Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Big Brother: Un Fenomen Media?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2
AIWA
Cred ca deja se stie ca noua reteta de acaparare de rating a TV Prima se numeste "Fratele cel mare"! Reteta care a facut furosri si in alte tari! Ce considereati ...va prinde si la noi ? Este sau nu este un fenoment media? Vom avea poate o noua linie in moda?(toata lumea va purta albastru si imprimeuri BigBrother:) ) 24.gif
Pentru documentare folositi BigBrother in Romania 19.gif
Cain
O sa fie ceva asemanator emisiunii aleia de la protv, cu cuplurile capcana, de se regulau aia cu "ispita", si mai si cistigau ... premiu de consolare smile.gif
De la inceput mi se pare slabuta, indivizii aia parca nu stiu sa tina chibritul de partea care NU arde... Poate ca asa i-au selectat... wink.gif
genicon
Cu siguranta acest reality-show este unul care va prinde, daca nu a prins deja. Pot spune asta din 2 motive - 1. Publicitate enorma + ca e foarte interesant sa vezi un om in viata de zi cu zi, la televizor.
2. Cel putin la mine in oras se vorbeste peste tot despre aceasta emisiune. Deja a devenit un adevarat fenomen.
Nu stiu daca va deveni un fenomen si in moda, dar cu siguranta va avea un impact la fel de mare ca si in celelalte tari.
Cain - este ceva destul de normal ca inceputul sa fie mai slabut, pt ca sunt totusi niste oameni obisnuiti, luati din lumea lor si mutati brusc in alta lume. Crede-ma, cu timpul, cand se vor obisnui, totul va deveni mult mai interesant si chiar u iti vei schimba parerea. Cred...
Mihai
Suntem un popor de voyeuristi? biggrin.gif
AIWA
Partea naspa e ca la noi chiar daca am fi "un popor de voyeuristi" İMihai tot nu am putea satisface curioritatea de a afla ce e in casa datorita prostului management de la legatura Artelecom (si parca se doreau mari ISPisti)
Avem si exemple de cum trebuie sa mearga un BigBrother la altii:
BigBrother NOVEGIA
BigBrother SUEDIA
Mihai
Mi-a placut si site-ul BB Brazilia (nu mai stiu link-ul huh.gif )
AIWA
Am stat aproape seara de seara si am mai aruncat un ochi si pe TV...efectiv emisiunea lui Raicu de vineri parca(ala in care au fost cei din serialul difuzat de prima) in special tipul afisa o freza de om important...cu o suvitza de par ce statea aruncata neglijent in fata iar 99 la suta din timpul cit a fost invitat a mestecat ostentativ guma!
Halal vedeta, halal educatie,halal respect fata de publicul telespectator!
Mihai
Da, de prost gust editia aia!
Mie mi-a placut cand au fost invitati Carcotasii. Nu s-au putut abtine de la un 'Rusinica! Ruusiiniiicaaa! Rusiiiiiniiiiiicaaaaaaa!' laugh.gif
genicon
Si iata ca au fost facute si primele doua propuneri de eliminare - Nadira si Izabela(oarecum am fost mirat de nominalizarea Izabelei) Voi care credeti ca ar trebui sa plece din casa, si de ce?
Parerea mea - Nadira este o fata care arata bine, dar, asa cum ziceau toti, mult prea inchisa. Izabela este exact invers - mult prea deschisa, si lasa impresia de femeie usoara. Uneori foarte vulgara - atat prin gesturi, cat si prin cuvinte. Este, sincer sa fiu, o alegere destul de greu de facut.
Insa, as alege-o pe Izabela, pt ca mi se pare enervanta si cu speranta ca Nadira isi ca "da drumul" mai incolo - poate se adapteaza mai greu.
Care sunt parerile voastre?
Mihai
Eu as vota pentru Nadira. Nu cred ca se va schimba. Am mai vazut la TV (nu mai stiu sigur la ce emisiune unsure.gif) si e genul de om care ar sta tot timpul sa citeasca doar pentru a nu vorbi cu ceilalti participanti la BB.

Izabela, chiar daca este nebuna si ii enerveaza pe multi este sarea si piperul acestui show.

