Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Adventures
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
penetratorul din carpati
Vad ca nu s-a discutat despre jocurile de aventura si quest! Eu personal sunt adeptul acestor jocuri, shooterele nedandu-mi atata satisfactie ca un quest bun!
Croco
Sunt jocurile mele preferate. Daca poate cineva sa imi faca si mie rost de little big adventure 1 si 2(LBA 1 si 2), i-as fi f. recunoscator.

Admin: Va reamintesc ca link-uri catre materiale cu continut ilegal / crack-uri / jocuri pirat sunt sanctionate potrivit regulamentului acestui forum.
Edi
Si ce vreti sa discutam?
The Longest Journey este dupa parerea mea cel mai bun joc de aventura realizat vreodata pe PC.
Si apropo...se lucreaza deja la TLJ 2 cool.gif
dr.agy
Mie nu mi-a placut nici soul reaver...in afara de poveste care e super....nush..imi plac numai strategiile. Dar de jucat le-am jucat pe toate....heh rolleyes.gif
penetratorul din carpati
QUOTE (Croco @ Mar 14 2003, 07:28 PM)
Sunt jocurile mele preferate. Daca poate cineva sa imi faca si mie rost de little big adventure 1 si 2(LBA 1 si 2), i-as fi f. recunoscator.

Admin: Va reamintesc ca link-uri catre materiale cu continut ilegal / crack-uri / jocuri pirat sunt Sanctionate potrivit regulamentului acestui forum.


Croco, alea sunt joace ? Hai ca ti le dau eu! Ne vedem deseara la bautura!
Daca tot eu am deschis discutia, va zic ce ma pasioneaza pe mine. In prima faza seria tomb Raider, declarandu-ma (hehehehe) cel mai tare jucator din romania de TR. Apoi urmeaza Indiana Jones!

42.gif Nu sunt permise apelative gen Bre,mai etc. si nici fraze instigatoare.Dr.agy
ypsilonalpha
Un adventure preferat? Sint doua: Discworld Noir si Syberia. Dar si acum ma zgirii pe ochi ca n-am facut rost la vremea potrivita de Grim Fandango si de The Longest Journey - pe vremea aia nu ma atrageau deloc, dar deloc, questurile.
bubu
Atlantis...super joc, super muzica, super grafica pe 4 CD-uri.
Blade Runer - dragutel.
ypsilonalpha
Tocmai au aparut inca doua adventure, Runaway si Salammbo. Care le-ati jucat ... si daca le-ati jucat, merita?
Hamleet
QUOTE (ypsilonalpha @ Apr 6 2003, 12:37 AM)
...Discworld Noir si Syberia. Dar si acum ma zgirii pe ochi ca n-am facut rost la vremea potrivita de Grim Fandango si de The Longest Journey - ...

The Loungest Journey - EXCELENT
Syberia - L-am terminat, supeeeeer dar mi-a lasat un gust amar finalul...continuarea in episodul urmator 50.gif ..am vazut ca a aparut si partea a doua dar parca nu imi vine sa-l joc....
Discworld - am auzit de el dar tot nu reusesc sa-l gasesc
Grim Fandago - am auzit ca e cel mai complex...as vrea sa-l joc
dr.agy
Genul acesta este mort,oricat ar incerca unii sa-l tina in viata artificial.
toro_ro
adventure faine sunt:
The Longest Journey - dream, dream, dream [bestial]
Grim Fandango - umor dement, poveste si realizare superba
Full Throtle - cel vechi, e superb...
Sanitarium - dement dar logic...
Monkey Island I&II - super faine, old style
Dark Earth - vechi, dar bun
The City of the Lost Children - fara cuvinte
Indiana Jones, Broken Sword, Beneath a Steel Sky, Sam and Max - distractive

si daca se pot incadra la adventure ar mai fi:
Omikron, Outcast si Anachronox, Project Eden...

Syberia - mi se pare prea cenusiu pentru un adventure, daca vroiam un adventure trist, mai bine ma jucam Quake I...nu contesc ca e bine facut, dar e prea cenusiu...
toro_ro
dr. agy imi place ce usor ai dat verdictul...smile.gif...nu stiu daca genul este mort.

imi pare rau daca nu am jucat jocuri de genul lui Mist sau Atlantis, dar nu suport sa mi se puna o vaza pe cap, fie ea si sferica, si sa ma invart pe loc ... poate ca au farmecul lor...

apropo isi mai aduce cineva aminte de un joc adventure 2d "Another World"... superb.

Ai grija la exprimare pe viitor.Nu se supara nimeni pentru "comentarii" fondate,insa flameurile sunt penalizate.Dr.agy
dr.agy
Acum 3-4 ani genul adventure era cel mai cunoscut.

