Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scriitori Preferati
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Soarele
Am deschis acest topic pentru a afla preferintele voastre vis-a-vis de scriitori(nu poeti). Am sa incep eu: mie imi place Ileana Vulpescu, cine n-a citit o recomand cu placere. smile.gif
colectionara
Pe mine ma atrag in general scriitorii capabili sa faca o investigatie psihologica abila. Imi place cand imi recunosc personalitatea si reactiile in ceea ce scriitorul (sau vreun protagonist) surprinde la (alte) personaje. Sau cand descopar ca teoriile mele se potrivesc cu ale lor. De asemenea imi plac cei care au darul sa surprinda mai multe puncte de vedere (intr-un mod elaborat si veridic). Celor care reactioneaza la aceiasi "stimuli" le-as recomanda sa citeasca Milan Kundera, John Fowles, Goethe.

Ca sa fiu foarte on topic, preferatul meu este Kundera.
Ares
Preferatii mei sunt scriitorii care reusesc sa ma faca sa uit de tot si ma transporta cu adevarat intr-o alta lume.
Mi-e foarte greu sa aleg un preferat pentru ca sunt foarte multi pe aceiasi treapta la mine, dar obligat fiind de topic cred ca autorul meu preferat este Isaac Asimov. Care m-a facut sa-l apreciez si mai mult cand i-am citit Autobigrafia... Un om mare smile.gif
Pe langa el, cam pe aceiasi treapta i-as situa pe Frank Herbert, J.R.R. Tolkien, Raymond E. Feist...
Inutil de spus ca imi place sa evadez din lumea noastra mizerabila si prefer science fiction-ul si fantasy-ul...
Valheru
raymond e fesit
tolkien ...
clive cussler
franck herbert
asimov
fielding
cameron
Valheru..argumenteaza..plizzz 50.gif
dificilaold
Panait Istrati,felii aspre din viata Baraganului
Tolstoi,frumusetea cruda a taranilor rusi si salbaticia vietii
Dikens,inocenta pierduta timpuriu
Dali (jurnalul) curajul de a fi absurd si imposibil
Valheru
feist si tolkien - maestri ai genului fantasy pe care eu il ador
clive cussler - scriitor de romane de aventuri , romantic , cu un personaj in a carui piele as vrea sa ma aflu , si ale carui carti ma relaxeaza
fielding - recitesc la orice ora cu placere tom jones
asimov - chiar mai e nevoie?
frank hebert - vezi asimov
Soarele
Si mie imi place Tolstoi 40.gif
Diana-Maria
Ordine aleatorie:Istrati, Kazantzakis, Ileana Vulpescu, James Clavell,Camil Petrescu,Coelho,Hemingway....si muuuuulti altii!!!!
Mistinguett
Ca si Ares, preferatii mei sunt cei care ma fac sa ma "pierd" in atmosfera cartilor lor. Unul din motivele pentru care sunt (in momentul asta) indragostita de Anne Rice. Putini scriitori reusesc sa descrie atat de vivid cu doar cateva cuvinte.

Intotdeauna m-am amuzat cu romanele Rodicai Ojog-Brasoveanu. Citind un roman al ei pentru mine este egal cu vizionarea unui film. (Mai e cineva fan al ei?)

G.Calinescu, care m-a facut sa ma indragostesc de Bucurestiul d'antan.