Daca as fi fost concurent as fi votat insa sa iasa Andreea. E omul cu o mie de fete! Isi joaca un rol, ii seduce pe toti barbatii de acolo, si sa vezi ce simplu se debaraseaza de ei dupa...
genicon
Dupa propuneri, iata ca s-a schimbat si izabela (cel putin asta e parerea mea). Nadira este aceeasi - nepasatoare, si cred acum si eu ca merita sa iasa.
In legatura cu Andreea, mie personal nu imi place, dar momentan nu am nimic cu ea... Cred ca ar trebui sa iasa Alinda sau cum o cheama... mi se pare enervanta pe bune...
Mihai
Iese Nadira. Dupa care va iesi Adi.
Cain
Am vaga impresie ca gresiti.. Nu ar trebui sa iasa nimeni, ar trebui tinuti acolo.. bag mana in foc ca dupa 2 luni de stat impreuna, ori incep sa se inteleaga la catarama, ori se cara pe capete... Iar toapa aia de Nadira va pleca singura, printre primii, asta doar daca nu e idioata din nastere. De ce spun idioata? Pt. ca nici un om normal nu ar putea sa stea singur intr-un grup de indivizi care se distreaza; nu are ce citi; nu are ce asculta; nu are ce privi... Deci, daca nu cumva are probleme la mansarda, se cara singura, nu ? Si cred ca ar fi mult mai frumos sa castige premiul ala (care in paranteza fie spus e mai mic ca un castig mediu la loto) 4-5 oameni care raman cu o experienta placuta, si PRIETENI. Lucru rar. Parerea mea.
AIWA
ca e un fenomen media...asta e un lucru clar ...am stat de vorba cu ceva amici din "europa"...si sincer am ramas mirat de cata pasiune a putut starni aceast show mediatin intr-o tara ca Germania de exemplu!
Mihai
Prima eliminata este, cum era de asteptat, Nadira...
AIWA
Nadira...care sincer ...a jucat teatru chiar si dupa ce a iesit din casa...incercand sa pozeze in victima...uf nu as vrea sa am astfel de cunostinte printre amice!:)
Afrodita
Pana la urma care e faza cu BB, ca eu tot nu inteleg??De ce sa iasa?Cine ramane si de ce?Dupa ce criterii ii da afara? Pana la urma ce se urmareste cu emisiunea asta?
Cain
Offf... esti blonda ? blink.gif
Afrodita
Nu bre, da' io nu am avut TV si vreau si io sa stiu despre ce tot vorbeste lumea, care-s regulile jocului, etc.Ce e asa de greu de inteles?
P.S esti la academia de politie? biggrin.gif
genicon
Nu stau acum sa iti explic afrodita care e faza, doar zic o chestie - parerea mea - urmatorul nominalizat cel putin pentru a iesi va fi Mumu. Zic asta deoarece am citit postul afroditei de pe Cel mai frumos nick si vreau sa ii fac si ei o bucurie

Acum, vorbind serios - dupa cum s-a comportat ieri Mumu se pare ca nu prea mai este printre favoritii celorlalti 10... Om trai si om vedea
Mihai
Afrodita >> este dat afara cel care s-a incadrat cel mai putin in regulile impuse de BB. Asta pana la un anumit moment. Dupa care se vor da afara cei care (cred ceilalti) ca au sanse sa le fure premiul.
Pleaca pentru a se stabili castigatorul.
Scopul concursului este sa faca bani Prima din reclama.
Cain
QUOTE (Mihai @ Apr 2 2003, 07:50 PM)

Scopul concursului este sa faca bani Prima din reclama.

Vai Mihai ce rau esti... laugh.gif

Fato, nu-s de la academia de prosti.. dece, arat cumva ? tongue.gif
AIWA
Incet incet...fiecare isi arata arama pe fata...
Dar si sentimentele sint mult mai puternice! Am urmarit in sera asta dialogul cu MUMU...si efectiv am urmarit reactia la vizionarea fragmentelor cu IZA plingind....sincer fata asta in ciuda comentariilor rautacioase...chiar a pus suflet in acest BIG BROTHER
Afrodita
Observ ca vizionati rau, nu gluma, acest circ, numit "Bog Brother".Sincer, am apucat sa vad vreo 3 zile la rand farsa asta si mi-a provocat o stare de...nedescris...Sincer, nu-mi place, iar pe Mumu ala l-as da io afara din lumea asta daca as putea..Nush' ce am cu omu' de mi-e asa de antipatic! Bleah! mad.gif Anyway...vizionare placuta in continuare, caci, dupa cum bine stim:gusturile nu se discuta laugh.gif pup iu all.
AIWA
Afrodita...MUMU deja e afara...asaca ...se vede ca nu urmaresti showul....
sincer totusi daca sintem cinici....am putea spune ca e efectiv un concurs!!
Afrodita
AIWA, cum am mai spus: nu ma deranjeaza ca va uitati si discutati pe tema asta, am zis doar ca nu-mi place.Si asa e, nu urmaresc, ultima faza vazuta era votul cu cine sa iasa afara Mumu sau o fata,Iulia, parca...Oricum, parca mi-e mila de ei..Sa nu te poti duce la buda ca stii ca te filmeaza sau sa nu bagi si tu un flirt ceva, e cam nasol.Prefer intimitatea apt. proaspat inchiriat si care-mi place la nebunie,decat sa stau intr-un loc cu enshpe necunoscuti cateva luni si sa stiu ca ma vede o tara intreaga.
AIWA
01. Felicitari pentru gasirea locuitzei si sa dea Dzeu sa aveti casa voastra ca sa nu mai stam cu grija ca te pierdem smile.gif
02. La buda...in intelesul "practic al cuvintului...nu sint camere....e poate singurul loc in care este respectata intimitatea...insa.....e supermic locul pentru a incapea mai mult de 1 persoana sad.gif
03. Repet...e un concurs....toata lumea spune acest lucru "Si-au asumat domne acesr risc ...sa fie vazuti de o tara intreaga" etc.
Afrodita
Hihi, mersi de urari! Sa fie!!
A, nu stiam ca acolo nu sunt camere de filmat,credeam ca sunt peste tot....Cat despre concurs, treaba lor, a concurentilor si sa dea Domnu' sa invete ceva din experienta asta..
Iote dom'ne cand postati voi!!La 5 dimineata, de asta nu va prind eu pe net!! mad.gif biggrin.gif
AIWA
Nu neaparat ...numai la 5 dimineatza....smile.gif
ypsilonalpha
Cica sint camere si la buda, dar nu se dau imagini de acolo ... decit daca sint mai mult de 2 persoane inauntru smile.gif

