Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Melodii De Moment™
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
skysurfer
Speedy si Lumidee cu "Sientelo" e superba si nek- Una regola ce, Sarah Connor- Sick and Tired si mai ales Titiyo- Come along.
Iar meloda These words e bestiala.
Zooey
hmm... n-am crezut sa ajung sa ascult brandy, dar piesa 'afrodiziac' suna chiar bine
Aramis
Eric Clapton - Change the world. Ieri am descoperit-o in play-list-ul meu si imi place la nebunie biggrin.gif
If I could reach the stars I'd pull one down for you
Shine it on my heart so you could see the truth
That this love I have inside is everything it seems
But for now I find it's only in my dreams
doar ca acum nu vreau sa schimb lumea, vreau sa ramana totul asa cum este...
Vexx
Am descoperit din intamplare pe un disc vechi, Veta Biris - Sus sus sus, la munte, sus. Mi-a dat fiori si mi-am amintit de copilarie. Ciudata si in acelasi timp, placuta senzatie. huh.gif

Asta ar trebui sa fie efectul muzicii bune, pacat ca sunt foarte rare experientele astea! cry.gif
Serenity
Ah, mi-ai amintit de vechile mele oP(rofl.gif)sesii.. Am dat si eu acum cativa ani de o "placa" mai batrana decat mine cu Veta Biris si Sava Negreanu pe care o vreme am ascultat-o in disperare.. Nu retin cui apartineau versurile care imi dadeau mie fiori dar mi-au ramas perfect conservate in memorie tongue.gif
"Fost-au vremuri grele, vremi de pribegie/Vremi de grea durere si de asuprire/Dar toate trecura caci un proverb roman/Spune apa trece dar pietrele raman."
Nu stiu daca versurile au fost acelea care m-au impresionat, linia melodica sau insufletirea din vocea interpretei, cert e ca micul patriot din mine s-a trezit la viata si nu-mi vine sa cred ca va spun chestiile astea, Of taica Floare! rofl.gif

Asa, sa revin on-topic ca de asta am intrat aici tongue.gif Melodia momentului..
Melodia momentului momentan si in momentul de fata o voi alege la intamplare de pe ultimul album Nelly Furtado, care este laugh.gif Din intamplare am descoperit cat de mult imi place (nu credeam ca o sa gust vreodata asa ceva dar se pare ca gusturile mele muzicale sunt intr-o continua transformare tongue.gif) si mi-am propus ca la prima ocazie sa procur cateva mostre.. care nu m-au dezamagit, zau. wink.gif

Luati si voi..

Nelly Furtado - "Island Of Wonder" (ce mi s-a parut mie deosebit la aceasta piesa a fost soundul, nu neaparat versurile)

The man wrinkles his face but it's already worn
The coffe is sour and the shirt is torn
But the smile is bigger than the Atlantic sea
And it happens to bring out the Atlantis in me
Island of wonder where do you come from
Is it the way the sun hits my face
Or is it your memory which I cannot trace



Vexx
@Serenity Dupa lungi chinuri, am gasit melodia. O canta Sava Negrean si se numeste "Sa nu uiti in veci, crestine" si e superba.

Daca vrei sa-ti amintesti de vechile oPsesii tongue.gif , contacteaza-ma!
Serenity
Fi-ne-ar oPsesiile de ras! laugh.gif Dau o bere, saru'mana! wink.gif
O sa incerc sa fac rost si eu de ea (si de altele), acum ca stiu cum se numeste yay.gif

---

And history repeats.. tongue.gif Iar am o melodie a momentului despre care nu stiu nimic in afara de versuri ohyeah.gif Am descoperit astazi CD-ul, in masina. L-a primit tata de la un vechi prieten si e cu melodiile care, din cate am inteles, faceau furori printre studenti la vremea respectiva. Nu-mi dau seama exact de ce m-am oprit asupra acestei melodii.. Poate pentru ca mi-a oferit un mijloc de-a ma intoarce cu un pas inapoi, intr-un timp trecut in care nu existau manelele iar tiganii erau priviti putin altfel..

user posted image

"Intr-o seara o tiganca rau s-a mai certat
Ca venea tiganu-acasa si-o lovea in cap.
Si juca barbut mai frate, nu avea macar un ban
Aia mici mergea la scoala si n-avea ghiozdan.

Barbate si iar barbate te rog nu mai bea,
N-avem foc in batatura, nu stiu ce-om facea
Suntem cu chiria-n urma, n-am platit neica de-o vara
S-a pus gagii pe noi, sa ne dea afara.

