Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Opusul Zilei De Nastere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
ypsilonalpha
Inspirat de de un topic interesant din ultima vreme ("ce ati face in ultima zi de viata") lansez si eu o intrebare: daca ar fi posibil, ati vrea sa va cunoasteti data exacta a propriei morti? Ca argumenbte ar fi, si pentru DA, si pentru NU...



secunda
DA!
- as stii pana cand trebuie sa imi ajunga banii rofl.gif
- as stii cand trebuie sa fac un copil si sa il ajut sa creasca
- as stii daca mai am timp de calatorit prin lume
- as avea timp sa imi iau adio de la cei dragi, de la lume
- as stii unde sa fiu cand imi vine sorocul.

etc....deocamdata atatea mi-au venit in cap... dar stiu ca mi-ar place sa imi cunosc ziua mortii. tocmai pentru ca mi-e teama de moarte. mi-e teama defapt ca nu traiesc la maxim viata...

of...

sad.gif

edit: mi-ai amintit de filmul "meet joe black" cry.gif

ps. cum de am uitat sa il trec la filme preferate? hh.gif
champi
NU sad.gif
As trai probabil planificind totul in functie de acea data, gindul l-a ea m-ar obseda oricit as incerca sa-l ignor, prefer sa traiesc si sa ma bucur de fiecare clipa prezenta (si chiar o fac laugh.gif ), de prieteni, de soare, de nopti cu stele, de pisicii mei, de flori .... si nu in ultimul de rind, de omul din viata mea.
cameron
Oscilez intre Da si Nu..
Moartea este o notiune pe care o scoatem din gandurile noastre. Este ceva care noua nu ni se poate intampla..cu toate ca stim ca nu suntem nemuritori.
As vrea sa stiu cand se va intampla..poate ca asa voi reusit sa nu mai pierd vremea si timpul..
Daca ar fi foarte aproape clipa..probabil as face eforturi disperate de a-mi rezolva problemele..astfel incat ele sa nu afecteze pe cei dragi mie..
Si totusi..a stii..cred ca induce prea multa disperare care este imposibil sa nu te afecteze..
Pana la urma..moartea nu este decat un somn ceva mai adanc...aducator de uitare..
Raul
Mi-e indiferent! E si asta un raspuns, nu? smile.gif
Zed
Daca ai afla :
E un cutit cu doua taisuri si unul dintre ele tot te va atinge , indiferent cat de bine stai cu psihicul.
Cei labili , banuiesc ca vor trai intr-o depresie continua , ceilalti vor incerca sa nu cada in ea . Orice am face , ne-am aduce de fiecare data aminte de acesta "data". La un revelion , vei spune ca mai sunt x ani , la o zi onomastica , a mai trecut un an si tot asa ... Cred ca e doar o chestie de timp pana inclusiv si un om cu un psihic foarte stabil ar lua-o razna.Mai exista si cei care in urma unor boli , stiu cu aproximatie anul sau lunile.
De exemplu un om bolnav , sa spunem leucemie ,stie ca mai are de trait 3 ani , se manifesta altfel . El nu stie data exacta , doar cea aproximativa . Sunt unii care cad intr-o depresie totala si trebuie ajutati de un psiholog pana la data x . La alti pacienti apare aceasta depresie doar temporar , timp in care se pune infinita intrebare "De ce eu ?" . Apoi apare un sentiment de furie , care de data aceasta este chiar facil , in care persoana respectiva declara "razboi" situatiei si aici incepe lupta , lupta pentru viata , lupta pentru cateva luni , lupta pentru cateva zile ...

