Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Piese De Teatru Preferate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
OaltaDiana
Sunt curioasa daca si altii au pasiunea teatrului fiindca eu ma consider un "fund de teatru">Si pt ca titlul subiectului era legat de piesele preferate topul meu ar arata cam asa:"Sex drugs and rock&roll", "Baal", "La tiganci", "Bleaubart, speranta femeilor" , "Popcorn".
...in rest incerc sa ma tin cat mai departe de Teatrul National....
Mihai
Bine ai venit la Han, OaltaDiana! smile.gif
OaltaDiana
Multumesc mult de urare!Bine v-am gasit si pe voi si sa palavragim cat mai placut!:=)
atta
Toujours l'amour
Barrymore
Scrisori de dragoste
cameron
Ultima piesa vazuta a fost "Crima pentru pamant" la National.
Actori mari,...joc impecabil. Costel Constantin, Draga Olteanu Matei, Marin Moraru, Traian Stanescu, Irina Movia, Monica Davidescu... multi pe care nu ii retin acum.. Mi s-a parut ca Dinu Sararu prea vrea cu tot diandinsul sa faca un altfel de "Ion" combinat cu "Morometii".
OaltaDiana
Cameron, dincolo de "actori mari...joc impecabil" piesa avea ceva sau se ascundea sub acest paravan? Mie mi se par piesele jucate la National prafuite si din punct de vedere regizoral simpliste.Sunt curioasa sa aflu si parerea altora in legatura cu piesele Nationalului de la venirea lui Dinu Sararu ca director.
menthoru'
Creatorul de teatru - Teatrul ACT cu Marcel Iures in rolul principal.
OaltaDiana
"Creatorul de teatru" e o piesa pe care as putea sa o vad de nenumarate ori si sa nu ma plictisesc.Din fericire se joaca si stagiunea aceasta, chiar miercuri, asa ca o sa profit de ocazie sa o mai vad 1 data:=)
menthoru'
am vazut-o de 3 ori stagiunea trecuta ... este exceptionala
cameron
Eu nu am vazut piesa despre care vorbiti..si mai ales nu l-am vazut pe Iures jucand...Nu stiu cand o sa imi mai fac timp sa merg la Bucuresti la un teatru.. sad.gif
OaltaDiana,..dincolo de jocul actorilor in piesa aceea "Crima pentru pamant" nu m-a impresionat mai nimic.
Exact cum ai spus..prafuit si fara originalitate. Decoruri prea futuristice pentru esenta piesei..
Prea multa risipa pentru razultatul acela.
Ideile..in majoritate goale,..cele care erau bune erau imprumutate..
Diana-Maria
...mea culpa... nu am mai fost demult la teatru.. dar trebuie sa fac ceva in sensul asta... macar am fost la opera si am mai dres busuiocul...desi am iesit plingind..si nu plingeam dupa bani smile.gif
cameron
Imi amintesc de o piesa de teatru vazuta cu mult timp in urma "Arta conversatiei" Am vazut o Dorina Lazar (care nu ma coplesise cu nimic pana atunci) jucand aproape singura intr-o piesa de exceptie.
vermeer
Vreau sa cred ca teatrul nu e in impas. Acum cativa ani am incercat luni de zile sa iau bilete la Printul negru cu Stefan Iordache. Mi-a fost rusine la sfarsitul spectacolului de ridicolul celor care aplaudau cu disperare. Cred ca teatrul are nevoie si de subiecte (Printul negru fiind o poveste politista de doi bani) nu numai de actori geniali (cum avem de fapt).
Mistinguett
Teatrul este in mare impas. Actorii in momentul asta joaca mai mult din caritate. Ai comparat pretul unui bilet de teatru cu cel al unui bilet de film?

2 din piesele de teatru favorite sunt "Craii de curte veche" c u Alexandru Repan si "Matza-n sac" a lui Feydeau cu Malaele, ambele la Notarra.
