Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Omu Din Liftul Tau
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Cain
Dimineata. Ajung la servici. Apas butonu sa chem liftul; astept; urc; mai urca unii cu mine; liftul miroase a parfum dat cu tona. Liftul ajunge la etajul meu; dau sa cobor. Din spate se aude: "o zi buna"; or something. Evident ca nu cunosc persoana care mi-a spus asta. Las usa sa se tranteasca. Si usa la lift, la etajul meu, nu are amortizor. Imi fac cafeaua. Imi torn cafeaua in cana. Ma sacaie ceva. Fitiar "ziua buna"-a matii de ras sa-ti fie !!! Ce gasesc oamenii astia util sau necesar sa se bage in seama ?!? Faptul ca am respirat acelasi aer 10-15 secunde ?? Daca mergeam cu metroul unii langa altii, ne-am fi dat binete la pastele cailor, insa faptul ca am urcat cu o conserva, cateva secunde, ne-a apropiat atat de mult ?? Ne-am imprietenit ? Am suferit cumva de aceeasi teama de a ramane blocati ? Eu unul nu. Atunci ce ii face pe unii oameni sa te salute la IESIREA din lift ?!?! Sint realmente enervanti, si patetici ! Dimineata de dimineata. Zii de zi. Iar eu sint genul de om care ma plimb in liftu lor ... astazi si maine...
dificilaold
Si de ce esti asa de suparat?Te-a salutat nu te-a injurat.Zau ca m-au intrigat cele spuse de tine.Condamnabila mi se pare purtarea si atitudinea ta.Esti prea blazat sa poti raspunde unui salut?Daca te injura sint sigura ca gaseai de cuviinta sa ripostezi.Sau daca te saluta unu" d-intr-o limuzina era altfel?sau e doar ciuda ta ca mergi ca orice plebeu cu liftul?
Incearca din cand in cand sa mai si zambesti.
marky
Lasa bai Cain ca daca ai fi mers cu o bucata buna in lift tu ai fi fost ala care ai fi dat "ziua buna" si ti-ai fi dorit sa ramaneti blocati in lift asa ca... tongue.gif
Mistinguett
Eu cred ca s-a uitat omu' (fara sa vrea) la fata ta si o fi zis ca ai nevoie de o urare de binete. rofl.gif
Maine ia-o pe scari.
genicon
@Misti: rofl.gif (imi sperii colegii de grupa daca mai pufnesc asa in ras, din senin... laugh.gif )

In ceea ce priveste interesantul subiect al lui Cain, bine-nteles ca primul lucru la care m-am gandit cu ocazia citirii titlului a fost piesa omonima a Parazitilor. Este probabil nascuta din aceeasi problema pe care o are si conu'. Asa ca... daca ai face ceea ce zic ei ca fac in lift (asta daca poti sa te usurezi in 15 secunde...) probabil ca nu ti-ar mai da nimeni "ziua buna" cand iesi din lift.
Totusi, ca raspuns la intrebarea existentiala "de ce?"... cred ca este un cliseu. Si pe ei ii durea in basca de tine, cu siguranta. Dar... whatever... biggrin.gif
Rose
Uf...ma fac mica si ma ascund sub covor...eu zic de multe ori "buna ziua" cand intru in lift si mai e cineva si "la revedere" cand ies hh.gif Nici nu-mi dau seama cand o fac, e deja gest reflex...in aceeasi idee, il salut si pe portar, pe fata de la buticul din bloc si pe administrator sau mai stiu eu pe cine...Nu o fac sa ma bag in sufletul lor sau asa ceva, pur si simplu asa m-am obisnuit. Chestia care chiar ma enerveaza e cand cineva incearca sa faca conversatie si incep sa ma intrebe la ce liceu sunt, cum merge scoala sau imi spun ce mare am crescut si incep sa spuna ce repede trece timpul...Dar de-acum incolo, cred ca o sa am mai multa grija la ce zic cand urc cu liftul 44.gif
black ice
Hmm...desi nu merg cu liftul, cand as urca in lift n-as da binete si nici cand as iesi. Ca ce chestie? Nu ma cunosc si nu-i cunosc. Nu inteleg, de ce sa saluti un necunoscut? Da, ok, pe portar, pe receptioner, oameni pe care desi nu-i cunosti ii intalnesti aproape in fiecare dimineata, ii saluti. Dar in lift? Geez...