Din punctul meu de vedere cred ca BB e o mina de aur pentru cei ce studiaza psihologia, dar pentru concurenti e crima curata ... aia n-o sa iasa intregi la minte de-acolo, parerea mea.

Si ma mai gindesc ca daca tot exista organizatii care militeaza pentru drepturile animalelor, de ce sa nu fie infiintata si o organizatie pentru drepturile concurentilor BB, supusi la inimaginabile torturi psihice smile.gif - din cite am auzit e o tipa acolo care nu mai rezista si plinge si tot plinge ... O sa ziceti ca singuri s-au cerut in concurs, dar eu cred ca ei habar n-aveau ce-i asteapta de fapt.
AIWA
Ai si nu ai dreptate...ei in momentul cind au fost alesi li s-a facut instructajul...efectiv au vizionat fragmete din diverse emisiuni BB din diverse tari...au stiut exact ce ii asteapta...mai ales chestia cu pelerina facuta in ultima clipa...de efectiv realizatorii au fost luati pe nepregatite!!
Stau si ma uit ce nu face omul pentru ceva parai!
Mihai
QUOTE (AIWA @ May 11 2003, 04:58 AM)
Stau si ma uit ce nu face omul pentru ceva parai!

Asta poate fi cel mai bine demonstrat de 'Marea Provocare'. Sa mananci carne de caine/pisica sau viermi pentru 2 milioane.... dry.gif
ypsilonalpha
QUOTE (AIWA @ May 11 2003, 03:58 AM)
Ai si nu ai dreptate...ei in momentul cind au fost alesi li s-a facut instructajul...efectiv au vizionat fragmete din diverse emisiuni BB din diverse tari...au stiut exact ce ii asteapta...mai ales chestia cu pelerina facuta in ultima clipa...de efectiv realizatorii au fost luati pe nepregatite!!
Stau si ma uit ce nu face omul pentru ceva parai!

Pai aia e, li s-a facut instructajul dupa ce au fost alesi. In momentul cind au venit la preselectii si selectii si alte alea, habar n-aveau cum sta de fapt treaba, credeau ca-i o simpla distractie de maxim patru luni ... Pesemne cind au vazut fragmentele alea de emisiuni straineze era prea tirziu sa mai dea inapoi, fie de rushine fie din cauze pecuniare. Zic si eu, nu dau cu parul smile.gif

genicon
Ce parere v-a lasat filmul pe care l-au realizat cei din echipa (asta daca l-ati vazut wink.gif ). Pe mine, sincer sa fiu, m-a impresionat in mod pozitiv - nu ma asteptam sa iasa ceva atat de interesant (da, chiar mi s-a parut interesant!) avand in vedere parerea mea despre cei din casa. Voua cum vi s-a parut? (nu uitati totusi ca in afara de, poate, Violeta, toti erau pur si simplu pe langa si fara pregatire...)
Mihai
Iata si un articol al CNA, din 2001, referitor la Big Brother si reality show-uri.
AIWA
Da...se pare ca incet incet...isi va baga si CNAul coada.... sad.gif
genicon
Din pacate... era normal... cum e ceva ce are putin succes, hop si CNA-ul... Chiar nu imi vine sa cred ceea ce fac ei, si chiar raman mirat, vazand cat de mult pot intinde coarda... Aia nu sunt oameni... mad.gif
AIWA
Cum a fost imitatia dupa Queen?
Eu sincer ...am ramas placut impresionat!
genicon
Da! Da! Da! Asa e! Si mie mi s-a parut reusita, dar, cu toate astea, nu pot zice ca sigur le vor raspunde "Sarcina indeplinita" Pentru ca au fost anumite scene (in special ale Alidei) in care erau cam.. "pe dinafara"... smile.gif Adrian mi s-a parut cel mai tare in videoclip... 19.gif
Totusi, eu am o parere mult mai buna despre filmul realizat de ei decat despre acest videoclip... wink.gif
AIWA
Dupa toate cele intimplate in casa...si mai ales dupa o mica"nebunie" facuta cu ajutorul unor amici am ramas cu un gust amar...am vaga senzatie ca se intimpla ceva la nivelul SMSurilor...adica contorizarea lor lasa de dorit!!!

