Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pictura
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Figaro
Ce parere aveti de o discutie pe aceasta tema? Care sunt preferintele voastre in domeniu?
cameron
Il prefer pe Dali.
Nu incerc sa il inteleg. Ma depaseste.
Lucrarile sale comunica intr-un limbaj aparte.
Suprarealismul este genul de arta care se "muleaza" pe personalitatea celui care o admira.



Figaro
Sunt curios ce opinie ai despre curentele mai noi, ca de pilda de pictura abstracta.
cameron
Pictura abstracta.
Cam greu de definit..
Crad ca abstractul a fost o evolutie fireasca in pictura.
Simboluri. Imaginatie. Spargerea tiparelor.
Exeplificare? Picasso.
Figaro
Ma refeream la informal. Picasso practica o pictura recognoscibila, in care distingi forme familiare (profil, flori etc.). Wolls, de pilda, practica abstractionismul informal, in care culorile nu descriu forme recognoscibile.
Figaro
Hai sa continuam, pls! E o discutie poate deveni foarte interesanta smile.gif
cameron
Hmm..informal.
Da..
Karin Ulrike Soika
Off topic..as fi putu desena un automobil,..nu wink.gif
Figaro
De ce trebuie sa desenezi? Doar ca sa ai un suport real, recognoscibil?
cameron
neahhh..da' asa mi-ai raspuns tu!

Uite inca o lucrare> acelasi autor
Imi place abstractul. Imi place forma fara forma. Doar imaginatie si culoare.
Figaro
Tocmai din cauza asta tin sa purtam o discutie pe acesta tema. Te-am intrebat pentru ca 99% au nevoie de un suport recognoscibil in pictura. La tine nu se intampla acest lucru. De ce?
cameron
Acu..sper ca nu o sa fac din pictura abstracta o obsesie.
MO
Exemplificare:
cameron
Nu. Imi plac si pictorii clasici.
Abstractul lasa loc propriei tale imaginatii.
Eu vad ceea ce vreau eu sa vad.
Gerhard Rihter
Figaro
Poti ajunge de la banalul "placut" si la intelegerea picturii abstracte. Discutia ma intereseaza tocmai pentru ca am fost obisnuit sa port asemenea dialoguri cu persoane care se stiau despre ce este vorba. Tu insa ai perceptia pura. Adica poti reactiona cu o prospetime pe care multi nu o au. E ca si cum ai avea un declic magic, prin care ti se deschide o noua lume.
Figaro
QUOTE (cameron @ Sep 17 2003, 06:33 PM)
Abstractul lasa loc propriei tale imaginatii.
Eu vad ceea ce vreau eu sa vad.
Gerhard Rihter

Ok. Imaginatie in sensul de a-ti imagina ceva concret, recongnoscibil?
cameron
Multumesc. rolleyes.gif
Daca vrei si interpretari..ma pot lansa in ceva aberatii pe tema asta..dar mai bine stau cuminte
Acelasi Gerhard Rihter
Figaro
Nu conteaza. Eu unul nu le-as vedea ca aberatii, ci ca pe niste trepte prin care te apropii de acest gen de pictura. In plus e posibil sa fi inteles fenomenul. Chiar te rog sa-mi spui ce gandesti. Pls!

Da-mi te rog o interpretare.
cameron
Reconognoscibil,..si nu prea.
Transpunerea in imagini a unui sentiment. A unei furii. A unei pareri de rau. Sau..un vis frumos si ciudat din care nu iti mai amintesti decat vag dimineata. Sau mirosul ploii. Nu se pot reproduce decat in astfel de imagini.
Anne Raymond>
Figaro
Ai dreptate. Ai inteles. Insa ce determina acest fenomen? Poti picta un tablou abstract in asa fel incat sa obtii (aproximativ) aceeasi reactie? Adica sa-l intitulezi Melancolie si tota lumea sa aiba sentimentul propus de tine.
cameron
Da. Poti face asta.Uite exemplificare.
Melancolie.
Anne raymond
Figaro
Yup! Intelegi perfect, totusi nu ajungi la miez. Ce determina senzatia de melancolie? De ce nu poti numi Melacolie exemplul precedent?
Figaro
Ok, stai sa facem un experiment (vorba reclamei) smile.gif

