Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Parole
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2
Carmi
Azi dimineata mi-am uitat parola la unul din programe.Ce zapacitaaaaaa.....
Si ma gandeam ca ar fi haios sa scriem cate o parola pe care am avut-o vreodata.
Lansez topicul deoarece daca imi mai uit parola sa pot s-o regasesc biggrin.gif
Asadar eu am un program la care trebuie schimbata parola tot la 20 de zile. De fiecare data o uit. Mi-o stie tot biroul cateodata si cu asta am noroc.
Deci foste parole : morcov, patrunjel, telina, dovleac, stafida, piersica, si in final toamna. La casutele postale folosesc una si aceeasi. mai am parola contului de windows 931 sau Jt!Kqp1t simplu nu??
poate imi dati si voi exemple jamie.gif
sugestii&reclamatii la pm
Mihai
Doua parole le-am utilizat pentru concursurile organizate la Han:

!CRT274ero7#@S32cc$
$df3e^pico#concur$23$extr@
champi
Mihai, din pura curiozitate, cum doamne iarta-ma tii minte asemenea parole ? wink.gif blink.gif
Ca eu le uit si pe alea simple pe care le pun.
Hmmmm ... foste parole. Pai am cam data iama prin nume de orase, tari, societatea la care lucram am folosit-o si pe ea, numele fostilor iubiti tongue.gif , numele pisicilor, ale edificiilor in care traiam la momentul respectiv, etc
Dar pt ca stau rau de tot la capitolul memorie de parole, acum tot ce am instalat pe comp-ul asta e setat pe logare automata si folosesc doar o singura parola la toate chestiile. Asa am scapat de o mare durere de cap rofl.gif
axel
QUOTE (Carmi @ Oct 16 2003, 09:07 PM)
Azi dimineata mi-am uitat parola la unul din programe.Ce zapacitaaaaaa.....
Si ma gandeam ca ar fi haios sa scriem cate o parola pe care am avut-o vreodata.
Lansez topicul deoarece daca imi mai uit parola sa pot s-o regasesc biggrin.gif
Asadar eu am un program la care trebuie schimbata parola tot la 20 de zile. De fiecare data o uit. Mi-o stie tot biroul cateodata si cu asta am noroc.
Deci foste parole : morcov, patrunjel, telina, dovleac, stafida, piersica, si in final toamna. La casutele postale folosesc una si aceeasi. mai am parola contului de windows 931 sau Jt!Kqp1t simplu nu??
poate imi dati si voi exemple jamie.gif
sugestii&reclamatii la pm

Mission impossible smile.gif
Mi-am facut lista cu parolele actuale ca sa nu le uit, asa ca, nici nu poate fi vorba sa-mi aduc aminte o parola veche.

P.S.: ce parola am pe han? hh.gif
ypsilonalpha
Noroc cu facilitatea de auto-login. tongue.gif

Intr-o vreme (pe un server Novell) aveam damblaua sa-mi pun ca parole diverse nume de scriitori SF scrise de-andoaselea: vomisa, nworb, ekralc si alte minuni de-astea de ti se limba plimba-n gura.
atta
eu am niste .doc -uri vechi pe care le'am parolat si nu le mai stiu parolele sad.gif(.... si sunt tare curioasa ce am scris in ele.
Altfel.. am o poveste draguta cu parole: eram cu prietenul meu la un calculator si el isi lua mailul... si'a scris id ul si a crezut ca a dat si TAB dar n'a fost asa..... asa ca i'am vazut parola si... stupoare: era parola fostei lui prietene!!!!

sa ve zic si eu o parola: generata automat pe care am tinut'o minte TReatsRnrV ... apropo, este inca valabila undeva, ramane sa gasiti unde smile.gif.
axel
una din parolele mele este formata din concatenarea prenumelor a doua fete... Ce s-ar mai fi stresat daca ar fi stiut... hh.gif

Cred ca jumatate din parolele mele sunt nume de persoane si numere de telefon (daca se cerea sa fie numerice)!