Eu pana acum cateva zile cum nu eram obisnuit sa stau in camin ma stresau (portarul, femeia de servici, receptionerul, administratorul, etc) dandu-mi binete la fiecare scoborare de'a mea din camera. Acum m-am obisnuit...

Pe scurt, coane Cain, iti dau dreptate.
Cain
Dragii mei, aveti niste raspunsuri-cliseu de cacao ..., mai putin draga de Rose. In primul rand, nu este vorba de niste cunoscuti din bloc. Cu care, evident ca ma salut. Este vorba de un institut cu fo 12 etaje si dumnezeu stie cati salariati acolo... deci clar niste necunoscuti. Faptul ca mergeti 30 de secunde cu liftul cu unii vi se pare suficient sa va salutati ? Zau ? Si dece nu o faceti si pe strada, cum va intilniti cu cineva necunoscut, si mergeti 10 secunde aproape umar la umar ??? Dece nu o faceti in autobuz, unde stati chiar si 10-20 minute ALATURI de necunoscuti ? Ce anume va face sa fiti atat de convinsi ca faceti bine cand bagati in seama pe cineva, fara nici un motiv ?? Aici nu este vorba de politete, nu este vorba de un sat cu 50 de locuitori, unde toti se cunosc intre ei, si e de neconceput sa nu bagi in seama pe cineva (nu ca ai vrea, ci doar asa, sa pari politicos). Faptul ca salutati la intamplare va face mai frumosi ? Mai politicosi? Mai draguti, amabili ? Eu sint dragut si amabil cu toti cunoscutii mei care merita acest lucru. Chiar si cu strainii care, cu un prilej oarecare, mi-au aratat un semn de bunavointa. Dar bagatul in seama in lift mi se pare .. spoiala de politete !

last edit: Blacky, acum iti vazui postul. wink.gif Corect.
Nana Floare
Si pe mine ma cam enerveaza politeturile astea excesive, dar se pare ca pentru unii genul asta de comportament merita cultivat. Imi aduc aminte ca in Anglia li se spune copiilor la scoala sa salute pe oricine intalnesc pe strada...Intr-o dimineata ma duceam la lucru, si din partea opusa veneau trei fete de 6-7 ani: una le zice celorlalte ca sa-si aduca aminte ca trebuie sa salute - dupa care toate trei in cor imi tipa un "goood-morning". Le-am raspuns, si apoi am tot zambit gandindu-ma la faza. Dar bine ca uita sa aplice regula cand cresc mai mari. Am obosi de atata binete.
axel
Poate ca unii exagereaza in politeturi, Nicodim.
Dar daca in metrou si in autobuz, oamenii ar mai zambi si ar mai schimba doua vorbe, poate ca nu ar mai fi atat de incordati si ar lasa crisparea creata de multele lor probleme in alta parte...
Ati remarcat ca in metrou in Bucuresti nu rad si zambesc (aproape) decat copii si adolescentii?
Nana Floare
QUOTE
Dar daca in metrou si in autobuz, oamenii ar mai zambi si ar mai schimba doua vorbe, poate ca nu ar mai fi atat de incordati si ar lasa crisparea creata de multele lor probleme in alta parte...
Ati remarcat ca in metrou in Bucuresti nu rad si zambesc (aproape) decat copii si adolescentii?


Axel, depinde de situatie. Daca se iveste o imprejurare mai speciala, care genereaza un sentiment de grup/ a fi in aceeasi oala, atunci e normal sa mai faci o gluma sau sa-ti exprimi grijile (e.g. se opreste pe neasteptate metroul; pana de curent; urca un ciudat in metrou, etc.). Dar asa, pe nepusa masa sa incepi sa te bagi in vorba, mie nu prea-mi place. Am un acut simt al discretiei si am observat ca de multe ori conversatia si politetea in general sunt folosite drept cai pentru a te baga neinvitat in sufletul/viata omului (englezii au termenul asta "intrusive"). Te pilda, un "How are you? How was your weekend?", frecvent ventilat Luni dimineata, ma cam irita...mai ales cand observ ca cel/cea care m-a intrebat se asteapta la un raspuns mult mai detaliat decat foarte laconica mea replica. Si mai ales cand nu sunt atat de intim cu persoana respectiva incat "sa ne tragem de sireturi". Pe de alta parte asta s-ar putea sa se datoreze si faptului ca la fostul loc de munca nu se stia ca sunt gay. Acum s-a mai schimbat treaba.

