Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Natura - Intrebari si Raspunsuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Praetorian
INTREBARE - In Marea Neagra exista foci ?
Voi posta raspunsul peste doua zile
SORIN
De foci nu prea stiu...dar de crocodili sant sigur laugh.gif

Bine ai venit la Natura Praetorian smile.gif

Sorin.
Praetorian
Bine te-am gasit Sorin !!!
Mai astept o zi, dupa care dau raspunsul complet. smile.gif
Mihai
Da, vaca de mare...
Phylum Vertebrata | Clasa Mammalia | Ordinul Pinnipedia | Familia Phocidae > Monachus monachus
Pe cale de disparitie, din cate stiu sad.gif
SORIN
Jos palaria Mihai....habar n-am avut, dar niciodata nu e tarziu sa inveti 40.gif

Sorin.
Praetorian
100 de puncte Mihai. Te-ai documentat pe Net ? smile.gif

Deci sa trecem la altceva.
Ce CAINE(rasa), poate aporta(aduce la stapan), un obiect aflat pe fundul unui lac(nu prea adanc, of course) ???
SORIN

Eu am vazut asa ceva ..Waimaranerul. Dar de o rasa care e dotata in mod special cu o asa calitate, n-am auzit.

Dupa mine orice caine invatat de mic cu apa, poate fi dresat la asa ceva.

Pana la ce adancime ajung acei caini de care vorbesti??

Sorin.
Praetorian
Exista o singura ras ade caini care poate face asa ceva. Este ceva care tine de rasa lor, nu de dresaj. Celelalte rase instinctiv nu intra sub apa. E vorba de urechile si de nasul lor. Instinctiv isi tin capul deasupra apei.
Raspunsul Marti seara smile.gif
SORIN
QUOTE (Praetorian @ Sep 21 2003, 04:30 PM)
E vorba de urechile si de nasul lor. Instinctiv isi tin capul deasupra apei.

Draga Preatotian...fara suparare dar nu am auzit de cineva, om sau animal care se poate scufunda tinand capul deasupra apei. Ceva nu este in regula, sau poate n-am inteles eu?? blush.gif

Sorin.
SORIN
Asa ceva????????? Iar daca da, nu sant ezact caini blink.gif
Mistinguett
Atat cat stiu eu, Labradorii sunt cei mai buni innotatori.
SORIN
Si eu stiu la fel Misti, ca cei din familia asta si in mod special Golden Retrairiver !!

Dar caini ce se scufunda cu cap-ul afara..... rolleyes.gif

Sorin.
Praetorian
Bravo Misti. smile.gif de Labradori era vorba.
Sorine, am gresit la exprimare, dar puteai lejer sa-ti dai seama ce vreau sa spun. Ca ceilalti caini, nu se scufunda din cauza instinctului de conservare. Nu-si pot acoperi narile si urechile. Se pare ca Labradorii isi inchid intr-un anume fel caile respiratorii si isi pleaca urechile pe cap in asa fel, incat nu mai intra apa. Asa ca nu ma mai aiuri cu sublinierile tale malitioase... smile.gif
Gata !!!

Intrebarea 3.
Dintre toate animalele care dau lana(aia care se toarce), care este cel mai mic ?

Bonus, unul dintre cainii minune... smile.gif
Vegas2002
Ce frumusete de catel,cum il cheama?Eu sint "topita" dupa Labradori si Goldeni Retriever 40.gif 40.gif
Antont
Ce misto biggrin.gif...Habar nu aveam ca in marea neagra exista foci. Mie imi plac la nebunie aceste animale smile.gif...
SORIN
QUOTE (Mistinguett @ Sep 21 2003, 09:26 PM)
Atat cat stiu eu, Labradorii sunt cei mai buni innotatori.

Da Misti Labradorii sant buni inatatori, cu toate ca nu sant folositi ca prepelitari. Dar sant rase care inoata mult mai bine decat Labradorii.

In general cainii sant buni la inot, dar de o rasa dotata fiziologic in mod special la scufundare nu am auzit. Sper sa nu se supere Praetorian dar nu cred ( mult mai sigur ) ca exista asa sistem fiziologic...si mult mai sigur la Labradori.

Se pare ca aici coada da din caine blink.gif iar daca cineva ma convinge ca n-am dreptate, am sa dau si eu din coada laugh.gif

Sorin.

ps. fara suparare Praetorian biggrin.gif
Ares
Superb topic-ul! thumb_yello.gif
Ma simt ca pe Discovery... Sper sa mai fie ceva info smile.gif
Mistinguett
Sorin, stiu ca toti cainii sunt innotatori din instinct, dar stiam de labradori ca sunt deosebit de buni innotatori.
Daca nu ma insel, un labrador l-a salvat pe Napoleon de la innec in timpul surghiunului lui din Elba.
SORIN
QUOTE (Praetorian @ Sep 22 2003, 11:10 PM)
Se pare ca Labradorii isi inchid intr-un anume fel caile respiratorii si isi pleaca urechile pe cap in asa fel, incat nu mai intra apa.