Zed
O scrisoare pierduta , iubesc pe Caragiale
andreea159
Si eu de-abia am venit, dar daca e vorba, apoi ar fi: Baal (teatrul mic), Creatorul de teatru si Regele moare (mundi). Iar stagiunea asta, promit sa erg la TNB, nu de alta, dar nu diger spectacole gen Take... , Revizorul, Crima pentru pamant, s.a.
In schimb poate imi spune si mie cineva cum e Ispita de la TNB...
Mistinguett
Bine-ai venit la Han, Andreea!
atta
Nici mie nu prea mi'a placut Revizorul... cu toate ca era cu Dan Puric (care mi'a placut insa cum a dansat la un moment dat pe scari). Take... mi'a placut insa.


Mi'am mai adus aminte de o piesa de la Teatrul Foarte Mic... Ne vedem in tramvaiul 23... sper ca asa se chema.
andreea159
Problema e de gust, mai degraba, dar, daca urmaresti fenomenul teatral de la noi, observi ca TNB-ul, sub directiunea lui Sararu a ajuns un fel de mosia lui si-a lui Gonta... In schimb, celelalte teatre par si sunt mult mai deschise la nou. Una dintre dorintele mele la adresa teatrului e sa ajunga Ducu Darie director la National...
OaltaDiana
Atta, piesa la care te referi se numeste "Te astept in orice tramvai 26" si este facuta dupa poeziile lui Cristian Popescu, cel care a dramatizat "Au pus catuse florilor" si "La tiganci".
andreea159
Am vazut si eu o piesa "in regula", la TNB: "Visul unei nopti de vara"... N-a fost rau deloc, chiar mi-a placut! Voi ati vazut?
genicon
Probabil ca sunt off-topic, dar persoana care mi-a inchiriat garsoniera nu este nimeni alta decat Sandu Gruia, actorul care cu ceva timp in urma realiza emisiunea pentru copii - Arlechino. Va voi tine la curent cu informatii noi despre el. Pana acum... este super de treaba thumb_yello.gif wink.gif
cameron
Mihai Gruia Sandu..
Deja te invarti intre VIP-uri Geni,,si asta doar dupa o zi.. biggrin.gif
Are o voce superba..tipul asta..
In seria Arlechino,..am vazut o parodie dupa "Fat frumos cu mot in frunte"..
A fost extraordinar..
andreea159
Mi-am adus aminte in ce piesa l-am vazut ultima oara pe Mihai Gruia Sandu! Se cheama "Bent" si joaca la Bulandra. Respectivul actor joaca in travesti si este realmente reusit!
Aschiutza
Piesele mele favorite sunt cele ale lui Dan Puric. Cred ca au un limbaj care merge direct la suflet , fara fasoane de intelectualism... biggrin.gif
andreea159
Tu la ce te referi cand spui "fasoane de intelectualism"?
Aschiutza
Exista un gen de teatru la noi care are ca scop sa fie original . Asta pare sa fie singurul scop! Pentru ca regizorului fara sa-i pese parca daca totul este omogen arunca un pic de filozofie greaca, o amesteca bine cu filozofie orientala si budista, arunca un virf de cinism occidental si o tiruca de bascalie autohtona. Daca se mai face apel si la filozofia germana este si mai bine! Si totul trebuie sa se indeparteze cit mai mult de sistemul invechit al lui Stanislavsky! Asa ca actorii sunt pusi "sa-si iasa din piele" si sa arate ca joaca , ca nu se iau total in serios si ca totul pe lume nu e decit o parada. Sincera sa fiu, astfel de piese au atins si ele un cliseu mult prea uzat si cu prea putine devieri incit sa ma incinte. Prea multe in ghiveci! Daca s-ar tine la un stil si la un curent filozfic as fi mult mai incintata! Insa in loc sa se merga in profunzime se arata multe si numai la suprafata. Cam asta am vrut eu sa spun prin acel intelectualism : e ca un om care in loc sa-ti povesteasca despre o carte care l-a impresionat incepe sa-ti dea citate din 1000 de carti valoroase, dar care tie nu-ti mai spun nimic cind sunt asa de amestecate si asa de sarite de la unul la altul...

