Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Calificative?!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Nou-Venitilor > Bine ati venit! > Forum de Ajutor
Pagini: 1, 2
secunda
iertare, nu am gasit unde as putea sa intreb, (am vrut la regulament membrii dar mi-a dat eroare ) asa incat am deschis nou topic.

eu nu am inteles cum se dau criteriile astea...musteriu, haiduc, vataf, etc?!

ca eu vreau sa scap de statutul de vataf! rofl.gif ( e chestie personala, sa zicem ca imi aminteste de cineva )

sau lasa-ma musteriu...imi place sa fac curat la masa ohyeah.gif

Ares
O sa-mi permit sa dau cu presupusu', dar sunt sigur ca vei scapa de calificativul asta odata ce depasesti un anumit numar de mesaje... Cam asta ar fi treaba... Deci pune-te pe scris wink.gif (asta de la vataf la vataf biggrin.gif)
Mihai
Intr-adevar, la un anumit numar de mesaje se modifica automat titlul de sub avatar.
Sigur doresti sa redevii musteriu sau astepti pana la urmatorul nivel? smile.gif
secunda
hai mai ca ma prinsesem si eu de faza cu numarul de mesaje rofl.gif
asteptam sa stiu la nr de ...corespunde ....
ca sa stiu daca mai astept sau nu ohyeah.gif

te rog mwah1.gif
ypsilonalpha
La 250 de mesaje ... parca.
Mihai
Da, la 250 de mesaje. wink.gif
dificilaold
...si hangita cind si cum se ajunge? hh.gif
secunda
eu crezusem ca pe la 200 si cand am vazut la cineva 2 nu stiu cat si tot vataf...m-a mancat nasul rofl.gif
no hai ca 3 zile mai rezist ohyeah.gif

dar de ce nu scrii toate nivelurile si numele/calificativul corespunzator?
asa de curiozitate mwah1.gif

bonus de fidelitate nu se da? 28.gif
mwah1.gif
Mihai
In curand vor fi scrise toate calificativele.

Bonus de fidelitate? Ok, mai ma gandesc. tongue.gif rolleyes.gif
SORIN
Fratilor...pot sa impart numarul meu de mesaje printre voi, doar sa fiti impacati smile.gif Iar din partea mea pot fi denumit:

Ala cu lapticu pe buze rofl.gif

Sorin.

ps. apropo de bonus Mihai...de sacaiala si enervare nu dai bonus??
secunda
Ma simt cu musca pe caciula la faza cu litera mare....nu ma depuncta rofl.gif

Nu prea imi place sa scriu cu litera mare...dar ma conformez... huh.gif
ypsilonalpha
Bonus de fidelitate? He he ... sa ne putem customiza rangul, de exemplu, ala ar fi un bonus interesant. rolleyes.gif
secunda
Mihai...te-ai mai gandit? biggrin.gif
ne arati lista cu datorii? laugh.gif adica cu dobanzi
secunda
hiya.gif Mihai!
ne-ai uitat aici? whistling.gif
cu rugamintea asta de a vedea lista cu calificative 44.gif
Mihai
Ok, pana la sfarsitul saptamanii le public. biggrin.gif
secunda
azi e joi 44.gif
secunda
la care saptamana te refereai, Mihai? innocent.gif
ypsilonalpha
Hai mah, iarta-l, ca a fost ziua lui ... smile.gif
genicon
QUOTE (secunda @ Nov 11 2003, 11:59 AM)
la care saptamana te refereai, Mihai? innocent.gif

Hehehe... asta imi aduce aminte de o replica:

"Intr-o luna e gata! Acum... nu stim in ce luna, dar cu siguranta intr-o luna e gata!" tongue.gif biggrin.gif
secunda
hm, se pare ca Mihai e ocupat ...

nimeni nu le mai stie?! hh.gif
Rose
secunda, ce-i aici te ajuta? rolleyes.gif
secunda
Rose esti o bomboana! multam mult! mwah1.gif

edit: rofl.gif ce idee mi-a venit! titluri cu diferentiere de gen nu se poate? mwah1.gif
adica acestea sunt denumiri vechi si stim ca in vechime doar barbatii conduceau...in plus o delimitare de gen nu te mai face sa te intrebi "e fata sau baiat?" cum ma intreb eu despre ypsilonalpha hh.gif

spre exemplu:
musteriu -> furnicuta
haiduc-> strengarita
domnitor -> domnita

ma rog cam asta e ideea biggrin.gif

ypsilonalpha
QUOTE (secunda @ Nov 16 2003, 07:05 PM)
face sa te intrebi "e fata sau baiat?" cum ma intreb eu despre ypsilonalpha hh.gif

Off-topic:

smile.gif rofl.gif smile.gif rofl.gif Uite o propunere intreresanta de concurs: oare sint fata sau baiat? Raspunsul zace in prin posturile mele ... si va fi publicat in numarul viitor. laugh.gif
genicon
Secunda, da... ar fi frumos sa existe o diferentiere intre sexe, insa nu cred ca este posibila pentru ca... gandeste-te ca peste 50% dintre useri nu si-au trecut nici macar ziua de nastere... imposibil... tongue.gif

