Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intalnirea Forumistilor De Peste Ocean
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Intalniri Forumistice
Pagini: 1, 2
Mihai
Va propun sa discutati aici o posibila intalnire a celor de la Han, din Statele Unite ale Americii.
Propuneti o data, un loc, dezbateti si pana la urma sa iasa un rezultat care sa ii multumeasca pe toti. smile.gif
Vegas2002
Incerc eu cu prima propunere,si anume Las Vegas wink.gif si nu pt. ca locuiesc eu aici,dar este un oras viu non-stop,clima este exceptionala,sint nenumarate locuri de distractie....etc,etc.Ca data insa nu stiu ce sa propun.Astept sa scrie si Misti si ceilalti care locuiesc in State si sa-si spuna parerea......,poate iese si la noi o intilnire "cool" smile.gif
Abea astept 40.gif
Mistinguett
Pai eu cred asa: ca fiecare o sa tragem ca intalnirea sa se faca la el in oras, ca deh! acolo e cel mai frumos. Si cum spuneai, Vegas, nu e chiar usor dar fiind distantele.

Sincer, onest si cu speranta in suflet, eu zic: hai sa ne intalnim in... Bucuresti!
Ca zic eu ca toti mergem pe acolo in vacanta din cand in cand. Eu una am de luat un mot si daca nu ajung in iarna asta, ajung sigur in primavara.

Altfel, bineinteles ca propun New York.
A 3-a popunere, este Kansas City, Kansas, ca e la mijloc. laugh.gif
Vegas2002
Asta am scris si eu la alt topic(.....si intre timp facuse Mihai si unul pt. noi,cei de aici),ca aici distantele sint mult mai mari si sintem cu totii raspinditi pe ici pe colo.In Romania este mult mai usor sa ajungi de la Constanta,Oradea,Craiova,Galati,etc,etc........in Bucuresti,insa aici este cu totul altfel si mai departe......
Oricum,pt. mine personal New York este ok,mai maninc si eu niste sarmale din nou(....si alte bunatati)si mai ales PRAJITURILE pe care nu le-am gustat data trecuta......si cel mai important,o revad pe draga mea prietena.....MISTI 31.gif
Daca nu,asa cum a zis Misti,sa ne intilnim si noi in Romania,anul viitor in primavara,vara.....
Dar totusi si aici mi-ar place sa ne intilnim,undeva,cindva,............... 40.gif 40.gif
Roxana
Si eu zic ca New York e mai bine..... ca e mai aproape ( scuze vegas, dar fac numai 5 or cu masina si ma costa doar benzina--pe cind la Vegas e ami greu de ajuns cu toate ca e superb).......si sint restaurante romanesti multe in NY.....plus ca am si unde sta peste noapte ( ca am prieteni acolo).
Mistinguett
OK, Roxana 40.gif si 31.gif over and over. laugh.gif
Incepe sa se contureze ceva, parca. Ce ne facem cu cei din vest? Sa-i auzim si pe ei.
Vegas2002
Imi place,vad ca incepem sa ne stringem,vorba lui Misti.Sintem deja 3 persoane pt. New York 40.gif Mai asteptam alte idei,propuneri.........,curaj,nu va sfiiti 19.gif
liana
Hai sa ne intilnim la NY.....LA CASA ROMANA poate daca va place .....sa zicem e Thanks Giving? lol
Vegas2002
De doua ori cind am fost la New York,am mincat la "Romanian Garden(...ex Cornel Garden) si mi-a placut f.f. mult.Si stiu ca si lui Misti ai place mult wink.gif ......ramine de stabilit serios o data,un loc anume de intilnire......Cind v-a fii ceva mai concret,vom lua legatura unii cu altii.Ramine de vazut ce si cum si unde.......
Mistinguett
Eu zic asa: hai sa vedem cati suntem doritori de asta - deci lista inainte de toate.
Si propuneti si o data - pentru mine oricand e perfect, ca-s la mine acasa. Toate carciumile romanesti sunt la mine in cartier. Deci va las total mana libera unde vreti sa mergeti. Ma ocup cu rezervarea si orice altceva e nevoie.

