Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Compozitorul Favorit
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Aschiutza
Ce compozitor de muizca clasica favorit aveti?

Eu il aleg pe Rachmaninov desi nu am avut sansa sa ascult foarte multe de el. In schimb Rapsodia pe o tema de Paganini o gesesc fantastica! (desi prima oara cind am ascultat-o intreaga , stiid doar partea care se cinta in filmul "Undeva, cindva" imi venea sa arunc caseta cit colo cool.gif . In scurt timp am invatat sa apreciez toata rapsodia.
Sagitarius
Sunt destui copozitori care-mi plac dar...Mozart si Chopin sunt superbi wink.gif
Dara
Ceaikovski in general, "Lacul lebedelor" in special... Mai ales un vals, nu stiu exact cum se numeste spre marea mea rusine... sorry.gif
axel
Exista o variatie atat de mare in muzica clasica (ca si in muzica contemporana wink.gif ) incat este greu de definit UN compozitor favorit.
Din perioada baroca, "Anotimpurile" lui Vivaldi mi se pare extraordinar. Dar nici barocul german, cu toata rigoarea sa, nu mi se pare muzica rea (Toccata & Fugue in D minor de Bach mi se pare foarte reusita).
In perioada clasica, cei mai buni mi se par Beethoven si Mozart. Doar CD-ul audio a fost facut de 74 de minute pentru Simfonia a 9'a de Beethoven cool.gif )
Din perioada romantica, cel mai mult imi place Verdi.
Din perioada moderna, l-as mentiona pe Prokofiev.

Nu ma pot lauda ca muzica clasica a fost vreodata pe primul loc in topul preferintelor mele (in ultimii 10 ani), dar a fost intotdeauna in lista muzicii care mi-a placut. Cred ca imi aduc aminte cand a inceput sa-mi placa rockul, imi aduc aminte cand am devenit fan Queen, dar nu-mi aduc aminte vreun moment in care sa nu-mi fi facut placere sa ascult muzica clasica. Doar ma uitam la Tom & Jerry cand eram mic smile.gif
Nana Floare
Chopin...de departe. Si Beethoven.
cameron
Prokofiev -Romeo si Julieta
TriRegnum
Muzica clasica e muzica adevarata.
Imi plac Mozart, Chopin, Beethoven, Vivaldi, Ravel (Bolero-ul in special).
Dar cel mai mult imi place Bach (Toccata si Fuga in D minor, dar mai ales Toccata de la Toccata, Adagio si Fuga in C major)
bufnitza
pot spune ca nu cunosc suficient muzica clasica,spre rusinea mea!
Vivaldi,Chopin si un Adagio parca,foaarte fain,de Albinoni--sper sa nu ma fi inselat la nume !
atomixa
rachmaninov cu rapsodia pe o tema de pagannini e superba...shi eu am vazut filmul dar nu shtiam cine canta..imi era f cunosuta piesa..pana am gasit-o intamplator pe un calc al unei prietene....asta da piesa de taiat venele...
muzica clasica e pentru toate gusturile....adika nu poti zice ca iti place mozart-pt ca asta ar insemna sa iti placa ABSOLUT tot de la mozart ceea ce nu cred ca e asha...imi place la nebunie shi ceaikovski-concertul numarul 1 pentru pian shi orchestra..e absoult superb ...shi ar mai fi..mai multe...smile.gif))
ypsilonalpha
Verdi, de departe. Si pe urma Rossini. Pentru ca sint cantabili, fredonabili, tot ce vreti ...
Aramis
Sa vedem... Albinoni, Debussy, Bach (Toccata e minunata, si am o versiune moderna a ei in interpretarea Vanessei Mae... minunat...), Vivaldi (dintre anotimpuri am o adevarata pasiune pt iarna), Dvorjak (Simfonia lumii noi e mai presus de cuvinte...)
Minerval
Beethoven este de departe unul dintre cei mai profunzi compozitori care a reusit sa aduca muzica la un nivel divin. Prin urmare, acesta este optiunea mea.