Imi aduc aminte de o faza din metroul londonez: la un moment dat urca un cersetor de-asta stilat, si incepe sa ne cante la chitara tot felul. Intr-un final recunoaste ca nu s-ar supara daca l-am rasplati cu niste bani, si se plimba sa colecteze banii doar de la cei care in mod clar aveau de gand sa-i dea bani. Dar in timp ce canta, au inceput sa fredoneze melodiile si unii dintre pasageri, in pofida proverbialei raceli englezesti. Era si o tipa de-asta pe la vreo 40 de ani, tunsa scurt, stilata, si foarte degajata...s-o fi vazut ce mai topaia pe "No, women, no cry...".
Mistinguett
Nicodim, nu stiu cum o fi la tine, dar pe la mine cand se intreaba "how are you? how was your week-end?" se asteapta un raspuns la modul de "fine". Daca te apuci sa dai amanunte se uita la tine cu o fata de "da' cin' te-a-ntrebat?" laugh.gif Numai cand incep sa puna intrebari aditionale ("ai fost pe undeva" etc) ai verde sa povestesti daca ai chef. Ca sincer, americanii simt daca n-ai chef si te lasa in pace fara probleme. Simt acut de spatiu personal.

Acum, sa zic deci ca nu sunt genul sa salut necunoscuti si nici nu-mi place in mod deosebit sa fiu bagata in seama cand nu vreau. Dar daca se intampla sa zica cineva "o zi buna" nici nu fac istericale. De la "o zi buna" si pana la a-ti afla numarul de la sosete e cale lunga.

In cazul lui Cain, raman la parerea mea ca individul a facut-o intentionat, a vrut sa-l calce "pe staif" si a reusit. devil.gif
bubu
Daca salutul este transmis roboteste normal ca enerveaza, dar daca el vine din suflet atunci este altceva.Eu unul le zic la toti in lift, dar le zic pentru ca asta le doresc, ii privesc in ochi cind le zic si vad ca au nevoie(nu de salutul meu,neaparat), dar mai toti sint nervosi,stresati si cu foarte multe probleme si eu incerc sa ii fac sa ridice fruntea si sa vada cel mai frumos lucru creat vre-odata..omul,viata si sa lase grijile pentru citeva secunde.
In ceea ce priveste tona de parfum, e normal ca la prima ora, intr-un loc asa de ingust mirosul sa fie puternic.Unii oameni au nevoie o zi lunga.
Afrodita
la mine depinde de chef...Daca sunt in liftul blocului uneori imi salut vecinii...Dar de obicei tac, pt ca simt nevoia sa fiu doar eu cu gandurile mele...Si cand merg cu un mijloc de transport in comun, la fel...Ma deranjeaza sa se bage cineva in seama cu mine...Vreau sa pot privi linistita pe geam si sa ma scufund in ganduri...Probabil ca si din cauza lipsei intimitatii...
Vegas2002
Si mie mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu "stilul" americanilor de a te intreba "how are you today?",la inceput ma "calca" pe nervi,dar acum raspund,asa,mai cu juma` de gura.....In rest,sint o persoana f.f. privata si nu-mi place sa intre nimeni cu mine in "discutie",nici in avion,autobuz,metrou,etc,etc.Nici eu nu ma bag in discutii cu altii,asa ca,imi vad de ale mele.
Cu prietenii mei insa este total divers,cu ei vorbesc absolut tot si nu ma deranjeaza cind ma intreaba una,alta,le raspund cu cea mai mare placere biggrin.gif thumb_yello.gif
ypsilonalpha
Dialog intre cunoscuti:
"Salut!"
"Salut!"
"Ce mai faci?"
"Bine. Dumneata, bine sanatos?"
"Sanatos, multumesc de intrebare"
"Bine atunci, la buna vedere"
"La revedere"

Dialog intre necunoscuti (in lift, daca vreti):
"La ce etaj mergeti?"
"La opt."
<apasa pe buton; liftul ajunge la opt>
"Multumesc. O zi buna va doresc."
"Numai bine"

