Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Echipele Romanesti In Cupa Uefa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Fotbal
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Ovidius
Asa e. Au fost mai buni decat noi. Vor castiga oare cupa?
Marcus
Mie mi-a placut cum au jucat in special Ogăraru, Rădoi şi Dorinel. In ansamblu insa, Steaua a fost tinuta la respect de o echipa foarte pragmatica si precisa, care a inscris doar din faze fixe (corner si penalty)... vechea "bubă" a romanilor.
Oricum, a fost frumos! Nu doar meciul de aseara, ci intregul parcurs al Stelei in Cupa UEFA! Bravo, baieti! thumb_yello.gif
Marcus
A trecut sezonul in care Steaua a invins la Bucuresti campioana Spaniei, FC Valencia. Sa retinem data istorica: 24 februarie 2005 si sa ne indreptam privirea catre... viitor!

A inceput un nou sezon in care echipele romanesti ataca din nou grupele Cupei UEFA. Dinamo si Rapid joaca in aceasta seara returul contand pentru turul II preliminar al Cupei UEFA. Steaua li s-a alaturat dupa regretabilul esec din Liga Campionilor de la Trondheim, chiar daca unele guri spun ca meciul s-a jucat la Bucuresti.

In aceasta seara, de la orele 20:00, TVR1 transmite in direct, alternativ, partidele:
Vardar Skopje - Rapid (in tur 0-3)
Omonia Nicosia - Dinamo (in tur 1-3)

Mult succes echipelor romanesti si sa auzim numai de calificare! thumb_yello.gif



milimetru
Omonia-Dinamo 2-1
Vardar-Rapid 1-1

Marcus, da' eşti adevărat profet! Īntr-adevăr, numai de calificări am auzit. Nu numai că s-au calificat, dar au jucat 2 echipe romāneşti īn Cupa Uefa şi s-au calificat... 3! Asta da afacere: pleci cu 2 echipe şi se califică 3 tongue.gif

Aşadar mergem mai departe īn Uefa cu Dinamo, Rapid şi... Steaua...
milimetru
... da' nu ştiu cīt de departe cu Everton, Feyenoord şi Valerenga! Cred că liverpoolezii, rotterdamezii şi cu rosenbor... pardon, cum le-o fi zicīnd ălora de pe la Valerenga, tongue.gif sīnt acu' deja beţi de fericire auzind cu ce adversari "de treabă" au picat!! ohyeah.gif
Vornicum
Rapid si Dinamo mananca bataie de la Everton si Feyenoord.
Steaua mai are sanse sa continue drumul european.


Oricum ne-am gandi, fotbalul de club romanesc este sub nivelul permis.
rebel
Mai bine nu te-arunci īn pronosticuri aşa şi aştepţi să se joace măcar turul.

Mingea-i rotundă şi poate să sară-n orice direcţie, īn special pe gazon romānesc.
nefertiti-old
Pronosticuri pentru diseara? unsure.gif
nefertiti-old
Biiine, incep eu.

Valerenga-Steaua 1-0 (evtl 1-1)

