Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cronica Cidului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Savoare si mister. Candoare si speranta. Libertate si Deznadejde. O viata si un mit. Mitul Cidului.

Lectura placuta in cadrul Jurnalului Cidului! smile.gif
Cidul
Voi deschide acest jurnal cu o poezie de suflet, din lirica norvegiana.

Invata de la apa sa ai statornic drum
Invata de la flacari ca toate-s numai scrum
Invata de la umbra sa treci si sa veghezi
Invata de la stanca cum neclintit sa sezi
Invata de la soare cum trebuie s-apui
Invata de la vantul ce adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de linistit sa treci
Invata de la toate caci toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata
Cum poti frumos sa mori!
Invata de la vierme ca nimeni nu-i uitat
Invata de la nufar sa fii mereu curat.
Invata de la flacari ce-avem de ars in noi
Invata de la ape sa nu dai inapoi
Invata de la umbra sa fii smerit ca ea.
Invata de la stanca sa-nduri furtuna grea.
Invata de la soare ca vremea sa-ti cunosti
Invata de la stele ca-n cer sunt multe osti
Invata de la greier cand singur esti sa canti
Invata de la luna sa nu te inspaimanti
Invata de la vulturi cand umerii ti-s grei
Si du-te la furnica si vezi povara ei
Invata de la floare sa fii gingas ca ea.
Invata de la miel sa ai blandetea sa.
Invata de la pasari sa fii mereu in zbor.
Invata de la toate ca totu-I trecator.

Ia seama fiu al jertfei prin lumea-n care treci
Sa-nveti din tot ce piere cum sa traiesti in veci!


Sper sa va fi placut. blush.gif
Voi reveni. wink.gif
Vegas2002
Mie mi-a placut f.f. mult,frumoase versuri,sa mai postezi 19.gif
Nana Floare
"invata de la flacari ce-avem de ars in noi"...asta e super rolleyes.gif . Dar cred c-as arde de tot laugh.gif
menthoru'
Am un instrumental hip-hop pe care dau al naibii de bine versurile astea. anyway sunt mishto.
black ice
Mersi mult, Cidule.
De mult cautam poezia aceea.

Am citit-o mai demult la o prietena, intr-o revista....Mi-a placut foarte mult, insa de atunci n-am reusit sa o mai gasesc.

Mersi, inca o data blush.gif
Cidul
Cu placere. wink.gif

5 x Ce ma enerveaza [episodul 1]

1. Ma enerveaza prostii care considera ca daca tipa isi impun parerea.
2. Ma enerveaza cei care vor sa para amabili si in realitate sunt niste nenorociti.
3. Ma enerveaza cei care barfesc; pe-astia i-as omori.
4. Ma enerveaza cei care spun ca ii enerveaza prostia si sunt prosti de dau in gropi; ma enerveaza si cei pe care nu ii enerveaza prostia.
5. Ma enerveaza zambaretul asta: 10.gif Daca mananca acel cursor eu cum naiba imi mai folosesc mouse-ul?

6 ca bonus. Ma enerveaza ca trebuie sa ma enerveze prea multe; ma enerveaza ca sunt nervos.

Editat: Ma enerveaza ca am gresit si a trebuit sa editez.
Afrodita
Aoleu da' de ce esti asa nervos in seara asta? biggrin.gif
Daca te 31.gif iti mai trece? cool.gif
Cidul
Ma enerveaza administratorul ca nu a incarcat si un zambaret care pupa pe obrazul drept. Ce, e pocit obrazul drept?
Afrodita
29.gif 29.gif 29.gif 29.gif Asa e mai bine? biggrin.gif
Cidul
Managerul sa fie fericit [episodul 1]

Anii '70, Nestle decide sa se lanseze pe piata africana.
Pentru a-si asigura o pozitie de prim rang, hotarasc sa promoveze laptele praf produs de ei printr-o super idee...
Mai multi muncitori, imbracati in halate de doctor (fara a avea cea mai mica legatura cu aceasta meserie), viziteaza africanele ce alaptau si le spun ca a aparut un nou produs, senzational: laptele de praf Nestle, care in urma testelor s-a dovedit a fi mult mai sanatos decat laptele matern. Sefii de la Nestle, pentru a se asigura ca acest lapte va fi cumparat, reduc pretul laptelui cu mult sub cel real (de vreo 5 ori mai ieftin). Rezultatele nu intarzie sa apara: explozie la vanzari, majoritatea proaspetelor mamici renunta la laptele matern in favoarea celui praf in ideea ca, in conformitatea celor spuse de acei pseduo-medici, vor avea copii mai sanatosi. Trec 3 luni si mamicile sunt foarte fericite, pretul le permite sa cumpere lapte praf si in plus si alte lucruri necesare in casa.
Dupa aceste 3 luni sefii Nestle pe zona Africa hotarasc ca este cazul unei schimbari: maresc pretul acestui produs de cinci ori.
Imaginati-va ce groaza a aparut atunci printre amaratele de pe continentul african: lapte la san nu mai aveau, pentru ca renuntasera in favoarea miracolului Nestle; posibilitati sa cumpere la noul pret nu aveau din salariul de nimic pe care il primeau. Mult prea multi copii au murit atunci; mult prea multi bebelusi nevinovati, indepartati de sursa lor de hrana, au devenit ingerasi poate prea devreme. Mult prea multi nenorociti sunt pe fata pamantului. Mult prea multa dragoste de ban si mult prea putina iubire fata de aproapele tau.

Responsabilul Nestle Africa de Sud intrebat, intr-un cadru restrans, ce parere are referitoare la acest incident, nu si-a dezmintit caracterul, afirmand ca, atat timp cat managerul este multumit, totul este ok.

Vreti o ciocolata? Nestle sunt cei mai buni! Halal...
Traiasca managerul!
Afrodita
sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
mogaldeatza
QUOTE (Cidul @ Sep 15 2003, 12:27 PM)
Vreti o ciocolata? Nestle sunt cei mai buni! Halal...
Traiasca managerul!


Cine spunea ca :"drumul spre iad e pavat cu intenti bune' ?
Concluzie : ceea ce e prea usor de obtinut e dubios in final.
LINICA
Am vrut sa vad care a fost primul jurnal la han si... clar, nu voi mai manca nimic de la Nestle! ranting.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.