Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mancare Din Cehia Stiti?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
katia
Am avut un singur contact cu bucataria ceha (shi mi s-a parut o mancare deplorabila, deshi a fost gatita de un praghez get- beget). Cine are cunoshtintza de nishte retzete bune -bune, mi-ar fi tare de ajutor.

sper sa nu saliveze lumea prea tare pe tastatura tongue.gif
allexa
Niciodata nu am mincat asa ceva, am gasit reteta pe un site si sper sa iti fie de folos.

Primavara

Ingredinte:o conserva de peste in ulei, 4 buc. cartofi mijlocii, 3 oua, o ceapa, maioneza, 100 gr. cascaval
Complexitate: Redusa
Comentarii: Fara comentarii
Mod de preparare
Se fierb cartofii si ouale. Cartofii curatati si albusurile se dau prin razatoarea mare. Galbenusurile - prin razatoarea mica sau prin sita. Pestele se scurge de ulei, se marunteste si se aranjeaza pe fundul platoului, deasupra se pune ceapa taiata rondele fine si se acopera cu un strat subtire de maioneza. Apoi se pun cartofii si iar maioneza, deasupra cascavalul ras, albusurile, se acopera cu maioneza. Peste acest ultim strat se aranjeaza frumos praful de galbenusuri ca sa nu se vada maioneza. Se orneaza cu frunze de patrunjel.
Mod de servire: Se lasa la rece si se serveste peste citeva ore sau a doua zi.

Gabriel
Nu sunt cehii mari bucatari si nici retete celebru nu au....dar sunt cei mai desavarsiti producatori de bere, in opinia mea. Budweiser & Urquell rulez !

Am avut un singur contact cu bcataria ceha. Si anume o conserva de fasole...pe care scria mare si frumos : FASULOVA
N-a fost rea , pentru o conserva.
katia
multzumesc de retzeta smile.gif da' la mine daca se deschide o conserva de peshte, dispare in cateva minute - n-are timp sa stea la rece laugh.gif
sunt curioasa totushi cum iese ...
Mistinguett
Katia, uite ca de bucataria ceha chiar nu stiu nimic. Dar am facut un search si din ce am gasit se pare ca nu e mare diferenta intre bucataria lor si a noastra. Au si ei supa de cartofi, tocana si fripturi de tot felul.
Cat despre retete, iti voi da un link - pentru ca nu imi place sa scriu retete care nu le-am incercat personal. Asa, alegi tu ce ti se pare atragator. Daca ai nevoie cu tradusul din engleza, iti stau la dispozitie.

http://www.rest2000.cz/cuisine_e/meat_e.html
katia
Saru' mana pentru link tongue.gif
Eu is mai mult cu dulciurile in casa shi am gasit acolo nishte retzete faine 10.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.