Nu poti insa spune ca aparitiile din ultimii ani(putine...le poti numara pe degete...daca sunt 10) sunt reusite.

Orice adventure din zilele noastre ori are un story ratat,ori grafica prea detaliata(nu deosebesti obiectele de decor) ori simplu e prost.

Daca imi poti da un exemplu de adventure recent si sa argumentezi concret ca a fost un succes,fa-o.Si vorbind de "concret" ,ai grija la exprimare pe viitor-flameurile sunt penalizate.

Btw, poti adauga si broken sword 2 la lista aia.
ypsilonalpha
QUOTE (Hamleet @ Sep 9 2003, 12:43 PM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Apr 6 2003, 12:37 AM)
...Discworld Noir si Syberia. Dar si acum ma zgirii pe ochi ca n-am facut rost la vremea potrivita de Grim Fandango si de The Longest Journey - ...

The Loungest Journey - EXCELENT
Syberia - L-am terminat, supeeeeer dar mi-a lasat un gust amar finalul...continuarea in episodul urmator 50.gif ..am vazut ca a aparut si partea a doua dar parca nu imi vine sa-l joc....
Discworld - am auzit de el dar tot nu reusesc sa-l gasesc
Grim Fandago - am auzit ca e cel mai complex...as vrea sa-l joc

Syberia 2 ... inca n-a aparut, a fost aminat pentru la primavara. sad.gif

Si atentie: Discworld (1 si 2), respectiv Discworld Noir sint jocuri distincte, pastrind doar amplasamentul in spatiu (orasul Ankh-Morpork de pe Lumea Discului). Discworld 1 si 2 le poti obtine de pe site-urile de abandonware.
toro_ro
bine, am inteles regula cu flame...smile.gif

un adventure fain mai nou ... anacronox sau project eden [nu sunt jocuri pur adventure, dar sunt si adventure]
ar mai fi time machine ...

da, grim fandango o fost cel mai fain ... cred ca 3 sau 4 cd-uri...
e superb si nu e complex, poate doar la sfarsit unde se cam "rupe" logica ... merita

Sanitarium a jucat cineva?
toro_ro
dr.agy, tu nu da vina pe genul adevnture, ci pe realizarile actuale...smile.gif
cred ca realizezi asta1? ...
probabil in interiorul sufletului tau esthi doar un melancolic frustrat de prezent, gandindu-te cu nostalgie la zilele bune, cand jucai un Larry sau un Monkey Island ...smile.gif..am dreptate?
toro_ro
eu recunosc, sunt distrus ca nu iese continuarea la outcast si la omikron...nu cred ca au nevoie de prezentare
dr.agy
Am dat eu vina undeva pe genul adventure?Tocmai asta am si zis,ca realizarile actuale nu mai sunt bune.

Citeste cu atentie ce scrie cineva.
toro_ro
QUOTE
Genul acesta este mort,oricat ar incerca unii sa-l tina in viata artificial.

mi se pare ca te referi la genul adventure... in fine, nu conteaza...am inteles ce ai vrut sa spui

o jucat cineva TR6? ce parere are?

dr.agy
TR6? rolleyes.gif

PS: E mort pt ca nu mai sunt realizari bune la ora asta. wink.gif Anyway a fost cred primul gen pe care l-am jucat vreodata biggrin.gif
Cate nopti pierdeam cu seria Monkey island...cu broken sword ...chiar si inainte cu versiunile de HC laugh.gif
toro_ro
poate ca tomb raider nu este face parte din genul pur adventure, dar TR1 si TR2 sunt adevarate opere de arta...
le-am terminat toate tr care au aparut si nu pentru ca imi placeau fesele lui Lara Croft, e pentru ca e ceva diferit, ceea ce e bine...puzzle 3d, a little bit of story, adventure... si sincer as juca si TR6, dar nu am calculator...
ypsilonalpha
Se pregateste de lansare partea a treia a seriei Broken Sword, subintitulata The Sleeping Dragon, anuntinsu-se ca un candidat de seama la titlul de adventure-le anului. Pina acum topul pare a fi condus de Runaway (si asta din lipsa de contracandidati smile.gif ).
xcorpyoxxl
aham se pare ca inclinatia catre acest tip de jocuri a decedat prin 2003...cel putin pt acest tip de jocuri...pacat
bine ca acest lucru se intampla numai aici pe forum
seria Broken Sword
Syberia 1 si 2
Tomb rider .......
Lula 3d sorry.gif
Sam & MAx episodes
etc
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.