Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Superstitii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2
dificilaold
Cred ca toti avem superstitii vreti sa facem schimb de impresii, am vrut sa spun superstitii? rofl.gif
sorin666
Eu nu cred in asa ceva mai putin in vineri 13, cind joc cu colegii la Loto rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
marky
Cred ca toti o avem (ocazional) pe cea cu batutul in lemn. Este supertitie ? shifty.gif
dificilaold
Cind bati in lemn zici si doamne fereste...ori tu Marky????sau cum? si da e superstitie.
Eu printre multe altele o am pe cea cu acele gasite pe jos si cu banii..adica trebuie luati de jos ca de nu se considera ca nu ai nevoie si passss....
Sagitarius
Eu nu prea cred in superstitii dar totusi...ciocanitul in lemn ma caracterizeaza wink.gif
Vineri 13 nu exista la mine...aceasta zii mi-a adus pana acum numai bucurii thumb_yello.gif
dificilaold
Si la mine 13 e de bine.
Mai am superstitia si pe linga mine multa lume sa nu dau obiecte taioase din mana.
Iarina
Nu sunt superstitioasa... nu fug nici de 13, nici de ziua de marti sau care-o fi aia cu pricina, nici de mata neagra, nici de a nu te intoarce din drum, nici de altele. Cred ca trebuie sa fii putin cam naiv ca sa fii superstitios. Asta-i parerea mea.
sorin666
QUOTE (Iarina @ Oct 16 2003, 03:28 PM)
Nu sunt superstitioasa... nu fug nici de 13, nici de ziua de marti sau care-o fi aia cu pricina, nici de mata neagra, nici de a nu te intoarce din drum, nici de altele. Cred ca trebuie sa fii putin cam naiv ca sa fii superstitios. Asta-i parerea mea.

... si ce ai vrea, sa-i las pe colegi sa cistige fara mine biggrin.gif
oricum am spus o data patronului ca daca cistigam lozul cel mare (era exceptional, de 20 de milioane de E) de luni poate sa ne caute si cu ploitia biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
OMU'BUN
Superstitiile apar intotdeauna cand OMUL incepe sa tina cont de ele. Atat timp cat coincidentele sunt tratate cu indiferenta, totul e minunat... Din momentul in care ajungem sa punem - fie si in gluma- o coincidenta pe seama unui fapt care-l precede, destinul ne creaza sicane dintre cele mai stranii... Eu sunt unul care nu cred in fleacuri, dar nu pot sa nu ma minunez de ceea ce li se intampla celor care cred in superstitii... Oricat as dori eu sa neg, acelor oameni li se intampla lucruri cu adevarat stranii... Cred ca exista o lume nevazuta, care tine o evidenta la toate gandurile noastre, si astfel ne sunt facilitate trairile propriilor noastre fantezii... Aici nu-i vorba de naivitate, ci de cum percepe fiecare , lumea din jur...
menthoru'
N-am probleme cu pisicile nerge ( sunt chiar super mishto), nr. 13 il consider norocos datorita faptului ca se simte marginalizat smile.gif iar eu il apar si ma ajuta tongue.gif.

In schimb ... NU CALC PE CANALE, sau ma feresc cat pot.
champi
Eu sint convinsa ca ziua de marti imi aduce noroc. biggrin.gif
Si in general, prefer supersitiile care ma avanteajeaza (de ex, ochiul mi se bate numai de bine, palma ma maninca pt ca musai trebuie sa iau bani, etc) , pe celelalte ma fac ca nu le bag in seama si sper sa faca si ele la fel. rofl.gif
Figaro
Haideti sa va zic una celebra si adevarata: Macbeth, piesa lui Shakespeare. N-am vazut-o niciodata pe scena. Nici nu se prea monteaza. Aduce ghinion. La fel ca si garoafele pe care le oferi inaintea premierei (cred).
Zed
Hmm , de batut bat si eu in lemn , dar cred ca asta-i un tic deja mad.gif
Pisica neagra , nu cred ca -i de rau , am avut si eu un motan
13 , am crezut multa vreme ca-i ceva rau (off parintii astia laugh.gif ) cu timpul m-am convins ca nu-i asa