Hai ca mi-am adus aminte de o piesa care acu patru ani m-a pus mult pe ginduri :" De partea cui esti?" . Ce credeti despre ea?
andreea159
Titlul nu-mi zice mai nimic... Cu cine era? Eu uit foarte repede daca ceva nu m-a atins, sau chiar si atunci... daca trece mult timp!
Cat despre faza cu "intelectualismul...", cred ca ai oarecum dreptate, dar zic oarecum, pentru ca nu cred ca am vazut vreo piesa de teatru epic autentic in Romania. Nici macar piesele lui Brecht (ma refer la cele mai cunoscute, ca "Opera de trei parale") nu mi s-au parut interpretate asa cum recomanda autorul. Mi se pare ca singura piesa autentic germana prin punere in scena am vazut-o la Bulandra si se cheama "Roberto Zucco", in regia unui neamt... Nu mi-a placut!
axel
A mai vazut careva "Sex, Drugs & Rock-n-roll" cu Florin Piersic Jr.?
andreea159
Da si mi-a placut! Nu intr-atat cat sa ia premiul UNITER pe care, intre noi fie vorba, il meritau altii mai mult dar oricum mi-a placut. M-a impresionat sfarsitul (partea de mima, care ilustreaza muzica) foarte tare!
S-a mai facut un spectacol pe acelasi text la Casandra cu Adrian Anghel si paraca mi-a placut ceva mai mult. De gustibus...
mihai_t
Accentul pus pe actorii romani "geniali" ce nu sunt pusi in valoare de directori de teatru decrepiti probabil ca face bine la orgoliul personal. E vina "lor" (a directorilor) ca spectacolele nu emotioneza, enerveaza, incita sau orice altceva ce nu te-ar opri sa casti, si nu a "noastra" (a se citi actorii, publicul ce se afla de partea actorilor, criticii ce se afla contra directorilor si de partea actorilor). Am avut de curand ocazia sa merg din nou la teatru. Nu mai fusesem de sase luni si sincer nu-i dusesem lipsa, dar speram ca ma voi simti vinovat pentru asta dupa ce aveam sa ies de la spectacol. Am ales ultima "Scrisoare", dupa straduinte indelungate de a face rost de bilete la "Ultima banda..." sau la "Creatorul..." (intotdeauna prea tarziu). Sa vezi o interpretare manierista la actori trecuti de 40 ani nu este chiar asa de condamnat, pana la urma fac treaba asta de 20-25 de ani si probabil ca le vine greu sa simta de fiecare data acelasi "fior" cand urca pe scena. Mai trist este cand vezi un actor tanar si talentat ca Vlad Ivanov incepand sa joace acelasi "rol" indiferent de spectacol, sau cand te gandesti ca Bleont ar fi putut (ar putea) ajunge un actor intr-adevar mare daca nu ar mai tipa atat si pur si simplu ar juca, de dragul vremurilor bune din "Filoctet". Despre Puric numai de bine, cand il vad pe scena ma gandesc mereu la papusa aceea din "Trei grasani".
Piersic Jr. chiar isi merita premiul, doar si pentru faptul ca nu s-a multumit cu un loc caldut la un teatru de renume si s-a apucat sa joace intre un pahar de cola si un pachet de Pall Mall. Si in plus de asta sa o faca si bine.
Sagitarius
E superba piesa "Crima pt pamant" cameroon
La National si Bulandra intotdeauna au fost piese bune,chiar f bune cu actori f buni
Daca pretul biletelor nu ar fi atat de piperat...m-as duce in fiecare saptamana la o piesa de teatru...Asa...imi ramane decat o data la 1 luna sau chiar 2 wink.gif
champi
Piese de teatru preferate am multe. Toate piesele lui Caragiale si f mult Jocul ielelor al lui Camil Petrescu. Ah, ar mai fi si Gaitele si Trei generatii (scuze, asta nu-mi mai aduc aminte cine a scris-o). Dintre straini, bineinteles Moliere si Goldoni laugh.gif
andreea159
Cand spuneam ca altii meritau UNITER-ul mai mult, ma refeream strict la Marius Bodochi si la al sau Beranger din "Regele moare" in regia lui Victor Ioan Frunza, dupa un text de Ionescu, dar l-am apreciat pe Piersic.
