Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Win2003 Server Si Memoria
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
tinutac
Am pe un server Windows 2003 Server. L-am instalat ca sa folosesc Terminal Services.
Merge ok dar am o mica problema. Se pare ca utilizatorii care se conecteaza la TS cu remote desktop nu au acces la toata memoria. sad.gif
Exemplu: Ruleaza unul Matlab (de exemplu) si apar erori de genul "out of memory" desi serverul are 4 GB de memorie.
Are cineva idee ce naiba pot face? Exista vreo limitare a memoriei disponibile pentru un utilizator?
mad.gif
Valheru
treci pe win200
sunt de principiul ca orice soft nou produs de microsoft are buguri
tinutac
As vrea eu, dar pe 2000 nu exista Terminal Services sad.gif. Si chiar am nevoie sa lucreze 4-5 oameni pe serverul ala.
Valheru
Hmm... weird, chiar weird; din cate stiu de pe la nt4 se lucreaza pe servere in modul asta ...
tinutac
Pai NT4 si 2k nu sunt chiar acelasi lucru. sad.gif
Mai nasol e ca inca nu am gasit o solutie si ma enerveaza de nu mai pot. 50.gif
Valheru
Sunt pe aceeasi linie de la microsoft... eu zic sa cauti atent; sigur se poate si in 2k.
axel
In primul rand, verifica setarile de Virtual Memory.

Windows 2000 Server chiar are Terminal Services.
Ce-i drept, nu e instalat by default.
Am impresia ca, totusi, fara licente speciale de Terminal Services, nu se pot conecta decat 2 utilizatori. Adica Microsoft vrea bani ca sa folosesti un server pe post de server de desktop applications.

Exista totusi aplicatii conceputa special pentru scopurile tale: cele dezvoltate de Citrix (http://www.citrix.com). Ca fapt divers, de la ei a cumparat Microsoft tehnologia de Terminal Services.

Daca vrei sa fii in legalitate, verifica totusi si politica de licentiere a Matlab. Este posibil ca ea sa nu iti permita sa faci ceeace intentionezi: rularea simultana, de catre mai multi utilizatori, a software-ului instalat pe o singura masina.
adiboy
Vezi si daca clientii pt terminal service au suficienta memorie
Oricum win2003 este cu peste 50% mai bun ca 2000 server
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.