F.Scott Fitzgerald, atat cat am citit din el.
Turgheniev a fost/este scriitorul meu preferat dintre toti rusii.
Henriette Yvonne Stahl, Cioran, Maurice Druon... si multi care nu ii gasesc acum prin colturile mintii.
kristina
Imi plac cei care prin arta condeiului misca valurile sufletului meu si-mi impulsioneaza imaginatia. Eliade, Preda, Rebreanu, Tolkien, Caragiale, Marquez..............
bufnitza
sa-mi fie ru-si-ni-caa! nu prea am mai citit !
dar ar fi Jack london cu al sau "Martin Eden" si "Dragoste de viata"
mi-a mai placut mult Camil Petrescu cu "ultima.."
sven hassel cu toate cartile sale;Hasek cu bravu' soldat
3 carti de Horia Stancu-"Elenco","Fanar" si "Asklepios"
James Clavell cu tot ce am citit..
"Papillon" iar mi-a placut.....si mai sint multe altele pe care nu mi amintesc acum!
aaaa si sf-ul! am gasit prin niste antologii unele questii ce m-au fermecat!
ypsilonalpha
QUOTE (Mistinguett @ Oct 23 2003, 07:53 AM)
Intotdeauna m-am amuzat cu romanele Rodicai Ojog-Brasoveanu. Citind un roman al ei pentru mine este egal cu vizionarea unui film. (Mai e cineva fan al ei?)

Prezent la datorie!

Maiorul Minerva Tutovan, locotenentul Dobrescu Vasile, batrinica Melania si motanul ei Mirciulica fac parte dintr-o galerie aparte de eroi care imi sint tare aproape de inima. Stiu ca unii zic despre cartile politiste ca nu-s deloc serioase si merita puse la colt, dar uite ca unele din ele sint atit de "placute ochiului" smile.gif

Pacat ca Rodica Ojog-Brasoveanu (din cite stiu eu) nu mai este printre noi. sad.gif
Mistinguett
Ypsi, de curand am aflat si eu ca a decedat. Deci nu ne vom mai bucura de fantezia ei...
Una din cartile favorile este "Al 5-lea as" - am reusit sa o gasesc in librarii anul trecut, caci o pierdusem. O recitesc cu placere oricand.
black ice
Intr-adevar, frumoase carti cele scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu. Am citit cateva carti acum cativa ani cand eram in Grecia in vacanta si am plictiseam groaznic. Mi-au placut mult de tot. M-au facut sa-mi dau seama ca se poate si la noi, se poate ca pe taramurile romanesti sa se dezlantuie o fantezie care sa creeze astfel de personaje si rezolvari de situatie minunate.
Intotdeauna am asemanat cartile Rodicai Ojog-Brasoveanu cu cele ale Agathei Christie sau cu ecranizarile romanelor sale.
Copernic
J.K.Rowlings - profil
Harry Potter - cartile

------
AVE!
------
.'.
miha
Aleator: Frank Herbert, E.Cioran, Lucian Boia, J.Clavell, A.Cioroianu, G.Duby
Twilight

wow incredibil cati de multi fani Frank Herbert p'aici ..de obicei cand intreb pe cineva de el aud doar "Frank cine? duuune?..da..parca a fost un film .."

e si pe lista mea de preferati .viziunile sfiste mi se par extrem de complexe.(ma rog..alea reusite )

adaug si Orson Scott Card(magical cry.gif ). Poul Anderson (in special pt "Orion va rasari" ) Imi plac scriitori care au un still mai organic in sf ... o combinare intre robotica asimoviana si ceva mai organic gen..Bernard Weber.Philip k Dick

Cioran and ofcourse Tolkien ( lista ar putea continua )
rossi
Scriitori preferat, Mihail Sebastian si George Orwell
Carti preferate...cred ca a fost Jurnalul lui Sebastian...
Amaia
A propos de Sebastian, Cum am devenit huligan mi-a placut enorm: atitudinea plina de demnitate a unui om strivit, calcat in picioare de idolul sau, de un om pe care il credea prieten.
Dar cum am mai spus pe undeva, Nunta in cer a lui Eliade ramane cartea mea de suflet. Poate si fiindca la un moment dat povestea Ileanei era intr-un fel si a mea..
Aramis
Eliade pentru atmosfera de irealitate, de fantastic pe care o creaza in fiecare rand al sau
Ibsen pentru ca Brand si Pretendentii la coroana sunt niste piese fenomenale
Sienkiewicz - quo vadis, mai e nevoie sa spun altceva?
shadows
Eliade, Cioran, Preda, Sorescu, Thackeray,...
Ahriman
QUOTE (Ares @ 13 Oct 2003, 05:29 PM)
Preferatii mei sunt scriitorii care reusesc sa ma faca sa uit de tot si ma transporta cu adevarat intr-o alta lume.
Mi-e foarte greu sa aleg un preferat pentru ca sunt foarte multi pe aceiasi treapta la mine, dar obligat fiind de topic cred ca autorul meu preferat este Isaac Asimov. Care m-a facut sa-l apreciez si mai mult cand i-am citit Autobigrafia... Un om mare smile.gif
Pe langa el, cam pe aceiasi treapta i-as situa pe Frank Herbert, J.R.R. Tolkien, Raymond E. Feist...
Inutil de spus ca imi place sa evadez din lumea noastra mizerabila si prefer science fiction-ul si fantasy-ul...