Eu personal nu vreau sa stiu .
dificilaold
De cand am constientizat ideea morti mi s-a parut tare interesant faptul ca fara sa stim in fiecare an trecem intr-o anumita zi sau noapte prin momentul viitoarei noastre morti,fara sa stim,fara sa simtim nimic,sau poate ca ignoram vreun simtamant daca o fi.
Cineva zicea ca atunci cand vom accepta ideea mortii noastre,vom fi liberi cu adevarat ca spirit.Oricum nu mi-e teama de moartea mea tot ce imi doresc e sa fie repede si cat poate fi acest eveniment--frumos.Si nu,nu vreau sa stiu acea clipa pentr ca m-as comporta aiurea.
Tudy
Mie nu imi e teama de perspectiva mortii, deci nu ar avea absolut nici o relevanta daca as sti sau nu momentul in care voi muri...
Zed
Nasterea noastra este o condamnare la moarte . Este un bilet de tren cu diferite statii , dar cu o singura destinatie.
Tudy
Cam tot in aceeasi tema, as putea spune si eu ca moartea e ereditara... smile.gif
Zed
Ti-am daruit viata de fapt inseamna ti-am daruit si moartea . Ce macabru suna hh.gif
Tudy
Probabil ar suna mai putin macabru astfel: "Ti-am daruit viata, acum descurca-te..." wink.gif
Zed
Nu , pentru mine suna si asa rau .
Prefer Ti-am daruit viata , traieste-o din plin
Daca nu eram sigura ca nu vreau sa stiu data x , acum as fi fost . Cu cat te afunzi mai mult in acest subiect , cu atat devine mai sinistru .
flu
NU, pentru ca nu gasesc nici un motiv pentru care as vrea sa stiu.
Argumentele secundei nu mi se potrivesc, de cand am realizat si acceptat faptul ca voi muri, de atunci viata si-a schimbat intelesul si am inceput sa descopar tot mai mult "frumos si bine".
Si daca iti traiesti viata ca si cand fiecare zi e ultima, atunci nu mai amani actiunile, pur si simplu traiesti.

Zed, mie nu mi se pare macabru, e normal ca viata si moartea sa fie legate, tot ce are un inceput are si un sfarsit. Iar in viata exista multe lucruri mai rele si mai urate decat moartea.

Oricum daca priviti in jur o sa vedeti ca viata triumfa. Cat de rar aveti ocazia sa fiti in prezenta mortii (cu anumite exceptii), pe cand viata o puteti simti in fiecare clipa palpitand in jurul vostru.
secunda
oricat de mult am zice ca traim clipa ca si cum ar fi ultima suntem constienti ca acolo, in noi, speram un maine, credem intr-o intalnire viitoare, amanam cate ceva pe maine.

imagineaza-ti cum te simti cand stii ca la o anumita data trebuie sa mergi undeva. iti programezi totul, iti faci ordine si pleci. iar in urma ta stii ca e ok.
asa e si acum. ai avea timp sa iti faci ordine in viata, in relatiile cu cei din jur. ai avea timp sa stii pana unde sa visezi, pana cand sa astepti implinirea.

eu as vrea sa am un copil la un moment dat. insa nu as vrea sa mor decat dupa ce el va ajung la 18 ani cel putin. sa il stiu ca se poate descurca si singur. de asta imi doresc cel mai mult sa aflu. daca as afla ca in 2 ani sau in 10 ani mor, nu as mai spera sa am un copil si nu as face vreunul. m-ar durea sa stiu ca in urma mea ramane un copil care nu intelege de ce mama a plecat si nu se mai intoarce. sau care nu poate accepta ideea mortii.

pana la urma acesta ar fi cel mai puternic motiv pentru care as dori sa aflu data mortii mele.



###
luati-l cum vreti: http://www.deathclock.com
Nana Floare
Doamne apara-ma si nu ma lasa, da' despre ce-ati ajuns sa vorbiti, oameni buni...Sunt de acord cu Zed ca daca ti-ai stii data mortii ai lua-o in scurt timp pe aratura. Si atunci sa vezi veselie.

PS: Dar daca tot e macabrul in floare pe aici, ma intreb ce-ati prefera: inhumarea sau incinerarea? Fiecare isi are "farmecul" ei...Plec de aici, pana nu-i prea tarziu... cry.gif yikes.gif ohyeah.gif
cameron
Off topic..
Nicodim...asta cu incinerarea am dezbatut-o demult..la filozofie laugh.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Nicodim @ Nov 4 2003, 06:07 PM)
Doamne apara-ma si nu ma lasa, da' despre ce-ati ajuns sa vorbiti, oameni buni...Sunt de acord cu Zed ca daca ti-ai stii data mortii ai lua-o in scurt timp pe aratura. Si atunci sa vezi veselie.