Nevasta si iar nevasta sa stii ca nu pier
Ca ma duc la banca mare, ma fac casier
Si-atuncea cu geanta-n mana, nu mai am neica habar
Peste vreo trei luni de zile ma vezi mandatar.

Si-am sa-mi iau masina mica, sa sui la volan
Si sa vad cine-ndrazneste sa-mi zica tigan,
Si-am sa-mi iau masina mica, si-o sa trag neica la scara,
Si sa vezi cine-ndrazneste sa mai zica "cioara".
"

Vexx
@Serenity Ar fi fost mai usor prin YM!, dar deh..dragoste cu sila nu se poate! rofl.gif

O piesa care ma oPsedeaza tongue.gif in acest moment,Bitza feat. K-gula - Tanar cat mai tarziu.

Vreau sa mor tanar, cat mai tarziu, sa nu regret,
Sau sa simt timpul cum se scurge lent,
Vrau sa-ncerc sa-ngrop incet, incet,
Gandul c-am trecut prin viata si am fost absent.
doice
Pe mine ma obsedeaza o manea pe care am auzit-o saptamana trecuta.
Era un tip in fata blocului pe o motocicleta Suzuki galbena si o vrajea pe o gagicutza pe fundalul acestei melodii. snog.gif
Un taximetrist oprit oferea acest fundal sonor divin.

Mama ta nu ma vrea,
E impotriva mea.

si

De ce ma minti? De ce ma minti?
Eu stiu ca nu-i ceea ce simti
Inima ta doar pe mine ma vrea.....


Cred ca am ascultat melodia asta de vreo 5 ori la rand 23.gif(pana a prins taximetristul ala o comanda).
Mai aveam putin si ma aruncam pe geam. cry.gif
Serenity
Uf, iar eu ohyeah.gif

Pentru ca nu l-am mai vazut de mai bine de-o saptamana. Pentru ca e jumatatea lui octombrie. Pentru ca e frig si sunt racita.. Pentru ca mi-as da regatul tongue.gif pentru o raza de soare si cateva grade in plus..

Tudor Gheorghe - "Octombrie"

Ma uit mereu la barometru si ma-nfior cand scade-un pic
Caci soarele e tot mai mic.. in diametru..

georgeones
Serenity excelenta melodie spoton.gif ,defapt excelenta muzica lui T.Gheorghe
Serenity
Saru'mana, de acord biggrin.gif Totusi.. eu am observat ca muzica lui pentru mine, ascultata o perioada mai lunga de timp, poate deveni monotona si obositoare.. unsure.gif
Vexx
Pasarea Colibri - Canarul cry.gif O melodie superba, care m-a sensibilizat intotdeauna. Mai ales acum ca am redescoperit-o! tongue.gif



Canarul galben ca un galbenus
Cu pene moi si ochii dusi
Cānta de dupa sārmele de-argint
Si viersu-i se pierdea īn vānt

Deodata ochii tristi din cap tresar
Si da din aripi, dar īn zadar
Lovind cu pieptul sārmele de argint
Cade īn jos cu pieptul frānt

Sarman canar, ti s-a parut
Ca zarile ti s-au deschis
Dar n-a fost doar, decāt un vis
Ranit tu ai cazut

Canarul galben ca un galbenus
Cu pene moi si ochii dusi
Plāngea de dupa sārmele de-argint
Si viersu-i se pierdea īn vānt
YoyoMan
Mie imi place enorm de mult o piesa de pe primul album Dana - "Zbor". Bine - tot albumul e absolut excelent - dar piesa "Te iubesc" e cu adevarat deosebita! Foarte fain! N-as fi zis:

"Si cand se-asterne iarna-n mine/Tu stii cum poti sa rupi din tine/Zi de zi, mii si mii, de flori
Si daca-o viata ma vei tine/Si n-ai sa pleci de langa mine/Zi de zi voi pluti spre nori..."
Excelent!
thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
mutulica
de vreo 2 zile ma oPsedeaza Puff Daddy cu I've been missing you (copia dupa police)...
ce depresie
doice
Dupa ce am citi postul lui mutulica mi-am adus aminte de Police si cea mai buna melodie a lor (dupa parerea mea) laugh.gif
Asa ca acum ascult a preluare care mi s-a parut ca e super bine facuta, face parte din coloana sonora a filmului Moulin Rouge. ohyeah.gif

Roxane, you don“t have to put on the red light
those days are over.
You don“t have to sell your body to the night...
...wear that dress tonight, walk these streets for money,
you don“t care if it“s wrong or if it“s right...
...I loved you since I knew you,
I wouldn“t talk down to you
I have to tell you just how I feel,
I won“t share you with another boy,
I know my mind is made up so put away your make up
told you once I won“t tell you again.
It“s a bad way, Roxane...
Serenity
QUOTE
Pasarea Colibri - Canarul  O melodie superba, care m-a sensibilizat intotdeauna


Intr-adevar, absolut superba melodia! wub.gif Eu o ascultam pe un vechi disc 'Phoenix' acum multi ani si plangeam de nu mai stiau ai mei ce sa faca cu mine.. tongue.gif

...