Mie mi se par niste dialoguri cit se poate de normale. Ziceti-mi si mie unde-i problema?!? ohmy.gif
bubu
Se pare ca problema vine defapt din alta parte.Sint zile cind nu ai chef sa vorbesti cu nimeni, nu vrei sa auzi pe nimeni, mai ales dimineata la prima ora.Dar sa fi in fiecare zi asa, inseamna ca sint probleme existentiale cu aceea persoana.Dar asta nu inseamna ca cei care dau buna ziua in lift sint devina.
Asa cum a scris ypsilonalpha, arata foarte bine cit de normal este dialogul.Ma lovesc des de persoane, care la intrebarea "la ce etaj mergeti?", dau din cap suparati si ingina ceva si baga capul in pamint!Eu inteleg ca omul are necazuri, dar nici asa sa nu vrea sa deschida gura,...de unde sa ghicesc eu ca vrea la ultimul etaj, dar face o fata de suparat ca l-am intrebat " dai domne unde vrei, sus...!!>??" ...adica el merge la ultimul si nu il intereseaza.Imi vine sa nu mai apas pe nici un buton sa vad ce face el.Dar imi vad repede de treaba si apas butonul doritca am alte probleme mai importante decit sa ma enervez de dimineata.
secunda
imi pare rau Cain dar esti un morocanos si jumatate! daca pe tine te doare burta sa spui "o zi buna" e bine ca nu s-au molipsit cu totii.
da, ar trebui sa ii salutam si pe cei din autobuz, din metrou, de pe strada... ar trebui sa ne vedem unii pe altii mai des si poate atunci nu am mai fi atat de egoisti, atat de retrasi, de iritati si mai stiu eu cum .
ar trebui sa ne bucure prezenta celui de langa noi, faptul ca nu suntem singuri...
imagineaza-ti doar tu singur in lift stiind ca esti doar tu cel care foloesti acest lift caci nimeni nu mai lucreaza acolo ci doar tu. zilnic luand acelasi gol lift.
cand mergi cu autobuzul doar tu esti in el. si stii ca nimeni nu mai urca, chiar daca soferul opreste in statii. caci nu mai sunt oameni ci doar tu. tu singur esti.
cum ar fi atunci ? te-ai simti mai bine? mai bine taci decat sa te grabesti sa raspunzi afirmativ!

ma dezgustati cand vad cu cata indiferenta priviti spre straini. oare prietenii vostri nu v-au fost si ei candva doar straini? in plus, daca voi aveti prieteni, aveti cui sa povestiti despre ce ati facut in week-end, ce ati aflat la stiri, trebuie sa constientizati faptul ca altii sunt singuri. locuiesc singuri. la locul de munca nu au timp de vorbit. si atunci acele 30 de secunde cat urca cu liftul sunt momentele lor de rupere a tacerii.
va ganditi doar la linistea voastra! pacat...ce o fi Dumnezeule atat de greu sa ne acceptam unii pe altii?!

e atat de usor sa pui etichete si sa judeci cui sa ii vorbesti si cui nu. si mai ales, cine are dreptul sa iti vorbeasca si cine nu.
e atat de usor sa crezi ca tu ai controlul. e chiar fascinant!

adevarul e altul. nu ai decat iluzii.