PS: Dar daca tot e macabrul in floare pe aici, ma intreb ce-ati prefera: inhumarea sau incinerarea? Fiecare isi are "farmecul" ei...Plec de aici, pana nu-i prea tarziu... cry.gif yikes.gif ohyeah.gif

Si inca n-ai vazut totul, a doua parte a intrebarii la care ma gindisem eu suna era ceva de genul :daca ar fi posibil, atri vrea sa stiti si cum veti muri" dar am scos-o, pentru ca intr-adevar parea super-macabra - desi, in fond, raspunsul la aceste intrebari nu face altceva decit sa "developeze" o fatzeta a personalitatii noastre; evident, asemenea probleme sint pur academice, niciodata n-o sa putem sti asa ceva.

P.S. Promit sa revin in curind cu raspunsurile mele.
Diana-Maria
N-as vrea sa stiu... de ce sa stiu cite clipe mai am de trait, cite rasarituri am sa pierd ,cite carti vor ramine necitite si citi oameni necunoscuti...
NU, NU VREAU SA STIU!
MonicaV
As vrea sa stiu pentru ca sa imi planific mai bine restul timpului si sa renunt la obiectivele inutile. De exemplu, daca as vrea sa slabesc sau sa invat o limba straina, nu mi-as mai pierde timpul daca as sti ca si asa o sa mor in curind sau numai in citiva ani. In loc sa imi rezolv problemele ca sa nu ii afecteze pe altii, dimpotriva, eu mi-as planifica activitatile si banii in asa fel incit eu personal sa ma distrez mai mult si dupa mine potopul. De exemplu, m-as distra mai mult in ultimii ani, sau as lua un imprumut stiind ca eu nu o sa il platesc niciodata, indiferent daca mostenitorii mei l-ar plati sau nu. Daca as vrea sa am un copil, l-as avea inainte sa fie prea tirziu sa ma bucur de el cit traiesc. Nu m-ar interesa daca o sa fie destul de mare cind mor. Dimpotriva, daca ar fi mic, as sti ca l-am facut la timp sa profit de el dar nu o sa am beleaua pe cap prea mult timp. Daca la virsta la care as muri as putea inca sa mai am copii mici, atunci i-as face (vreau sa spun, cu citiva ani inainte de moarte, poate chiar numai un an-doi) pentru ca sa am in sfirsit aceasta bucurie inainte de a muri fara sa imi asum obligatiile multa vreme.
mogaldeatza
Nu as vrea sa stiu cand, poate doar in cazul unei incurabile.
In rest, is satula de termene-limita. Cand a murit matusa mea, am inteles ca trebuie sa traiesc viata, asa cum e si sa incerc sa o fac cat mai frumoasa, sa nu resping ceva doar pentru ca nu cunosc si mai ales sa acord a doua sansa.
Am invatat ca uneori poate fi prea tarziu pentru a repara unele lucruri si incerc, pe cat este posibil sa evit situatiile astea.
Uf, trist subiect.
Aminda
Nu as vrea sa stiu. Viata trebuie sa isi urmeze cursul. Cat omul nu stie cand moare, e total inconstient, are impresia ca va trai vesnic. Daca afla data exacta sau aproximativa, viata lui va deveni ceva artificial. Eu nu am chef sa mi se intample asa ceva, imi place viata mea asa cum e. Toata lumea stie ca cel de langa el s-ar putea sa se duca intr-un moment imprevizibil. Am avut destul de des discutii de genul asta cu mama. Tata a murit de leucemie, deci stiam dinainte ce va fi. Mai stateam si ne gandeam la cum ar fi fost daca murea in accident de masina. Care caz e mai rau: sa stii dinainte sau sa te ia prin surprindere? Asta in cazul celor de langa noi. Cand e vorba de noi, nu cred ca mai avem ce spune cand ne ia prin surprindere si nici nu mai avem ce face. Sunt sigura ca si daca as sti dinainte cand trebuie sa mor, nu as putea sa fac tot ceea ce am visat sa fac de cand m-a dus mintea.

Desi caracterul uman imi da de furca in anumite momente si ma mai zgandareste cu putina curiozitate, raspunsul meu este si ramane nu.