persoanele se schimba, parolele raman...
menthoru'
mult timp am folosit ca parola numele meu scris in cifre (echivalentul literelor pe tastatura mobilului)
alexandru ... va las sa o descoperiti daca aveti curiozitatea.
am trecut la alta parola de muuuuult timp si e a mai generat cateva pe baza unui algoritm. nu le am notate...am memorie bunicica. plus ca majoritatea site-urilor au "password recovery"
secunda
eu am crezut ca sa refera la parole...din franceza rofl.gif

despre astea nu zic nimic ohyeah.gif doar ca e un site unde nu pastreaza inregistrarea automata ceea ce ma face ca de fiecare data cand vreau sa ma loghez - nu vreau mereu, pot citi articole si fara acest amanunt - sa trimit sa imi spuna ce parola am, ba chiar uitasem si ce nick am yikes.gif ( io fi venit la altcineva raspunsul atunci?! )

mwah1.gif
black ice
si eu pateam sa nu imi mai aduc aminte parolele de la mailuri/forumuri sau alte chestii asa ca, odata am hotarat sa-mi pun aceeasi parola la tot ce necesita o parola.
asa ca, acum la mailuri, forumuri s-au orice altceva am o singara parola pe care sigur nu o uit. este un cuvant, sau mai exact, sfarsitul unei carti care mi-a placut mult, dar mai are si alte conotatii...

si ca sa raspund intrebarilor nerostite: Nu, normal ca nu v-o spun ohmy.gif tongue.gif
Figaro
Mie imi placeau parolele "la vedere". Adica parolam cu propriul nick. Nimeni nu ghicea. biggrin.gif
Carmi
Figaro numa parole "la vedere"? "La termen" nu ai nimic? smile.gif
allexa
Nu-mi prea uit parolele plus ca am si obiceiul de a le nota in agenda. O fosta parola este "radiator" laugh.gif
genicon
Hehehe... multe parole mi-am uitat si eu. Sunt multe cele pe care le am uitate si azi. Obisnuiam sa pun parole cat mai siudate si sa fie in fiecare parte alta... Acum... nu mai am probleme... decat cu parola de la mail, care e in engleza ca... mi-am uitat-o pe precedenta. (era lunga dar usoara: chelooombladonparazitii biggrin.gif ) Imi plac parolele lungi, ca restul e... scurt la mine sorry.gif rofl.gif
axel
Tocmai mi-am adus aminte o parola: parola de e-mail de la ex-job:
CITSILIGARFILACREPUS
Nu-i greu de tinut minte biggrin.gif Mai greu e de tastat! Noroc ca nu trebuia sa o tastez zilnic spoton.gif
Rose
Am dat recent de-o agenda mai veche in care notam parolele; am ramas cu gura cascata la ce-aveam pe acolo: "spalding"(asta parca era ceva legat de XFiles), "unuplusunudoi", "dazednconfused" si ceva ce ma mir ca tineam minte "walnutbird" blink.gif
Acum am revenit la chestii normale, adica o singura parola, foarte usor de tinut minte, aproape la vedere smile.gif
genicon
Spalding, din cate stiu eu... e firma de incaltaminte... blink.gif Sau... chiar ma lasa memoria rau de tot? biggrin.gif
Rose
Tot ce se poate, eu chiar nu mai tin minte biggrin.gif
Black_lady
biggrin.gif Eu nu am vrut sa am o singura parola... din motivul simplu ca, schimbandu-mi-o foarte des, uitam ca am pus-o si la alte chestii si o schimbam numai la unele. Asa ca la un moment dat ma trezeam ca EFECTIV nu mai tineam minte unde am schimbat-o si unde nu rofl.gif
Momentan inca mai incerc sa gasesc solutia optima... blink.gif
Olaf
laugh.gif La un moment dat mi-am pus ca parola o anagrama a numarului de telefon. Numarul il stiam pe dinafara, asa ca nu mai trebuia sa invat decat algoritmul de amestecare a cifrelor...
Alta parola: ab$8x biggrin.gif Cand am pus parola asta, credeam ca am s-o uit imediat, dar s-a imprimat singura in capul meu...biggrin.gif
Aramis
La inceput aveam ca parola numarul meu de telefon si cel al buncii, legate, apoi numele lui sor-mea, a lui mama, chestii usoare, pana cand m-am suparat si am lasat yahoo-ul sa-mi dea o noua parola, si mi-a dat una de peste 10 caractere, usurel de tinut minte, pe care vreo 3 ani am avut-o peste tot smile.gif
In ceea ce priveste numele de scriitori, am avut pasora kirneh, prenumele scriitorului meu preferat... Si cam atat tongue.gif
Eclectic
Multe parole am schimbat. Acum folosesc aproape zilnic cam cinci parole pe care nu mi le-am notat nicaieri.

