Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Caracteristicile Unui Web-Hosting Performant
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting > Web-Hosting
Mihai
    Inainte de a incheia un contract cu un serviciu de web-hosting, verificati:

  • Facilitatile de back-up si de aplicare a patch-urilor de securitate...altfel riscati sa nu primiti nici un raspuns in cazul in care va este stearsa baza de date.

  • Largimea de banda - desi exista multe firme care ofera trafic nelimitat, cititi cu atentie contractul. Daca considerati ca veti avea un trafic de peste 5 GB pe luna, cu atat mai mult!

  • Sistemul de operare, ce facilitati va sunt puse la dispozitie (suport PHP, ASP, SSI, utilizarea unei baze de date - ce baza de date, posibilitatea de a utiliza .htaccess etc.)

  • Seriozitatea companiei care ofera serviciul de gazduire; totodata, nu uitati ca preturile foarte mici sunt dubioase: sunt foarte putini cei care isi permit cu adevarat sa ofere 200 MB spatiu cu trafic nelimitat pentru, sa zicem, un dolar.

Va invit sa adaugati aici si alte caracteristici care trebuie luate in consideratie atunci cand cauti cel mai bun serviciu de web-hosting.
sus
Uptime foarte mult conteaza si in control panel bine gandit si usor de folosit
Stefan
O alta metoda ar fi sa intrebati un utilizator al respectivului serviciu despre calitatea serviciilor oferite.
De asemenea este bine sa va uitati si la suportul oferit de respectiva companie in cazul eventualelor probleme.
dr.agy
Sa aiba mysql+php si autoemail.
Yoda
Adaug:

- Uptime minim garantat, eventual cu reduceri ale abonamentului in caz ca limita inferioara este depasita;
- Viteza de raspuns cat mai mica la e-mailuri, suport real 24x7;
- Contract de prestare servicii care sa specifice exact conditiile incheierii contractului.
mihaimont
Servus la toata lumea,
Cred ca cel mai important lucru este largimea de banda. Degeaba iti ofera trafic nelimitat sau 20G/luna daca are o largime de banda de 128kbps. Mie persoanal daca un site nu se deschide in 3 secunde il abandonez. Si asta se intimpla mai cu toate din serverele din Romania sad.gif
Poate depinde si de hardware..nu stiu dar am auzit povesti de genul server cu un PII la 400. Asa ceva e inacceptabil in opinia mea.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.