Apropos, secunda, deathclock ala e o porcarie notorie. I-am schimbat la un moment dat optiunea de smoker la non-smoker si mi-a aratat aceeasi data. Plus, ma poate calca tramvaiul intr-o zi si atunci cine ii mai da in judecata ca n-au ghicit corect?

ypsilonalpha
Si eu am modificat din non-smoker in smoker si mi-a scurtat durata vietii cu 12 ani, din 2048 in 2034. smile.gif Dragutz din partea lor!
Aminda
Problema e ca la mine nu s-a modificat data, ceea ce nu e deloc logic, fiindca un fumator - daca e sa ne luam du statistici, alea-alea - moare mai repede, decat un nefumator.
gio19ro
QUOTE (ypsilonalpha @ Nov 3 2003, 09:55 PM)
Inspirat de de un topic interesant din ultima vreme ("ce ati face in ultima zi de viata") lansez si eu o intrebare: daca ar fi posibil, ati vrea sa va cunoasteti data exacta a propriei morti? Ca argumenbte ar fi, si pentru DA, si pentru NU...

Nu exista o data exacta a mortii fiecarui individ. Exista un sistem probabilistic.
De ex: 81,12% la cutare data
10,01% la o alta dat
5% la data x
1,25 la data y
0,9% la data z
0,0002 la data t
0,000000000000001% la data h etc.
Sistemul asta probabilistic are date diferite de la individ la individ. Sper ca nu s-a inteles ca 81,12% e pt toti oamenii.


Prin angrenarea liberului sau arbitru omul isi poate modifica"datul" si odata cu modificarea"datului" intregul sistem probabilistic se reseteaza, se rearanjeaza si 10,01% devine 90% etc
E drept ca imensa majoritate a oamenilor nu cauta sa se depaseasca, lasandu-se aprope complet dusi de val si de instincte, asa ca la ei 81%.... rofl.gif
Aminda
Voi fi enervanta rau de tot (hihi): Ia alcatuieste tu un sondaj care sa contina toate intrebarile necesare pentru a determina data mortii unui om. Sa-ti fac sarcina mai usoara: aminteste-mi vreo 30 de cauze de deces, te rog.
special creep
"Imi imaginez clar momentul cand orice urma a carnii va disparea de peste tot,si totusi continui ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cum s-ar putea defini acea stare in care constiinta nu moleseste dorinta,ci din contra ,o stimuleaza-ce-i drept in felul in care viermele trezeste fructul?" emil cioran-demiurgul cel rau

nu vrea sa stiu data mortii,imi e de ajuns sa stiu ca intr-o zi voi muri.de fapt moarte e cea care da savoare vietii.cum ar fi sa stim ca putem traii vesnic?cred ca viata ar fi anosta.

intr-o zi m-am gandit ca voi muri de atunci sunt mult mai vesela ,iar piedicile din drumul meu nu mai sunt o tragedie,oricum la un moment dat ele vor disparea.cu toate asta uneori imi doresc sa ma sinucid(o cale sigura de a afla cand mori),urasc carnea,simt dezgust pentru aceasta incatusare a fiintei mele.bine ca exista mici nimicuri(un zambet,un apus de soare,o melodie placuta)cu mare importanta de care sa ma pot bucura.

oricum noi nu murim intr-o zi ,la o anumita ora,ci murim in fiecare zi ,in fiecare ora si fiecare actiune ne conduce la moarte(chiar si simpla respiratie).moartea e treptata,viata se scurge din noi picatura cu picatura pana la ultima .atunci partea carnala se desparte de cea spirituala.cred ca unii oameni pot sa simta cand mai au doar putine picaturi in sticla vietii,dar e mai greu sa stie daca aceasta va fi sparta si tote picaturile se vor varsa intr-o clipa.

gio19ro
QUOTE (Aminda @ Jan 10 2004, 11:04 PM)
Voi fi enervanta rau de tot (hihi): Ia alcatuieste tu un sondaj care sa contina toate intrebarile necesare pentru a determina data mortii unui om. Sa-ti fac sarcina mai usoara: aminteste-mi vreo 30 de cauze de deces, te rog.

Hehehe, pai cauza decesului e chiar natura Universului si faptul ca totul, chiar si noi, luati ca indivizi suntem supusi Timpului.




"Unul s-a facut Doi iar Doi s-a facut Trei".


Tot ce exista e dat de Constiinta si Energie. Sau si mai exact spus tot ce exista nu e decat Constiinta si Energie.
Constiinta e eterna, imuabila si neschimbata. Tot ceea ce se modifica, se schimba, se transforma sau cum vrei sa spui, e Energia. Pt a avea loc o modificare, o transformare trebuie sa existe timp. Pt a exista transformare, ceva trebuie sa moara pt a renaste sub o alta forma. "Nimic nu se pierde (moare), totul se transforma".
In acest sistem a lui Doi, Constiinta si Energie, trebuie sa introducem si al treilea element, individul. Eu ii spun Anu (atomul spiritual sau individul), asa l-au denumit si altii inaintea mea insa in discutia noastra il vom numi individul sau fiinta individuala.

