Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Hazard
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
cameron
Uneori se numeste neprevazut, alteori noroc, hazard, fatalitate...
Suntem stapani pe ceea ce ni se intampla in viata?
Putem opri intamplarea zilei de maine?
Zarurile sunt in mana noastra? Noi... in mana cui suntem simple zaruri?
Plutarh spunea "Cheama norocul, dar da si din maini.."
Afrodita
Nu ca uneori se numeste, de fiecare data chiar este neprevazut...
Zarurile nu vor fi niciodata in mana noastra...Decat eventual cand e vorba de lucruri banale...Insa viata e plina de neprevazut...Si trebuie sa fii pregatit sa faci slalom printre aceste situatii, sa te descurci oricum.
Eu am ajuns la concluzia ca nu sunt stapana pe tot ce mi se intampla in viata...Uneori nu sunt stapana nici pe inima mea...Nu cred ca putem opri intamplarea zilei de maine...Cel mult o putem intarzia, dar ce trebuie sa se intample se va intampla pana la urma...
Copernic
Intr-adevar acest topic vine in intampinarea realitatii: Realitatea hazardului. Acest hazard se poate aplica la nivel socio-global. Observam cum foruri supreme mondiale in loc sa dezamorseze situatii de criza considera ca e mai eficient sa lanseze rachete, gloante, moarte, contra "factorilor perturbatori". Astfel, la ora actuala, marile puteri considera ca este practic sa inceteze conflictele, nepunand mare pret pe discutii amiabile la acea vestita masa a trativelor. Diplomatia moare iar prostia castiga. Cred ca cel mai bine a tratat hazardul un cantec mult indragit de mine. Versurile sale parca se aud profetic atunci cand libertatea este cenzurata ori cultura calcata in picioare. Fireste avem de-a face cu <inevitabilul>, insa si acesta, in parte, poate fi modificat, chiar daca pare paradoxal, doar daca exista vointa in aceasta privinta. Am sa amintesc, acum, versurile exceptionale sub denumirea sugestiva "Lennon", ca un raspuns la hazard, ignoranta si prostia ce rezida in neluarea de pozitie atunci cand trebuie, acceptand comod si apatic, cu seninatate, trecerea in nefiinta, ca ultim resort realizabil. Eminamente, indiferenta ucide, iar hazardul sterge de pe frontispiciul istoriei tot ce a mai supravietuit tumultului.

Lennon

Pe pamant idiotii au arme,
Ei cu ele pot face orice.
Pe Pamant bunul simt daca doarme,
In zadar intreba-va-ti de ce,
Pe pamant idiotii au arme.

Cel mai greu se procura... o paine,
Cel mai lesne iti iei... revolver,
Si Jhon Lennon murind ca un caine,
Ne mai canta un cantec din cer,
Cel mai greu se procura... o paine.

Dintr-un Beatles ramane... o chitara,
Pieptul lui portativ... impuscat,
Generatia noastra omoara
Si ce clopote mamii ii bat,
Dintr-un Beatles ramane-o chitara.

Tot prostia castiga in toate,
Totul in jur se falsifica, tot,
Moartea ne e vanduta in rate,
In reviste ce rad idiot,
Tot prostia castiga in toate.

Fratele Lennon, rentabila, rentabila moarte,
Tu pe cand il chemai dinadins,
Daca in lume au fost sapte arte,
Jumatate dintr-una s-a stins,
Frate Lennon... rentabila moarte.

Contra lumii de sarme... ghimpate,
Contra marilor regi... de nimic,
S-a fortei ce-n lanturi se zbate,
O chitara-mpuscata ridic,
Contra lumii de sarme ghimpate.

Idiotii rapati sunt in arme,
Ne vaneaza, mereu, mai atent,
Daca lumea-i credula si doarme,
Vom ajunge maine sergent,
Idiotii rapati sunt in arme.

O solutie, totusi, mai caut,
Cand pe ranile marelui... marelui Jhon,
Cand nu canta bolnav ca pe flaut,
Revansard si uimit monoton,
O solutie, totusi, mai caut.

Ceva mai frumos decat versurile lui Nicu Aifantis care sa exprime fragilitatea cat si taria omului in fata hazardului nu am mai vazut. Se poate sa existe si altceva insa, pana atunci, ramanem cu ce avem. Cu un Lennon mistuit, fragil dar etern, care ar fi putut fi foarte bine inlocuit de fiecare geniu dintre noi, noi ce-i supusi "puterii sortii" (M. E.).

