca mai ai nelamuriri poti sa-mi faci un semn discret.

Dupa ce vei bea mai stam de vorba, daca mai poti. HA ............. rofl.gif
Tear
O.K ! Da' bei cot la cot cu mine ! smile.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, Irem! welcome.gif
Freesia

Multumesc, Mihai! thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.