"o zi buna"
Vegas2002
Fiecare din noi avem zile si momente cind NU vrem sa fim apelati sau deranjati, din motive personale.
bubu
Sa nu ne bucuram asa de repede...idea era cu totul alta.Sa nu uitam ca este greu sa ne dam seama de adevaratul sens al cuvintelor unui mesaj scris, fata de cele exprimate fata in fata.
Cameron ceea ce ai spus tu este ok dar atit, subiectul era cu totul altul.Una este sa fii absenta sau cu problemele tale in momentul acela si una este sa te dernajeze un salut, sa arati lucrul acesta celor din jur(sa trintesti usa sau sa te strimbi ironic...).
Pe mine nu ma deranjeaza daca salut pe cineva si persoana respectiva nu imi raspunde.Nici macar nu ma gindesc de ce nu ma saluta.Pur si simplu are o problema si asta nu e treaba mea.Dar sa fi sitirit sa trintesti usa ca cineva te saluta asta este o problema de viata si de comportament.Eu cred ca la asta se referea Secunda, la comportamentul unora(din pacate, multora) care pur si simplu sint scirbiti de viata si de oameni(anumiti) si vad viata numai intr-un anumit fel.Felul lor da a fi.
Eu nu cred ca Secunda a zis ca daca te salut trebuie si tu sa ma saluti, ca altfel imi este scirba.Inca o data o spun.E usor sa interpretezi o propozitie.
Rose
secunda, te dezgustam prin faptul ca unii dintre noi pur si simplu suntem niste singuratici? Ca unii suntem retrasi de la mama natura, ca nu ne place ca cineva sa se bage cu picioarele in sufletele noastre? Intru in lift, spun "buna ziua, la ce etaj mergeti?" si "la revedere" si atat! Pur si simplu nu vreau sa-i spun vecinului de la 11 ce mai fac si cu atat mai putin sa aflu despre pisica matusii cumnatei. Si este inca bine fata de conversatiile din metrou sau din tramvai. Daca o persoana se simte singura, ma indoiesc ca isi va face un prieten de suflet in cele 2 minute petrecute in lift. Da, ma gandesc doar la linistea mea pentru ca asa cum acea persoana simte nevoia sa vorbeasca, eu simt nevoia sa tac. Acum nu mai am nici macar dreptul de a alege cu cine vreau sa vorbesc si cu cine nu?
DaC
Da ce "paruiala" a iesit de la un "buna ziua" spus in lift.
Oare merita sa te superi pe cineva ca te-a salutat, chiar daca nu te cunoaste. Un simplu "buna ziua" sa-ti strice ziua asta da problema.
Suparat, ganditor, aerian, singur sau oricum ai fi in acel moment ai libertatea de a nu raspunde.
Ati fost la tara, intr-un sat in care nu cunoasteti pe nimeni si nimeni nu va cunoaste, dar toti batranii pe care ii intalnesti iti dau binete? Puteti sa va suparati pe acei oameni sau macar sa nu le raspundeti?
Poate ca altii pot eu unul nu.
Mistinguett
Hei, hei... Vedeti cum se transmite energia negativa? laugh.gif
Hai sa facem un lucru clar aici: scenariul lui Cain nu implica nimic altceva decat o urare de zi buna de la un necunoscut. Nu intrebari personale sau nu, nu conversatie de nici un fel, nici o atingere fizica. Un simplu "o zi buna". La care nu trebuie sa raspunzi, nu e obligatoriu.

Asa cum s-a mentionat mai inainte, una lume este crescuta asa, obisnuita sa dea binete. E treaba lor, n-au decat sa vorbeasca singuri pe strada daca vor. Dar e problema mea daca reactionez atat de... violent la un simplu buna-ziua. Asta chiar inseamna ca am o zi proasta si atunci urarea aia e binevenita.

Repet, nici mie nu-mi plac conversatiile cu straini, le am pe astea cu spatiul personal. Dar un "o zi buna"??? Haideti, zau...

secunda
da, desigur era vroba de o conversatie in lift.
de faptul ca sunteti iritati cand un om va da acel "o zi buna".
poti fi trist, poti sa taci, dar nu inteleg de ce sa te irite ? acel om nu ti-a cerut nimic, din contra, ti-a dat o urare.
un om te poate aborda. simte nevoie sa vorbeasca. era ideea cand el se destainuieste, nu tu. si apoi, e asa de greu sa ii spui "va, rog, ma iertati, dar imi e greu sa va ascult acum. prefer o clipa de tacere". sau orice altceva...
am condamnat atitudinea de iritare care apare atunci cand cineva te abordeaza cu un "buna ziua".
aceasta era ideea. nu alta.

ati mers cu ideea mai departe si v-ati legat de cuvantul "dezgustati". de ce v-ati simtit ofensate? daca oricum nu va pasa de straini si de cei pe langa care treceti.

repet, ideea de dezgust se lega fata de o atitudine si nu fata de persoana voastra.

in fine.

imi pare rau daca v-am iritat.