Melodia momentului vine de pe acelasi disc, daca imi amintesc bine, si e una din piesele mele de suflet..

Phoenix - Floarea Stancilor

Am crezut ca-n zarea-albastra
Voi gasi ca intr-o glastra
Sus, pe stanca invelita
In muschi verde si pufos,
Unde vantul somnoros
Se mladie fara nici o tinta,
Floarea stancilor,
Scaldata-n apa norilor.

Dar ajuns acolo sus
N-am gasit decat ruina,
Vant cu praf amestecat
Se zbate in frunzis intunecat
Rece-n bulgarii de tina
Incearca sa iasa la lumina
Floarea stancilor,
Scaldata-n apa norilor.





Jazz
Am ce am cu salsa, am auzit numa' de salsa in ultimul timp... Muzica, pasiune, sentimente puse pe tava... Oi! hh.gif Ce m-a apucat?
Wringwraith
gosh, i'm so obssessed of... Green Day - Good Riddance(Time of your life)!!!!
si ca sa nu se supere nima', na si versurile:


Another turning point, a fork stuck in the road.
Time grabs you by the wrist, directs you where to go.
So make the best of this test, and don't ask why.
It's not a question, but a lesson learned in time.

It's something unpredictable, but in the end it's right.
I hope you had the time of your life.

So take the photographs, and still frames in your mind.
Hang it on a shelf in good health and good time.
Tattoos of memories and dead skin on trial.
For what it's worth, it was worth all the while.

It's something unpredictable, but in the end it's right.
I hope you had the time of your life.

It's something unpredictable, but in the end it's right.
I hope you had the time of your life.

It's something unpredictable, but in the end it's right.
I hope you had the time of your life
georgeones
Brandy-Afrodisiac , misto piesa thumb_yello.gif , o ascult in continuu
Nico
Nightwish - I wish I had an angel. Pt ca tot se apropie concertul lor. "Suparata" rau melodia asta dar imi place la nebunie. rolleyes.gif Are dramatism si ritm, iar vocea Tarjei e superba. Link daca vreti sa o ascultati si sa vedeti videoclipul

Am uitat sa spun ca imi mai place pt ca daca o ascult la prima ora ma trezeste si imi da energie ohyeah.gif
Serenity
Jason Donovan - Sealed with a kiss

Pentru ca o ascult de vreo jumatate de ora desi rascoleste amintiri care, poate, ar fi trebuit sa ramana ingropate... unsure.gif
genicon
@Serenity: Brian Hyland are si el o versiune super la Sealed with a kiss (sincer sa fiu... pe Jason nu l-am auzit tongue.gif)

Iar la mine, prin bunavointa lui Serenity, am facut rost de o piesa care mi-a macinat o zi intreaga. Bran Van 3000 - Drinking in L.A. O piesa tare misto, de atmosfera, poate... o piesa foarte pe gustul meu, mai ales ca era singura piesa pe care o ascultam in fiecare dimineata inainte de a merge la scoala si... nu ma enerva de loc. Daca veti asculta piesa, veti intelege de ce este un sentiment diferit sa o asculti cand esti proaspat trezit din somn (eventual si dupa o bauta spoton.gif)
Serenity
Iar eu nu cred sa fi auzit varianta lui Brian tongue.gif O sa incerc totusi sa fac rost de ea.. Cat despre Bran Van 3000, sunt intru totul de acord cu tine laugh.gif E genul de piesa care odata auzita (de preferat dimineata), nu-ti mai iese din cap toata ziua. Ce vremuri dom'le, ce vremuri! ohyeah.gif

Si ca sa nu fiu complet offtopic, pesa momentului la mine e Vama Veche - Nu am chef azi, motivele fiind mai mult decat intemeiate whistling.gif
Vexx
Delerium feat. Leigh Nash - Innocente (Falling in love) Dj. Tiesto remix

Cam lung titlul dar piesa merita tongue.gif , vocea suava a domnisoarei de la Sixpence None the Richer e pusa perfect in valoare de nenea Tiesto, iar rezultatul...

