Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Qreports
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
Devils
Am un raport QReport, pe el o banda de detalii, un TQRDBText, si un shape. Chestia e ca nu reusesc sa maresc inaltimea shape-ului in functie de cum se mareste inaltimea benzii. TQRDBText se va marii pe o linie sau doua in functie de datele din baza de date, ceea ce face ca banda sa se mareasca si ea in inaltime. Daca poate cineva sa ma ajute in problema asta...ar fi super. 10x
ypsilonalpha
Nu cumva exista o proprietate StretchWithParent, sau ceva de genul asta, asociata shape-ului?

(Btw ce versiune de Delphi folosesti?)
Devils
Delphi 7 Enterprise, si ma chinui de ceva vreme. Si nu este asa proprietate unsure.gif
ypsilonalpha
Atunci nu stiu ... eventual incearca sa interceptezi unul din evenimentele care corespund maririi dimensiunii textului sau maririi dimensiunii benzii, si sa pui acolo propriul cod care sa sa zica TShape.Heigth := TDBText.Height s.a.m.d. (ceva de genul asta ar trebui sa fie sorry.gif )
Devils
smile.gif Am interceptat toate evenimentele posibile si ale benzii si ale componentelor, dar fara nici un rezultat. Merci oricum
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.