Thanksgiving e o idee buna, doar ca e joi, si banuiesc ca lumea o sa vina sambata. Sambata dupa Thanksgiving? Sau mai devreme? cool.gif

Clasez carciumile romanesti in felul urmator:

- cea mai buna mancare: Romanian Garden. Am vazut ca au si ei o dizeuza acum, cred ca doar in week-end.
- atmosfera: Casa Romana (mai ales in week-end, se danseaza, e muzica, show, dar reversul monedei e ca nu se aude om cu persoana). Cunosc proprietarul si bucatareasa, dar nu garantez nimic - mancarea e de obicei ok, dar nimic extraordinar.
- mai este Harmony, relativ noua carciuma a celui care a creat Garden, dar e uriasa, si kitchy (mobila chinezeasca). Stiu ca si ei au muzica acolo, dar fiind mai mare exista sansa sa ne auzim. Ultima data cand am fost, mancarea a fost ok.

Celelalte 3 carciumi le scot din competitie - una pentru ca desi mancarea e ok, acolo poate mergem la o cafea, iar Tricolorii nu merita din nici un punct de vedere, mai ales ca am auzit un raport recent, nu prea merita atentie. A 3-a este Transilvania unde cica este distractie, muzica, dans, etc, dar absolut toata lumea spune ca mancarea este doar ok in cel mai fericit caz.

Deci, eu v-am prezentat situatia, voi decideti. Mie imi e perfect egal, dar as inclina spre Romanian Garden. Si luam desert de la Nita desi au papanasi f buni si placintele... Dar nu mancati si voi vreo saptamana inainte. wink.gif
allexa
Mi-ar fi placut tare mult sa vin, dar nu pot cry.gif
1. in acea zi de sambata (prima dupa thanks giving) va fi ziua mea si deja avem stabilit unde o petrecem
2. mai am cateva deplasari care au fost planificate dinainte si nu pot sa renunt la ele
Si taaaaaaaaaaaaaare mi-e ciuda ca nu pot veni. Mai ales dupa ce-am vazut acele sarmale... cry.gif
Mistinguett
Allexa, propune tu o alta data, ca asta de thanksgiving nu e batuta in cuie. Daca tu crezi ca poti veni altadata cred ca putem sa facem in asa fel incat sa fie toata lumea multumita. Si eu zic ca de sarbatori poate una lume mai are drumuri de facut. Inainte, dupa? nu te sfii...

Nu auzim nimic de la Atheos, Nicodim, TX-anca? Cine mai era prin state? Diana de mult nu a mai fost pe Han... aaaaaaaa, bdl-ul... dar pe el sa-l lasam sa se hodine vreo 2 zile pana il punem sa se gandeasca iar la drumuri.
Iarina
Eeeee, nu-i drept, nu cred ca ajung la NY asa curand.... da cand ajung, va dau un telefon, ok? thumb_yello.gif
Mistinguett
Iarina, ce nemaipomenit ar fi! Vezi ca sunt niste preturi la avion acum intre NY si Londra de nu-ti vine sa crezi ($200).
Vegas2002
Sic,ca eu in Ianuarie (2004) am sa ma intilnesc cu cineva de pe Han,dar inca nu spun cu "cine" anume.........,poate pe parcurs wink.gif
Si "DA",vom face multe poze si le vom posta aici pe Han thumb_yello.gif
Abea astept 40.gif 40.gif

OFF-TOPIC:
Nu ma dau inca de "gol" pt. ca mai este ceva timp pina atunci si nu vreau sa stric "surpriza" laugh.gif
bdl
Cind hotariti ceva anuntati-ma si pe mine , va rog mult de tot.
O sa fac tot posibilul sa fiu si eu.
Nu de alta da abia astept sa string niste romince in brate ,poate va si pup daca sinteti cuminti si nu incercati sa ma violati.
Keep in touch. spoton.gif
Vegas2002
.....sa te "violam"??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

EU NU AM SA TE VIOLEZ,PROMIT thumb_yello.gif
bdl
Hai mai ca glumeam,
Chiar nu mai stie lumea de gluma.... tongue.gif Normal ca puteti sa ma violati.Da pe rind, nu toate odata.
Si o singura conditie : sa nu aveti peste 95 de ani.
Mistinguett
Pai haideti sa stabilim o data - deci pana acum suntem pe lista Vegas, Roxana si bdl. Allexa, nu vrei sa propui tu o data? ca tare ne-ar placea sa vii si tu.
Vegas2002
.....eu abea am "implinit" 96,mai intru in categorie???
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

