Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Monitoare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
black ice
In curand intentionez sa-mi cumpar un calculator si nu ma pot hotari in privinta celei mai durabile si mai importante componente a calcului, si anume monitorul.
Dupa nenumarate oferte, poze si google-uri am descoperit urmatoarele monitoare in jurul pretului de 8 milioane:
Philips model 107 P40 Briliance - cu tub aperture grill fst
Samsung SyncMaster 757NF - cu tub diamondtron
AOC 7A+ acesta la 6,5 milioane - cu tub diamondtron
Sony model Multiscan E250 (aici e o mica problema: pe un site apare ca pret 8 milioane iar pe altul 13 milioane. care e pretul adevarat?) - cu tub Trinitron

Care ar fi diferenta dintre aceste tipuri de tuburi si care e cel mai bun?

Mai cunoasteti ceva, eventual, mai bun sau la fel de bun la acelasi pret (8 milioane) sau mai mic?
Orice sugestie e binevenita.
AIWA
Datorita unor experiente nedorite cu monitoarele Sony...nu mai le recomand prietenilor mai ales dupa ce ies din garantie(asta dupa ce mi-am bagat si nasul in ele...)
Asa ca..au ramas doar 3 jucatori!
Din care detasat conduce Samsungul!
Si calitate si fiabilitate (si schema interna electronica e ...usor de depanat)

Philipsul sta pe locul doi alaturi de Sony ...Bun dar uneori pretentios!
O sa revin dupa ce studiez AOCul ala dar totusi inclin sa spun ca ultimul loc e totusi al lui!
Ares
Ca un posesor de SyncMaster 757NF, pot sa-ti spun ca sunt foarte multumit de el. Se vede foarte misto, culorile sunt cat se poate de placute, merge la rezolutii decente si cu refresh rate odihnitor, poate fi controlat prin mouse (deci nu mai te trezesti cu butoane rupte sau alte nebunii - eu sunt patit si asta m-a incantat) si comparat (din ochi) cu alte monitoare pe care am lucrat, isi merita toti banii...
Am fost si eu in dubii destul de mult timp pana cand l-am luat, dar sunt foarte multumit.
Eu ti-l recomand.
Cain
1. phillips -a am cumparat vreo 9 bucati, pentru job, model 107 E50. Parfum ! Nu ma deranjeaza la ochi, iar ochiul meu e extrem de sensibil, dupa caruta de arzatoare de ochi (citeste monitoare) la care, obligat, m-am uitat
2. sony - firma buna, produse de calitate; insa fii atent la vanzator, si la certificatul de garantie
3. samsung - de duzina, dar rezonabile, pentru un client nepretentios
4. aoc - varza
AIWA
CAIN...atentie...se discuta de anumite modele...
Cain
mda...
Samsungul ala am vandut cateva bucati... nu m-a impresionat cu nimic; nici de bine, nici de rau;
AOC-urile sint proaste, la gramada; nu pica, insa au o imagine deplorabila. Parerea mea, nu o bag pe gat nimanui;
Phillips-ul ala nu poate fi PREA DEPARTE de modelul care il am in fata...
iar Sony... am zis generic.
qed smile.gif
black ice
Multumesc de sugestii smile.gif

Pana la urma cred ca voi merge pe Philips.
AIWA
Alegerea ...e a ta...cu toate ca mai toti o trag catre Samsung...tu doresti Philips! Nu e rau...uite eu de 5 zile ma uit intr-un NEC MultiSync E750 Chiar ...se vede bine!
black ice
De cumparat il voi cumpara numai dupa Craciun. Asa ca, mai e timp pentru "schimbari". biggrin.gif
Am vazut un Philips 107 P40 si am fost chiar impresionat. Ma gandesc ca versiunea cu "Brilliance" in coada va fi aprox. la fel.
Am vazut si Samsungul si nu pot spune ca i-am gasit vreun defect. Totusi, Philips-ul mi-a placut putin mai mult.
Iar diferenta de pret nu e prea mare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.