Cain
De cand am motan acasa, nu mai am ghinion cand imi taie o matza calea... 28.gif
dificilaold
Nici daca-i cu picioare lungi? hh.gif
Cain
Noo.. atunci chiar am noroc ! Pe toata ziua ! Crede-ma pe cuvant smile.gif

Ps. Adica vrei sa afli ce mi se intampla daca imi tai calea ? wink.gif mwah1.gif
marky
Dar cu trecutul pe sub scara si spartul oglinzii cum e ? hh.gif
Figaro
Superstitie: sa bati in lemn cu pisca neagra biggrin.gif
Zed
Cica daca vezi un cosar ai noroc mad.gif , da si eu am avut , am luat amenda in ziua aceea laugh.gif

Figaro nu ca vin cei de la PETA si ai incurcat-o laugh.gif
Figaro
Aia cu cosarul o stiam si eu: daca dai peste un cosar ai noroc.

Depinde cum dai. Daca e pe trecere de pietoni...
Diana-Maria
Nu dau piper , daca vars sarea arunc apa peste ea, nu dau cutitul din mina, cind am un presentiment (de obicei o durere surda in plexul solar ) aprind candela la mare viteza si nu plec de acasa fara iconita mea norocoasa, daruita de mama.
Mai sint si altele. smile.gif
Zed
Mie mi-a spus cineva cand eram copil ca daca te manaca palma capeti sau dai bani . Am ras ani de zile pe chestia asta pana am inceput sa fiu atenta . Concluzie , in 90% din cazuri vad ca se adevereste brow.gif hh.gif
BLANCA
marti e o zi ca oricare alta, ziua de 13 la fel, dar bat in lemn si ma sperii un pic daca sparg o glinda..aaa si daca imi taie o pisica calea ori merg inapoi ori scuip in spate, iar daca ma intorc din drum ma inchin..asta asa de precautie...
Afrodita
Care dintre voi ati auzit de superstitia asta? : Daca vii in casa cu ghiocei, trebuie sa vii cu foarte multi, ca doar cativa fac a saracie blink.gif Azi am auzit-o la munca...Si nu prea-mi vine-a crede.... unsure.gif
mutulica
eu stiam ca daca vezi popa, ti se strica toata ziua.

asta nu o stiam cu ghioceii. oare daca nu aduci deloc se pune?
TriRegnum
Daca e asa cu ghioceii panditi dimineata tiganca cand vine cu ghiocei la coltul strazii si cumparati toti ghioceii ca sa va asigurati belsugul wink.gif
Cand eram mic si chiar adolescent imi zicea mama "nu sta in coltul mesei ca nu te mai insori" sau cand matura si stam pe langa matura zicea "fugi de langa matura sa nu te matur pe picioare ca nu te mai casatoresti" si radeam amandoi de prostiile astea si de cei care pot sa creada in superstitii. Si acum rad cand imi aduc aminte.

Eu personal nu cred in superstitii.
secunda
in Brasov nu exista mijloc de transport in comun cu nr 13.
si sa mai spui lumii sa nu creada in superstitii....

mwah1.gif
LigiaB
Nici eu nu cred deloc. rolleyes.gif

In unele tari, nu exista etajul 13 la hoteluri...serios...te duci in lift si numerele sar de la 12...14... laugh.gif
fargakos
Superstitii? da, avem si asa ceva pe aici prin capul meu. Sa va dau un exemplu: cand eram mai mic in drumspre scoala trebuia neaprat sa trec cu dreptul colturile tuturor caselor sau blocurilor pe care le intalneam in cale ca sa nu-mi mearga prost. Va dati seama ce comic puteam fi...parca ma vad si eu rofl.gif
mutulica
Mie imi place asta cu coltul mesei! Numai pe colt maninc..
menthoru'
Mi s-a intamplat ieri...