.......GLUMESC ohyeah.gif
bdl
Fiind majoritare, va las pe voi sa hotariti fetelor data care va convine.Asta ca sa vedeti ce gentleman sint. wink.gif
Si la nota de plata tot pe voi va las.... thumb_yello.gif
Iarina
Misti, nu-i problema de costul avionului ci de obtinerea vizei.... de bani faci rost ca muncesti, da' viza cin' ti-o da? rolleyes.gif
Mistinguett
Uf, Iarina, de-aia am uitat. M-am gandit ca esti in Londra, am uitat ca tot pe pasaport romanesc esti... cry.gif

Am uitat sa o pun pe liana pe lista, o sa fie si ea la intalnire cred. Am impresia ca cei de pe coasta de vest nu or sa vina, si inteleg - distantele si costul sunt factori importanti. Oricum eu o sa fiu aici (sper sa nu ma apuce vreun amoc sa ma mut in tinuturi mai calde laugh.gif ) cand or fi si ei in drum spre/din Romania si or putea sa faca o escala la NY.

Ca data, propun week-end-ul 8-9 nov. Ce ziceti?
bdl
Pt mine deocamdata e ok.
Mistinguett
Mai am o propunere - inspirata de altcineva, trebuie sa recunosc. Se pare ca inceputul lui noiembrie nu e bun pentru mai multa lume, dar...

Ce ziceti de un Revelion romanesc la NY? Si sa nu-mi ziceti ca v-ati facut planuri de Revelion deja...

Intre timp, care vreti si puteti sa treceti prin NY, eu sunt aici si va astept cu mult drag. Bdl-ule, cand vii? wink.gif
bdl
In principiu de acord dar detaliaza problema un pic.
Vegas, iti tin un loc cald linga mine? tongue.gif

Iarina, zi ca vii la viitorul sot. Adica eu mai. Si arata-le vreo 250 de prezervative folosite, asta ca sa fie convinsi ca avem o relatie stabila. spoton.gif
Mistinguett
Bdl, cu ce esti de acord? Revelion? sau sa vii tu mai curand? laugh.gif

Ok, revelionul o sa fie organizat la toate carciumile romanesti - si depinde de ce program o sa fie oferit la fiecare carciuma. Pana acum, Badaluta (care tine Casa Romana) a avut cei mai faini invitati, sa vedem pe cine aduce anul asta. O sa va tin la curent cu ce se ofera cand apar anunturile. Pretul a fost in anii trecuti in jur de $120-$150/pers. si meniul e de obicei cel cunoscut: racituri, friptura, sarmale, desert si cafea, sampanie la miezul noptii (1 sticla la 2 persoane) si de vin nu stiu sigur, cred ca si vinul e inclus.

Altfel, care-cum veniti pe aici, carciumile-s deschise 7 zile pe sapt. biggrin.gif
Vegas2002
QUOTE (bdl @ Oct 20 2003, 03:10 PM)

Vegas, iti tin un loc cald linga mine? tongue.gif


Da,tine-l,nu se stie niciodata......smile.gif smile.gif smile.gif
bdl
Misty,
In principiu sint de acord cu orice varianta adopta multimea.Adica merg cu valul. fetele fiind majoritare, ele sa hotarasca cum le este lor mai bine. Din partea mea, oricum e bine, exceptie facind zilele de 28 ale fiecarei luni. wub.gif

Gata Vegas, esti trecuta la mine in testament. thumb_yello.gif
".....sa te "violam"???

EU NU AM SA TE VIOLEZ,PROMIT "
Normal ca tu nu o sa ma violezi, tu o sa ma CONVINGI. jamie.gif
allexa
Eu inca sunt "micuta" aici si nu ma pot deplasa singura mai ales in alt stat. Depind de al meu sot si de programul lui de lucru. El chiar va ajunge in N.Y. peste doua saptamani, dar numai pentru cateva ore, asa ca nu as rezolva nimic daca as merge cu el sad.gif
arty
nu pricep de ce vreti sa faceti intruniri smile.gif
defeats the purpose la "han" nu?