Dinamo-Everton 1-2

Feyenoord-Rapid 3-1

spoton.gif
alfa
Valerenga - Steaua 1-0 ( min 80 centrare de pe stanga si reluare din 8 metri cu capul imparabila ). Un meci anost cu putine faze spectaculoase. Steaua se va apara si aia vor ataca nordic cu centrari inalte in careu. Gigi inca supravietuieste `Mai avem sanse`
Dinamo-Everton 3-1 (Dinamo incepe in mare forta-stil Andone-cu atacuri furibunde, min6 -1-0 incursiune Petre pe dreapta, centrare, o balbaiala in careu, si piciorul lui Zicu e acolo...GOOOOOOOOOOL DINAMOOOOOO!Everton raspunde cu cateva ocazii nu foarte periculoase dar replica se stinge dupa vreo 20 de minute si spre finalul reprizei Niculescu mai infige una din lovitura libera...GOOOOOOOOOOOL DINAMOOOOOOOOO! Repriza a doua incepe cu Everton in atac, incercand sa reduca scorul dar un contraatac foarte rapid, aici nu sunt sigur cine o sa participe si cine marcheaza am inca unele dubii, duce scorul la 3-0..GOOOOOOOOL DINAMOOOOOOO! Echipa acum se poate relaxa oricum nimic nu se mai poate intampla, calificarea e decisa si spre final pentru a dovedi totusi ospitalitatea dinamovista ii vor lasa si pe ei sa dea unul dandu-se la o parte...
Feyenoord-Rapid 2-0 ( unu la inceput dintr-o patrundere frontala, unul pe la mijlocul reprizei a doua, probabil din corner) Feyenoord va domina clar, Rapidul va juca foarte slab, nu-si va creea nici o ocazie clara de gol. Ciulescu ramane la cererea suporterilor.
alfa
QUOTE
Valerenga-Steaua 1-0 (evtl 1-1)

Dinamo-Everton 1-2

hh.gif
........... devil.gif
QUOTE
Rapid si Dinamo mananca bataie de la Everton si Feyenoord
Steaua mai are sanse sa continue drumul european.

hh.gif
........... devil.gif
Ovidius
Vise taica vise laugh.gif
Oricum, nota 10 pentru telenovela! thumb_yello.gif

Si ca sa fiu ontopic:

Valerenga-Steaua 0 - 1
Dinamo-Everton 2 - 2
Feyenoord-Rapid 2 - 0
milimetru
QUOTE (alfa @ 15 Sep 2005, 03:25 PM)
duce scorul la 3-0..GOOOOOOOOL DINAMOOOOOOO! Echipa acum se poate relaxa oricum nimic nu se mai poate intampla, calificarea e decisa si spre final pentru a dovedi totusi ospitalitatea dinamovista ii vor lasa si pe ei sa dea unul dandu-se la o parte...

Nope! Nu-i bine! Să nu se relaxeze şi să nu se dea la o parte la 3-0, ca să iasă 3-1. Ce, vrei s-o păţescă mai rău ca la Nicosia? Ptiu-ptiu! Să se relaxeze după meci... Eventual după al doilea... wink.gif
Eclectic
alfa, sigur nu te doare ? biggrin.gif
Eclectic
Partida Steaua - Valerenga, contīnd pentru manşa secundă a turului 1 al Cupei UEFA, se va disputa la Constanţa, deoarece stadionul grupării din Bulevardul Ghencea a fost suspendat pentru o etapă īn competiţiile europene. Preşedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica, aflat la Oslo pentru partida tur cu Valerenga, a fost sunat, joi, de un reprezentant al Comisiei de Disciplină a UEFA, care i-a spus că stadionul din Bacău, unde era programat iniţial să se dispute meciul, nu īntruneşte condiţiile impuse de forul european. Astfel, oficialul UEFA a menţionat că Steaua are acceptul să joace pe stadionul "Gheorghe Hagi", deşi distanţa de la Bucureşti pānă la Constanţa este de aproximativ 225 de kilometri şi nu de 250 de kilometri, aşa cum solicită forul european.
Catalin
Nu prea ati nimerit cu pronosticurile... devil.gif
Eclectic
Eh, pai romanii, prosti cum sunt, ar fi in stare sa parieze dupa cum le dicteaza inima, nu dupa logica. Dar nu-i bai... biggrin.gif
nefertiti-old
Echipele noastre mi-au dat pronosticurile peste cap, insa nu pot decat sa ma bucur, avand in vedere rezultatele. Asadar:


Valerenga-Steaua 0 - 3
Dinamo-Everton 5 - 1
Feyenoord-Rapid 1 - 1

Trebuie sa recunosc, cel mai frumos meci l-a facut, in aceasta seara, Dinamo devil.gif . Nu ma refer doar la scor, ci si la joc. smile.gif
Sincer, pe mine m-au surprins placut toti. Felicitari.

yay.gif
alfa
QUOTE
alfa, sigur nu te doare ?

