Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Superstitii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2
punctt
hmm ... superstitii....
gabitza ^
imi plac matzele negre si nu ma dau din calea lor...printre putinele mele superstitii:
- ies cu dreptul mereu din casa
- niciodata nu spun ce vreau sa fac in viitor daca urmeaza ceva "mare" (daca ma interviu, daca se va intampla ceva important in viitorul apropiat) pentru ca imi e frica (,) ca nu se va mai intampla. prefer sa tac si sa spun dupa ce s-a terminat totul....
G.
The Dude
Reduc la minim toate initiativele, toate deciziile, toate deplasarile, si chiar condusul cu masina pe distante scurte sau lungi; evit discutiile in contradictoriu, anulez programarile la medic, avocat sau bordel, nu semnez contracte, nu gatesc, nu ma imbat, nu flirtez, nu....pup...in zilele de Marti si Vineri atunci cand ele cad pe o data de 13.

La examene, in salile in care urmeaza sa fie luate hotarari importante pentru mine si/sau pentru cei dragi mie, in incaperile in care urmeaza sa particip la o competitie sau acolo unde ma pot expune unor riscuri de accidentare, in salile de judecata, la politie, la doctor, la bordel, la procuratura, la dentist, mai peste tot imi potrivesc cu atentie pasii astfel incat sa calc prima data cu dreptul peste linia imaginara care marcheaza accesul.


Daca o pisica neagra imi taie calea schimb urgent directia...sau ma aplec sa imi leg siretul ...in asa fel incat altcineva sa treca inaintea mea si sa primeasca piaza rea..



Cea mai mare parte a vietii mele de pana acum eu nu am crezut in "prostiile" astea, dar mama mea a fost diagnosticata cu o tumora canceroasa, eu am avut doua accidente auto, am fost prins in infractiune, am cazut de pe acoperis, m-au cotonogit unii in grad de policlinica, mi-au furat actele si banii din metrou, m-am certat ireversibil cu singura femeie pe care am iubito cu adevarat...toate astea, si inca multe altele mai neansemnate numai in zile de Marti sau Vineri 13...

Am aflat ca superstitia cu Vineri 13 vine de la mazilirea templierilor, si ca pana atunci ziua asta nu a fost considerata una nefasta...doar cifra 13 se pare ca aduce belele de mult mai multa vreme..Eu nu cred dacat ceea ce aflu nemijlocit, si ce am aflat deja despre asta ma tine in casa sau in inactivitate de zilele astea..



PS. Si mai cred si in puterea prevestitoare de rele a bufnitelor, cucuvelelor, ....
mutulica
in sfirsit un sfat ca lumea in cazul pisicilor negre.
the dude... da.. daca e o strada mai necirculata... cam cite ore ia un legat de siret?
si ce naiba fac daca sunt in masina? ma leg la siret sau repar carburatorul la dieselu pe injectie?
The Dude
Frate...daca esti abil, si ai frica serioasa de pisica poti mesterii la un siret si 20 de minute...si daca nu esti priceput tot poti sa tragi de timp vreo sase sapte minute...dar cu experienta ajungi la rezultate inca si mai bune...Acuma depinde si de densitatea pisicilor din zona.
Daca e strada parasita....calea'ndarat....stanga'nprejur



La masina daca ai posibilitatea...frana, avarie, capota sus, o privirea roata nedumerita la cei pe acolo...si treci direct la " reparat carburatorul la dieselu pe injectie"...la asa ceva poti sa iti faci de lucru si o saptamana..
Dar daca nu poti opri din cauza traficului...deh frate asta e .....inseamna ca e groasa si n-ai cei face...n-ar fi trebuit sa pleci de acasa intro zi ca aia...shit happen man
mothman
Nu am superstitii, decat vagi urme ale acestora, ramase din vremea copilariei. Bunica-mea imi spunea o gramada de chestii d'astea cand imi petreceam vacantele la tara. laugh.gif
Titus Herbert
Nu calc pe capacele de canal. Cineva a cazut intr-unul(canal) chiar in fata mea. N-a patit nimic.
Cla
Mamaaaaa, era s-o patesc in Râsnov.
Becul de la felinar era spart, bezna. Dau peste un capac de ala care era doar o gaura imensa, era aproape sa pic in ea.
Baga-i-as in §§§***%%% -si, daca as fi fost acasa as fi dat primaria in judecata, dar asa e in RO... 50.gif
Asta n-are nimic de-a face cu superstitii, e doar realitate.
Titus Herbert
Da, sunt periculoase, la tine nu era capac, dar ala avea si nu era fixat bine. Asa ca nici nu aveai cum sa stii sa il ocolesti.
mutulica
da de superstitia cu sa-ti iasa cu galeata plina iti aduce noroc ce ziceti?
am auzit de unu' ca a avut noroc sa ii iasa asa unul cu galeata plina, ducea laturi la porci... si nu s-au putut evita
yronick
Nu arunc niciodata tigara aprinsa la intamplare. De ce?
Nu doresc sa ma asez satisfacut in fotoliu in timp ce provoc un accident de mediu thumb_yello.gif
cactus
Superstitii