Am doua cartonase colorate diferit: unul rosu si altul albastru, si doua sentimente: melacolie si furie. Te rog sa atribui fiecare sentiment unui cartonas
cameron
Din culoare cred ca poti face orice. Poti transmite orice doresti daca stii sa stapanesti vraja culorii. Si daca cel ce priveste este deschis intelegerii. dar cum unii nu sunt deschisi nici concretului si cuvantului..e mai greu cu genul asta.
Deb Toolenar
Eu vad..doar semnigicatia unor intrebari fara raspuns.
cameron
cred ca este firesc sa aleg albastru pentru melancolie si rosu pentru furie? Nu? Si ma mai dau imprevizibila..
Figaro
Yup! Asta e raspunsul. Culorile au realitati psihologice concrete. In cromatica se vorbeste de forta de impresie a unei culori.
Figaro
Rosul creste presiunea sanguina. Un patrat rosu e perceput ca fiind cald, in timp ce unul albastru e perceput ca fiind rece. Daca pui alaturi un patrat rosu intens si unul de un albastru foarte spalacit, patratul rosu pare ca vine in fata, in timp ce patratul albastru se departeaza.
cameron
Ziua de maine. Care nu stiu cum va fi. dar ea asta astazi asa..pentru mine
Wilhem de Kooning
Figaro
Kooning e super! Ai incercat sa pictezi?
cameron
Stiu. Ingemanarea caldului cu frigul Depinde ce stare ai.
Acelasi autor>
cameron
Incercari timide in scoala. Atat.
Figaro
In ce sens "timide"? Ce nu-ti reusea?
cameron
Nu. Pur si simplu aveam un prof idiot..si nu a reusit sa-mi trezeasca nici o scanteie.
Inca un Kooning si gata!
Figaro
Ok. Poate te conving sa-ti cumperi niste acuarele smile.gif
cameron
O sa ma mai gandesc la asta.. Cine stie? Poate cateodata plictiseala se va dovedi constructiva..
Asta e ultimul promit biggrin.gif
Acelasi kooning
Figaro
Sau poate se poate transforma in hobby. Si din hobby in pasiune...

Cine stie smile.gif
cameron
Asa este. Poate ca atunci cand nu voi mai gasi cuvinte..am sa gasesc culori
Atasez o ultima pictura in seara asta. Cu forma.
Dali
Copernic
"Remember the war"
Moskala
cameron
Dali
Aschiutza
Favoritul meu in prezent e Rembrandt. Poate sa fixeze sufletul unui om pe pinza ca nici un alt portretist. Alaturi ii sta numai Dürer. Portretele lor sunt nu numai fete pe fond negru. Unele ai impreisa ca respira ... In general portretele la tot soiul de personalitati ale vremii sau cuconite, frumuseti de odinioara nu ma impresioneaza. Dar Rembrandt si Dürer au talentl sa sape dincolo de aparente. Ca scene " de casa", " de interior" imi place Vermeer. Are o ironie fina.

Dintre "moderni " ma opresc la van Gogh. Picturile lui in reproduceri si fotografii sunt fade in comparatie cu realitatea. La nici un alt pictor nu am simtit asa o diferenta intre reproducere fotografica si pictura originala cu exceptia lui Turner, care e tot un pictor al luminii. Picturile lui Van Gogh sint pline de forta si de lumina. Parca si-a pus toata viata in ele , picturile pulseaza cu adevarat! Am avut sansa sa-l vad in comparatie cu Gaugain, uneori acelasi peisaj pictat in mod deosebit . Se vede diferenta clara intr un pictor rational ca Gaugain si un pictor purtat de ce simte ...
Zed
Unul dintre preferatii mei ....Carl Spitzweg
Zed
tot ...Carl Spitzweg
cameron
Vermeer - View of Delft
Zed
Tot Carl Spitzweg ...
vermeer
Imi place Vermeer (previzibil) foarte mult. Am studiat mult imaginile (departe de realitate, cred) picturilor lui si intr-adevar mi se par extraordinare din punct de vedere tehnic. Dar ca orice artist (ocazional) si critic (amator) patimas sunt un mare fan al lui Dali, care pe langa parada de tehnica pe care o face cu fiecare ocazie, are o imaginatie imposibil de explicat. Un om fara simtul ridicolului ca el (vezi Jurnalul unui geniu - o carte de exceptie a unui om imposibil de inteles) a reusit sa se fereasca (eu nu inteleg cum) de kitch. E o problema de instinct.
Zed
Carl Spitzweg wub.gif gata , sper sorry.gif
cameron
Dali
Ma regasesc in imaginile acestea..
Zed
wub.gif
cretze
... Salvador Dali este preferatu' meu wink.gif ...


Cretze ph34r.gif
cretze
... another one ...
cretze
... last one ...


Cretze ph34r.gif
Sagitarius
Figaro eu prefer pictori clasici...asa sunt eu mai "invechit" wink.gif
Superbe poze Zed ...mai vrem tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.