Aveam examen si urma sa ne aseze in banci dupa un algoritm al profesoarei.
A cerut ca cineva sa spuna un numar ... si s-a strigat "36" ... a mai cerut un numar, iar eu cu chef de misto-uri am spus "13". Profa a facut scaderea 36-13= 23. Eh ... cine era numarul 23 la catalog din toata seria (120 de persoane)? SUBSEMNATUL!
Si iata cum am stat eu primul, in prima banca. Noroc ca sunt baiat istet si am facut bine.
Nu prea am superstitii. Insa faza de ieri m-a cam ... lovit putin.
In alta ordine de idei am luat 10 in examen la Romana la BAC pe 13 asa ca ...
mutulica
Eu imi amintesc ca eram prin anul doi si venea examen greu la mecanica fluidelor (altfel decit o stiam noi din birt). In camera la o colega se dadea puternic in carti, si ca sa vezi ii iese la amica mea ca o sa aibe un mare ghinion a doua zi.

La faza asta tipa nici nu s-a mai prezentat la examen. Sa vezi ghinion, ca nu a venit proful titular (durul adica) ci un asistent care ne-a dat subiecte super usoare. Nu numai ca am luat toti, dar si cu note peste 8...
Au avut dreptate cartile...
Likurici
Mecanica fluidelor era "cui"... si specialele....si hidraulica...in fiecare an erau materii "cui".
Tin minte, cand aveam examen si oral si scris, ne certam cu sefa de grupa sa nu puna examenul martea. Era zi plina, de dimineata pana sera si nu stiam cand pot fi acele 3 ceasuri rele. smile.gif
Puneam examenul sambata sau duminica, desi stiam ca pe unii profesori ii deranja. Saraca fata spunea: "va feriti de 3 ceasuri rele dar cautati cu lumanarea 8 ceasuri rele"

Recunosc ca bat in lemn.
Cand versi sarea se spune ca se isca cearta. Era un fel de ritual, aruncai cu putina sare peste umar. Am scapat cand mi s-a intamplat sa vars sarea la restaurant si mi-a fost jena sa arunc cu sare. De atunci, cand se intampla sa se verse, o adun si cu asta basta.
Cand eram mica, ne bateam sa calcam primii pe capacele de canal cu 4 gauri si un C in mijloc, se spunea ca ai noroc...asta pana a picat un coleg de clasa intr-unul. De atunci le ocolesc pe toate, indiferent de cum arata...
mutulica
Asta cu canalul ... e interesanta pentru mine.
Zici ca daca arunci sare peste umar scapi?
Da cind vezi mitza neagra ce naiba tre sa faci ca sa scapi de pacoste?

Am o vecina in blocul de peste alee, are vreo 3 mirtani si doi sunt negri tuci, toata ziua ma lovesc de ei.
Afrodita
Cand mananc prajituri ma dor maselele...Mai rau decat ma dureau inainte de a manca...Asta "superstitie" o uit mereu rofl.gif Asa ca, acum deja ma doare prea rau maseaua si nu am nici o pastila sad.gif

In ultimul timp am inceput sa nu le mai iau in seama...Insa chiar nu suport sa ma pupe cineva peste prag..Adik io intr-o camera si el in alta si sa ne pupam peste prag..Nush de ce, da' de superstitia asta tin cu dintii...Care mi-or mai ramas biggrin.gif
Aramis
Cand visez ceva rau povestesc imediat cuiva, pentru a nu se implini, iar daca visez ceva bun nu povestesc nimanui, tot asa, daca vreau sa fac ceva important pentru mine, nu spun nimanui, e superstitia mea ca daca mai afla cineva nu voi reusi nimic... Pana acum a mers de fiecare data biggrin.gif Asta cred ca e cea mai importanta superstitie a mea, restul nu prea ma afecteaza (nici macar vineri 13 sau cele 3 ceasuri de ghinion martea)
dead-cat
Superstitia face victime