Care e titlul subiectului? Opusul Zilei De Nastere!!!
Foarte inspirat titlu pt dezbaterea ultimei zile de viata. De fapt pt a cunoaste ultima zi de viata trebuie sa cunoastem prima zi de viata. Stii ca si pe Iisus l-au intrebat discipoli sai asupra sfarsitului lumii,a veacurilor iar El le-a raspunsceva de genul:
"Oare cunoasteti voi inceputul pt a putea intelege sfarsitul?"
Tot asa stau lucrurile si la subiectul nostru. In inceput, in ziua de nastere gasim opusul ei.

Valul de care pomeneam in postul de mai sus e de fapt valul de energie ce ne inconjoara si ne poarta permanent pe scena vietii. Individul e supus acestei energii a timpului si spatiului in care se afla.

Inzestrat fiind de Constinta cu liber arbitru, individul si-l poate exercita pt a isi modifica datul , curgerea sa in raport cu ceea ce il inconjoara. Mai mult decat atat, odata cu aceasta exercitare si modifiacre a "datului", intreg universul sufera modificari si se reaseaza. De fapt universul se reaseaza clipa de clipa.

Informatia (programul) pe care o poarta in ea energia primei zile de viata traseaza schema intregii vieti. Aceasta schema, individul o poate urma intocmai sau poate face modificari angrenand liberul arbitru si depasinu-se pe sine, sparge barierele posibilitatilor sale limitate, largindu-si astfel cercul, aria in care el se invarte si asambleaza informatia (energia) cu care vine in contact .
Aptitudinea sa, a individului, de a face asta ii aduce calitatea si cantitatea zilelor sale de viata.
Tudy
@gio19ro: Cu alte cuvinte, "spune-mi cand te-ai nascut ca sa-ti spun de ce te-ai nascut atunci, cum o sa cresti, ce o sa simti, ce o sa faci in viata, ce obstacole vei intalni, cand, cum si de ce o sa mori..." rofl.gif

Glumeam, evident. smile.gif Sunt perfect de acord cu tine. thumb_yello.gif
special creep
eu cred ca energia e sufletul si cred ca orice corp are suflet,iar constinta e ratiunea cea care
incearca sa dea un sens energiei(sufletului).
daca am sti data mortii si ne-am gandii tot timpul la ea am savarsi un pacat fata de toate celelalte clipe din viata noastra,dar daca ne gandim doar la moarte ca fapt nu ar mai fi o problema,clpele ar prinde mai multa savoare,toate clipele.
gio19ro
In sistemul care l-am creionat mai sus, sufletul e reprezentata de Anu, individul. Constiinta si Energia sunt transindividuale, dincolo de nenumaratele suflete din univers si aparatul cognitiv al fiecarui suflet saui individ (aparat in care isi gaseste loc si ratiunea).
Victoria
Daca ai putea stii cand mori nu ar fi o confirmare ca toaul are un scop iar moartea nu e decat o trecere? yikes.gif
gio19ro
Binenteles ca totul are un scop. Nimic nu e intamplator.
Crisse
QUOTE
eu as vrea sa am un copil la un moment dat. insa nu as vrea sa mor decat dupa ce el va ajung la 18 ani cel putin. sa il stiu ca se poate descurca si singur. de asta imi doresc cel mai mult sa aflu. daca as afla ca in 2 ani sau in 10 ani mor, nu as mai spera sa am un copil si nu as face vreunul. m-ar durea sa stiu ca in urma mea ramane un copil care nu intelege de ce mama a plecat si nu se mai intoarce. sau care nu poate accepta ideea mortii.