Zed
E vorba doar de un buna ziua , nu cere nimeni un CV !
Nu inteleg de ce atatea explicatii doar pentu un simplu "Buna ziua" , este asa de greu sa saluti pe cineva ? Aici e vorba doar de lift , nu cere nimeni sa saluti nici un oras intreg , nici sa-ti faci autobiografia chiar nici nu intereseaza pe nimeni de ziua proasta pe care unii o au de 7 ori pe saptamana !
Prefer la orice ora sa dau un "Buna Ziua" , in lift , unei persoane pe care nu o cunosc , decat sa vad "mutre acre " la tot pasul , care se compatimesc singure de problemele care le au !
Cain
biggrin.gif Pai ce faci, zici buna-ziua, cand omu IESE din lift, fara sa il saluti cand URCA ?? laugh.gif
Nu ma doare ca ala ma saluta, vreau sa stiu ce il impinge sa o faca, de unde pana unde am ajuns sa ne salutam, daca o prapadita de cabina de lift reuseste sa ne apropie atata; dece?
In majoritatea cazurilor, salutul se face automat, de complezenta. DEGEABA. Cum ar veni, aiurea-n-tramvai. Daca urca o cucoana, si eu ii tin usa deschisa, ca are bagaje, sau una-alta, si cand cobor imi zice "multumesc, larevedere", inteleg dece. Insa bagatul in seama aiurea nu-l pricep...
Zed
Este foarte amuzant , pentru mine , sa constat ca un simplu "Buna ziua" poate provoca asa o atitudine negativa si asa o discutie .
Sunt atatea probleme pe lume care ar fi demne de remarcat , in nici un caz aceasta.
Eu o consider o chestie de bun simtz sa raspunzi la un salut , chiar daca ai o zi proasta , acesta nu este un motiv sa nu o faci .
Eu de exemplu ,daca ma duc la o brutarie si cer o paine , suna cam asa sad.gif BUNA ZIUA , asi dori o paine , va rog ). De ce fac asta ? Pentru simplul motiv ca asa sunt crescuta , pentru ca doresc sa cumpar ceva , chiar daca platesc , chiar daca doamna din fatza mea este obligata sa ma serveasca . E un simplu buna ziua , un simplu va rog si cand sunt servita un simplu multumesc .


Cain
Ce dragutz, Zed, ma misca pana la lacrimi atitudinea ta...
Mda, nu am spus sa raspunzi nepoliticos, vad ca va tot legati de aspectul asta. Am zis ca faptul ca cineva se baga in vorba, ca musca in ... e aiurea. Cel putin aiurea. ohyeah.gif
genicon
Dar de fapt nici macar in vorba nu se baga. Pentru ca nu asteapta de la tine sa incepi o discutie, si nici respectivul nu area acea intentie. Pur si simplu, asa cum am mai zis - nu este altceva decat un cliseu stupid. Noi stam acum si ne punem probleme filozofice - daca este bine, daca este rau, daca trebuie sa ne pese mai mult de necunoscuti, sa fim mai buni si alte alea. Dar nu ne gandim ca celor care ne saluta nu le pasa catusi de putin despre ceea ce suntem, ceea ce vrem sa fim, cum e viata noastra, daca ne doare burta, capul, sau nu. Ei dau o replica, mecanic, gandindu-se la propriile probleme. NU LE PASA! Asa ca noua de ce sa ne pese? De ce sa ne intereseze toate prostiile astea?
Fie le raspundem, fie nu le raspundem - nu conteaza nimic pentru nimeni. Este pur si simplu un cliseu si nimic mai mult.
Cain
Exact ! Un cliseu tampit, care nu reuseste decat sa enerveze. Ma rog, pe cei care nu suporta cliseele astea, si nu se comporta mecanic... restul... am vazut ce spun ohyeah.gif
Ar trebui refacut "manualul de buna purtare" (dupa ce l de dans, evident):
- fii dragut cu tine insuti; dupa aia, poti fi cu cine vrei..
- respecta-te si vei fi respectat
- indiferenta ta fata de ceilalti va taia aparenta lor amabilitate, iar ceea ce vor spune, va fi ceva concret, nu vorbe goale...
- samd, ca deja presimt ca am frigiderul gol ... si o sa mi-l umple repede cineva ... biggrin.gif
bubu
QUOTE (Zed @ Nov 3 2003, 10:28 AM)
Este foarte amuzant , pentru mine , sa constat ca un simplu "Buna ziua" poate provoca asa o atitudine negativa si asa o discutie .
Sunt atatea probleme pe lume care ar fi demne de remarcat , in nici un caz aceasta.

Nu stiu de ce te surprinde, dar problemele mari pleaca de la cele mici.
Sau poti sa spui ca asta este o problema foarte grava dar la o scara mult mai mica.
Ex.in politica...se cearta ca papagalii,mascarada curata,circ mai au putin si se iau la bataie.
Ex in strada...2 oameni simpli discuta in contradictoriu, ajung sa se certe, mai au putin si se iau la bataie.
Daca in primul caz se poate ajunge la razboi civil, la al doilea eu zic ca tot la fel se cheama dar la o scara mult mai mica.
Nu trebuie sa discuti filozofie sau alte probleme "importante", ca sa iti dai seama de caracterul unui om.E de-ajuns un buna ziua.
Cain
M-ai spart Bubule biggrin.gif Si eu ce caracter am ? huh.gif
cameron
cain..la ora asta de-as avea o mitraliera..as fi pericol..
Cred ca .. m-ar deranja si o privire..
Un buna ziua aiurea deja ar fi prea mult
marky
E un vechi obicei romanesc (care se mai practica si astazi) ca atunci cand 2 oameni se intalnesc pe munte sa-si dea "buna ziua" cand trec unul pe langa celalalt.

