Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ajutor In Programare !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
manuel11g
thumb_yello.gif Salut,

Am si o problema .
Am 15 ani si sunt dornic sa pot sa invat sa programez dar nu am putut gasi tutoriale cu adevarat bune .
Tot ce am gasit am invatat astfel incat la ora actuala stiu sa programez fara probleme in anticele limbaje BASIC si
QBASIC dar si intr-un limbaj care a fost creat in anul 2000 Python
De asemenea am invatat din cartile luate de la biblioteci si bazale pascal si c++
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati astfel incat sa imi dati un link spre un tutorial de programare (acesta poate fi si in engleza --- o vorbesc fluent) yikes.gif

Va multumesc !!!
cretze
... daca vrei sa inveti C++ ... una dintre cele mai bune carti este Thinking in C++ pe care poti sa o citesti atat on-line cat si sa o download-ezi ... nu numai ca este una dintre cele mai bune carti, dar este sin una dintre cele mai complete ... ceea ce o face si destul de dificila, insa eu cred ca merita efortu' ... daca te hotarasti sa inveti C++ si intampini ceva probleme poti reveni aici cu ele si o incerc sa fac tot posibilu' sa te ajut wink.gif ...
... niste articole si tutoriale de Visual C++ gasesti si AICI ... sorry.gif ... insa cred ca ar trebui sa treci intai prin C++ ca intelegi ceva din ele ...


Cretze ph34r.gif
menthoru'
Cred ca merita sa te uiti si pe aici: http://www.hotscripts.com/
Au o colectie de tutoriale, scripturi si soft-uri foarte diversificata si extrem de bine organizata.
Java, Php, CGI & Perl, C/C++, Python, ASP ...
Bafta.

PS: In cazul BASIC vorba "Oldies but Goldies" nu se aplica smile.gif. Forget it!
manuel11g
Va multumesc rolleyes.gif

pentru linkurile pe care mi le-ati dat
si va promit ca in maxim o luna voi invata c++ 11.gif
necromanc
Chiar se poate C++ intr-o luna ?
colectionara
Poate totusi vrei sa inveti Java. Pe mine m-a invatat sa gandesc mult mai organizat decat inainte. Plus ca.. e frumoasa smile.gif. Open source, clase pentru de toate, nume explicite, un coding style ca lumea, nu trebuie sa aloci memorie si nu trebuie sa pui stelute (beahh - pointeri) tongue.gif... Ai avea surse, un API dragut, exemple. In fine, ai prins ideea, eu sunt fan Java smile.gif.

Zod
Cretze are dreptate. Thinking in C++ este una din cele mai bune carti, dar nu este foarte usor de parcurs. Editia a doua este dificila chiar si pt profesionisti. Insa, daca nu stii ANSI C (sau C curat), n-are sens sa te apuci de C++.
Eu zic sa inveti C inainte de toate, iar dupa aceea poti sa avansezi cu C++ sau Java. Neaparat, odata cu invatatul unui limbaj de progrmare, in paralel, sa inveti si tehnicile de programare (structuri de date, liste, arbori, algoritmi, recursivitate, backtracking). Mult succes!
manuel11g

Va multumesc pentru ajutor ,
si pentru necromanc totul se poate realiza daca ai vointa

eu AM ! - TU !
(in 6 luni
am invatat sa utilizez calculatorul
sa instalez windows si linux
toate comenzile de ms-dos si de linux
sa desfac un calculator si sa il remontez si culmea mai merge devil.gif
si in afara de asta am invatat baza limbajului de asamblare )

Am vointa si pot sa invat c++ intr-o luna rolleyes.gif
mihai_t
Ramai la Python!
Poti rezolva cu el chiar mai mult decat o simpla problema de liceu.
Daca ai apucat deja sa faci cunostinta cu Python, dupa o scurta plimbare prin hatisurile C++, Java sau chiar Visual Basic o sa vrei sa te intorci cat mai repede la el. Mie unul mi se intampla asta mai mereu.
Daca vrei sa stii cam la ce il folosesc programatorii "de rand", poti citi lista de discutii http://mail.python.org/pipermail/python-list/.
cretze
QUOTE (manuel11g @ Oct 5 2003, 11:56 PM)
Am vointa si pot sa invat c++ intr-o luna rolleyes.gif

... facem un pariu ca nu poti ?!? devil.gif


Cretze ph34r.gif
manuel11g

Ba punem pariu ca pot :
Nu la nivel de profesionist dar cel putin tot ce se invata pana in clasa a -11 -a pot
si chiar vreau sa ma provoace cineva !!!

Asa ca trimitemi un mail din momentul in care vrei sa incep
acela va fi start-ul si apoi peste o luna pot da un test online (ca sa ma verifici ! smile.gif )

Ma poti gasi la mailul manuel11g@yahoo.co.uk

De asemenea pot raspunde la provocarile si aaltora nu numai de la cretze care m-a provocat !

Manuel
Catalin
Auzi Manuel, daca tu ai 15 ani si esti a 11-a inseamna ca te-au dat la scoala de la 5 ani... deci ori esti un mic geniu ori minti. Iar daca ai fi un mic geniu, atunci nu ai veni pe un forum sa intrebi de unde sa inveti C++, am dreptate?

Editat: A, am uitat! Hai ca-ti dau eu o provocare: scrie un program in C/C++ care sa calculeze logaritmul zecimal al unui numar intreg introdus de la tastatura. Se stie ca numarul e cel putin 1. Programul trebuie sa contina un singur ";"
Succes! spoton.gif
cretze
QUOTE (manuel11g @ Oct 23 2003, 11:28 PM)
Ba punem pariu ca pot :
     Nu la nivel de profesionist dar cel putin tot ce se invata pana in clasa a -11 -a pot
si chiar vreau sa ma provoace cineva !!!

