Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Retete de Cocktailuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Praetorian
Va intereseaza cateva retete de coctailuri ? Daca da, o sa va pun cateva pe care le folosesc in mod curent, usor de preparat si care sa nu va usture cand bagati mana in buzunar. Bineinteles cu bauturi si sucuri pe care le gasiti in comert la orice magazin mai acatarii.
Mistinguett
Praetorian, subiectul celalalt este cu cocktailuri de vara. Hai sa punem aici niste cocktailuri demne de orice anotimp. Promit sa contribui si eu. wink.gif
Praetorian
O.K. dar cocktailurile se beau oricand, in orice anotimp.De fapt am vrut de la inceput sa pun doar cocktailuri care le puteti face acasa, fara prea mari sacrificii.
Uite, pe asta l-am pus si dincolo.

Cocktail HURICANE
20 ml rom alb
20 ml rom rosu
20 ml bitter (de preferat Campari)
20 ml suc de ananas
20 ml suc de mango

Urmeaza Pina Colada(zilele urmatoare).
Praetorian
Pina Colada

3/10 rom alb
2/10 lapte de cocos
5/10 suc de ananas
Se amesteca totul in blender, impreuna cu gheata pisata.
Decoratiune:
o feliuta de ananas, o cireasa si un pai.

Urmeaza Sex on the beach
Misti, ziceai ca mai pui si tu ceva
Praetorian
Sex on the beach

50 ml Bartender's Dry Gin
6 felii de mandarina
25 ml lichior de cirese
25 ml sirop Grenadine
100 ml lichior de banane
cuburi gheata
decor: o felie de mandarina si glazura de cocos

Glazura pe pahar se face astfel:
-se ia o farfurioara de cafea pe care se presara 2-3 mm din produsul cu care vrei sa glazurezi paharul: zahar, sare, fulgi de cocos...
-se ia alta farfurioara de cafea pe fundul careia se toarna un lichior, apa, sau lichidul pe care il va contine paharul din care vom bea
-se ia paharul care va contine cocktailul si i se umezeste gura in farfurioara cu lichid
-dupa ce se scurg picaturile si ramane doar umed, paharul se trece foarte fin prin produsul de glazura
Ex. Paharul de Marguerita, se glazureaza cu sare
Paharul de cognac se glazureaza cu zahar
Paharul din cazul nostru se glazureaza cu fulgi(glazura) de cocos

Enjoy :)
Urmeaza Yellow Submarine
Praetorian
Yellow Submarine
50 ml Bartender's Dry Gin
25 ml sirop de kiwi
lamaie taiata cuburi cat zarurile de table
cuburi de gheata
apa tonica
decor: un pai galben si o felie de lamaie verde (lime)

Misty, 10X pentru sustinere ! :)
Daca nu vine si altcineva cu ceva, ma retrag si eu.
Mistinguett
Cred ca nu se innebuneste nimeni cu cocktailurile pe la Han. Ai nostrii-s cu berea, vad. Si vinul, din cand in cand.

Dar pentru ca am promis, iata cate ceva:

AMERICANO

30 ml vermut rosu si 30 ml. Campari. Se amesteca direct pe gheata, se lungesc cu un pic de apa minerala, se pune o felie de portocala direct in pahar. (pahar sonda)

BRONX

20 ml vermut rosu, 20 ml vermut dry, 40 ml gin, 40 ml suc de portocala

Se agita in shaker 10 secunde si se serveste in pahar de cocktail, cu un sfert de felie de portocala pe buza paharului.

NEGRONI

20 ml vermut rosu, 20 ml Campari, 30 ml gin, apa minerala.

Se amesteca totul in pahar sonda, se lungeste cu apa minerala dupa gust, se serveste cu o jumatate de felie de portocala pe buza paharului.


Si preferatul meu, BLOODY MARY

30 ml vodca, 10 ml suc de lamaie, cateva picaturi de sos Worchestershire, sare de telina, cateva picaturi de sos Tabasco, 80 ml suc de rosii.