De asta ce parere aveti ? smile.gif
dificilaold
Buna ziua Cameron.Am eu o mitraliera.Si multe ganduri... mwah1.gif
bubu
QUOTE (Cain @ Nov 4 2003, 12:13 PM)
M-ai spart Bubule biggrin.gif Si eu ce caracter am ? huh.gif

Cain, nu stiu ce caracter ai.Nu trag concluzii din citeva rinduri.Vorbeam despre o idee anume.
Soarele
Eu nu am avut rabdarea necesara pt a citi celelalte mesaje astfel incat e posibil sa repet ce au zis si altii. Parerea mea este ca acel "Buna Ziua" este zis doar din politete, nu pentru a incepe o conversatie, nici pt a se baga singur in seama. Dc mi-ar spune mie cineva "Buna Ziua" eu as raspunde la fel de politicos. Mi se pare ca o chestie ce tine de cat de sociabil esti....poate ma insel.
Cain
Pai si un "mdea" poate fi politicos, daca e spus pe un ton amabil, chiar placut... stii.. tonul face muzica... drept urmare, va bazati pe aparente, pe fredonari, si pe fraze goale. biggrin.gif Am notat tongue.gif
fiatlux
QUOTE (Cain @ Nov 4 2003, 01:13 PM)
Si eu ce caracter am ? huh.gif

..razboinic ph34r.gif
secunda
QUOTE (Cain @ Nov 4 2003, 07:56 PM)
Pai si un "mdea" poate fi politicos

ti-am zis eu ca esti morocanos ! te-am prins! un morocanos si jumatate! harhar.gif

si na, acum...cu dedicatie: drunk.gif
bubu
QUOTE (Cain @ Nov 4 2003, 06:56 PM)
Pai si un "mdea" poate fi politicos...

Atunci si o injuratura poate fi spusa frumos, cine se ia dupa ton se insala intr-adevar.
OMU'BUN
Am tot urmarit tema acestui topic, sa vad pana unde se poate merge cu un subiect atat de pueril! Da' vad ca se agita lumea, nu gluma! Ceea ce mi se pare ciudat este faptul ca, nici dupa atata timp, Cain, nu recunosti ca ai avut o zi proasta si ca in zilele tale obisnuite nu esti catusi de putin asa! Nu ma apuc sa caut in urma, dar cred ca am o memorie destul de buna. Nu demult, erai in topul listei celor care sunt dispusi oricand sa abordeze o necunoscuta ... pe strada! Nu am nimic nici cu genul celor care intra-n vorba pe strada cu un necunoscut, si nici cu cei care se supara daca altul intra in vorba (cu totul diferit si firesc in acelasi timp) in lift (sau la iesire!!!) Doar ca nu prea inteleg, cum poate fi vorba de una si aceeasi persoana! Iar zgomotul facut de usa de la lift, eu o pun pe seama lipsei garniturilor, nicidecum a trantirii ei. Daca este totusi varianta a doua, atunci cred ca la un moment dat se datorau niste scuze, ca asa se procedeaza intr-o lume care se vrea a fi civilizata. Nu de alta, dar maine va veni randul tau sa ti se tranteasca usa-n nas, inainte sa apuci sa intri in lift!!!
Black_lady
QUOTE (marky @ Nov 4 2003, 02:01 PM)
E un vechi obicei romanesc (care se mai practica si astazi) ca atunci cand 2 oameni se intalnesc pe munte sa-si dea "buna ziua" cand trec unul pe langa celalalt.

De asta ce parere aveti ? smile.gif

e o idee buna, si inca se pastreaza... Cand esti undeva in mijlocul pustietatii, cu nimeni altcineva decat cei cu care ai plecat, e bine sa stii ca mai exista "oameni" pe o raza mai mica de 10 kilometri...
Cain
Doamna in negru.. fiti amabila.. cand sinteti "undeva in mijlocul pustietatii", singurea, cred ca si niste dejectii umane v-ar face placere s ale vedeti.. nu de alta, dar e deprimant sa mori singur .. ohyeah.gif Ce naiba, de asta era vorba acum ?!? De pustietati ?? Dar poti sa fii in pustiu chiar si intr-un oras suprapopulat.. nu ai nevoie de prea multe, nici de prea putine wink.gif
Omule, chiar si acum as agata o necunoscuta pe strase, si i-as da una in barna unuia care ma sacaie in lift ! Nu vaz ce legatura are una cu alta...
fiatlux
QUOTE (Cain @ Nov 6 2003, 07:30 AM)

Omule, chiar si acum as agata o necunoscuta pe strase, si i-as da una in barna unuia care ma sacaie in lift ! Nu vaz ce legatura are una cu alta...