* S-a vărsat sarea – o să te cerţi.
* S-a vărsat zahărul – o să te împaci.
* S-a vărsat cocaina – o să ai fantasme şi vedenii fantasmagorice.
* Vi se zbate ochiul – vrea să scape.
* V-a căzut săpunul – se va întâmpla ceva neaşteptat.
* Rândunelele zboară foarte jos – va fi ploaie.
* Văcuţele zboară foarte jos – s-a vărsat cocaina.
* A plesnit oglinda – vi se va întâmpla ceva rău.
* A plesnit elasticul de la chiloţi – o să vi se întâmple o ruşine mare sau o ruşine mică.
* A plesnit prezervativul – mai bine plesnea oglinda.
* A trecut pisica neagră prin faţă – aşteptaţi să vă plesnească prezervativul, dorindu-vă ca mai bine să fi plesnit oglinda.
* A căzut o stea – până şi stelele se mai împiedică, pune-ţi o dorinţă.
* Vă mănâncă palma stângă – o să primiţi bani şi o să vă mănânce nasul.
* Vă mănâncă palma dreaptă – duceţi-vă la dermatolog, aveţi râie.
* Vă mănâncă nasul – veţi da chef, dacă nu v-a mâncat palma stângă.
* Vă mănâncă fundul – o să aveţi parte de o aventură (sau nu v-aţi şters cum trebuie).
* Vă mănâncă organul sexual – vă caută doctorul.
* Nu vi s-a deschis paraşuta – v-a mâncat în fund, mai ales că v-a crăpat şi oglinda.
* Vă întâlniţi cu coşarul – aţi băut la crâşmă până la trei dimineaţa.
* Vă întâlniţi cu o gravidă – te bucuri că nu ţi-a plesnit prezervativul.
exergy33
QUOTE(The Dude @ 22 Sep 2006, 10:28 AM) *
La examene, in salile in care urmeaza sa fie luate hotarari importante pentru mine si/sau pentru cei dragi mie, in incaperile in care urmeaza sa particip la o competitie sau acolo unde ma pot expune unor riscuri de accidentare, in salile de judecata, la politie, la doctor, la bordel, la procuratura, la dentist, mai peste tot imi potrivesc cu atentie pasii astfel incat sa calc prima data cu dreptul peste linia imaginara care marcheaza accesul.


laugh.gif
The Dude
Aha...Pai stai sa iti zic...stai sa ..."doar o vorba sa-ti mai spun".

Intr-una din primele zile ale acestui an, mi-am propus sa nu cobor din pat.
Si nici n-am facut asta, dar ziua in cauza avea alte planuri cu mine.

Mi-am inchis si telefoanele ca sa fiu absolut sigur, dar n-a ajutat.
Vestile au venit pe alte cai...mail, intermediari contactati de mine, amici..

Care va sa zica: principalul meu colaborator a refuzat sa reanoiasca contractul pe anul in curs..bardaca de vin din garaj s-a spart si ghiurghiuliul s-a prelins prin toata curtea lasandu-ma expus in fata iernii ce avea sa vina....pisicul s-a imbolnavit grav si a avut nevoie de o interventie chirurgicala imediata, in regim de maxima urgenta..(nu vreti sa stiti cat a costat)


Aaaa, uitam...eram in primele zile ale lui 2012...mai exact pe 13 ianuarie, mai exact vineri 13 ianuarie 2012.. unsure.gif
Cristiana M
roflmao.gif sunteti criminali cu superstitiile voastre roflmao.gif
Eu n-am niciuna.... ba mint....am una si buna legata de luna, nu ma apuc de nici un proiect daca luna e in scadere, probabil am o doaga sarita ori imi joaca piticii pe creier ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.