Mrs. Rogers
Eu propun sa va intalniti in Toronto la restaurantul Transilvania. Mancarea e excelenta spoton.gif
Si puteti continua programul cultural la magazinul "Saveta" ca cumparati eugenii si Fanta romaneasca . thumb_yello.gif
Mistinguett
In NY sunt mai multe restaurante romanesti si gasesti si Borsec, nu numai Fanta. laugh.gif
Cat despre eugenii... noi il avem pe Nita, mancam savarine si altele. tongue.gif

Chiar, ce-i cu chestia asta intre canadieni si americani? ca vad ca si cei adoptati prindem "batalia" dintre ei. laugh.gif
Sa fim sanatosi pe unde traim.
Pana una-alta, intalnirea forumista s-a amanat pana la pastele cailor. Sper macar sa apucam sa ne vedem asa, 2 cate 2...
Poate cand ne strangem 2 fete, il convingem si pe bdl sa vina. Eu tot sper. biggrin.gif
Vegas2002
Pe mine(noi),cu siguranta ca ai sa ne revezi wink.gif thumb_yello.gif clapping.gif
Mistinguett
Pai ia vezi tu cum faci, Vegas, sa vii in acelasi timp cu Roxana wink.gif
Ar fi o chestie, nu?
Vegas2002
Bine zis,am sa ma gindesc wink.gif thumb_yello.gif
allexa
Dar o intalnire in Vegas pe cand? Si o facem fericita si pe Vegas. biggrin.gif
Ca pina o sa ajung eu prin NY or sa-mi creasca urechile. blink.gif
Mistinguett
Dat fiind ca anul asta e musai sa ajung in Romania, daca as avea timp si bani sa ajung in Vegas, mai curand m-as duce in Romania. Poate mai de Revelion, cine stie? dar pana atunci eu nici gand sa merg vest. sad.gif
allexa
Poate vezi minune ca pina la urma ajungem sa ne intalnim in Romania. rofl.gif
Mrs. Rogers
QUOTE
In NY sunt mai multe restaurante romanesti si gasesti si Borsec, nu numai Fanta. 
Cat despre eugenii... noi il avem pe Nita, mancam savarine si altele. 

Chiar, ce-i cu chestia asta intre canadieni si americani? ca vad ca si cei adoptati prindem "batalia" dintre ei. 
Sa fim sanatosi pe unde traim.
Pana una-alta, intalnirea forumista s-a amanat pana la pastele cailor. Sper macar sa apucam sa ne vedem asa, 2 cate 2...
Poate cand ne strangem 2 fete, il convingem si pe bdl sa vina. Eu tot sper. 


hai ma M, nu stii de gluma? chiar crezi ca am ceva cu americanii? Doar si ei sunt oameni ca si noi jamie.gif
Cat despre savarine si apa borsec si alea alea , sa stii ca avem toata gama. Ai ramane uimita .
Mistinguett
QUOTE (allexa @ Feb 7 2004, 12:05 AM)
Poate vezi minune ca pina la urma ajungem sa ne intalnim in Romania. rofl.gif

Ia mai vezi pe la inceput ce am zis eu Allexa laugh.gif
Bucurestiul a fost prima mea alegere.

@toxic: tot in gluma am raspuns si eu. Ma rog, mai in gluma, mai in serios, ca nu am fost foarte impresionata de Toronto deloc in materii gastronomice, romanesti sau ba.
Mrs. Rogers
QUOTE
Ma rog, mai in gluma, mai in serios, ca nu am fost foarte impresionata de Toronto deloc in materii gastronomice, romanesti sau ba.


