Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Help Me ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Hamleet
Am facut topicul asta deoarece am nevoie mereu de tot felul de mici coduri ptr pagini web si poate agat pe cineva care sa ma ajute.
RAMAN DATOR CU BERE LA VIITOAREA INTALNIRE, OK?

1. Vreau si eu pe o pagina cateva campuri editabile gen: NUMELE/MAIL/COMENTARII... etc sa primesc mail cu acele informatii.
Treaba asta am auzit ca se face foarte usor dar eu sunt varza in ale codarii.
Pliiizzz help me. sad.gif
Mihai
Vezi fisierul php atasat smile.gif
Hamleet
40.gif multumesc Mihai !
Acum sa vedem: am site-ul, adaug pagina cu email/comentarii/etc si pun totul pe server impreuna cu fisierele php nu?
In rest o sa functioneze sau mai trebuie sa fac eu setari sau mai stiu eu ce?
Mihai
Editeaza fisierul html si scrie adresa de email. smile.gif
Daca vrei, poti edita si fisierul php sa modifici sau sa adaugi comentarii.
Hamleet
SUUPER !!!
Ce rau imi pare ca nu am timp sa invat si eu PHP sad.gif

Hai ca mai trantesc una daca nu stresez...
Eu ma joc in Flash - imi place sa fac tot felul de efecte de animatie si folosesc si Adobele pentru asta. Problema tot ramane cu codurile astea.
Am facut cuiva un site full Flash si bineinteles ca am ajuns la clasica email/comentarii/bla bla si nu am avut ce sa fac si am pus o pagina HTML separata.
Acum din cate stiu eu, Flash-ul nu functioneaza cu coduri PHP ci cu XML yikes.gif
Ma uit pe net si vad site-uri full Flash si observ ca baEtii aia pun pagina aia cu comentarii IN FLASH. Cum se face treaba asta - presupun ca "lipesc" o pagina XML cu cod ??!!!
Hamleet
Vreau si eu sa fac un mic site de shopping online si nu gasesc scripturi PHP GRATIS pe net.
STIE CINEVA - sau se gasesc gratis?
menthoru'
O mare librarie de scripturi:

HotScripts.com

Te poti apuca linistit de PHP, in 2 saptamani esti tatic ... e super usor si super flexibil.
Hamleet
Mamaaaaa ...multumesc ptr raspunsuri smile.gif

Pana sa iau la "puricat" linkurile voastre am tras de pe net un pachet IG-SHOP si am urmat indicatiile pana am ajuns aici: http://www.1650.3x.ro/
Mai departe nu ma descurc sad.gif sad.gif Poate va uitati voi in fisierul Install.txt si ma descurcati si pe mine. Aia care au facut pachetul spun ca e usor de umblat in el dar eu nu le am cu comenzile alea...
Am sanse sa fac ceva cu chestia aia pe care am pus-o la http://www.1650.3x.ro/ ?


After the upload, change the chmod to 777 on the following folders and subfolders ... adica - ce e aia CHMOD???
HEEELP MEEEE
Mihai
Pentru shop iti recomand OSCommerce.
Detalii CHMOD si Tutorial CHMOD.
Hamleet
ASTA VROIAM thumb_yello.gif
i'm dumb.....


Hai ca am inceput cu OScommerce si ma iau dupa Help - install.
Oare pot sa termin de lucrat la el intr-o ora?
Mai pot sa postez intrebari daca ma blochez?
Mihai
Personal nu l-am instalat, insa ar trebui sa termini instalarea in maxim 15 minute.
Da, daca mai ai intrebari le poti trimite aici. Sper sa te putem ajuta. smile.gif
Hamleet
Am facut exact cum au spus ei in help-ul de install si cand incerc sa intru imi apare asta:
Warning: mysql_connect(): Access denied for user: 'root@localhost' (Using password: NO) in /home/hosting/1650/catalog/includes/functions/database.php on line 19
Unable to connect to database server!

Adica aici: http://www.1650.3x.ro/catalog/
Mihai
1. Activeaza-ti baza de date la 3x.ro
2. Foloseste userul si parola primite pentru aceasta baza de date. "root@localhost" in mod sigur nu este cel corect smile.gif
menthoru'
Decat poate daca lucrezi pe un iis smile.gif
Sigur root nu este contul tau la 3x si nici localhost nu este adresa serverului.
Hamleet
QUOTE (Mihai @ Oct 14 2003, 04:40 PM)
1. Activeaza-ti baza de date la 3x.ro
2. Foloseste userul si parola primite pentru aceasta baza de date. "root@localhost" in mod sigur nu este cel corect smile.gif

Am activat baza de date dar tot nu ma prind in ce fisier sa intru si sa-mi pun userul si parola ptr a intra.
Am intrat in directorul Catalog si am gasit niste zeci de fisiere PHP.... blink.gif
Asta e, cred ca renunt dar va multumesc oricum.
Mihai
Ar trebui sa existe un fisier 'config.php' sau asemanator unsure.gif
Mihai
Am mutat ultimul mesaj de aici in cadrul unui nou topic: Instalare Forum.
OMU'BUN
Cine-mi da si mie o mana de ajutor ca sa nu fiu eu nevoit sa mai caut? As fi vrut sa stiu cum as putea sa trimit prin internet un mesaj scris pe un tel. mobil? Daca stie cineva, ii raman dator! wink.gif
Aggelos
OMU'BUN poti sa cauti pe google.com "FREE SMS" sau sa intri pe site-ul
www.1stwap.com am niste prieteni care il folosesc si spun ca sunt multumiti ... incearca si tu dar trebuie sa te inregistrezi ( e gratis ).
Daca nu reusesti acolo .. cauta mai bine pe google.
OMU'BUN
Multumesc mult, Aggelos. Eu tot incerc de-atunci. Acum tocmai m-am inregistrat undeva, dar nu sunt sigur ca reusesc s-o scot la capat. Desi "parea" gratuit, vad ca de fapt sunt cam multi bani la mijloc. O sa incerc si sfatul prietenilor tai! Multumesc inc-o data! thumb_yello.gif
Mihai
Sms.ac nu este de ajutor? rolleyes.gif
hellmaker
...sau www.fonetastic.com? Nu l-am mai folosit de ceva vreme dar ar trebui sa mearga inca...
Ar mai fi si www.miliard.ro dar pentru a trimite un sms ai nevoie de 6 "mix-uri" pe care le poti obtine jucand un fel de loto smile.gif
fargakos
Offtopic: ATENTIE MARE! In ultimele zile vin prin mail mesaje de la "cunoscuti" cu subiectul Hi sau Hello. NU le deschideti in nici un caz! Sunt Virusate!
Pentru cei care se pricep, rog sa dea detalii sau sa ne spuna ce se poate face daca se deschide un astfel de mail pentru ca cei avizati sa stie.
Edit: Eu recomand o scanare online de gelul HouseCall sau BitDefender..dar nu ma prea pricep
Mihai
Fac parte din 'curentul' MyDoom.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.