De acord Misti...dar cele scrise mai sus, nu m-i se par corecte. Asta a fost tema originala si chiar sunt curios blink.gif
Inca mai astept raspuns de la Praetorian: de unde are informatia?

Titlul subiectului a fost modificat in 'Natura - Intrebari si Raspunsuri'.

Sorin.
mimi
eu ma gandisem la terra nova -mi se pare cel mai folosit caine de catre salvamari...dar stiu ca si labradorii sunt folositi...mult mai putin ce'i drept...dar poate ,doar ptr ca nu au forta lui terra nova... huh.gif
Valheru
orice animal este inotator din instinct
faptul ca unele specii se feresc de apa nu inseamna ca nu stiu sa inoate
Praetorian
Raspunsul la intrebarea mea - Cel mai mic animal cu lana, este din stiinta mea de carte, IEPURELE DE ANGORA. La naparlire, parul lui este atat de incalcit, de moale si de usor de tors, incat arata exact ca lana. In zilele noastre, un pulover din lana de angora, este exorbitant de scump.

Vegas, frumusetea aia de catel, are 6 luni si il cheama KISS.

Intrebare: Cum se numeste locul din Romania, in care o masina cu motorul oprit urca dealul in loc sa tinda s-o ia la vale ?
SORIN
QUOTE (Praetorian @ Sep 22 2003, 11:10 PM)
Ca ceilalti caini, nu se scufunda din cauza instinctului de conservare. Nu-si pot acoperi narile si urechile. Se pare ca Labradorii isi inchid intr-un anume fel caile respiratorii si isi pleaca urechile pe cap in asa fel, incat nu mai intra apa. Asa ca nu ma mai aiuri cu sublinierile tale malitioase

Draga Praetorian, inainte sa continui cu intrebarile te rog inca odata sa raspunzi la intrebarea mea: cum poti dovedi cele scrise de tine mai sus???

Nu de alta, dar nu doresc ca acest topic sa apara in asa fel; unul intreaba, in ce tara zboara elefantii???

Altul raspunde: nu exista elefanti zburatori !! Si el continua: in ce loc apa curge in sus???...nu exista asa ceva, raspunde alt forumist !!! Si iar continua.........................

Multumesc de intelegere smile.gif

Sorin.
Praetorian
Cand eram eu mic, adica acum vreo 20 de ani, aveam o carte despre caini (multe rase, la ce este indicata fiecare rasa, cum poti sa-i dresezi mai usor, o gramada de lucruri). Din pacate data fiind trecerea timpului, nu mai stiu unde a ajuns cartea mea si nu mai stiu nici cum se numea. Daca imi aduc aminte, am sa readuc vorba de ea.

Imi pare rau ca a trebuit sa ajung aici. Cu un simplu search puteai sa gasesti singur raspunsul.
http://www.eva.ro/familie/articol240-2.html
Reputatia Labradorului nu mai are nevoie de recomandari, a fost testat si este utilizat in diverse domenii, incat polivalenta lui nu mai constituie un secret sau o surpriza pentru nimeni. Excelent aportor, el poate sa gaseasca o pasare pierduta pe sau sub suprafata apei si, ei bine, da, poate plonja in adancime, tinandu-si respiratia, pentru mai multe secunde. Apa rece nu il sperie datorita parului dens, care il protejeaza, uscandu-se totodata foarte repede, astfel incat cainele nu ajunge niciodata sa se ude pana la piele. El se descurca la fel de bine si pe "terra ferma". Labradorul munceste pentru stapanul sau, conducandu-se fie dupa semnalele vizuale, fie dupa cele auditive, pe o distanta de pana la 150 de metri. La solicitarea acestuia, cainele poate cauta vanatul cazut, intr-o cheta in zig-zag. Daca doua pasari au cazut sub focul de arma, el va memora locurile si le va aporta in ordinea in care acestea au atins pamantul.

Am crezut ca putem face o joaca din asta, dar se pare ca trebuie ca la raspunsuri sa pun si bibliografie. Ei bine nu pot, pentru ca multe din lucrurile pe care le stiu, le stiu de 15-20 de ani si pur si simplu nu mai tin minte de unde le-am memorat.
Deci fara nici o suparare, concluzionez ca de aici incolo sa continue altcineva. Cineva care sa nu vorbeasca de Elefantii Zburatori si despre Dispozitive de indreptat tabla ondulata :) .
SORIN
Ok !!!

O saptamana Preatorian wink.gif

Sorin.
Praetorian
Sorry ca nu inteleg. Ce-i cu saptamana aia ?
Nu inteleg nici care-i legatura dintre un bun inotator si un prepelitar sau prepelicar(cum creu ca se spune corect).
Cat despre ceea ce stia Misti si cu tine, uite confirmarea:

Exista multe teorii cu privire la originea Labradorului, dar cel mai probabil este faptul ca el a ajuns in Terra Nova odata cu exploratorii Lumii Noi, pescarii si colonistii europeni, englezi sau norvegieni. Cu timpul, conditiile de viata extrem de dure din acel colt de lume au contribuit la modelarea unei rase de caini mai putin obisnuita. Acestia erau inotatori remarcabili, cu blana de o singura culoare, de cele mai multe ori neagra, si se numeau Terra Nova de Saint John, fiind intalniti cel mai des in regiunea capitalei peninsulei Terra Nova. Dupa unii autori britanici, localnicii pescari ii considerau caini ideali, pe care ii praseau si le exploatau calitatile naturale, utilizandu-i la intinderea plaselor de pescuit si la recuperarea pestilor scapati din navod.