Si inca ceva dupa reactia senatorului PRUTEANU...la emisiunea NASU...e clar ca BB a devenit un fenomen media!!!
genicon
Despre ce nebunie vorbesti, AIWA? Lumineaza-ne si pe noi, ca prea am stat in ceata 3 luni... dry.gif
AIWA
Adica impreuna cu un grup de amici am vrut sa vedem cum se misca procentele...si am votat(cam 50 de buc doar eu).....si surpriza....nu se misca nimic!

Apropos...sint curios cum va fi balantza SMSurilor pentru saptamana asta mai ales ca IZA e doar cu BEEEP uri in gura!:)
genicon
Deoarece trebuie sa invat mult mai mult decat fac de obicei, nu prea mai am ocazia sa privesc asa cum faceam inaite, BB-ul... Insa, franturile pe care le prind ma scarbesc - Iza isi da arama pe fata mai mult decat ar trebui. Si ma enerveaza la culme fazele ei cu sudistii si, am auzit-o zicand o data ca ea e "Maddonna" Romaniei. Daca ar sti Madonna chestia asta, cred ca ar baga si ea vreo 100 de SMS-uri smile.gif
Mi-ar place foarte mult sa iasa din casa, doar pentru a-i vedea reactia la propuneri... tare sunt curios ce fatza ar face cand ar afla ca nu a votat-o Alida. Dar, parca vad ca romanii, sau Prima, iar fac figura si o lasa pe Madonna in casa... sa fie cineva acolo "Like a virgin" laugh.gif
marky
Am si eu o curiozitate , cine a votat-o pe Iza pana la urma inafara de Soso si Andreea ? Costel sau Florin ?
cretze
... publicu' ...


Cretze ph34r.gif
Mihai
De curand a aparut si o carte, 'Big Brother - Fratele cel Mare', semnata de Laura Stanciu.
Detalii la adresa http://www.nemira.ro/editie.asp?id=826
AIWA
Dupa cum se vede lupata este intre Alida si Soso...unul are 14% si altul 73%
Asa ca...cei care inca mai cred in SOARTA....ar trebui sa fie multumiti...SOSO e FINALIST! uite ca da data asta pot spune si eu ca ...banii se duc la cineva care are nevoie de ei!





Afrodita
Yup! Soso a castigat..V-a placut pisicuta lui? Asa e birmanezu' meu biggrin.gif Ce parere aveti de reactia lui? Mie mi s-a parut una normala, adik vreau sa zic ca nu mi s-a parut a minti la faza cu datoriile, etc...Deci, banuiesc si io ca banii au ajuns la cineva care avea nevoie de ei...
genicon
Sincer sa fiu, si eu consider ca dintre cei 4 ramasi Soso merita sa castige. Si chiar a avut un avans extraordinar. Nu ma asteptam, totusi...
Foarte frumos mi s-a parut modul de comportament al celor doi cand au ramas doar ei in casa. Cu toate ca aveau emotii cum nu ne putem imagina, s-au comportat, intr-adevar, ca doi invingatori. Probabil asta a fost momentul care a mai spalat "rusinea" ultimelor 2-3 saptamani. Bravo lor! 40.gif

In ceea ce il priveste Soso, era atat de emotionat... mi-a placut mult reactia lui... eu unul, in asemenea situatii cred ca as fi uitat ca exista o pisica in casa biggrin.gif In plus... cand a iesit, parca nici nu mai putea sa mearga. Frumos, repet!
Afrodita
Aham, crezi ca el nu uitase de pisic? Nu ai vazut ca se invartea prin casa si a ales un bibelou si abia apoi , cand i s-a zis ca nu trebuie sa fie neaparat obiect, a luat pisicul...Ar fi fost chiar comica faza sa rama matza singura in casa laugh.gif Io ziceam ca as fi luat o oala, nu un bibelou
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.