Mie personal nu mi-a placut "Crima pentru pamant"; m-a plictisit si m-a enervat, dar nu toata lumea e la fel.
Mie mi-a placut acum f. tare "Pietonul si furia" in regia lui Hausvater. A fost acum cateva zile la theatrum mundi. Daca mai vad ceva va mai plictisesc pentru ca eu merg la teatru de vreo 3-4 ori pe saptamana cel putin...
rossi
Tamerlan cel Mare regia V.I. Frunza a fost cel mai grandios proiect al teatrului romanesc. Din cauza costurilor ridicate, nu s-a mai putut juca. In schimb, a apucat lumina reflectoarelor TNB-ului timp de 10 spectacole. Cu parere de rau, teatrul romanesc avea nevoie de aceasta continuitate.
47462
teatru...cred ca ascult teatru de cand eram mica...am vro doi fani inraiti ai teartrului in casa:mama si tata smile.gif si astfel m-am culturalizat ascultand diverse pise de teatru la pickup dintre care cea mai tare mi s-a parut "Sluga la doi stapani" de Carlo Goldoni...si astfel am prins si eu drag de teatru...am evoluat....am mai imbatranit..si am ajuns sa vad piese de teatru in diverse orase...oricare alte decat al meu(pe aici nu ne prea culturalizam cu asa ceva) si pot spune ca cel mai tare actor din punctul meu de vedere e Horatiu Malaiele, si chiar am fost de curand cam acum luna in Bucuresti(nu stiu care a fost minunea care m-a trimis acolo) la "Cafeneaua" in care a jucat si el...pe scurt bestial!!! Abia astept o alta ocazie...
andreea159
Hai sa revin si eu cu o actualizare; Sonata pentru saxofon si Eva, la TNB. Chiar mi-a placut tare mult. In distributie: Teodora Mares si Marius Bodochi.
Zenda
Ultima data cand am fost am vazut Imblanzirea Scorpiei si am murit de ras....de mult nu am mai ras in halul ala..dar sunt zile si zile..De ex cand am fost la Livada de visini a fost super boring...
Endgegner
Ultima data am vazut "Cafeaua domnului ministru" cu Maia Morgenstern in rolul principal. Very funny!
cipdecip
O piesa care mi-a placut foarte mult: Blestemul lui Mercutio

March
"Comedia rosie" - o comedie cu securisti si comunsti la Teatrul National .
mirona

Mi-a placut teatru de cand ma stiu, la inceput a fost teatrul radiofonic pe care il ascultam cu mare placere, apoi au urmat spectacolele pentru copii de la Tandarica dar m-am plictisit repede. Acum merg la teatru mai putin decat mergeam in facultate cand nu am prea ratam nici un spectacol la National.

Ultima piesa vazuta a fost " Cum iubeste cealalta jumatate" la Teatrul Mic. Este un spectacol relaxant, cu mult umor care te binedispune.
Ultima piesa care m-a impresionat a fost "Sonata pentru saxofon si eva" la National, o piesa superba dupa parerea mea....
ausländer
Piese favorite pana la moarte: Strigoii de Henrik Ibsen, Roberto Zucco de Bernard-Marie Koltes, Copilul divin de Pascal Bruckner, Titanic Vals de Tudor Musatescu.
mikimihaescu
Ultimele piese vazute: Sase personaje in cautarea unui autor la Bulandra si Henric IV tot acolo. Puse de Ciulei. Si atat.
Kyklos
In generala aveam o diriginta dusa cu barca pe vale in jos...si intr-o zi i-a venit o idee geniala ...sa puna in scena Piatra din casa hh.gif am incercat si eu diferite roluri , m-am lasat pagubas nu aveam deloc dictie...au avut ceva succes pe plan local si national cu aceasta piesa...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.