    Asa ca trimitemi un mail din momentul in care vrei sa incep
acela va fi start-ul si apoi peste o luna pot da un test online  (ca sa ma verifici ! smile.gif  )

Ma poti gasi la mailul  manuel11g@yahoo.co.uk

De asemenea pot raspunde la provocarile si aaltora nu numai de la cretze care m-a  provocat !

                                        Manuel

... uite ... sunt finut ... sa zicem ca pe 27-28 dam o testare?!? ... astept o confirmare + o atentionare cu vreo 3-4 zile inainte ca sa nu uit jamie.gif ...


Cretze ph34r.gif

@Catalin: ... nu a zis ca este in clasa a XI-a ... insa poate sa invete la nivel de clasa a IX-a ...
manuel11g
Acept provocarea 50.gif
devil.gif Testul sa inceapa pe data de 27 octombrie 2003 si sa tina pana pe data de 27 noiembrie 2003
(cade intr-o luni )
Pe data aceea la ora pe care to o alegi intram pe mirc intr-un canal provizoriu (ca toata lumea sa ne vada)
si tu imi dai un test !!

Si in privinta neintelegerii :
am 15 ani , sunt in clasa 9E din liceul Mihai Eminescu din Constanta (in curand vei putea verifica pe situl www.eminescu.tk)


Accepti ? thumb_yello.gif
cretze
... va trebui gasita alta metoda de testare ... deoarece nu am acces la mIRC and shits like this ... poate vorbim cu Mihai sa ne lase sa facem un thread aici wink.gif ...


Cretze ph34r.gif
Catalin
Manuel, imi cer scuze pentru neintelegere. Chiar aveam sincer impresia ca esti a 11-a (btw, de la ce vine nick-ul tau?). Oricum, imi pastrez si eu provocarea. Ai timp o luna ca sa faci problema respectiva.
manuel11g
cool.gif Iti accept scuzele si daca vrei sa stii 11 ( din Manuel11g ) provine
de la data mea de nastere 11 aprilie 1988 ,
rolleyes.gif acum 4 ani nu stiam ce nume sa imi pun pentru mail si asa ca mi-am folosit data de nastere si prima litera a numelui de familie
Dupa cum sper ca te-am convins eu sunt in clasa a - 9 -a asa ca nu stiu ce inseamna LOGARITM
tot ce pot sa iti zic este urmatoarea :

Logaritm (< fr.; {i}; {s} gr. logos "raport" + arithmos "numar") s. m. Logaritmul unui numar = puterea la care trebuie ridicat un anumit numar pozitiv, numit baza, pentru a ne da numarul dat. L. neperian = l. a carui baza este numarul trascendent e (e = 2.718...). L. zecimal = l. a carui baza este numarul 10.

Totusi o sa incerc sa aflu intr-un mod mai complex jamie.gif (mai bine zis mai matematic ) si o sa-ti rezolv problema yikes.gif .

Si pentru cretze ii propun sa ne incercam puterile pe YAHOO Groops eu am destul acces pentru a crea un grup cu destule facilitati pentru un test on-line
Catalin
Nu mai stiu daca am zis sau nu, trebuie sa afli doar partea intreaga a logaritmului zecimal.
cretze
... mai vedem atunci ... in principiu, eu as prefera aici wink.gif ...


Cretze ph34r.gif
Zod
@manuel: cum merge cu C++? fii atent, e vorba de C++, nu de C.

@catalin: consider problema absolut nerelevanta. daca manuel rezolva problema, cu toate ca ma indoiesc in privinta asta, nu inseamna ca stie limbajul C++. mai bine cauti alta problema, mai ampla, care sa nu fie dificil de rezolvat.
eu i-as da o problema relativ simpla in formulare, dar foarte dificil de implementat, anume creerea unei clase, similare cu clasa string. eventual poate sa creeze orice alta clasa din STL.
Catalin
Zod, sunt de acord ca rezolvarea problemei mele nu implica faptul ca stie C++ dar, pe de alta parte, nici rezolvarea unei alte probleme nu implica lucrul acesta. Trebuie sa ai sute de programe la activ ca sa poti pretinde efectiv ca stii C++. Pe mine, desi am citeva sute de programe, ma mai surprind uneori detalii si functii necunoscute ale C-ului. Eu am incercat sa dau o problema pentru care nu exista documentatie pe net. Pentru clasele din STL, exista tone de documentatie.
LorD_BanDituS
raspuns la problema:

10^(n-1) <= x < 10^(n) => [lg(x)]=n-1

matematica de clasa a zecea... devil.gif
Catalin
LorD_BanDituS, problema era sa faci un program in c++ cu un singur ";" care sa afiseze respectivul numar.

Manuel, ce s-a-ntimplat? a cam trecut luna...

motzart
...am si eu nevoie de ajutor...
...tre sa invat sa realizez si sa 'manage' o baza de date legata de un site...
...adik...tre sa fac ceva in genul unui cos de cumparaturi, a.i. oamenii sa ne poata trimite ofertele on-line...
...si ceva gen search...da' o cautare mai avansata...
...sau dati-mi documentatie in limba romana...ca in engleza sunt satul...si ma cam pierd printre termeni...
cornuletz
Lasa BASIC-ul in pace si apucate shi tu ca lumea de ceva serios. Iti recomand C/C++ iar ca materiale poti lua o gramada de carti si tutoriale bune dupa www.techiwarehouse.com sau cartea "Totul despre C/C++" de la TEORA. E super buna. Pentru scripturi shi alte d-astea poti incerca www.hotscripts.com sau www.codingforums.com
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.