Nu este o varsta la care un copil se poate descurca singur. Siguranta fiecarui copil este parintele in sine a carui suport moral spiritual etc il poate avea cand are nevoie. OK, depinde de ce fel de relatie ai cu acel parinte.
Hmm, deviez de la subiect dar nu prea mult. E bine cica in urma noastra sa lasam ceva. Un copil sanatos, bine crescut educat, un pom, o gradina...ceva.
Cred ca daca am sti exact clipa in care trebuie sa plecam din lumea asta am fi egoisti. Am vrea sa mancam mai mult si mai bine, am putea face datorii multe pe la banci tongue.gif si vreun tur in jurul lumii. Sex poate pana la lesin .. wink.gif si cate alte nebunii nu am incerca. Poate ne-am depasi si pe noi.
Ce s-ar intampla insa daca am ajunge la acea data si am observa ca mai avem de trait in continuare??? Ehe, cred ca atunci chiar ca nu ne-am mai descurca ptr ca nu am sti cum sa ne mai continuam viata.

Eee, este vreun point in astea?
atta
eu nu as vrea sa stiu. cu toate ca sunt curioasa cand o sa fie, si cum o sa se intample... m'am linistit cu gandul ca nu o sa aflu si cred eu ca e mai bine asa.
Lumashel
"Daca ai putea stii cand mori nu ar fi o confirmare ca totul are un scop iar moartea nu e decat o trecere?"

Nu.Nu trebuie sa stii cand mori pentru a ti se verifica ideea ca totul are un scop,e de ajuns sa stii ca vei muri intr-o zi.Daca ti-ai stii data mortii totul ar fi putin mai absurd.Dar "putinul"asta e relativ.Poate fi fatal.
Absurdul in mod normal consta in:m-am nascut pentru a muri.Ce scop maret!
Daca ti-ai sti data mortii absurdul ar suna astfel:m-am nascut pentru a muri pe data de xxxxxxxxx.Mai putin incert.Mai evident absurdul.In conditiile astea ai doua variante:
1.Carpe diem,baby!Cu furie!
2.Ce rost are?Streangul sau pseudoviata.

Ei,frumoasa perspectiva?

M-am convins ca "normalitatea "asta,asa precara cum e isi are rostul ei.
A stii cand mori ,e anormal.Cei care stiu asta simt prapastia cascata intre ei si lume.De aceea au nevoie de psihologi sau ajung sa adopte un comportament strident fata de societate.

O sa va povestesc o istorioara pe care mi-a spus-o bunica atunci cand am intrebat-o daca mai traieste mult si m-a uimit faptul ca nu stia.

Un om era tare amarat ca adunase prea multa avere ,avea prea multi oameni iubiti in jurul lui si ii era teama ca nu se va mai bucura mult de ele.De aceea nu reusea sa se mai bucure de ceea ce are.S-a dus la Dumnezeu si l-a rugat sa ii spuna cand va muri ,pentru a scapa de frica.Dumnezeu i-a spus.Reintors printre bunurile si persoanele iubite,a inceput sa le priveasca nesatios,si cu un amestec de spaima si euforie,a inceput sa isi risipeasca averea.Sa se bucure de tot.In scurt timp a pierdut totul.Era singur , nu mai avea pe nimeni langa el.A inceput sa jefuiasca,sa cumpere iubire si in scurt timp sa si omoare.Nefericit,gol ,si uimit de ceea ce a ajuns sa fie, omul s-a retras intr-un colt hotarat sa isi puna capat zilelor.Atunci Dumnezeu i-a pus mana pe umar."ce faci?"l-a intrebat."Iti iei singurul lucru pe care il mai ai?"(sau singurul lucru pe care il ai intr-adevar).Cand iti stii data mortii nu mai dai valoare lucrurilor.Consideri ca nimic nu mai are semnificatie din moment ce vei muri la o data precisa.(e gresit sa consideri ca cei care traiesc din plin viata,o traiesc dandu-i o valoare mai mare decat are,o traiesc gandind:ce mai conteaza?!In momentul in care moartea ta devine certitudine te vezi nulitate si totul in jurul tau nul)
Intoarce-te!Uita data mortii,uita chiar de moarte.Si traieste.Descopera tu insuti moartea si invata sa nu iti fie frica de ea!a mai zis dumnezeu.
Omul s-a intors la viata sa si a devenit intelept.

Bunica mea era o inteleapta.Intelepti sunt toti cei carora nu le este frica de moarte.Moartea este un raspuns,o clarificare.In viata nu poti cunoaste decat jumatati de adevar(din motive pe care nu le voi expune aici.Nu este topicul potrivit.)Moartea inseamna ori Adevar(absolut) ori demascarea comediei(nimic).