-------
AVE!
-------
F.'.
champi
QUOTE (cameron @ Oct 8 2003, 11:29 AM)
Uneori se numeste neprevazut,..alteori noroc, hazard,..fatalitate..
Suntem stapani pe ceea ce ni se intampla in viata?
Putem opri intamplarea zilei de maine?
Zarurile sunt in mana noastra?
Noi..in mana cui suntem simple zaruri?
Plutarh spunea "Cheama norocul, dar da si din maini.."

Eu nu as amesteca notiunile. Neprevazutul tocmai de-aia e neprevazut, ca nu-l putem anticipa. Norocul, hazardul, e ceva care putem sa-l avem sau nu chiar si intr-o situatie pe care noi o determinam, o provocam.
Dar mi-ar place ca toate lucrurile neprevazute care mi se intimpla sa fie norocoase rolleyes.gif
OMU'BUN
champi
QUOTE
Dar mi-ar place ca toate lucrurile neprevazute care mi se intimpla sa fie norocoase


Din pacate, ceea ce astazi pare a fi norocos, maine sa devina o mare nenorocire, sau invers!... Hazardul nu e pus la... intamplare
eskimo
Hmmm...am aflat de curand ca crestineste e absolut interzis sa crezi in noroc, poate voi nu stiati...Nici cand ciocnesti un pahar de vin , n-ai voie sa urezi 'noroc'...vorbesc foarte serios.

La baza faptului astuia sta credinta ca nu exista nimic care sa nu fie cunoscut lui Dumnezeu ,care sa nu aiba vre-un sens, si deci ,sa nu fie trimis de el...

Aici ortodoxia se intalneste un pic cu psihanaliza ,care iarasi nu accepta notiunea de noroc...cand cineva spune ca nu are noroc ,inseamna ca , inconstient ,se 'saboteaza' pe sine de fiecare data cand ar putea sa dea o turnura pozitiva lucrurilor...un fel de victima de profesie smile.gif,care prefera compatimirea celorlalti si postura de invins...din multe motive - trebuie citit ...

Mai nou , au aparut curente filozofice avangardiste ,care considera intamplarile exterioare ca reflexii ale lumii interioare...un fel de...magie 'legalizata' si adusa la statutul de sistem logic : respectiv lumea noastra mentala determina fiecare fapt si eveniment care se petrece in exterior

Personal nu cred in noroc...De fapt , defineste-mi NOROCUL...si-ai sa vezi ca nu mi-l poti defini decat in raport cu niste norme generale...ceea ce pentru tine poate insemna noroc , pentru altul poate insemna o catastrofa...

S-ar putea ca 'a fi norocos' sa fie mai mult o stare de spirit decat un dat.
dificilaold
Hazard ? destinatiile spre care ne mana destinul?
cameron
Nu stiu daca uneori hazardul poate interveni in viata noastra mascat sub forma schimbarii..
Avem existenta echilibrata si ne luptam sa o mentinem asa..
Schimbarile intervin cateodata prea brusc si suntem obligati sa ne subordonam lor.
Nu se intampla asta doar in cazul meu..
In ultima perioada doua prietene de aici de la han..si-au schimbat intr-un fel viata in bine. Schimbari pe care nici nu le intuiam macar ma coplesesc.. chiar daca sunt persoana care accepta situatiile cu conditia sa le inteleg..
Dupa toate aceste furtuni ce ne inconjoara..ramanem la fel?
Zed
QUOTE
Uneori se numeste neprevazut,..alteori noroc, hazard,..fatalitate..
Suntem stapani pe ceea ce ni se intampla in viata?
Putem opri intamplarea zilei de maine?
Zarurile sunt in mana noastra?
Noi..in mana cui suntem simple zaruri?
Plutarh spunea "Cheama norocul, dar da si din maini.."


