Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cer Un Sfat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
secunda
ei bine da! cand totul ti se pare ca nu mai are o solutie, cand iti pui mainile in cap si incepi sa urli, cand nu ai pe cine apela pentru ajutor, atunci vii aici.

despre multe s-au scris in Han insa in situatii de criza nu ai timp sa ti le amintesti pe toate, sa cauti, sa cercetezi. pur si simplu intrebi. ce sa faci ? si cum sa faci mai bine?

intrebarile pot fi din orice domeniu, desigur exceptie fac cele referitoare la regulamentul Hanului care au deja topicul lor.

ideea s-a nascut din faptul ca chiar eu am nevoie acum de un sfat.

sa va spun ce mi s-a intamplat. am intrat in farmacie sa iau niste codeine. mi s-a raspuns ca se dau doar cu reteta. si atat. farmacista s-a intors sa vorbeasca cu alta colega, ca deh, eram singurul client la ora 9 dimineata. nu i-a pasat ca abia am putut rosti codeine, ca eram intr-o stare de ziceai ca am fost maltratata. nu putea sa zica, dra, luati cutare pastile, cutare sirop? fapt pentru care m-am scarbit si am hotarat sa ma tratez de raceala babeste. asa incat, va cer sfatul, cum sa ma tratez?

am incercat cu ceauri. am pus sare pe piept. da, tusesc de ma doare pieptul. nasul imi curge ca la robinet, zau nu mi s-a mai intamplat niciodata asa.

tin minte in mai am mai fost racita. si am luat atunci vreo 40 de ampiciline si tot nu se vedea efectul. nu ma trimiteti la doctori sad.gif

acum ma delectez cu o cana de vin fiert. rosu. precum viata. rolleyes.gif

menthoru'
Oricat de bolnav as fi chestia asta ma pune pe picioare.
Cred ca da bine si cu Panadol Extra ca bonus smile.gif

O baie super fierbinte.
Frectie cu alcool, preferabil vechiul Carmol (Diana cum se numea) daca nu spirt. Pe tot corpul.
Dupa aia te imbraci la genul bluza si pantalon si te bagi in plapuma pana la gat. Tranpiri porceste, te schimbi si iar tranpiri si tot asa, la a doua schimbare o sa adormi i nu cred ca o sa mai tranpiri rau.
O sa fi rupta de cald, dar orice ai face nu scoate mainele sau picioarele de sub patura/plapuma ca raecsti si mai rau.
Intotdeauna faza asta mi-a ajutat si mi-am revenit mereu intr-o noapte. A doua zi fiind perfect intreg.

Insanatosire grabnica.
Mistinguett
Mie imi suna un pic a bronsita ce ai tu. In orice caz, bea multe lichide (ceai de preferat neindulcit sau apa, sucuri naturale), si incearca sa stai la pat cat poti de mult.
De la farmacie, ia ceva de tuse (nu-s prea la curent cu medicamentele ca sa-ti dau nume) si daca ai febra, paracetamol sau aspirina. Dar ia-le la 4 sau 6 ore, cum trebuie, pentru vreo 2 zile - si zic asta pentru stiu ca multa lume ia o aspirina sau 2 si apoi asteapta sa se faca bine. Ia-ti un spray de nas, ajuta la desfundat oricat de oribil e. Dar neaparat odihneste-te cat poti si stai la caldurica, cum zice si menthoru'.

In orice caz, daca ai febra mai mult de 3-4 zile, oricat urasti sa ti se spuna asta, du-te la un doctor pentru ca e mai groasa si atunci ai nevoie de antibiotic. Nu lua antibiotic decat daca e prescris sau esti sigura ca e o infectie, ca sa nu-ti contruiesti o rezistenta la antibiotice si te pomenesti ca esti imuna cand ai nevoie de ele mai mult.

Codeina e pentru dureri, de ce ai vrut codeina? E unul din medicamentele pe care eu nu pot sa le sufar pentru ca ma ametesc.
axel
Sfatul meu e sa te duci totusi la doctor. Mai ales daca e bronsita. Din cate am vazut, bronsita nu trece intotdeauna singura.
Oricum, in privinta doftoricelii de unul singur, am vazut ca Coldrex chiar merge.
Iar cat priveste cana de vin fiert, te invidiez smile.gif
mogaldeatza