Printre cele vechi: tangerineshirt286, swum165icy962, ramurel, fidscon332jfssa132.

iniya
am avut parole gen: slaninuta; jumi (jumere); pufuleti; si...ultima tare; la mail a fost; vasilic@ sorry.gif

acum este o singura parola la toate cele:..si nu pt ca le-am uitat vreodat' rofl.gif dar e mai comod smile.gif
tin minte ca si acum am un document codat ; habar n-am ce-i in el si..cu atat mai putin parola hh.gif
+ numere de telefon uitate in fractiuni de sec / nume/ date/ teze.lucrari/.etc =sunt o babutza ..ce mai? ohyeah.gif
Sunny
Eu cand am folosit pentru prima data o parola, mi-am pus data mea de nastere. cata originalitate! Insa, dupa ce am spart inca vreo 4 conturi ale colegilor mei, doar pentru ca le cunosteam data de nastere, mi-am dat seama ca mesajele mele fusesera citite de multi altii deja sorry.gif .
acuma am din astea mai idoate si mai greu de ghicit, din moment ce n-au nici o legatura cu mine, de genu :lipici, papuc, cosciug, umbrella, parizer...primele cuvinte care-mi veneau in minte atunci cand trebuia sa-mi pun parola.
N.V.
Eu m-am fixat pe un cuvant pe care-l trec de la singular la plural, il articulez sau nu, cu articol hotarat sau nehotarat, il transfor in diminutiv si-l trec din nou de la singular la plural, il articulez sau nu si asa mai departe. Se intampla insa sa uit care forma a cuvantului imi trebuie si atunci le iau metodic si maxim 100 de secunde gasesc parola.
Am folosit si eu multe parole, dar cea mai proasta idee era cea cu numele iubitilor... Pot sa bag mana in foc ca eram verificata zilnic. mad.gif
rebel
De obicei înjurături; le reţin cel mai repede.
iniya
rebel ...cu cratima sau fara?...cu **** sau fara?... rofl.gif

asta cu injuraturi n-am mai auzit-o ohyeah.gif
rebel
Înjurături exprimate corect gramatical, sigur. Fără diacritice, dar corect gramatical.
ausländer
supercalifragilisticexpialidotion

Glumesc... dar n'ar fi prea rea... Mai stiam o tacanita cu o parola de 25 de caractere. Paranoia.....

Cea mai folosita parola veche [pana mi-a fost spart contul de mail pe yahoo] a fost KILLEMALL. Inspirata din Metallica si din niste dorinte ascunse de a... dar deja am spus prea multe....
nemurirea
sorry.gif si eu ca omul caruia i frica sa se incurce n ce i mai usor imi inversam mereu nick ul ,dar si asa imi parea greu ca nu era cuvant cursiv si am ramas cu o singura parola pe care o folosesc mereu acum. cool.gif
nemurirea
ohmy.gif doamne ce oameni sunteti ,cum puteti tine minte atatea hieroglife si cuieniforme?bravo voua blink.gif eu de obice i imi inversam nick ul ,dar si asta imi parea greu asa ca am ramas la o singura parola simpla ,inocenta si care nu mi produce insomnii sorry.gif
Corydalis
eu am una si aceeasi la toate conturile care le folosesc. initial au fost diferite, dar mi-am dat seama ca ma complic singura. alegerea a fost facuta, pentru ca imi "suna bine " (ceva de genul "crina 746"). si nu cred ca o voi schimba, ca nu ascund secrete de importanta nationala. de stiut, o mai stie si sor´mea (am nevoie sa-mi deschida conturile si sa-mi salveze anume fisiere in calculatorul de acasa).

dar mi-a facut placere sa va citesc istorioarele voastre, mai palpitante decat varianta mea... thumb_yello.gif
jkd
eh... era o vreme cand aveam pt fiecare cont, cate o parola diferita ...
pe vremea aia le tineam minte pe toate.
acu' aproape toate parolele mele incep cu "killer" si dupa ele mai urmeaza ceva
cea ma lunga pe care o foloseam
era:
killer21z99gj70#diez14jkd
acu am taiat o parte din semnele din urma da' nu chiar de la sf.
de baza a ramas killer. dar mai am.
niciodata nu am avut parola fromata doar din litere sau doar din cifre.
am facut mereu combinatii de c ifre si diverse semne care apar pe tastatura...
cam atata
YoyoMan
Baaaa da' voi sunteti speriati rau... Pai asa parole n-am crezut ca exista. Mai ales la Mihai am vazut ceva de-a dreptul grotesc. Adica zi tu Mihai ca nu le aveai salvate intr-un doc .txt si nu faceai copy paste?! wink.gif
Cla
Pe mine m-a influentat fiu-meu... pe când avea 2 ani se numea "Naki"... de la Marc(ki)... rofl.gif
arrianna
Parola a fost aceeasi din totdeauna peste tot : echipa de fotbal cu care tin! ohyeah.gif
mdA!
iedera, la contul de pe han. rofl.gif