Se amesteca totul in pahar sonda cu gheata. Se serveste cu felie de lamaie pe buza paharului.
Mistinguett
Mojito

50 gr. rom alb (Bacardi)
12 frunze de menta
1/2 lamaie verde
1 lingurita zahar fin
apa gazoasa rece

Se zdrobesc frunzele de menta intre degete si se pun intr-un pahar inalt. Intr-o ceasca se amesteca zaharul cu zeama de lamaie pana se topeste zaharul.

Se pune gheata in paharul inalt, se adauga siropul de zahar si lamaie, se toarna romul si apoi se completeaza cu apa gazoasa.

halcyon_lll
FIERY GATES OF HELL

30 ml tequila, 10 ml grenadine, 45 ml suc de portocale, 20 ml 151-proof rum. Se pun ingredientele exceptind grenadine intr-un shaker si se agita cu gheata dupa care se toarna intr-un pahar de coktail .Se pune usor grenadine pe fundul unei lingurite si se lasa sa se aseze pe fundul paharului. Se face la fel si cu rumul dupa care se da foc acestuia.Se serveste arzind. IMPORTANT: Flacara va incalzi gura paharului daca va arde mai mult de citeva secunde.De asemenea flacara va putea crepa paharul daca acesta este prea subtire, deci NU LASATI FLACARA SA ARDA PREA MULT.

-sa aveti nr de la pompieri la indemana! biggrin.gif
secunda
eu mi-am luat duminica Peppermint- naiba m-a pus hh.gif
nu stiti vreun amestec si cu el? ca sa il beau asa e prea mentolat si prea tare... unsure.gif
mutulica
long island ice tea

1 part vodka
1 part tequila
1 part rum
1 part gin
1 part triple sec
1 1/2 parts sweet and sour mix
1 splash juice
Cla
Green Feeling: se ia suc de portocale, se baga Blue Curacao pāna ce se face verde.
Servit cu pai.

Dracula: servit īn eprubeta, ca arata ca o proba de sānge:
Vin rosu + Tabasco.

"frechdax": suc de ananas+ suc de cocos+ Batida de Coco dupa gust, cu gheata si pai, servit īntr-o jumate de nuca de cocos.
Serenity
Kaipiroshka

Nu stiu cantitati, stiu doar ca e f. bun: zahar brun, gheata, suc de lamaie verde, vodka si o felie de lamaie de decor tongue.gif
tech20
QUOTE(Serenity @ 8 Jan 2007, 07:30 AM) *
Kaipiroshka

Nu stiu cantitati, stiu doar ca e f. bun: zahar brun, gheata, suc de lamaie verde, vodka si o felie de lamaie de decor tongue.gif


Caipirovska

Ingrediente:

- 50 ml vodka
- apa carbogazoasa (optional)
- zahar brun
- 1/2 lime

Pahar: Old fashion

Mod de preparare: Taiati lime-ul in wedge-uri si puneti-l in pahar, adaugati doua lingurite de zahar brun si striviti-le pana cand zaharul se topeste. Umpleti paharul cu gheata

pisata, turnati vodka si amestecati bine. Puteti sa adaugati apa carbogazoasa daca doriti.

Decor: Nimic.

sursa: http://bar-mix.ro/
exergy33
Granita de grapefruit si Campari





Ingrediente:
zahar 170 g
suc de grapefruit - 2 cani
Campari 150 ml

Preparare:
Combinati zaharul si 1/4 cana apa intr-o tigaie pe foc;
Inlaturati de pe foc imediat ce obtineti un sirop;
Amestecati sucul de grapefruit cu Campari intr-un vas suficient de mare;
Adaugati siropul peste sucul din vas, amestecati-le foarte bine si lasati sa se raceasca un pic;
Turnati amestecul intr-un vas mai mare, acoperiti cu o folie de plastic si tineti la congelator timp de 8 ore;
Spargeti inghetata cu o farculita in bucati mari;
Puneti-le cu lingura in pahare si serviti imediat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.