Ma doare Barrie cum sa nu ma doara? Mai ales dupa 5-1 ma doare si mai tare.... tongue.gif
HAI DINAMOOOOOOOOO! CAINE PANA LA MOOOOOOOOOARTEEEEEEE!
QUOTE
Trebuie sa recunosc, cel mai frumos meci l-a facut, in aceasta seara, Dinamo  . Nu ma refer doar la scor, ci si la joc. 

Hai ca aici mi-ai placut. Gata nu mai am nimic de zis ( o micuta completare mai jos ). Aici chiar mi-ai placut. Vad si eu pe cineva intr-adevar obiectiv. Cineva care uraste pe Dinamo ( ca toata Timisoara se stie...) si care are puterea sa recunoasca adevarul. Nefertiti tine-o tot asa. thumb_yello.gif
QUOTE
Sincer, pe mine m-au surprins placut toti. Felicitari.

Aici exagerezi putin. Dar te inteleg ai multi prieteni pe forum nu vrei sa superi pe nimeni....pentru ca nu pot sa cred ca n-ai vazut cu ce echipa au jucat norvegienii, ce interesati erau....Parca era selectionata Vaticanului....Iar aia cu tribunele goale, oribil parca era un joc de maidan...
Mesajul tau a inceput foarte obiectiv dar a sfarsit putin subiectiv ai vrut sa te asiguri in continuare de prietenia tuturor. Nu-i nimic eu am inteles perfect ce era de inteles. wink.gif
nefertiti-old
Mai draga dinamovistule, era opinia mea, obiectiva. Ok, norvegienii au avut o echipa de 'rezerve', dar asta nu inseamna ca ai nostri nu au jucat ceva mai bine ca de obicei. Daca pastrau 'traditia', o incasau si aseara.
Cat despre atmosfera de la meciul cu rapid, da, a fost sinistra, dar nu jucatorii au fost de vina. wink.gif
Incearca si tu sa fii obiectiv. tongue.gif
Ovidius
Surpriza mare cred ca a fost a Rapidului. Chiar nu ma asteptam la un scor de egalitate. Bravo lor!
Steaua era de asteptat sa castige, si a si facut-o. Insa de data asta nu au mai vrut sa intre cu mingea pana in poarta ci au indraznit sa mai si suteze, iar doua dintre goluri au venit in urma unor astfel de suturi.
La Dinamo ma asteptam sa fie goluri multe, dar nici chiar atatea, si mai ales in poarta englezilor.
Sper ca returul va fi la fel de bun, si se vor califica toate trei echipele. Cred ca ar fi o premiera ca Romania sa aibe 3 echipe in grupele UEFA.

QUOTE (nefertiti)
Incearca si tu sa fii obiectiv.

Cred ca ceri prea mult. Tu nu vezi ca omul nu vede altceva decat echipa lui? Dar sa-l lasam sa se bucure, ca Dinamo in sfarsit vine si ea la masa celor puternici in fotbal. Pana acuma bateau si ei pe Bistrita, pe Bacau si alte echipe cu care aveau contract. jamie.gif
Marcus
Intr-adevar cam astea au fost surprizele... A fost o seara de vis, care a inceput timid, cu un egal nesperat obtinut de Rapid in deplasarea de la Rotterdam, in fata unei echipe cu pretentii in castigarea Cupei UEFA. A continuat cu partida dintre Valerenga si Steaua, o partida in care stelistii i-au pus la respect pe vikingi, jucand profesionist si profitand de lipsa de experienta si chiar de motivatie a adversarilor. Dupa meci jucatorii Valerengai au declarat chiar ca sunt surprinsi cum a reusit Rosenborg sa treaca de Steaua, lucru imposibil fara un car de noroc pe care l-au avut vikingii de partea lor.
Seara s-a incheiat intr-un mod cu totul si cu totul neasteptat, Dinamo facand un joc foarte bun pe teren propriu si inscriind ploaie de goluri in poarta lui Everton, fiind cu un picior si jumatate ( laugh.gif ) in grupele Cupei UEFA.