Promovarea rasei se leaga insa de numele Lordului Malmesbury care a decis sa se ocupe de selectia acestori caini renumiti ca plonjori si inotatori. El i-a botezat Labradori, dupa regiunea in care ei isi aveau originea. Tot Lordul a fost acela care a produs primul stramos al rasei.

Cu toata stima, al vostru Praetorian
SORIN
Cat mai buna smile.gif

Sorin.
SORIN
QUOTE (Praetorian @ Sep 21 2003, 04:35 PM)
Exista o singura ras ade caini care poate face asa ceva. Este ceva care tine de rasa lor, nu de dresaj. Celelalte rase instinctiv nu intra sub apa. E vorba de urechile si de nasul lor. Instinctiv isi tin capul deasupra apei.
Raspunsul Marti seara smile.gif

Drag Preatorian, tocmai ca am incercat sa evit continuarea discutiei. Am vrut sa-ti scriu pe pm. si am venit din nou pe aceasta pagina ca sa salvez mesajul tau original, ca sa-ti arat de unde a inceput disputa.

Dar am vazut ca continui cu argumente... in copilarie am citit, iar dupa aia un edit in care continui cu un citat luat dintr-un reportaj de doi b**i.

Cred ca esti singurul care inca nu ai observat ca aici, pe Natura sant singurul ce nu are nevoie search...nu in scris, nu in citat, nu in documentare si nici pe partea vizuala. Drag Preatorian... UNDE NU-S IN TEMA NU MA BAG ! Si nici nu am timp de search.

Primul lucru care l-am simtit in viata, a fost sanul mamei si blana cainilor crescuti de ai mei inainte sa ma nasc. Iar de atunci pana azi, cresc caini, traiesc cu ei si chiar salvez vieti cu ajutorul lor. Doua dintre catelele mele au fost dresate si au facut parte din echipa de resque din care fac parte...nu mai mult ca sa nu crezi ca fac pe nebunu.

Labradorii sant niste caini simpatici si foarte independenti...de acea sant alesi ca sa conduca orbii. In rest cunosc o multime de mult mai buni prepelitari decat aceasta rasa simpatica si atat.

Te rog citeste inca o data mesajul tau original si in momentul in care dovedesti ca ai dreptate, te propun ca moderator aici.

Cu stima ca forumist... in rest ?

Sorin.
Praetorian
Daca tot iti plac cainii, inseamna ca stii de cate ori respira pe minut. Ceilalti caini nu intra sub apa tocmai din cauza asta. Labradorii cred ca sunt printre putinii care isi pot tine respiratia.
Oricum ceea ce faceam eu aici era o chestie de pur divertisment, fara a avea pretentia de ceva stiintific. Totusi nimic din ce am scris nu este neadevarat. Scuze ca am deranjat pana acum !
Mihai
QUOTE (Praetorian @ Sep 29 2003, 12:26 AM)
Intrebare: Cum se numeste locul din Romania, in care o masina cu motorul oprit urca dealul in loc sa tinda s-o ia la vale ?

Un raspuns, ceva? Se pare ca nimeni nu a stiut. rolleyes.gif
Praetorian
Pai nu mai e cazul. O sa vina cineva, ca vrea dovezi stiintifice, atestate nu de oricine, ci de insasi Academia Romana. Iar eu va trebui sa spun ca nu am asa ceva. Doar am vazut, nu am dovezi. De ce sa ma cert cu lumea pentru un thread dde kko ?
Ellas
Praetorian, te pot deranja cu o intrebare? smile.gif
Catelusul Kiss de mai devreme este labrador?

Cred ca este un subiect interesant de discutie si ar fi frumos sa continuati... thumb_yello.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Oct 25 2003, 11:40 AM)
QUOTE (Praetorian @ Sep 29 2003, 12:26 AM)
Intrebare: Cum se numeste locul din Romania, in care o masina cu motorul oprit urca dealul in loc sa tinda s-o ia la vale ?

Un raspuns, ceva? Se pare ca nimeni nu a stiut. rolleyes.gif

Este undeva prin jud. Buzau (sau Vrancea?), dar sa ma tai daca stiu cum ii zice. A fost odata prezentat si la tembelizor, si se vedea cum suie masina la deal ohmy.gif -> destul de dubioasa treaba, oricum.
Praetorian
Ellas, KISS(catelul) este Labrador.
Threaduri cu caini, gasesti tot la natura. Aici consider ca nu-si au locul.
bdl
Asa e, am vazut si eu.Si cind ploua, ploua-n sus. Si-n satul ala nu se mulg vacile ci melcii, ca sint mai usor de prins. revin cind mai am vesti.
rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.