Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cainii Comunitari
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
katia
Nu shtiu cum e pe la voi, dar in orashul meu (Iasi) s-au inmultzit cumplit de tare vara asta - la fiecare coltz de strada dai nas in nas cu cate-o haita de 4-5 caini. Autoritatzile se pare ca nu au de gand sa fac nimic in privintza asta - nici sa-i duca la un adapost (cica avem shi din asta), nici sa-i eutanasieze. Shi totushi situatzia nu mai poate continua - oamenii sunt mushcatzi zilnic, sunt stresatzi la gandul ca ei shi copii lor trec zilnic pe langa nishte animale nevaccinate.
Ce solutzii vedetzi la problema? Pe la voi s-a gasit o rezolvare?
dificilaold
Si ei nu au nici o vina La mine in oras s-au inmultit OAMENI COMUNITARI.Si toti "ii musca".Si ce e de facut?Chestia cu (,)caini ma deranjeaza foerte tare.Nu cainii,oameni.Hai sa fim seriosi...rar ataca neprovocati.Dar bestiile umane,cei cu frica lui d-zeu,cei fara personalitate,aplatizatii se baga si ei in seama cu chestia asta.Incearca sa treci pe linga ei pasnic si sa vezi ca nici ham nu zic.
Brotacul
Parerea mea : trebuie sa facem ce-a facut Germania dupa al doilea razboi
mondial,adica sa-i omoram pe toti si imediat dupa aceea sa dam o lege
ca sa-i ocrotim...vor fi inregistrati toti caini,se vor plati amenzi grase s.a.m.d.
genicon
Eu zic sa-i prindem pe toti, sa-i vindem la chinezi sau japonezi si de banii castigati sa ne cumparam numai caini de rasa... smile.gif
Rose
Eu zic sa nu fim asa de drastici mad.gif si sa incercam sa-i ducem in adaposturi si apoi sa le gasim o "familie adoptiva"...dar cred ca eu visez niste chestii care nu se vor intampla nici intr-o mie de ani sad.gif
SORIN
QUOTE (genicon @ Sep 20 2003, 07:27 PM)
Eu zic sa-i prindem pe toti, sa-i vindem la chinezi sau japonezi si de banii castigati sa ne cumparam numai caini de rasa... smile.gif

Olteneeeeeeeeeeeeee..aia nu mananca toate javrele blink.gif Foarte serios !!

Sorin.
katia
@ dificila: Am tras concluzia ca n-ai fost mushcata niciodata de unul dintre ei shi ca nu eshti nici medic la Urgentze.. atunci ai vedea cam cate persoane sunt mushcate in fiecare zi.. mama mea a fost mushcata de o haita de 7-8 caini shi credetzi-ma ca pana atunci nu avea nici aversiune, nici teama sau altceva fatza de ei - un placut sentiment de ignorare (reciproca). s-a ales cu 48 de gauri shi ulterior cu 2 operatzii - asta ca sa nu mentzionez vaccinurile, care nu-s deloc placute unsure.gif

@ brotacul: chiar crezi ca ar avea cineva curajul sa faca asha ceva? ne imbatam cu apa chioara.. sad.gif(

cica s-a incercat proiectul cu "familii adoptive" dar pe la noi n-a prea tzinut sad.gif . nu se angajeaza nimeni sa creasca un caine cand nu are bani de mancare shi de intretzinere.. probabil ca in alte orashe (cu posibilitatzi economice mai mari ) au pus pe picioare nishte adaposturi unde chiar sa-shi hraneasca patrupedele..
am vazut nishte imagini de la adapostul din marginea iashului - jalnica privelishte. abia li se dadea cate un coltz de paine la caini shi era un haos din cauza supraaglomerarii shi a urletelor lor 24.gif
genicon
QUOTE (SORIN @ Sep 20 2003, 08:45 PM)
Olteneeeeeeeeeeeeee..aia nu mananca toate javrele blink.gif Foarte serios !!

Sorin.

Uff... si eu care credeam ca am gasit solutia perfecta! biggrin.gif
Ca faza cu asteptatul Pastelui si tzepuitul traditional al romanilor... ar dura prea mult! (0ricum, sunt convins ca daca japonezii sau chinezii nu mananca toate javrele, romanii nu au face mofturi biggrin.gif )
SORIN
Draga Katia..am fost muscat si inca rau in Bucuresti si am si ajuns la urgenta. Si vaccinul antirabic de mult nu mai e nasol, cel putin in Bucuresti...se aplica prin o injectie in brat, o simpla injectie.

Dar cea ce am patit eu nu conteaza...conteaza situatia si securitatea oamenilor ce ies pe strada. Iar aici am o solutie foarte simpla...de a acorda o posibilitate stapanilor de caini de a oprii fertilitatea cainilor si asta la niste sume mai rezonabile daca nu pe gratis. Si atunci nu ai sa mai vezi pui de caini parasiti pe presul de la intrare-n bloc.

Totul se poate...intrebarea e daca vrem, sau mai bine zis daca vor cei de sus...acolo e raspunsul si solutia, care dupa mine e foarte simpla.

Sorin.
katia
si daca nici parintii, nici parintii parintilor lor nu au avut stapan? in primavara cica ii sterilizasera, dar atunci cum de au reusit sa se inmulteasca asa?
la intrebarea asta ar trebui cautat un raspuns smile.gif) tongue.gif
Sagitarius
QUOTE (DeathRose @ Sep 20 2003, 08:34 PM)
Eu zic sa nu fim asa de drastici mad.gif si sa incercam sa-i ducem in adaposturi si apoi sa le gasim o "familie adoptiva"...dar cred ca eu visez niste chestii care nu se vor intampla nici intr-o mie de ani sad.gif

Sunt de acord cu tine...DeathRose wink.gif
Brotacul
QUOTE (katia @ Sep 20 2003, 08:12 PM)


@ brotacul: chiar crezi ca ar avea cineva curajul sa faca asha ceva? ne imbatam cu apa chioara.. sad.gif(


Omorarea cainilor comunitari(din cate am inteles eu) a fost un succes
in Cluj
marky
De ce sa nu aiba curaj.. ar fi o idee foarte buna. Si odata cu cainii comunitari sa-i omoare si pe aia de la organiatii gen "4 Labute" care sar sa apere cainii dar nu au luat nici o masura.. cum ar fi sa-i ia la ei acasa biggrin.gif
Figaro
Mai nasol e cand 4 labute musca 2 labute. Propun sa infiintam asociatia 2 Labute.
katia
QUOTE
Omorarea cainilor comunitari(din cate am inteles eu) a fost un succes in Cluj


pai in Cluj e Funar, care nu prea tine cont de gura lumii. ce bine-ar fi sa avem si noi un primar capabil - nu am fost insa in stare sa generam unul tongue.gif
Vornicum
Basescu a lichidat cainii din Bucuresti.
Acum e presedinte.
Sa ne strangem deci toti sa facem ceva aiurea , poate ajungem si noi unde e acum Iepurasul.

Am o lesa acasa spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.