Steaua este ca si calificata in grupele europene pentru al doilea an consecutiv. S-a vazut ce mult a contat si traseul de exceptie al Stelei din sezonul trecut, pentru ca anul acesta, la tragerile la sorti, Steaua sa fie cap de serie. thumb_yello.gif Rapid are inca mult de muncit in Giulesti cu Feyenoord, este echipa care ar trebui acum sustinuta cel mai mult de suporteri, acum mai mult ca niciodata. Eu nu-mi amintesc cand s-a calificat ultima data Rapid in Cupa UEFA... Si nu in ultimul rand, Dinamo are de pastrat un avantaj de, incredibil, 4 goluri, in partida retur care se va juca la Liverpool. Si eu sper din toata inima sa reuseasca! smile.gif

HAI ROMANIA!!!
alfa
QUOTE
Mai draga dinamovistule, era opinia mea, obiectiva.

Mai draga Nefertiti smile.gif tocmai asta am spus si eu. Te laudasem daca n-ai inteles. tongue.gif .
QUOTE
Cred ca ceri prea mult. Tu nu vezi ca omul nu vede altceva decat echipa lui? Dar sa-l lasam sa se bucure, ca Dinamo in sfarsit vine si ea la masa celor puternici in fotbal. Pana acuma bateau si ei pe Bistrita, pe Bacau si alte echipe cu care aveau contract.

Care sunt cei puternici Zorro? Steaua sau Rapidul? rofl.gif roflmao.gif
Eclectic
ohyeah.gif Esti imbucurator de aproape fiinta inteligenta. biggrin.gif
alfa
QUOTE
Esti imbucurator de aproape fiinta inteligenta.

N-are rost, nu-ti voi raspunde aici. Ai vazut pe PM ce poti...
Eclectic
Eu nu trebuie sa demonstrez nimic. Incearca sa gandesti si tu la fel si s-ar putea sa fii o prezenta agreabila. wink.gif
alfa
Ai demonstrat ceva? Poate nu-mi aduc aminte, eu stiu ca ai fugit la a doua sau a treia zguduire dupa cateva glumite in genul celor de aici. Nu incerca sa denaturezi ce postez eu pe aici...mesajul a fost pentru tine si nu pentru ceilalti...Eu nu ma dau in spectacol cu asa ceva si stii bine ca aici n-as putea sa ma desfasor...Daca mai vrei stii unde ma gasesti. Din acest moment pe forum eu te ignor complet. Te sfatuiesc sa-ti diversifici repertoriu intre timp pentru ca ai vazut cum stau lucrurile....Repet: doar fata in fata...fara restrictii....daca mai ai chef de provocari...
nefertiti-old
Aveti nevoie si de un arbitru? devil.gif

Io zic sa va potoliti. smile.gif
alfa
El are o problema nu eu. El a inceput si tot el continua nu eu. Dar il asigur ca nu voi ramane niciodata dator...Daca el se potoleste problema e rezolvata.
One_Last_Dance
Omul are ochii in fata ca sa priveasca inainte, bratele flexibile ca sa se apere de pericol, picioarele ce se pot indoi, dar nu pentru a merge inapoi, ferindu-se si evitand contactul, ci ca sa mearga inainte, in intampinarea celuilalt... cu bratele deschise.
- Cine va face primul pas spre intelegere?
mwah1.gif
alfa
smile.gif mwah1.gif Eu i-am propus-o, poate confirma, si a refuzat desi nu parea sa-l avantajeze razboiul. Nu mai am ce face. La asa ceva imi e imposibil sa ma abtin sa raspund. Nu sunt resentimental. Imi pot cere scuze pentru cele spuse, chiar aici, fara sa astept asa ceva din partea lui. Dar daca va continua nu mai am alternativa....
Marcus
Va rog sa reveniti ontopic. nonono.gif