La mine are un efect de "unde-s sticlele sa-mi inec amarul" cry.gif


Darling, when did you cry? I couldn't hear you
Darling when? When did you cry? I couldn't hear you

Darling when did we fall? When was it over?
Darling when? When did we fall? When was it over?

I suppose it is the price of falling in love.
I fear that it's the price of falling in love.


cactus
Io am gasit articolul asta ...
Muzica tiganeasca continua sa-i cucereasca pe europeni

LONDRA – Formatia Mahala Rai Banda din Romania a lansat pe piata internationala un CD, muzica acesteia fiind apreciata de cotidianul “The Telegraph” ca avind o "vigoare uimitoare si capacitatea de a se adapta" la noile influente muzicale. In mai putin de zece ani, muzica tiganeasca balcanica a incetat de a mai fi considerata o ciudatenie locala transformindu-se intr-una dintre cele mai apreciate muzici traditionale ale Europei, se precizeaza in prezentarea facuta CD-ului.
Mahala Rai Banda a adaugat in muzica sa "noi inventii revigorante", cum ar fi influnete din muzica pop si dance, dar si ritmuri swingbeat si raggae. Cooptind citiva muzicieni tineri din celebrul Taraf al Haiducilor, precum si citiva maestri ai alamurilor, grupul isi focalizeaza ritmurile pe o "percutie traditionala furioasa". “The Telegraph” incearca sa defineasca acest gen de muzica "inedit" ca fiind "un ecou de alamuri cu o ciudata asociere de melodii din vest cu urme de rumba cubaneza si muzica din filme indiene". Totusi, observa cotidianul, muzica lor isi tradeaza originile turcesti...
Pretul CD-ului este de 13,99 lire sterline, pe piata britanica.

http://www.divers.ro/

curios...


Vexx
Delikt - Ineptii Lirice

Hip-Hop romanesc de calitate, cu se facea odata...generatia de aur a murit. cry.gif
Serenity
O melodie printre cele mai 'ale momentului' melodii de pana acum in cazul meu. O piesa pe care o cautam de aproximativ o luna si jumatate si pe care pur si simplu o ador biggrin.gif Pentru ca e Dido. Pentru ca e Santana. Pentru ca se potriveste perfect cu seara asta, cu pleoapele care mi se inchid incet si cu caldura de acasa.. rolleyes.gif Mai e nevoie de alte motive?

Dido & Santana - Feels Like Fire.

"So que sera
Let's go sailing on
There's a wise man
In every fool"

YoyoMan
Serenity - esti adevarata ca de obicei! Am luat-o si eu deja de pe net! E extraordinar de faina piesa! mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Magenta
Uite acuma am ora de informatica, shi cum meream eu frumos pe pitoreshtile culoare ale liceului imi adusei aminte ce n-am mai ascultat eu de mult... U2 - Beautiful Day... shi cum mai am ceva pana ajung acasa, nu stiu vum o sa rezist atata vreme fara sa o ascult... mad.gif hate school
rebel
Tot īmi răsună o melodie-n cap din cānd īn cānd ...

QUOTE (Diana Krall - You're getting to be a habit with me)
Every kiss, every hug seems to
Act just like a drug.
You're getting to be a habit with me.

Let me stay in your arms,
I'm addicted to your charms.
You're getting to be a habit with me.


Magenta
nu stiu ce mi-a venit... de data asta nu e o melodie trista sau melancolica, sau uateva`...
Omul Cu Sobolani - Radio
...pentru ca... s-a intamplat sa o nimeresc in player...si s-a intamplat sa-mi placa...mult...
rebel
QUOTE (Element Eighty - Broken Promises)
The day you left me
there was a feeling I have never shown
The day you told me
there were the words that I have never known
And now it's over
So what's left that I should ever feel
cause since the day you left me I have been so alone

And now we're left with broken promises
my heart can't take no more
and now we're left with broken promises
my mind has had enough


QUOTE (Static X - The Only)
I'm winning, you're losing
I'm falling, your agony
Lower than lower, before
Your forgotten memory

heaven , you're hell
Im killing, your fantasy
More and more, you follow
Your divorced reality


Ambele au fost folosite drept coloane sonore īn NFS Underground, pentru cei care-au jucat. Nu prea ascult eu genul, īnsă acestea mi-au plăcut extrem de mult.
Serenity
Melodia momentului e piesa care mie mi-e foarte draga si pe care nu credeam sa o gasesc.. E melodia pe care tata mi-o canta in fiecare seara pentru a ma adormi cand eram bebelus tongue.gif