Eu stiu ce "e" ypsi da nu spun... whistling.gif
ypsilonalpha
Din nou off-topic: sorry.gif sorry.gif

rofl.gif

(Observati ca e un post format numai din smilies, practic).

si ca sa nu fie cu totul off-topic: ar putea exista si o setare care sa tina minte ce forumist de ce sex este (aia care vor sa se declare, normal) si pe baza acestei setari sa se faca diferentierea. Da', ma rog, cre' ca si mai putini forumisti o sa-si declare sexul, daca tot nu-i cimp obligatoriu ...
secunda
pai sa il facem!sa facem camp obligatoriu!

oricum cine vrea sa ne minta in privinta sexului o va face indiferent de mijloace.

greu ar fi daca toti cei 900 de membrii ar trebui sa se inscrie iar.

in fine...era o idee doar... rolleyes.gif
secunda
ypsilonalpha e barbat -am auzit ceva zvonuri biggrin.gif

mihai, ceva ...bonus-uri la anul? rolleyes.gif ceva modificari la acordarea de calificative? noi calificative?

oare cum erau imbracati dregatorii ? -stiu, trebuia la ce ne trece prin cap... blink.gif dar poate apare si un topic cu istoria acestor functii...ce responsabilitati aveau, cum erau imbracati, cand au existat in istorie ...

Mihai
In curand dispar anumite tituluri de acum si apar tituluri noi.
Daca aveti propuneri, le astept in cadrul acestui topic. thumb_yello.gif
Nana Floare
propun sa se introduca Paharnic si Pivnicer rofl.gif si sa se scoata "Domnitor" ca e naspa: cum dreaq sa fie mai multi domnitori deodata...sa ramanem la ranguri boieresti iar singurul domnitor sa fie Mihai.
calfa
In primul rand, "Domnitor" e intr-adevar amuzant. Te duce cu gandul la mai multe domnii, tari, etc.

Uite ce link stiu eu, privitor la nume de dregatorii, etc.:

http://www.e-referate.ro/referate/istorie/0l039.shtml

QUOTE
Conditiile istorice în care au luat fiinta statele de la sud si este de Carpati au facut ca ele sa se formeze si sa existe separat. Organizarea lor era însa foarte asemanatoare.

      Statul era condus de un voievod care se intitula "mare voievod si domn singur stapânitor". Aceasta însemna ca era comandantul armatei (voievod), stapânul întregii tari (domn) si independent de orice putere straina (singur stapânitor). Domnul avea atributii juridice (era judecatorul suprem), legislative (stabilea legile) si avea dreptul de a bate moneda.

      Sfatul Domnesc, alcatuit din boieri cu dregatorii (functii) si din clerul înalt (mitropolitul si episcopii), hotarea împreuna cu domnul politica externa si interna. Cele mai importante dregatorii în acest Sfat Domnesc erau cea de Portar al Sucevei în Moldova si de Ban al Olteniei în Tara Româneasca. Alte functii mai erau si acelea de vornic (atributii legislative), logofat (seful cancelariei domnesti - elibera documente interne si întretinea corespondenta cu exteriorul), spatar (functii militare), paharnic (se ocupa cu pivnitele domnesti), comis (functii militare), stolnic (aprovizionarea Curtii Domnesti), postelnic (atributii diplomatice) si vistier (administratorul finantelor statului).

      În cazuri speciale, cum ar fi alegerea unui nou domn, razboiul, era convocata Adunarea Tarii, formata din reprezentantii tuturor starilor sociale (boieri, cler, oraseni, tarani liberi).

      Curtea Domneasca era formata din boierii mai importanti, cu dregatorii, împreuna cu ostasii si slujitorii domnului. De obicei Curtea era asezata la Curtea de Arges (care era si capitala tarii) sau la Târgoviste în Tara Româneasca, iar în Moldova la Baia, Siret sau Suceava (capitala Moldovei).

      Tarile erau împartite în unitati teritoriale mai mici, judete în Tara Româneasca, tinuturi în Moldova. Nu existau legi scrise, ci oamenii erau judecati dupa "legea pamântului", care era transmisa pe cale orala din generatie în generatie. Boierii primeau mosii în schimbul loialitatii catre domnul lor, iar hiclenia (tradarea) era pedepsita cu moartea.

      Apararea tarii era asigurata de cetele militare conduse de boieri, iar în cazuri mai grave era convocata "oastea cea mare", formata din toti barbatii capabili de lupta.


Acum exista insa, parca, titlul de "Dregator". Daca s-ar introduce vornic, logofat, spatar, paharnic, comis, stolnic, postelnic, vistier, etc., nu ar mai avea sens "dregator' (care ii include pe toti astia).

Asa ca nu stiu ce sa propun, dar poate linkul de mai sus ajuta ...
Mihai
Intr-adevar, de mai mult timp am de gand sa scot titlul de 'Domnitor', pana la sfarsitul anului sper sa finalizez cu modificarea titlurilor.

Paharnic, Pivnicer si Polcovnic rofl.gif
calfa
Salut Mihai, am postat in acelasi minut cu tine. Poate te uiti si peste ce am scris eu.
Mihai
Multam fain pentru informatii!

Intr-adevar, 'Dregator' va fi folosit in alt scop, in locul acestuia urmand sa apara alte cateva titluri.
Oricum, nu 'Portar' - chiar daca in trecut era o functie importanta, nu cred ca ar fi multi la Han dornici sa poarte titlul acesta. biggrin.gif
genicon
Adica avem mai multi domnitori? Nu e doar Catalin? biggrin.gif

Asa... si o nelamurire - o sa apara mai multe rankuri sau unele vechi vor fi inlocuite de unele noi? rolleyes.gif
Mihai
Or sa apara mai multe rankuri, iar unele vechi vor fi inlocuite. biggrin.gif
unul
QUOTE
Oricum, nu 'Portar'


Daca e pe la Mariot.... nu zic nu
ypsilonalpha
Off-topic: Io intotdeauna am jucat portar ... cite mingi am luat in bot ... ehei!

Propuneri de ranguri:

Mesean (da' parca-l avem unsure.gif )
Degustator
Oenolog-sef (asta e totusi prea complicat tongue.gif )
Nana Floare
propunere

musteriu 0 -50
haiduc 50 -100
vataf 100-250
vornic 250-500
stolnic 500 - 1000
paharnic 1000 - 2000
logofat > 2000
Antont
Acum serios...
De ce nu pot fi customizate titlurile alea dupa dorinta userilor? Pe bune, poate pe unii nu-i reprezinta deloc arhaismele astea. No offence.
Mihai
Anul viitor voi gasi o modalitate astfel incat o parte din forumisti sa poata avea un custom title (nu stiu sigur inca dupa ce criteriu - numarul de mesaje, data inregistrarii, calitatea mesajelor etc...).
Nikos
Hello to all of you! Althought I do not speak romanian (I'm Greek), I noticed in your previous posts that you had a discussion about romanian offices (postelnic, paharnic etc). I would be thankfull, if you could help me with this:
I'm trying to identify a person by the name and title "postelnic Nicolas". I found it in a greek manuscript, which has been given to me. I think he is Nicolas Milescu, the Spathar (1625-1714). Do you know anything about any greek speaking, noble and scholar by the name Nicolas who leaved during the same period? If you do, send me an e-mail to the following address: aslan321@yahoo.co.uk. Thank you for reading this!
Nikos
Any source (articles, texts, books) about romanian offices (postelnic, vornic) etc. would be wellcome as well.
Diana-Maria
Tha prospathisoume na se boithisoume.`Oso mporoume.
Nikos
Eyxaristw re Maraki! thumb_yello.gif Me sklavwneis! Pws vrethikes toso makria?
Diana-Maria

off topic:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=1277
Eimaste perisoteroi autoi pou milame ellinika.
Storm
Mihai, ti-as fi recunoscator sa pui in practica ideea cu rangurile in functie de mai multe criterii. Criteriul curent, privind numarul de mesaje, e subred dupa parerea mea. Am vazut mesaje formate doar dintr-un smilie (unul din ele imi era adresat personal).

Daca imi permiti, propun sa se tina cont in diferite proportii de criteriile propuse de tine:
1. Calitatea mesajelor (50%)
2. Numar de mesaje (30%)
3. Vechimea la han (20%)
Mihai
Mesajele formate doar din zambareti sau dintr-un singur cuvant sunt trimise in general doar la Poiana lu' Iocan, unde nu sunt contorizate mesajele.

Primul criteriu propus de tine este subiectiv, un mesaj poate sa fie de calitate pentru mine si mediocru pentru altcineva.

Oricum, este posibil ca pe viitor sa apar un sistem de a vota mesajele si subiectele de discutie trimise de un anumit forumist.
secunda
iar nu am inteles ceva biggrin.gif
la mine daca dai click pe nick apare -printre altele- urmatoarea informatie:
Mesaje Cumulate Totale: 631 (5.1 posts per day)
Cel mai activ in Poiana lu' Iocan : 364 mesaje in acest forum
( 38% din mesajele totale ale acestui membru )

acum intrebare: daca mesajele din Poiana nu se iau in calcul...cum reprezinta ele 38% din numarul total de mesaje? blink.gif
secunda
well, niciun moderator nu se inghesuie sa imi raspunda? hmm.gif hmm.gif yeahrite.gif
Mihai
Scuze, nu vazusem intrebarea. rolleyes.gif
Mesajele de la Poiana nu sunt contorizate la mesajele totale, dar la procentul mesajelor scrise in total da.
Ciudat, nu? blink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.