cea mai tare parola a mea a fost ceva de genul sd532tw roflmao.gif habar nu am gasit-o dar am avut combinatia in cap tot timpul, n-a fost niciodata nevoie sa scot "beletzelul" din buzunar, unde o aveam scrisa.
Marcus
Am folosit mult timp drept parola, numele unei zeite din Antichitate care mi-a placut.
De vreo doi ani incoace folosesc numai parole lungi (peste 15 caractere - bat cam 6 caractere pe secunda cand parola devine o obisnuinta), din cuvinte lipite, unele in limbi straine. smile.gif
Socratel
In general imi aleg la parole moduri cum imi alint iubita pentru ca parola e un fel de cheie virtuala iar iubita mea e cheia spre sufletul meu. Partea proasta pentru spargatorii de parole este ca imi alint fata in moduri foarte originale si multiple ohyeah.gif .
John B
parolelele mele sunt clasice (membri familie plus date importante) combinate in diverse moduri
Kyklos
deobicei parolele mele sunt cam asa

www232479188050906013mai

si sa explicam cum retin parolele
www ..navighez toata ziua
232479 nr de telefon fix....
iar 1880509060013 e codul numeric personal
iar mai ...e luna in care m-am nascut...

alta parola...
06309051988


063 fostul cod telefonic
09 05 1988...DATA LUNA SI ANUL NASTERI....
T-rex
De obicei aveam inceputuri de carti, basme, etc. Si cea mai tare: a fost odata ca niciodata. Evident, de fiecare data uitam daca am scris cu spatii intre cuvinte sau fara. ohyeah.gif
Acum am una singura, pe care ma gandesc sa o schimb pentru ca o stie cam multa lume.
genicon
Parola mea la hanuancutei este: Omeran20
Parola de la mail: 09fumez03winston
Codul pin de la card: 4284
Cheia ascunsa: sub ghiveciul imens de pe hol, din dreapta usii de la intrare in apartament. Adresa: Dristorului nr 104 bl 45, sc 1 etaj 5 ap 24

Doar astea imi vin in minte acum...

rofl.gif
Titus Herbert
laugh.gif rofl.gif
hazard
vreau sa-mi pun la mail parola: sugep**aalacareimispargeparolele. si o voi pune. mai am cosdegunoi, la telefon am 2399(cezy). daca imi mai amintesc parole mai zic. tongue.gif
nefertiti-old
La mine e simplu: nefertiti, coffee, coffee, nefertiti... pina uit care de unde e. laugh.gif

Am mai avut: scarabeu, dodo, vamaveche, aida, revista... draq le mai stie. Cu toate aveam aceeasi problema, uitam care de unde e. Niciodata cifre.
bufnitza
De cind am gasit eu netu' o singura parola peste tot . La sigur nu ma pot incurca vreodata !
smile.gif
Serenity
Uitai sa va zic cat de mult imi place parola de la contu' de la faculta.

Ideea e urmatoare: fiecare student are useru' si parola lui. Nu poti folosi compu' (si implicit internetul) daca nu ai id-ul asta si parola... Partea frumoasa e ca uneori nu dam cu lunile pe la laboratoru' de info (sau ce-o fi - sala cu compuri 029). Eh, si dupa doua luni oPservi voios ca nu-ti mai amintesti parola. Pentru ca biggrin.gif (yay!) in fiecare luna trebuie sa-ti schimbi parola (numai d-zeu si server guy-ul stiu de ce).. si (double yay! biggrin.gif ) nu ai voie sa o schimbi cu nici una din fostele parole! ohmy.gif

Apai sa ma bata d-zeu daca peste 3 luni cand o sa mai ajung pe-acolo o sa-mi mai amintesc ca mi-am pus parola "sarma" sad.gif
Olaf
Pai ca sa fii sigura ca nu le uiti, ar trebui sa ti le tatuezi pe brat laugh.gif Cate una pe luna. Sau la trei luni... tongue.gif
Fantasee
Obişnuiam să folosesc expresii în paleoslavă, dar niciodată mai mult de zece caractere. laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.