Daca in timp ce bei vinul
mai stai si cu picioarele in apa
fiebinte cu multa sare, vei transpira
asa cum s-a spus porceste,dar iti vei
reveni.Iar daca nu,la doctor ca boala
lunga...
Insanatosire grabnica!
PS Cand simt ca ma incearca raceala
iau Paracetamol sinus(doza dubla) .
secunda
va multumesc de sfaturi. ieri din pacate la ora 12 noaptea nu mai era apa calda. dar pt aia tot m-am frecat cu spirt si am transpirat. insa voi face in seara asta. si da, am sa merg la farmacie sa iau ceva de tuse. daca spuneti ca panadol e bun...sau coldrex... o sa cer ceva de tuse oricum. nu de alta dar azi am tusit de am zis ca imi dau plamanii afara...si acum ma doare pieptul si nu tusesc. cry.gif

va multumesc. sper ca maine sa va dau un semn ca ma simt mai bine.
Sagitarius
Sal secunda
Cum te mai simti?
Ar fi bine sa faci o baie fierbinte cu sare grunjoasa la picioare...sa faci apoi o inhalatie...apoi sa te cuibaresti in pat dupa ce ai baut un ceai fierbinte cu o aspirina
wink.gif Sper din tot sufletul sa te faci bine thumb_yello.gif
unul
Daca tot ai incercat remediile babesti, care desi au o vechime mult mai mare decat paracetamoalele si codeinele, incearca sa previ, nu sa tratezi.
Iti recomand cu caldura usturoiul, piperul, ardeiul iute. Mai adaug si miere, lamaie, mere. Daca consumi zilnic, putin din fiecare, te asigur ca nu o sa mai ai probleme majore cu infectiile virale, si nu numai.
Sanatate grabnica.
champi
Pe mine ma ajuta daca pun in cada cu apa fierbinte si un pic de ulei esential de eucalipt, il gasesti in sticlute la orice magazin "de ierburi" (scuze, nu-mi aduc aminte numele generic acum). Iti desfunda caile respiratorii si iti da o senzatie de usurare a plaminilor. De asemenea, tot acolo gasesti si lampile alea micute de ceramica in care poti sa pui esenta asta, si sa o lasi pt noapte. Te ajuta sa respiri mult mai usor si parca nu mai tusesti atit de rau, de simti ca ti se sparge pieptul.
secunda
multumesc mult smile.gif imi si imaginez cum ati veni fiecare la mine cu cate un sfat... si sa stiti ca le-am incercat pe toate; nu am mai luat nici o pastila de tuse...am facut baie fierbinte cu sare...am transpirat..am baut ceai, am mancat mere, ardei iute (de mi-au dat lacrimile)...orice, dar pastile, nu iau, nu de data asta! wink.gif
deja parca nasul nu mai curge atat de des...de tusit mai tusesc si tare...din pacate azi nu ajung la acel magazin sa cumpar ceva...si mi-am propus sa nu ies deloc din casa in weekend...pesemne luni am sa merg sa vad de asa ceva...

va multumesc mult pentru tot!

intre timp....puteti cere si voi sfaturi in alte privinte...poate va pot ajuta si eu cu ceva rolleyes.gif

pupicei la toti!
secunda
maine ma duc la farmacie... cry.gif nu mai pot, tusesc in seara asta ca niciodata, nu pot sa dorm, cum aplec capul cum ma inec in tuse...of...si mergea parca mai bine azi... cry.gif cry.gif cry.gif
Vegas2002
Iti doresc si eu sa te faci bine cit mai repede thumb_yello.gif
AIWA
Eu spun doar atit! Mergi la medicul de familie si vezi sa nu ai ceva la plamani! Nu de alta dar...chestiile astea din farmacie uneori luate dupa ureche ...fac mai mult rau!
Ce poat sa spun decat ca bantuie si o gripa naspa...sper sa nu ai de aia ca se lasa cu injectii!:(
Sa te faci sanatoasa cat mai repede!

A daca e vorba de leacuri babesti...supe si ceaiuri calde...cheama un amic sau o amica cu ceva forta in brate...si obliga amicul sau amica sa-ti trinteasca o frectie cu carmol sanatoasa(adica sa confunde spatele tau cu aluatul de cozonac) e putin durerois dar merge!!! Dupa care schimba hainele cu ceva BUMBAC 100% si ascunde-te sun o patura groasa...ideal o cerga ceva! Dupa ce uzi bine hainele schiba-te in alte haine tot bumbac si incearca sa adormi!
somn usor si maine vei fi poate 100% OK
black ice
iaca, imi dau si eu cu parerea...
daca tusesti mult si tare s-ar putea sa fie ceva mai serios decat o simpla raceala s-au gripa.
iar cu chestiile astea, ceva mai serioase, cum ar fi bronsita, nu e de jucat. deloc. si spun asta din proprie experienta. am avut cateva bronsite destul de urate iar acum plamanii mei arata ca si cand as fi fumat zilnic 2 pachete de tigari.