Autobiografia lui Asimov e ca o Biblie pentru mine!Iar ciclul Fundatiei imi place tot mai mult cu fiecare lecturare a lui;cred ca l-am citit de 25 de ori pana acum!
Mai adaug aici si Kim Stanley Robinson,Stephen King,Frank Herbert,Poul Anderson,Fred Pohl. spoton.gif
Cool Air
sunt foarte multi scriitori care imi plac, foarte multi...e greu sa ma limitez la cativa care mi-au placut sau imi plac. marea majoritate mi-au placut cand i-am citit. e adevarat ca am citit in principal clasicii. sau autorii la moda, care m-au facut curioasa sa le citesc cartile...oricum, sunt cativa care nu mi s-au parut minunati si am avut sentimentul ca sunt supraevaluati. personal, nu m-a incantat Choelo, chiar daca l-am citit usor si era placut insa nu intelegeam ce e cu nebunia asta numita Choelo; nu mi-a placut Kafka, mi s-a parut ingrozitor de plictisitor "procesul", chiar daca ideea aia a unui proces straniu nu a fost de lepadat... cam atat imi aduc aminte acum din ce "nu mi-a placut". filosofie si poezie citesc cand am o dispozitie speciala, raman devotata romanului in general. in acest moment imi place foarte foarte mult Gabriel Garcia Marquez si Jose Saramago. Latinii sau sud-americanii sunt , parca, mai incitanti si mai "intensi", chiar si cand fac lungi descrieri, si nu ma plictisesc citindu-i. poate e o impresie personala, poate nu... unsure.gif
mutulica
Ion Baiesu si al lui Presul
Deutza


Scriitiorul meu preferat ar fi William Diehl, am citit toate cartile lui (nu ca ar fi multe, sunt doar noua... si toate sunt reusite) smile.gif ,dar cu siguranta i-as mentiona si pe Frank Herbert si John Saul... aaa si mai nou imi place si George Graham- am descoperit acum o carte foarte interesanta scrisa de el. biggrin.gif
Cordelia
Cativa scriitori dragi mie :Baudelaire, Haruki Murakami, Mircea Cartarescu, William Blake, Ernesto Sabato, Max Blecher,
Natsume Soseki, August Strindberg, Christina Rossetti, Susana Tamaro, Iris Murdoch, Emily Dickinson si multi multi altii.
Rikita
greu sa spun. as putea sa spun cine a scris carti care imi plac mult, dar fiindca deseori n-am citit tot ce a scris scriitorul respectiv nu sunt sigura daca chiar e un scriitor preferat al meu.

cei care am citit mult si mi-au si placut foarte mult...

james joyce...
carmen boullosa... (din mexico, carti care am citit sunt din anii 80/90)

cat despre carti preferati, sunt multi... de exemplu de jachym topol, william faulkner, aglaja veteranyi, etc. etc. dar din pacate pana acum n-am citit mai multe de ei sau au scris doar una...
Ally Jane
QUOTE (rossi @ 29 Jan 2004, 12:11 AM)
Scriitori preferat, Mihail Sebastian si George Orwell
Carti preferate...cred ca a fost Jurnalul lui Sebastian...