In concluzie nu vreau sa stiu data mortii mele.Imi descopar moartea cu zi ce trece mai mult.Vad mai mult ca suntem nulitati si invat sa nu-mi fie frica.

Kyklos
Nu ar avea rost sa aflam data cand trecem in nefiinta , pentru ca alfel viata nu ar avea rost . Daca ne-am sti destinul viata ar fi un non-sens .
yuanescu
QUOTE (ypsilonalpha @ 4 Nov 2003, 12:53 AM)
daca ar fi posibil, ati vrea sa va cunoasteti data exacta a propriei morti?

Sunt nemuritor, problema sfârșitului nu mă bântuie
Eclectic
Cam asa cred ca gandea si Ceausescu. rofl.gif
yuanescu
QUOTE (Eclectic @ 9 May 2007, 03:34 PM)
Cam asa cred ca gandea si Ceausescu. rofl.gif

no, bine , cred că ici greșești, ceaușescu credea că doar socialismul-comunist e nemuritor iar cine nu se închină la el îl mănâncă iadul (înțelegeți voi care, că în românia au fost mai multe ..)
suspiria
un filozof spunea kin fiecare an ne sarbatorim ziua de nastere cu multa bucurie si o asteptam cu nerabdare..si tot in acelasi an trecem pe langa ziua mortii noastre cu nepasare.....trist nu?si curios in acelasi timp..si oare cum ar fi sa-ti stii ziua mortii?adik suna macabru..ce ai face in acea zi?eu una nu as vrea sa stiu..trebuie doar sa traiesti asa cum vrei..si ziua mortii poate sa vina oricand
Serenity
Nu-i trist, e sinistru... desi ideea e misto. Si nu, evident ca nu as vrea sa stiu. E o informatie foarte, foarte anxiogena, si sunt convinsa ca nimeni nu mai poate trai o viata satisfacatoare daca stie chestia asta.
Rovaniemi
hmmm ... dar dacă ai şti doar ziua, nu şi anul?!?

adică, o să fie pe 15 martie, dar nu se ştie dacă în 2010 sau în 2050 ...

brrr! tot nu e bine ... aş trăi cele mai mari emoţii din viaţă în jurul acelui 15 martie ... "o fi anu ăsta, n-o fi?!?"

brrrruh! din nou
Leonardo
QUOTE(Lumashel @ 20 Jan 2004, 05:27 PM) *
"Daca ai putea stii cand mori nu ar fi o confirmare ca totul are un scop iar moartea nu e decat o trecere?"


nu, nu ar fi, ai dreptate.
a stii cand mori nu e nicidecum o confirmare a faptului ca moartea e o trecere.
intr-o lume utopica in care oamenii ar putea trai extrem demult si resursele ar fi insuficiente, s-ar putea sa existe o data oficiala la care trebuie sa mori (nu sunt original, Asimov dixit).

Oricum omul nu reactioneaza in fata imensitatii ci e sensibil doar la stimuli, la premii, la pedepse.
Asa ca a sti data mortii nu ar schimba datele problemei in bine.

Dar ar fi interesant sa stii data mortii, sa zicem ca by default trebuie sa mori in ziua in care implinesti 70 de ani.
Omul banal, omul ce nu interactioneaza semnificativ cu societatea are dreptul la 70 de ani.
Sa existe un cod etico-social care sa stabileasca insa anticiparea sau amanarea acestei morti anuntate, in functie de comportamentul fiecaruia.
Un cod care sa fie facu de mintile cele mai luminate ale momentului,si care odata agreat sa nu poata fi schimbat de nimeni, niciodata.
Ai ucis cu intentie, ai dreptul la maxim 25 de ani.
Ai salvat viata cuiva, mai primesti 60 de zile.
Ai realizari sociale deosebite, dreptul la viata ti se prelungeste corespunzator.
Esti un savant de seama, ai 20 de ani in plus.
In acest fel a stii cu exactitate data mortii ar fi un factor educational extraordinar.
Ar fi totodata si o ierarhie sociala mai corecta.
Singura imposibilitate este realizarea cat mai obiectiva acelui cod universal si acceptarea sa de catre toti. Restul sunt detalii smile.gif


Catalin
QUOTE
Sa existe un cod etico-social care sa stabileasca insa anticiparea sau amanarea acestei morti anuntate, in functie de comportamentul fiecaruia.
Un cod care sa fie facu de mintile cele mai luminate ale momentului,si care odata agreat sa nu poata fi schimbat de nimeni, niciodata.