Pai ...schimba "strase" cu "lift" si "agatatul" cu "un salut" si iese legatura ! spoton.gif
Cain
Hmpf... poponar era altcineva, nu eu... spoton.gif
Nu, chiar nu iese legatura !
Hai sa formulez altfel, ca vad ca ambalata in panglicute, si cu funda rosie, nu pricepi: Ma deranjeaza afisarea unei politeti care nu o simte nimeni, un soi de ipocrizie sociala; bagatul in seama fara treaba; mai sint si altii ?
Black_lady
QUOTE (Cain @ Nov 6 2003, 07:30 AM)
Doamna in negru.. fiti amabila.. cand sinteti "undeva in mijlocul pustietatii", singurea, cred ca si niste dejectii umane v-ar face placere s ale vedeti.. nu de alta, dar e deprimant sa mori singur .. ohyeah.gif Ce naiba, de asta era vorba acum ?!? De pustietati ?? Dar poti sa fii in pustiu chiar si intr-un oras suprapopulat.. nu ai nevoie de prea multe, nici de prea putine wink.gif
Omule, chiar si acum as agata o necunoscuta pe strase, si i-as da una in barna unuia care ma sacaie in lift ! Nu vaz ce legatura are una cu alta...

intrebarea pe care am citat-o sa referea la cazul in care te intalnesti cu cineva pe munte, si nu pe strada sau in mijlocul orasului, unde faci ce-ti trece prin cap
ypsilonalpha
QUOTE (Cain @ Nov 6 2003, 12:40 PM)
Hai sa formulez altfel, ca vad ca ambalata in panglicute, si cu funda rosie, nu pricepi: Ma deranjeaza afisarea unei politeti care nu o simte nimeni, un soi de ipocrizie sociala; bagatul in seama fara treaba; mai sint si altii ?

Fara politetea asta sociala (minciuni conventionale, sau cum vrei sa le zici) s-ar lasa cu capete sparte si cucuie la fiecare cinci minute. Sigur ca ar fi frumos sa practicam chestia aia cu "ce-i in gusha si-n capusha", decit ca ... nu prea merge, cine face treaba asta o sa se trezeasca repede ostracizat. Parerea mea.
secunda
QUOTE (Cain @ Nov 6 2003, 12:40 PM)
Ma deranjeaza afisarea unei politeti care nu o simte nimeni, un soi de ipocrizie sociala; bagatul in seama fara treaba

daca tu nu simti nu inseamna ca nimeni nu simte.
daca tu vezi ipocrizie nu inseamna ca toti vad astfel.
daca tu consideri bagatul de seama fara treaba nu inseamna ca oricine face la fel.

nu vreau sa intru in polemica cu tine desi poate ar trebui...insa considera-te norocos ca oamenii te vad, ca nu esti invisibil...chiar si acel banal si ipocrit cum crezi tu, "buna ziua", chiar si acele cuvinte sunt o atentie catre tine.

daca ai stii sa primesti atunci ai astepta mereu un "buna ziua" si atunci cand acesta va fi de forma si ipocrit vei zambi si vei darui mai departe unul mai cald si mai plin de forma si de culoare.
si incet incet vor invata si altii sa rosteasca altfel "buna ziua".

totul porneste de la tine.

dar daca tu preferi sa te izolezi si sa taci si sa ignori, nu-i judeca pe ceilalti care incearca, chiar si prin formalism sa fie sociabili, sa fie oameni...nu e usor, dar ei macar incearca. e ceva.

ramai morocanos de vrei...si vei pierde tot farmecul...! acela de a rade de ipocrizie.

in fine... la ce folos sa mai fii tu bun cand toata lumea e rea?! sad.gif
fiatlux
Cain, eu iti propun s-o iei pe scari, eventual pe scara de incendiu , ca sa eviti orice astfel de situatie "dramatica" !!!!Deja pare o obsesie !!
hmm.gif
Noapte buna !! Si-am tras usa !!! juggle.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.