Putem stapani oarecum viata , depinde de vointa .
Exista intamplari pe care le putem schimba sau influenta .
Eu nu ma vad ca zar in mana nimanui .
Tudy
Nu exista hazard. Nu exista coincidente. Toate planurile manifestarii se supun cauzalitatii. Fiecare e stapanul propriei vieti - o viata petrecuta intr-un "haos perfect"... Daca noi nu intelegem ceva, nu inseamna ca acel ceva nu e posibil. Daca noi intelegem ceva inseamna ca suntem capabili sa recreem acel ceva... Traiti! Deveniti stapanii propriei voastre fiinte! Aici! Acum!...
cameron
Si totusi inexplicabilul exista.
Am fost intr-un loc anume..intr-un moment anume..intr-o intamplare anume...cand de fapt puteam sa fiu oriunde altundeva.
Am luat candva sau acum o decizie..alegand dintr-un milion de decizii. Totul e doar programare?
In ce masura putem fi stapanii propriei fiinte din moment ce interactionam cu alte fiinte..si intamplari ce nu ce apartin?
genicon
De aici ce sa inteleg? Ca hazard este totuna cu destin? Ca deriva din el? Pentru ca, intr-un fel, hazardul, fatalitatea, norocul - toate - sunt sinonime cu destin. Si cu asta nu sunt de acord (existenta destinului, asa cum este el vazut de crestini - "ceva" ce nu poate fi schimbat).
cameron
Nu. Nu este vorba despre destin. E o notiune desueta pentru prezentul acesta in viteza continua..
Voiam sa stiu ce credeti despre intamplare. Context. Iminenta. Sau..hazard..de ce nu...? Oricum vreti sa-i spuneti...poate ca exista..sau este doar o fantasma.
Despre intamplarile intamplatoare..sau despre intamplarile asteptate si construite cu infinita rabdare...si vointa..
Zed
CODE
Am fost intr-un loc anume..intr-un moment anume..intr-o intamplare anume...cand de fapt puteam sa fiu oriunde altundeva.


Putem filozofa pe aceasta tema sau discuta . Putem sa punem totul sub intrebare sau sa vedem totul ca o normalitate .
De exemplu , daca eu beau o cafea (irelevant unde , numai sa fie un loc public) iar acolo intalnesc o persoana care mai tarziu devine , prieten , sot , coleg , pot accepta faptul ca m-am dus in acel loc efectiv doar din dorinta de a bea aceasta cafea , sau sa incep sa filozofez asupra temei de ce am fost exact in acelasi loc in care se afla si persoana respectiva.
Pot accepta faptul ca , dorinta simpla de a bea o cafea , a avut-o si el , sau intamplarea a fost programata , lucru care imi pare stupid . Exista lume care crede in astfel de intamplari ca ceva deosebit si acest sentiment ramane atata timp cat exista o legatura intre cei doi (de iubire , sa spunem) . Atata timp cat aceasta legatura exista , totul este vazut ca ceva , deosebit , nemaipomenit , se povesteste la toata lumea despre acesta minune . Daca cei doi ajung sa se desparta , totul se prabuseste , totul devine normal , nimic nu mai este vazut ca ceva nemaipomenit , nici macar ganduri nu ne mai facem asupra minuni traite .
Si iata ca inexplicabilul este explicat , daca acceptam o intalnire ca ceva normal si nu alergam dupa motive de a transforma ceva marunt in ceva nemaipomenit.
O decizie o luam din mii de decizii , atunci cad apelam la rationament si vedem facilitati in ea , simplu si scurt , celelalte nu erau asa de bune.
Stapani pe noi suntem atata timp cat nu incepem sa vedem in loc de rosu , roz .
cameron
QUOTE
Am fost intr-un loc anume..intr-un moment anume..intr-o intamplare anume...cand de fapt puteam sa fiu oriunde altundeva.


Poate ca doar eu sunt o persoana mai ciudata,..sau poate ignoranta..si incerc sa-mi explic logica anumitor intamplari. A unor intalniri.. realizari..esecuri.
De cele mai multe ori am fost in locul potrivit si in ceea ce priveste viata personala sau implinirea profesionala.
Uneori am profitat de intamplarile favorabile,..alteori m-am surprins privind in urma cu umbra de regret.
Deciziile am incercat sa le iau limitand subiectivul la minim,..
Nu stiu daca a fost doar vina mea pentru ordinea uneori nefireasca a evenimentelor.
QUOTE
Si iata ca inexplicabilul este explicat , daca acceptam o intalnire ca ceva normal si nu alergam dupa motive de a transforma ceva marunt in ceva nemaipomenit.

