Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:[Arhiva] Kurzii Si Irakienii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Mihai
Credeti ca inarmarea kurzilor pentru a il detrona pe Saddam poate fi considerata o solutie?

Kurzii nutresc multa ura pentru Saddam, dupa incidentele de acum 15 ani. Au insa acestia puterea, chiar si cu armele oferite de americani sa se opuna dictatorului? Sau e moarte curata?
SORIN

Mar. 16 1988 in nordul Irakului, Halabja ( mic orasel in nord Irak ) e atacat in mijlocul zilei de sute de proiectile cu sarin, tabon si mustard gaz.

Deasemenea coktailul de gaze e pulverizat din aer de avioane cu piloti mustaciosi.

5000 de copii, batrani si femei, mor in chinuri groaznice pt. singura lor vina....de a fi Kurzi. Azi se implinesc 15 ani de la acel fioros macel, dar parca lumea a uitat. Sant curios sa stiu cati dintre noi au auzit de Halabja.

Ura Kurzilor fata de irakieni, turci, turcemeni, iranieni si toti care la prima ocazie fac ravagii in aceasta populatie, desparte acest popor in loc sa-i uneasca.

Nu sant arabi ca sirienii si irakienii ( in vest si sud ) siiti ca iranienii ( in est ) sau suniti ca turcii ( in nord ).

Nu au o tara a lor iar conducerea lor e despartita de cei doi lideri...Talabani si Barazani.

Oricat de mare ar fi ura, oricat de mare ar fi sprijinul si simpatia lumii, oricat de inarmati si antrenati ar fi, atata timp cat nu sant uniti viitorul lor va fi din ce in ce mai neclar.

Daca nu stau cuminti vor avea de ales doar una din doua: moartea ca animalele la abator sau moartea cu sabia-n mana.

Iar din aceste doua posibilitati mai mult ca sigur ca vor va alege pe adoua.

Oare kurzii si evreii nu au loc sub soare pe acest pamant?????????????

Cel putin evreii au o mana de tara, dar kurzii nici atat.

Doamne...poate mai ai loc sub aripa ta ocrotitoare pt. acesti nenorociti!!!

Cu capul aplecat in memoria celor din Halabja..

Sorin.



talusa
QUOTE (SORIN @ Mar 16 2003, 09:49 PM)
5000 de copii, batrani si femei, mor in chinuri groaznice pt. singura lor vina....de a fi Kurzi.  Azi se implinesc 15 ani de la acel fioros macel, dar parca lumea a uitat.  Sant curios sa stiu cati dintre noi au auzit de Halabja.

Raspunsul la intrebarea ta este fioarte simplu:Aproape nimeni!

Dar cand(pe alt forum) am incercat sa explic ce sa- intamplat la Kfar Khana(in Liban) am primit cateva raspunsuri (de pe Coasta de Azur!) de genul:
"Cum putem uita Sabra si Shatila!"
Dupa cum vezi,lumea este foarte selectiva!
SORIN

Buna seara Talusa !!

Mare e gradina lui Dumnezeu si multi ai sar gardul...( dar poarta era deschisa ).

Stim foarte bine ca pt. o mare parte a lumii, cei ce sant de vina in zona orientului sant "jidanii, circumcisii, perciunatii " si alte perle scoase de multe ori din gura unor do.....


Lumea nu prea e selectiva.. e disinformata si bolnava de boala aia...arabofilia. ( nu toti dar o mare parte.)

Pacat ca nu i-ai intrebat inapoi de cauzele masacrului din Sabra&Chatila.

Mai mult ca sigur ca nu-s pe tema, dar esti " jidanca " asa ca orice e legal pt. a te combate.

Nu-ti fa sange rau....nu esti singura.

Capul sus vemabat kadima!!

De la un pui de oltean

Sorin.

ps. dupa cate stiu la Kafar Cana a fost o greseala de informatie a artileriei.
talusa
Draga Sorine,dar pot merge mai departe cu "povestea" de pe acel forum!
Le-am explicat care au fost cauzele si cine au fost "faptasii"(falangele crestine).
Si am primit raspunsuri de genul:"Lasa ca stim noi ca Ana Pauker i-a adus pe rusi in Romania!" sau "ode" in amintirea "capitanului Codreanu" si a lui Horia Sima!
Dupa cum vezi,totul se leaga!!!!
Sa nu crezi ca am fost afectat prea tare!(ma asteptam la astfel de "remarci" dar eram curios sa stiu "la ce distanta se poate ajunge"! sad.gif )

P.S.Intradevar la Kfar Khana a fost un tir gresit de artilerie,care la costat pe Shimon Peres scaunul de prim ministru!
ypsilonalpha
Cred ca inarmarea kurzilor pentru a-l detrona pe Saddam ar avea aceleasi sanse de reusita cite a avut inarmarea refugiatilor cubanezi din SUA pentru a-l rasturna de la putere pe Castro - vezi luptele din Golful Porcilor (1961) si victoria clara a trupelor lui Fidel.
talusa
Intrebarea despre kurzi este pur teoretica!
Ei nu au incercat nici odata sa se razvrateasca impotriva unui "dictator" ci au avut ca principal scop "castigarea independentei si autodeterminarii".
Si asta i le-au "pus in cap" si pe irakieni si pe turci si pe iranieni!!!
Mihai
Da, indirect prin faptul ca isi doresc independenta au devenit tinta unor dictatori...
talusa
Cu alte cuvinte,"si-au taiat craca din start!"
Tin minte ca au existat si cativa ofiteri israelieni in regiunea Kurda care, la intoarcerea in tara, au sustinut ca "tintele luptei kurzilor sunt foarte confuze".
Mihai
Nu au un conducator care sa le stabileasca un plan...fiecare dupa capul sau...
talusa
QUOTE (Mihai @ Mar 18 2003, 09:22 PM)
Nu au un conducator care sa le stabileasca un plan...fiecare dupa capul sau...

Au prea multi conducatori!Si.cred ca fiecare "trage caruta" in alta directie!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.