Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Re: The Storne Warriors
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > Arhiva Editoriale
Mihai
Comentarii referitoare la materialul The Storne Warriors, semnat de Praetorian.
Ares
"Dau" eu primu' ca sunt tot un pacatos de scriitor biggrin.gif
In general textul mi-a placut. Are o anumita cursivitate, limbaj adecvat si reuseste destul de bine sa lipeasca cititorul de el.
Dar banuiesc ca Praetorian, ca orice om care scrie, vrea sa devina mai bun la chestia asta si asteapta niste "critici" nu numai laude...
In primul rand... Pe ici pe colo frazele sunt prea lungi si complicate. As risca sa spun ca e un text la prima (maxim a doua) mana, in sensul ca a fost scris, poate putin trecut peste el si gata... Ideal in cazul asta este sa lasi texul sa se "raceasca" (2-5 zile, de exemplu tongue.gif) si dupa aia sa treci la o periere a lui. In cazul uni text "mai cu actiune" e de preferat sa ai fraze scurte, la obiect, dinamice care sa dea impresia de viteza (sa zicem).
In al doilea rand... Din cauza frazelor putin intotocheate apar uneori greseli (nedorite) de logica... Citez:

"Si in timp ce era calcat de copitele cailor care treceau in goana, un corn de lupta rasuna din spate"

Ce inteleg eu este ca un corn de lupta, calcat de cai, rasuna... Asta era ideea? Nu dau cu parul ci intreb foarte serios (ca tot scriu numai fantasy in ultima vreme) se poate sa fie un corn fermecat care rasuna fara ajutor... dar... daca nu-i asta cazul, atunci ramane o mica greseala la mijloc, nu?

Alta chestie, folosirea literelor mari... Desi e "de efect", nu prea se face asa ceva in texte mai cu pretentii... Trebuie sa dai impresia de litere mari smile.gif

Dar pe total mi-a placut... Mi-ar place si mai mult sa citesc ceva mai intins si mai complex... Pentru ca se pare ca exista ceva scriitor ascuns in tine, cetatean al Romei spoton.gif
Praetorian
10X pentru critici. Ai dreptate, materialul este asa cum l-am scris, fara modificari. Nu am vrut sa-l mai modific, ci l-am lasat asa cum l-am gandit atunci. Totul s-a petrecut in 15-20 de minute. Ascultam Chris Spheeris cu melodiile The stone warriors, Island of 1000 temples, Treasure of the spirit si Invisible hands. Asta am simtit atunci, apoi le-am reascultat si le-am reascultat.... In timp ce scriam asta vedeam. Calareti cu sabii albastre.
smile.gif Intrebarea cu cornul e desigur retorica smile.gif Nu e cazul sa explic cine auzea cornul sunand din spate. Ideea este totusi asa cum spui, exprimata gresit. Din pacate acum e tarziu s-o mai modific sad.gif
Daca mai ai ceva de adaugat, te rog chiar s-o faci. Orice dialog pe linia asta e binevenit !!!
Daca vrei sa continui tu ceea ce am inceput eu, poti s-o faci. Doar ca te rog sa-mi trimiti mai intai mie textul si apoi sa-l postezi.
Ares
In general cam asa procedez si eu... Am o lista lunga de melodii pe care scriu... Altfel nu merge la fel de bine. Asa ca te inteleg la capitolul asta... Ba chiar o sa caut melodiile de care imi spui ca sunt in mijlocul unui fragment dificil si am nevoie de background smile.gif
In general imi place sa ma bag in pielea editorului (cand vine vorba de textele altora) si sa incerc sa ajut cu ceva critici constructive, dar cred ca numai autorul poate sa intervina asupra unui text... E chestie sacra biggrin.gif
Dar ma gandesc sa-ti raspund smile.gif (ca sa zic asa) cu ceva scris de mine, ca tare mi-ar prinde bine niste pareri din exterior... Asa ca arunc si eu o intrebare... Cum se publica texte in sectiunea asta? Dau un PM la Mihai sa ceva de genul asta?
black ice
Pentru a posta un text e destul a faci un topic nou. Acest nou topic va aparea numai dupa ce va fi citit si validat de Mihai. In cazul in care topicul se incapataneaza sa nu "apara" un mic PM catre Mihai in care il informezi ca ai postat un topic nou ar trebui sa lamureasca lucrurile.

Si ca sa nu fiu complet off-topic: textul mi-a placut, imi aduc aminte ca l-am citit mai demult pe un alt forum wink.gif
Din pacate, sunt la net cafe si trebuie sa plec imediat astfel incat n-am nici timp si nici linistea necesara unei "critici" mai cuprinzatoare.
Praetorian
smile.gif L-ai citit, dar nu chiar demult. Astept criticile !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.