dintr-un articol al ziarului Ziua aflam ca intr-o manastirea "Sf. Treime" din judetul Vaslui, preotul a legat o maicuta cu lanturi de o cruce tinind-o asa trei zile pina aceasta a murit. hh.gif
Lotte
Eu am superstitiile: pisicii care taie calea si a celor 3 ceasuri rele de marti smile.gif
Endgegner
Ar fi interesant de stiut de unde provin aceste superstitii sau credinte populare. Eu unul stiu de provenienta acelei superstitii cu sarea. Aceasta "superstitie" dateaza din antichitate cand sarea era un bun destul de rar si cand se versa, se iscau certuri care deseori se terminau cu o crima. Mai stiu de la maica-mea ca daca zici ceva (cobesti) sa te musti de limba, sa nut reci peste gunoiul maturat ca nu te insori, etc.
genicon
Eu am auzit ca daca te calca tractorul pe cap lunea, ai ghinion toata saptamana... blink.gif
SORIN
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si probabil ca se lasa cu dureri de urechi hh.gif

Sorin.
Oiski-Poiski
Mutulica ca sa scapi de pacoste dupa ce te-ai intilnit cu mata neagra trebuie sa faci trei pasi insa inapoi si sa-ti dai de trei ori cu palma stanga peste mana dreapta rofl.gif rofl.gif rofl.gif
bdl
Cica daca iti iese un popa in cale ai ghinion.... rofl.gif si ca sa nu ai, trebuie sa mergi tinindu-te de ....testicole.... spoton.gif
jude
Nu prea cred eu in superstitii, uneori ma enerveaza sa vad ca unii le prefera logicii si propriei interpretari a evenimentelor. Acuma, daca n-o sa ma marit niciodata, asta o sa fie din cauza ineficientei mele la maturat laugh.gif De fiecare data imi dau cu matura peste picioare de vreo cateva ori. Asa, ca sa ma asigur ca nu am sanse de scapare. laugh.gif
Un singur compromis accept: incerc sa nu spun nimanui ce imi propun sa fac, pentru ca nu mai reusesc sa-mi duc planurile la indeplinire. Doar ca e cam greu sa-mi tin gura.... mad.gif
mutulica
QUOTE (Oiski-Poiski @ 25 Jun 2005, 12:38 AM)
Mutulica ca sa scapi de pacoste dupa ce te-ai intilnit cu mata neagra trebuie sa faci trei pasi insa inapoi si sa-ti dai de trei ori cu palma stanga peste mana dreapta rofl.gif rofl.gif rofl.gif

jura-te c-ajuta
deja ma streseaza mitele negre
dascalita
Poti incerca,nu stiu cat ajuta,dar vei atrage atentia altor...matze!
mutulica
atunci sa merg direct cu spatele inainte?
punctt
Superstitii... stiu o groaza... laugh.gif

* cand aduci un ghiocel (ori 2-3) in casa - nu vei avea spor la pui anul acela
* sa nu daruiesti batista - inseamna ca te vei desparte de acea persoana
* daca-ti legi doua sortulete de gat, din neatentie - te vei casatori de doua ori
* sa nu scoti gunoiul noaptea din casa - iti arunci sporul casei
* sa nu dai sapunul in mana cuiva - te vei certa cu acea persoana

cam atat mi-aduc aminte la ora asta... tongue.gif
Serenity
QUOTE (mutulica @ 13 Jul 2005, 07:17 PM)
... deja ma streseaza mitele negre

Pai cum sa nu te streseze cand la Timisoara pentru fiecare locuitor exista una bucata cioara/matza neagra? Desi pe de-o parte e si bine.... ai sanse destul de mari ca dupa ce ti-a taiat "bestia" calea sa te trezesti cu un noroc in frunte trimis de vreo cioara aflata in drum spre servici.. se neutralizeaza pan' la urma. hh.gif

QUOTE (punctt)
cand aduci un ghiocel (ori 2-3) in casa - nu vei avea spor la pui anul acela


Deci nu fac pui nici anul asta... cry.gif rofl.gif

On topic: Nu am superstitii decat in sesiune, cand am pixul meu norocos, stiloul meu norocos, hainele mele norocoase, inelul meu norocos, bratara mea norocoasa... si... blink.gif

punctt
QUOTE (Serenity @ 26 Feb 2006, 02:25 AM)
Deci nu fac pui nici anul asta... cry.gif rofl.gif


rolleyes.gif rofl.gif

Era vorba de pui de gaina, Serenity! hug.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.