asa ca, daca nu merge mai bine cu leacurile astea babesti, eu as zice sa mergi la doctor. iti va da ceva antibiotice si gata, te faci bine. nu-i mai simplu sa mergi de la bun inceput la doctor si sa nu mai pierzi vremea cu tot felul de leacuri mai mult s-au mai putin "datatoare de sanatate", timp in care boala s-ar putea agrava chiar?
Diana-Maria
1.Posibila viroza pulmonara: necesare antibioticele-cele cu spectru pe cai respiratorii: foarte bun Amoxil,Amoxicilina,capsulele sau tabletele de 500mg, la 4 ore pentru doza de soc,apoi la 6 ore.
2.Pentru tuse: ceai de ceapa: se pun 2-3 cepe cu tot cu foile exterioare.
3.Miere de albine+lamiie-intaresti sisiemul imunitar,plus aportul de vitamina c.
4.Panadolul si alte "medicamente minune" au in compozitie banalul paracetamol romanesc, asa ca nu mai da bani in plus doar pentru numele la moda.
5.Baga aspirina,paracetamol, desfunda-ti nasucul cu alifie chinezeasca "seagull" pe baza de menta si nu-l sufla prea des, ca-l jupoi de piele.
6.Bea multe ceaiuri si supe calde,nu fierbinti, ca altfel iti iriti gitul (daca ai o stare febrila sint necesare,fara ele de deshidratezi).
7.Repaus la pat OBLIGATORIU.
8.Cheama medicul acasa , sa te asculte la plamini.. si asta nu in ultimul rind.
9.Frectii cu Carmol, otet de mere,baie fierbinte cu sare la picioare.
10.Dormi intr-o camera bine aerisita,unde sa nu fie nici prea cald si nici prea frig.
11.Daca fumezi,pe perioada asta lasa tigara. Stiu ca e greu,dar trebuie.
12.Sirop de tuse: daca nu expectorezi, nu lua de acelea expectorante,mai rau faci.Bune sint Bronheximul, Sirogalul,siropul de patlagina.
Ai grija de tine si multa sanatate.
Era sa uit:Codeina fosfata da dependenta pe termen lung;din acest motiv nu se mai elibereaza fara reteta.
secunda
va multumesc. dupa criza de vineri seara am mers la urgenta sambata dimineata.
verdictul -dupa raze la plamani- pneumonie interstitiala.

asa ca acum am de luat un antibiotic foarte puternic , un sirop si paracetomol sinus.

in adevar era mai grav. acum va trece.
va multumesc mult inca o data.
Cain
Bai, imi vine sa va rup cu bataia, cand va aud ca nu vreti doctor sub nici o forma !!! MAH, cand o sa ajungeti in spital, si o sa zaceti acolo luni de zile, din cauza ca "nu doctor" mai devreme, cand, cu o saptamana tratament ati fi fost pe picioare, imi vine sa va indoi !!!
Adica ai fi in stare sa bei ceai de ceapa, pentru tuse, ceaiu ala scarbos foc, in loc sa iei bromhexin sau brofimen, care te ajuta sa expectorezi, si sa faci mai stiu eu ce combinatii "dupa ureche" (nu ca nu ar fi eficiente, dar astea merg in cazuri usoare, de raceala banala, cu muci si hapciu, nu cu trezit noaptea, si alte alea) in loc sa iei 4 pastile zilnic, la recomandarea medicului ? Tu stii ca medicul de familie e obligat sa vina la tine acasa ?
Vezi, data viitoare, pentru tuse, cere-i morfina, poate iti da ! Nu stiu dece vreti tratamente recomandate de vecina, matusa, bunica, samd. Daca ele au supravietuit, nu inseamna ca tratamentul era corect...
Vezi tu ce bataie capeti cand o sa apari la viitoarea intalnire de forumisti ...
secunda
desi mesajul lui Cain nu suna prea incurajator tongue.gif eu vin iar sa va cer sfat rolleyes.gif

picioarele mele au suferit o crunta batatura deasupra calcaiului; adica e rana ce mai incoace si in colo hh.gif
so, in acest caz... tretraciclina-alifie- ajuta? blink.gif
Marcus
Asa cum am scris in alt topic... scriu si aici...

O fotografie sugestiva pentru un pliant despre relatii interumane (mai exact consiliere). Are cineva o astfel de fotografie sau a gasit pe internet? Spuneti-mi si mie va rog, imi trebuie pana marti.
Marcus
Mda... pai daca nu am primit raspuns pana acum... nici nu cred ca mai primesc...
Oricum am reusit sa mai trag de timp (ca de obicei wink.gif ) si termenul s-a prelungit pana vineri...
Daca pana vineri gasiti din intamplare o fotografie sugestiva cum am spus mai sus va rog sa dati aici linkul.
Multumesc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.