Nu stiu ce este notiunea de normal. Normalul este doar aparenta. Intotdeauna ridic privirea desupra aceste notiuni. Totusi ...istoriile si prezentul alternativ...ma intriga si ma incita continuu.
Tudy
QUOTE (cameron @ Nov 19 2003, 12:35 PM)
Si totusi inexplicabilul exista.
Am fost intr-un loc anume..intr-un moment anume..intr-o intamplare anume...cand de fapt puteam sa fiu oriunde altundeva.
Am luat candva sau acum o decizie..alegand dintr-un milion de decizii. Totul e doar programare?
In ce masura putem fi stapanii propriei fiinte din moment ce interactionam cu alte fiinte..si intamplari ce nu ce apartin?

Nu e vorba de inexplicabil. Mai degraba de neinteligibil, din diferite cauze... Nimic nu e "programare". TU iei decizii. Dar vei suporta si consecintele actiunilor tale. Asta din punct de vedere al Karma-ei...
cameron
QUOTE
Asta din punct de vedere al Karma-ei...


Ma intriga aceasta Karma.. Nu stiu despre ea mai mult decat ceea ce am citit in belestristica.
Ce semnifica exact? Cum se defineste?
Tudy
O sa incep un thread nou pe tema asta la "Dincolo de Ratiune". wink.gif
cameron
Multumesc Tudy!
Zed
Persoana ciudata , nu stiu , mie mi-se spune tot timpul ca sunt una . Sa ma consider ceva aparte , sau deosebita datorita acestor afirmatii?! Eu personal nu , sunt o persoana simpla , asa ma vad eu .

Logica anumitor intamplari este uneori cea simpla , complicand lucrurile in incercarea neistovita de a gasi alta explicatie , desi avem una , mi-se pare ca o neacceptare de obisnuit , o cautare de altceva deoarece nu ne multumeste simplul .

Oricine poate sa faca dint-o intamplare obisnuita , ceva extrem de neobisnuit .
Cu alte cuvinte , reamintind de (cafeaua) de mai sus , desi eu prin simplu fapt ca aveam (doar chef de o cafea) iar lui ii era frig ( de aceea intrase sa bea o cafea) , ne-am intalnit . Pot accepta numai intalnirea ca pe o intamplare sau incep sa filozofez.
Ar suna cam asa : De ce a trebuit ca noi doi sa ne intalnim acolo ?
De ce am vrut in acelasi moment amandoi o cafea?
De ce am ales aceeasi cafenea?
E doar o intamplare , o programare ?
Trebuia sa-l intalnesc ?
Deci , am putea vedea altfel aceasta intamplare , ca ceva mai profund din dorinta de a o face deosebita .
Fiecare om poate sa gandeasca asa , nu trebuie sa fi nici curios si nici deosebit pentru a pune astfel de intrebari.
Probabil ca acesta este doar o dorinta a unora de a se delimita de restul de oameni prin ceva care isi doresc sa para si de fapt , nu sunt .
Tudy
Am terminat thread-ul "Legile Divine Ale Manifestarii" la sectiunea "Dincolo de Ratiune". O lectura completa a acestuia ar putea sa ofere raspunsuri la toate nelamuririle... wink.gif
cameron
Am vazut threadul Tudy.. este foarte interesant.
Probabil aceste legi ne guverneaza actiunile si intentiile,..orice este posibil in sensul acesta.

Zed> ceea ce vreau eu sa aflu depaseste intamplarea unei cesti de cafea.
QUOTE
Probabil ca acesta este doar o dorinta a unora de a se delimita de restul de oameni prin ceva care isi doresc sa para si de fapt , nu sunt .

Nu vreau sa par sau sa fiu altfel ... vreau sa stiu si alte pareri. Atat!
Zed
QUOTE
Zed> ceea ce vreau eu sa aflu depaseste intamplarea unei cesti de cafea.


Era doar un exemplu simplu . Intamplarea era fictiva. Este mult mai mult decat o "amarata ceasca de cafea" .

QUOTE
Nu vreau sa par sau sa fiu altfel ... vreau sa stiu si alte pareri. Atat!


Nu era personal adresata , as fi scris nickul , de aceea am si scris doar o dorinta a unora . huh.gif
Kyklos
Hazard se poate numi si norocul incepatorului , eu cand am pariat prima data la casa de pariuri am castigat o suma frumusica .
Viata noastra e un joc al hazardului , pana la urma daca stam bine si analizam .
Erwin
hazardul e ceva ce scapa oricarui determinism. in univers, totul are legatura cu totul asa ca in unele situatii lucruri ce pareau haotice au putut fi descifrate iar legea lor inteleasa. este posibil ca hazardul absolut sa nu existe...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.