One_Last_Dance thumb_yello.gif
nefertiti-old
1-0 in Giulesti!
nefertiti-old
Felicitari celor de la Rapid! Au facut un meci foarte fain! spoton.gif
nefertiti-old
Ma intreb de ce idiotii din galeria lui Steaua urla si la meciul din seara asta: 'M**e Dinamo'???!!! wacko.gif wacko.gif
Eclectic
Ei na... Pai asa e si stelistii, si rapidistii, si dinamovistii... Inca te mira ? Parca ei ar castiga bani, nu i-ar da ca sa vada un spectacol.
nefertiti-old
Pardon, la Rapid galeria a fost super!
nefertiti-old
Ce tarani englezii de la Everton!!! Au lovit cat s-a putut in meciul cu Dinamo. Cat despre arbitrajul francezului...
rebel
Per total, felicitări tuturor echipelor romāneşti pentru performanţa reuşită. Poate aşa vom reveni la reputaţia deceniilor trecute şi pe plan internaţional thumb_yello.gif
skysurfer
Felicitari tuturor echipelor romanesti.

Rapidul a jucat fenomenal si mi-a placut ca ne-au tinut pana in ultimul minut cu sufletul la gura.
Steaua a jucat excelent la randul ei, practic Valerenga nici nu a existat.
Dinamo... cea mai mare dezamagire, nu pt ca nu au castigat, pt ca ma asteptam ca Everton sa fie vioara intai, ci pt ca s-au complacut in jocul murdar al englezilor si pt ca arbitrul a permis asa duritate. O nota de 0 pt Plesan si pt Ferguson, au stricat ce mai ramasese din joc. Apreciez insa prestatia lui Haev si a lui Tamas. Sper sa isi revina in urmatorul meci.

Doamne ajuta sa ajunga toate echipele cat mai departe si sa avem "ghinionul" sa vedem macar un sfert Dinamo Steaua.

Nu stiu dc e posibil, dar ar fi culmea sa se intalneasca toate echipele romanesti in aceeasi grupa. blink.gif
P.S. M-am informat si nu are cum sa cada echipe din aceeasi tara in aceeasi grupa. Asta e bine. Sau nu?
Eclectic
Cum a fost primul tur, echipele au inceput sa adune puncte:
Steaua-6
Rapid-4
Dinamo-3.

spoton.gif
milimetru
Rapidul a avut cea mai merituoasă calificare din cele 3. Potenţa adversarului şi īmpleticirea "feroviarilor" (din campionatele interne) nu anunţa nimic bun pentru Rapid. Dar uite că au trecut şi de ăştia. Bravo lor!

Dinamo a īntīlnit o echipă-fantomă a celei ce a fost cīndva (şi nu chiar aşa de demult!) Everton. Asta nu īnseamnă că englezii īs la furat. Dar de data asta nu a existat comparaţie. Dinamo a fost clar peste ei.

Steaua, după pumnul īn nas primit de la Rosenborg, s-a mobilizat exemplar pentru Valerenga, īn dorinţa firească de revanşă. Au avut īnsă şi ei, steliştii, şi noi, chibiţii, o mare (plăcută, cei drept) surpriză: tunul lor bine reglat a cam tras īn... muşte.

Mai respirăm şi noi un pic īn Europa fotbalistică. Să respirăm acu', din toţi plămīnii, pentru că imediat vine meciul naţionalei cu Finlanda, ultimul din campania asta, ultimul aşa, īn general, şi iar ne mohorīm un pic. Īnsă pīnă atunci, iaca sīntem īn Europa! smile.gif
Ovidius
QUOTE
vine meciul naţionalei cu Finlanda, ultimul din campania asta, ultimul aşa, īn general

Hai ca ai fost tare la faza asta! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Marcus
QUOTE (nefertiti @ 30 Sep 2005, 12:03 AM)
Ce tarani englezii de la Everton!!! Au lovit cat s-a putut in meciul cu Dinamo. Cat despre arbitrajul francezului...