F.'.
denise
Nu pretind ca sunt o cunoscatoare. Ascult doar ceea ce-mi face placere: Chopin, Debussy, Vivaldi, Bach (in general muzica pentru orga), Mozart,Verdi, Handel. Ma relaxeaza valsurile lui Strauss. Uneori Beethoven si destul de rar Brahms.
Si chitara clasica... Segovia parca? Nu-mi amintesc sigur....
atomixa
bach chiar nu imi place deloc....e prea ingust parca...bine..perioada e de vina..asta e barocul...dar chiar nu-mi place...chopin e extraordinar..iar beethoven la fel...pathetica e superba-o cant eu acum.. smile.gif hihi...
Nea' Caisa
ennio morricone.. chi mai nominalizata direct smile.gif
ah, si perfect de acord cu george gerschwin, rapsody in blue
si tomaso albinoni, adagio in sol minor
MOONWHISPER
Mie imi plac lucruri total opuse....Beethoven, Wagner...
saldora
W. Amadeus Mozart, F. Chopin, P. Tchaikovsky, Igor Stravinsky The Firebird...

Léo Delibes Flower Duet From Lakme' wub.gif
iniya
strauss...chopin.. wub.gif ...
toamna (partea a doua)-vivaldi cry.gif



dunno.gif nu-mi place mozart... sad.gif
Thelma
Chopin, Mozart, Puccini, Verdi, Vivaldi, valsurile lui Ceaikowski si ale lui Strauss...iar doua dintre compozitiile mele "de suflet" sunt The chorus of the Hebrew slaves - Nabucco - Verdi si Rimsky- Korsakov - The song of the indian merchant.

wub.gif
sbal
Chiar nimeni nu il prefera pe Marius Moga? Parca asa il cheama pe imbecil.
Thelma
blink.gif pai nimeni de aici n-are cum sa-l prefere, din moment ce aici e vorba doar de muzica clasica
sbal
Era o gluma,incercam sa mai descretesc fruntile celor care se chinuie sa-si aduca aminte ce au ascultat, total intamplator,printr-o ciudata conjunctura,nu mai stiu eu ce compozitor...
O recomandare pentru cei sensibili, formatia Stoa .Absolut sublim.Si este in ton cu subiectul...
cactus
Beethoven; Mozart; Henri Mancini; Mike Batt
nefertiti-old
QUOTE (sbal @ 25 Apr 2005, 07:23 PM)
Chiar nimeni nu il prefera pe Marius Moga? Parca asa il cheama pe imbecil.

rofl.gif spoton.gif
Lotte
cred ca de la fiecare compozitor imi place ceva, insa per total il prefer pe Chopin, urmat de Rachmaninov si Tomasso Albinoni cry.gif ... mai ascult cu placere si fragmente din operele compuse de Verdi(Nabucco in special), Puccini cu celebra sa Madamme Buterfly...Vivaldi in special Iarna din Anotimpurile si Bach - Badinerii, in mod sigur omit din nefericire cativa clasici celebri cry.gif da'ata ete cry.gif
Cla
Goran Bregovic, Peter Maffay thumb_yello.gif
Daca nu-l stiti pe Maffay, e brasovean get-beget spoton.gif rofl.gif
A, scuze, l-am uitat pe Ennio Morricone thumb_yello.gif
tolstoievski
Mariuse, ai lovit sub centura cu bregovicii si moriconii tai! pai aia-s compozitori de muzica clasica??

Cit despre preferintele personale, merg pe Eric Satie, Phillip Glass, Zbigniew Preisner si Bartok.

Dora, daca valsul de care vorbesti nu e din Lacul Lebedelor, e probabil vorba despre Serenada pentru orchestra de coarde.
milimetru
1. Bach
2. Beethoven
3. Mozart
Cla
Scuze, n-am observat ca e vorba doar de clasica... pls.gif
Din aia imi plac: Bach, Beethoven, Vivaldi, Verdi...
Cu "Corul vanatorilor" din "Freischütz" de Weber , cu asa ceva adormeam ca copil...
Dar sa stii ce fain e "Nabucco" in Verona, tocmai in amfiteatrul rezolvat de Traian cu aurul Transilvaniei...
L-a luat de la Decebal care a indraznit sa treaca Dunarea, i-a dat peste gura si l-a facut pe cel din Verona... spoton.gif
nefertiti-old
Acum mi-e dor de Ceaikovski, dar nu-l mai am. sad.gif
sbal
Am o veste si mai proasta pentru tine...
A murit... rofl.gif
nefertiti-old
Bine, ma, las' ca traieste Moga. rofl.gif
sbal
Moga? Duca-se la MoRga....
Eclectic
"Nocturnele" lui Chopin m-au impresionat mereu si m-au ajutat deseori sa ma regasesc.
ilie
Favoritul meu e Wagner.

Dar foarte multi dintre clasicii amintiti sunt excelenti.
surzi
preferat tot Wagner tongue.gif , urmat de Rahmaninov, Chopin, Carl Orff
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.