Gand pe gand... Am citit "Accidentul" lui Sebastian de vreo 18 ori. Inca nu pot sa-mi explic fenomenul insa...

Cat despre Orwell... dragoste mare. Cel putin din "Ferma animalelor" sorbeam fiecare cuvant. Mi-a placut la nebunie.

Altii (cu mari omiteri, caci lista ar fi nepermis de lunga) ar fi Marquez, Cartarescu, JK Rowling, Poe, Tolstoi (ocazional), Margaret Mitchell si multi altii.
milimetru
E īntr-adevăr dificil să spui doar un nume de scriitor preferat. Am impresia că pe măsură ce citeşti mai mult e tot mai greu.

Garabet Ibrăileanu nu a scris decīt un roman (Adela). Mi-a ajuns, īnsă, sub ochi cursul lui de istorie a literaturii romāne, curs pe care-l ţinea la Iaşi prin anii '20. O să vă miraţi: pentru cīt de mult mi-a influenţat formarea mea spirituală eu pot să-l desemnez imediat ca fiind scriitorul meu favorit! Şi să spun că e singur pe primul loc!

ps: am văzut că īi plac Colecţionarei scriitorii care practică investigaţia psihologică abilă. Colecţionaro, Marcel Proust nu te-a impresionat deloc?
Mihai
Bine ai venit la Han, Ally Jane! han.gif
Ally Jane
Bine v-am gasit! biggrin.gif

Am uitat sa mentionez alt scriitor drag mie... John Fowles. Desi diferite ca stil, si "Colectionarul" si "Magicianul" mi-au placut la nebunie. De asemenea, am simtit calitatea "Colectionarului" diminuata cand am gasit un citat din carte in "Misery" a lui Stephen King. Bineinteles, asta era dupa ce citisem cateva volume bune din literatura elucubranta a lui SK... s-ar putea sa fi fost subiectiva.
Magenta
Multi, foarte multi... sa zicem Balzac, unul dintre cei mai buni, daca nu chiar cel mai bun... rulz!!
Eliade, de asemenea, m-a impresionat mult. si ar mai fi...
AdrianB
LLosa, Rushdie, Marquez, Cartarescu, Kadare, Calvino, Fowles...
Magenta
De cine uitasem eu... Edgar Allan Poe... (shame on me!!) Prima nuvela citita - Berenice. tin minte ca am ramas efectiv vrajita toata ziua...si noaptea...si ziua urmatoare... smile.gif
m-a impresionat moartea lui..foarte ciudata de altfel...dar, oricum, asta nu are nici o relevanta...
killer_rabbit
1. heller
2. llosa
3. tournier
4. cateodata, kundera
5. mereu, da mereu, JOYCE
Jubi
Mie mi-a placut f mult Vintila Corbul ...


rolleyes.gif
Nightwind
Am observat mai devreme inca un fan Rushdie ... iar eu alatur listei proprii pe Eliade, Poe, M. Weiss, E. Cunningham.
March
A incetat din viata , la varsta de 84 de ani, poetul si gazetarul GEO DUMITRESCU. Cel mai cunoscut volum de poezii : " Libertatea de a trage cu pusca . Era coleg de generatie cu : Ion Caraion, Stefan Augustin Doinas, Marin Preda...

“decurgem toti, din niste mari iluzii,
necesare, absurde,
stravechi si primordiale, si asa mai departe;
sintem cu totii victimele gravitatiei
si alte gravitatii - tangajul planetei
ne rastoarna adesea pe brinci...

-omule, nu te supara, toate sint trecatoare,
toate sint fermecatoare, toate sint spermatozoare,
si asa, si pe dincolo,
c-o fi, c-o pati...”.



Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace ! cry.gif
atomixa
Am descoperit de curand Boris Vian shi mi-a placut la nebunie.... spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.