Din momentul in care englezii au realizat ca nu mai au vreo sansa sa treaca de Dinamo, au recurs la brutalitati si s-au injosit enorm pentru un popor care se mandreste ca a "inventat" fotbalul modern. sad.gif

Apropo despre arbitraj, eu nu inteleg de ce Ferguson a primit cartonas galben la faza croseului... pai ori primea rosu, ori nu primea nimic! De ce galben?? Daca s-a considerat lovire intentionata, fara minge, era clar rosu, de ce s-a dat galben? hmm.gif
Cat despre Plesan, in prima faza mi s-a parut indreptatita reactia sa de a-si tranti adversarul cu brutalitate, o reactie izbucnita dintr-un puternic orgoliu. Cand iti vezi colegii luati la pumni pe teren si arbitrul uitandu-se dupa muste, zau ca nu-ti mai arde sa joci fotbal!

Una peste alta, a fost un septembrie de vis pentru Romania, un septembrie de mult amar de vreme asteptat, cand ne vedem, in sfarsit, nu cu una sau doua, ci cu trei echipe in Europa! Bravo Rapid! Bravo Steaua! Bravo Dinamo! In sfarsit, vom vedea venind la Bucuresti nume mari ale fotbalului european. HAI, ROMANIA!!
nefertiti-old
Mie, in general, nu imi place fotbalul englezesc, pentru ca e haotic si violent. Dar aseara au sarit calul, am vazut doar o echipa de frustrati! Iar Ferguson trebuia sa zboare de pe teren din prima repriza daca arbitrajul ar fi fost corect!
skysurfer
QUOTE
Cat despre Plesan, in prima faza mi s-a parut indreptatita reactia sa de a-si tranti adversarul cu brutalitate, o reactie izbucnita dintr-un puternic orgoliu. Cand iti vezi colegii luati la pumni pe teren si arbitrul uitandu-se dupa muste, zau ca nu-ti mai arde sa joci fotbal!

Da nici eu nu as fi avut nimic impotriva dc se indrepta impotriva lui Ferguson. laugh.gif
Orgoliul e mare dar o echipa dovedeste ca e tare cand nu raspunde la asemenea provocari. Dinamo oricum era calificata, insa cartonasele s-ar putea sa ne coste.
Ovidius
QUOTE
In sfarsit, vom vedea venind la Bucuresti nume mari ale fotbalului european.

Scuze, dar chiar nu-mi place expresia asta, pe care o vehiculeaza si ziarele. Eu vreau sa vad pe ai nostri jucand in etape avansate ale cupelor, si nu sa-i vad pe altii ca vin la noi sa joace fotbal. Sorry inca o data, dar prea suna a plecaciuni gratuite.
Marcus
Nu inteleg ce vrei sa spui. unsure.gif
QUOTE
Eu vreau sa vad pe ai nostri jucand in etape avansate ale cupelor, si nu sa-i vad pe altii ca vin la noi sa joace fotbal

Daca ai nostri s-ar califica in faza optimilor, nu e de la sine inteles ca altii vor veni sa joace fotbal la noi? Nu inteleg ce te supara, reformuleaza te rog.
Ovidius
Vroiam sa spun ca daca vine Real Madrid (prin absurd vorbind) sa joace cu Steaua, ma voi uita la ce joaca stelistii si voi trai meciul din aceasta perspectiva, si nu prin aceea ca am ocazia sa vad vedetele si marea echipa a Realului.
Marcus
Am inteles acum punctul tau de vedere. smile.gif Cred ca e doar o nuanta de exprimare cand se spune ca dorim sa vedem venind la Bucuresti "marile echipe ale Europei". Bineinteles ca jocul "alor nostri" ne intereseaza in primul rand, ideea era ca vrem sa vedem cum anume evolueaza echipele romanesti in fata marilor echipe din Europa, gen Real Madrid s.a.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.