Cummmmm? Cel mai bun sushi, cea mai buna mancare indiana ,turceasca , ca ma mama ei acasa.
Cele mai bune restaurante internationale sunt in Toronto fiindca e mancarea cea mai apropiata de originile ei.
Noi aici sa stii ca incurajam minoritatile sa-si pasttreze traditiile si cultura si asta se simte foarte bine la capitolul restaurante.
Acuma pe bune, restaurante ca-n toronto, mai rar. E drept ca in NY n-am fost. Dar comparativ cu Europa si alte orase sin canada.
MuzaPrimordiala
QUOTE (Vegas2002 @ 23 Sep 2003, 06:12 AM)
De doua ori cind am fost la New York,am mincat la "Romanian Garden(...ex Cornel Garden) si mi-a placut f.f. mult.Si stiu ca si lui Misti ai place mult  wink.gif ......ramine de stabilit serios o data,un loc anume de intilnire......Cind v-a fii ceva mai concret,vom lua legatura unii cu altii.Ramine de vazut ce si cum si unde.......

am trecut si eu pe la cornel ala da cred ca i'am prins personalu auxiliar intr'o pasa proasta, totul a mers minunat pana am glasuit in romaneste. sa vezi ce atitudine sictirita avea hosparatul (combinatie intre suparat si hospatar) si numa ca nu mi'a venit sa ii dau cu nota de plata peste falci; evident m'am razbunat dandu'i bacshic ceva de genu 70 de centi.
hai sa vedem si postu asta mi'l sterge vreun moderator plictisit, ca dupa aia o sa stiu clar ca sunt persecutata
Mihai
Atat timp cat respecti regulamentul, nu trimiti mesaje offtopic sau atacuri la persoana, mesajul tau nu va fi sters. wink.gif
Vegas2002
Ce "onoare" pe mine sa fiu quotata clapping.gif
Imi pare rau ca ai avut ghinion MuzaPrimordiala,eu de doua ori am fost si m-am simtit excelent,mincarea a fost f. buna,deasemenea si servirea.
Mistinguett
Muza Primordiala, welcome.gif

Ca sa lamurim aici o problema si sa nu facem reclama proasta cui nu merita: cred ca tu ai fost la Harmony sau Harmony II, nu?
Romanian Garden (fostul Cornel Garden) este un restaurant mic, fara pretentii, cu mancarea excelenta si care nu are in "dotare" nici un ospatar, ci numai ospatarite. Asta a fost restaurantul lui Cornel pana acum cativa ani ( 4?) cand l-a vandut. Dupa nici un an a preluat Harmony de la niste chinezi si mai acum 2 veri a deschis un alt local minuscul peste drum, Harmony II (la care nu am fost). La Harmony nu am mai fost din primul an de la deschidere, cand nu am fost impresionata deloc de mancare (se pare ca toti bucatarii buni au ramas la Romanian Garden).
Cat despre
QUOTE
totul a mers minunat pana am glasuit in romaneste
ca motiv pentru atitudinea ospatarului, sincer n-as crede - orice restaurant romanesc de aici isi tine afacerea cu 99,99% clienti romani si zic eu ca e obisnuit sa auda romaneste.
Cum zice si Vegas, imi pare rau ca ai avut o experienta proasta. Eu ma duc din cand in cand la 3 dintre restaurantele romanesti si nu am avut probleme cu ospatarii deloc.
MuzaPrimordiala
Misti, eu nu am facut altceva decat sa iti relatez experienta mea la singurul restaurant romanesc la care am fost; ca sa iti spun drept nu mai stiu bine cum ii zice *eu nu locuiesc la new york si unde sunt nu exista absolut nici un local romanesc* dar inclin sa cred ca e vorba de Cornel ala pentru ca de altul nu imi mai aduc aminte; oricum, referitor la atitudinea tanarului care ne servea, am tot dreptul sa ma simt aiurea. Pur si simplu omul a considerat ca nu merit acelas respect daca sunt de'o nationalitate cu el; daca tie iti convine sa te tragi de chiloti cu tot gigelu mai tanar ca tine la restaurant problema asta te priveste in totalitate si exclusivitate. As aprecia daca ai fi putin mai discreta in a ma face mitomana pe viitor; foarte multumesc!
Mistinguett
Draga mea, au reusit sa ma convingi doar ca pe unde te duci, primesti respectul pe care-l arati si tu celor din jur.
FaiLuRe
eu zic sa va intalniti in Pittsburgh.E un oras minunat, si comunitatea romaneasca deasemenea e minunata.Va recomand "Romanian Food Festival" , care are loc in fiecare toamna.Normal, va trebui sa mai asteptati pana atunci.
Jazz
Ma primiti si pe mine la intalnire? blink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.