Maria Tanase - Butelcuta Me

Mama mea cīnd m-a făcut (butelcuţa me)
Mi-o legat sticla de gīt (butelcuţa me)
Şi mi-o zis cu jurămīnt
Să n-o desfac de la gīt

Fire-ai-al dracu' de primar
C-ai pus pe uliţă pari
Sara cīnd mă-ntorc spre casă
Parc-ar fi oameni prin ceaţă
Mă opresc şi le vorbesc
Cu cīte-o duşcă-i cinstesc
Şi zău nu-i păcatul meu
Ma poftesc de beau şi eu

Mama mea cīnd m-a făcut (butelcuţa me)
Mi-o legat sticla de gīt (butelcuţa me)
Şi mi-o zis cu jurămīnt
Să n-o desfac de la gīt
Pīnă m-o băga-n pamīnt.

genicon
Dom'le... acum vorbind cat se poate de serios. Daca vrea cineva (eu, de ex. rolleyes.gif ) muzica gen Maria Tanase (lautareasca, nu?) de unde poate face rost de ea? Ha? Astept detalii de la cei care au asa ceva in cantitati... mari (Serenity si Yoyo din cate am vazut eu pana acum...)
YoyoMan
@Geni
Am voie sa raspund aici si daca e topic Trade Mark? tongue.gif devil.gif

Nu stiu! Nu mai stiu de unde le am - da promit ca la urmatoarea intalnire daca vii (si daca merg si eu tongue.gif) iti fac CD si iti fac si cu muzica tiganeasca ca asa ceva nu ai mai auzit de cand esti. Absolut dementiala! smile.gif
Serenity
Cumperi albumul in original! ohyeah.gif wink.gif Prietenii mei fac la fel.. rofl.gif
YoyoMan
Si eu cumpar tot original Genicoane pentru ca e ilegal ce fac prietenii mei rofl.gif
Vexx
Uite cum se aduna domnitorii si strica frumusete de subiect! ranting.gif OPsedatilor! tongue.gif

on-topic: Type O Negative - Bloody Kisses (A Death in the Family).

O piesa neagra pentru zile si mai negre...necesita stare de spirit corespunzatoare pentru a fi gustata. V-o recomand, mai ales acum, ca s-au lungit noptile. spoton.gif
(monique)
Lenny Cravitz - Calling all angels... wub.gif

Vexx
Doice, Monique bagati si un motiv ca va urecheste Genicon. wink.gif


Piesa Momentului: Scorpions - When the Smoke is Going Down, imi aminteste de vremurile cand imi cumparam primul casetofon si prima caseta... rolleyes.gif .
Ar mai fi un motiv, intr-un concert System of a Down, la sfarsitul piesei lor, Prison Song, au cantat cateva acorduri...si le-a iesit foarte bine, plus ca mi-au improspatat memoria. wub.gif
Serenity
Phoenix - Mugur De Fluier.

Datorita acestor cateva versuri groaznic de optimiste si nerealiste tongue.gif

"Hei, hei, verde e iarba
Soarele-i sus pe cer
Hei, hei, dusa e iarna
Cu dintii ei de fier!"

happy.gif

rossi
Sasha - Involver. E un mix, nu o melodie dar se pune sper rolleyes.gif Recomand iubitorilor de house adevarat, nu ascultatorilor de ATB ph34r.gif
(monique)
QUOTE (omu_vexx @ 5 Dec 2004, 01:04 PM)
Doice, Monique bagati si un motiv ca va urecheste Genicon. wink.gif



Pai ca sa bag si un motiv... am ales melodia aceasta ca fiind a momentului pentru mine deoarece imi place foarte mult ritmul, iar versurile sunt la fel de frumoase... imi place stilul abordat de Lenny Cravitz in ultima perioada... un motiv in plus ar fi acela ca mi-a intrat in suflet de cand am ascultat-o prima oara... a fost dragoste la prima ascultare... spoton.gif
Nightwind
Within Temptation - Mother Earth


pentru ca-mi aduce aminte de lucruri uitate
rebel
QUOTE (Evanescence - Where will you go)
You're too important for anyone
You play the role of all you want to be
But I, I know who you really are
You're the one who cries before the dawn

But where will you go
With no one left to save you from yourself
You can't escape, you can't escape
....................................................
Mi-a venit bine la auz piesa. Cam aveam nevoie de īntristare la vremea respectivă ...
Eve
Nu stiu cat e melodie de moment, dar mie imi place tare mult:
U2 - New Year's Day smile.gif
doice
Stand by me

pt ca este o melodie care imi merge la suflet wub.gif
YoyoMan
Mie imi place noua piesa de la Anastacia - "Welcome to my truth". Excelent suna! