Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Kitsch
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Figaro
Cum putem defini kitschul? Va invit la o discutie despre kitsch, in arta si nu numai.
champi
Pt mine kitsch este o chestie de prost gust cu pretentie de "opera maestra". Am oroare de asa ceva.
Dar sint de acord ca multe lucruri pe care eu le cataloghez drept kitsch pot sa para interesante pt altii. Deh, aici e ca peste tot, fiecare cu gusturile lui.
Zed
Pentru mine kitsch este moda retro , o urasc hh.gif
vermeer
Kitschul e la limita intelegerii, cunoasterii si culturii noastre. De aceea nu exista nici o delimitare clara. Totusi, anumite excese fara continut produc inevitabil opere indoielnice. Nu se poate face arta cu orice pret ci doar cu un anumit pret.
Figaro
Manelele sunt un kitsch evident, fata de kitschul Madalinei Manole, care e mai putin evident.
flu
wink.gif nice topic

Mai demult Razvan Exarhu organiza in Bucuresti ceva gen "Expozitie de kitch" cu "Rapiri din serai", macrameuri, pesti de sticla, plase de rafie, vaze, bibelouri, etc, etc...
Cateii care dau din cap sunt kitschy...
Arta facuta in serie devine kitsch...
Unii inteleg prin kitsch, ceva grotesc, urat, gregar, care apare doar prin casele celor cu un nivel intelectual mai scazut care imitand ce vad pe prin alte case, o cam dau cu bata-n balta. Insa kitsch-uri exista si la nivele mai inalte.
In muzica, cum spuneai tu Figaro.
Florile de plastic sunt kitsch, chiar groaznic, mai ales cele care au si o picatura de roua (tot de plastic)... hh.gif
Mie insa a inceput sa-mi placa in anumite forme, aveam de gand sa fac un altar intr-un colt al camerei wink.gif
Asa...si ca o concluzie....cred ca o definitie ar fi asta: "Arta facuta in serie devine kitsch."
ins
incercati Gh Achitei- "frumosul dincolo de arta', ed. meridiane
daca ati ajuns sa acceptati moda si imaginile din natura la "arta vizuala"... daca acceptati "arta vizuala" la divertisment... ce ar mai trebui spus? ca e vorba de cultura unei "caste" ? mereu.
eskimo
Oh , doamne ,nimic nu stitzi.

in NY exista un muzeu al kitsch-ului care concureaza ca marime cu Muzeul National din Bucuresti...si cred ca are de 1000 de ori mai multi vizitatori pe luna.
bufnitza
kitch-ul l-as defini ca fiind ceva de prost gust (dar e discutabil "gustul") ce frapeaza prin artificialitate.
amaterasu
hmm kitsh:P) is acele lucrari facute la mare au pe stada au in baruri:P) pe coji de copak si pe ce mai apuki cu o semi sigurantza de mana tongue.gif)
sau cine suntem noi sa judecam poa americanji shtiu mai bine
sau poa ca nu stim noi ce e bunul gust..pana una alta traim cu el in jur si nu numai in arta ci si in limbaj , publicitate (celebrele reclame la dero )tongue.gif)))
si multe alte domenii daca nu ma insehl allz of them..so ppl nu putem scapa de el ca e ca raia si ce e mai rau e ca majoitatea fac si cumpara kitsch so...get used to it de shtim noi mai bine sa aratam lumii nuh?
elouzuri
Kyklos
Nu se face inca o distinctie clara intre kitsh si opera de arta , "kitsh-ul"e o arta comerciala , tablouri in care finetea dispare si apar formele trase la indigo , fara greseala .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.