Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Solutie Soft Portal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Cain
Am gasit doua softuri (free, evident) de creat portal (ma rog, un site cat mai complex, care sa contina si stiri, forum, bla-bla), care sa imi convina cat de cat: phpNuke si PostNuke; primul am vazut ca este cotat ca "cel mai bun" pe multe siteuri din afara; al doilea a fost folosit de unii care mi-au facut un portal, si pare rezonabil. La prima vedere (inca nu m-am jucat cu ele) par modulare, si cum ai nevoie de una alta, adaugi. Totusi, mai stiti vreun soft care sa faca asa ceva ? Mai bun, mai stabil? Practic nu am nevoie de mai mult de 2 module: de stiri si un mic forum. As vrea sa fie cat mai simplu de utilizat, in special ca vreau sa dau drepturi de editare unor persoane care s-ar putea sa nu aibe multe in comun cu treaba asta...
necromanc
Cain ... zi si mie pe unde ai vazut sondaje .. si de unde se downlodeaza + documentatie ..

Linkuri !
Mihai
PostNuke (http://www.postnuke.com) a fost dezvoltat avand ca baza PHPNuke (http://www.phpnuke.com).
PostNuke are o interfata mai simpla si este mai stabil.
Cu toate astea, PHPNuke este folosit de comunitati mari (http://www.linuxjournal.com fiind doar un exemplu).
Oricum, in aceste cazuri conteaza add-on-urile; spre exemplu PostNuke are un modul care faciliteaza indexarea de catre motoarele de cautare (SE friendly).
Asadar, pentru o comunitate mica spre mediu as recomanda PostNuke.

Alte optiuni, pe care le poti lua in consideratie:

eZ systems
phpWebSite
DCP-Portal
MamboServer

Un alt produs interesant, dar scris in Phyton este Zope.org.
necromanc
Am gasit aici o sursa .. http://prdownloads.sourceforge.net/phpwebs...tar.gz?download

Asta trebuie downlodata, dezarhivata & uplodata pe ftpul meu ? Odata uplodata .. ce va trebui sa fac ? Some details.

Sau un link exact catre un download usor de instalat .. asa pentru inceput !
menthoru'
Salut,

Uite iti dau un link unde gasesti o serie de linkuri catre provideri de "soft" de tipul CMS ( Sistem de Management de Continut al site-ului) scrise in diverse limbaje:

AICI GASESTI LISTA

Din cele doua optiuni ale tale eu iti recomand PostNUKE
Mihai
@necromanc: citeste instructiunile de instalare prezente in kit. wink.gif
Cain
Mda, am dat eu un chown aiurea pe tot postnuke-le, si de aia nu-mi mergea... biggrin.gif Am instalat ambele, intradevar, postnuke e facut pe baza phpnuke... si pare dragut; lucrez la el; pacat ca documentatia e cam ... tampita (nu am alt termen; undeva intre scrisa de amatori, si citita de americani laugh.gif )

necromancule, ambele softuri le gasesti de downlodat la www.numele_lor.com smile.gif . Cu instalarea e mai dificil ... Da detalii unde anume vrei sa le pui ?
necromanc
Mai da-ti niste linkuri cu ceva .. portaluri dinastea .. in general sa arate bine .. sa fie free si .. sa fie usor de administrat.

Apropo Mihai forumul asta e free , sau .. ai l-ai cumparat cu liceenta ?
Cain
Necromancelule, e adevarat ca munca nu a omorat pe nimeni.. insa e jenant sa iti fie LENE sa cauti pe net...
Ia uita-te tu ce scrie in josul pagini.. "Sustinut de Invision Power Board.." Da un clic acolo! Citeste ce scrie pe site-ul ala, referitor la licenta, samd. Ai reusit ? A, nu stii engleza ? No problem. Dar spune asa !
Acuma sa stii ca nimica nu se face fara un minim efort. Sa fie usor de administrat... pai SINT usor de administrat. Ideea este sa stii TU ce inseamna sa le administrezi; sa ai notiuni de retea, internet, protocol, firewall, web, samd...
AcidMan
Recomandare PHPNuke pt ca modularitatea e mai mare. instalare f simpla. creezi in mySQL sau in ce program de BD ai tu, o BD sa zicem nuke , rulezi in programul tau de Server Baze de Date querry pe care il gasesti acolo, nuke.sql api intri in config.php cu notepad si treci la local host numele gazdei tale, la user useruil bazei de date, idem la parola si ce info mai cere acolo. apoi dai drumul la instalare deschiizand in Browser Index.php. simplu. si nu trebuie sa il pui in ftp ci in directorul de www din pc. Ori wwwroot la IIS ori in dir de www din apache sau in var/www/ pe linux
Cain
pai dracu sa le ia pe amandoua, ca ma chinui de-mi ies ochii sa le leg de un server de mail jamie.gif
AcidMan
Pai aia se seteaza din interfata de admin. acolo ii dai adresa de la smtp server ul tau. Parerea mea
vampirella
lol ar trebui sa gasesc un site unde te invata pas cu pas cum se progreameaza un site....sau ceva script simple....dar cu manual de instructiuni sorry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.