Codurile astea functioneaza mereu spre folosul celor care au puterea sa le indeplineasca. In momentul in care ei nu se mai simt avantajati de codul asta, el va disparea sau va fi schimbat. Sau nu va mai fi aplicat, tot aia. Nu exista cod care sa nu mai poata fi schimbat de nimeni, niciodata.

QUOTE
Ar fi totodata si o ierarhie sociala mai corecta.


E, uite, vezi? despre asta e vorba. Cei care au puterea aplicarii codurilor de genul asta nu au interesul unei ierarhizari sociale mai corecte. De aceea ideea ta e imposibila.
Leonardo
nu inteleg ce imi explici aici, cred ca n-ai citit cu atentie tot ce spuneam mai sus. smile.gif

eu spuneam mai sus urmatoarele:
1. "sa fie facut de mintile cele mai luminate ale momentului,si care odata agreat sa nu poata fi schimbat de nimeni, niciodata."
adica sa nu fie nu de cei la putere.

si
2. "Singura imposibilitate este realizarea cat mai obiectiva acelui cod universal si acceptarea sa de catre toti."
adica il consider din start o idee utopica si nu o solutie de pus imediat in practica.

Acest sub-forum se cheama 'odaia filosofilor' si nu 'politica' sau 'social'. Se discuta idei adica. Inclusiv ideea de a-ti sti data mortii, titlul acestui topic ('opusul zilei de nastere'), e o utopie.
Noli tangere circulos meos! (Nu atinge cercurile mele!). Te rog. smile.gif
LINICA
Daca nu stim ziua asta, inseamna ca este un rost.
Mie nu mi-ar placea sa stiu. Cel putin azi nu vreau sa stiu... Si nu vreau sa stiu nici data mortii apropiatilor mei.
Blakut
QUOTE
Ai ucis cu intentie, ai dreptul la maxim 25 de ani.
Ai salvat viata cuiva, mai primesti 60 de zile.
Ai realizari sociale deosebite, dreptul la viata ti se prelungeste corespunzator.
Esti un savant de seama, ai 20 de ani in plus.
In acest fel a stii cu exactitate data mortii ar fi un factor educational extraordinar.
Ar fi totodata si o ierarhie sociala mai corecta.
Singura imposibilitate este realizarea cat mai obiectiva acelui cod universal si acceptarea sa de catre toti. Restul sunt detalii smile.gif


Cu ce e mai etic sa omori pe cineva prin executie pentru omor sau sa ii lasi 25 de ani? Adica daca eu la 23 de ani omor pe cineva, mai am de trait 2 ani, air cineva care omoara la 18 ani mai are de trait 7...
Nu mai bine inchizi criminalii? Un criminal care a omorat pe cineva si stie ca mai are 1 an de trait, ce crezi, o sa stea cuminte?

Apoi, daca traiesti viata fara sa faci rau nimanui, dar nu ai ieisit in evidenta cu nimic, de ce sa nu traiesti cat poti?

Mi se pare un sistem prost pentru ca nu foloseste aproape la nimic. De exemplu un sistem interesant era unul care ii impiedica pe criminali sa se inmulteasca, in schimb incuraja inmultirea oamenilor inteligenti...

Leonardo
ideea era ca astfel devii constient ca iti joci propria viata: poti pierde ani daca faci rau, poti castiga ani daca faci bine.
Cine nu poate fi reeducat se condamna singur si constient. Cine vrea sa se indrepte mai are o sansa.
Poti spune ca si acum e aproximativ acelasi lucru. Da si nu. Acum totul e relativ: ai bani poti mitui si scapi mai usor, pedeapsa e functie de avocat, de juriu, de judecator...Un sistem clar de valori (repet, sunt constient ca e o utopie) ti-ar constientiza foarte sec faptul ca te joci de fapt cu propria viata.

Sterilizand criminalii nu obtii prea mult. Sunt criminali ce provin din familii respectabile, la fel si alti infractori.
Nu cred ca ordinea se poate impune genetic.
Cred ca un cod de valori just actioneaza mult mai eficient.

Doar o idee. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.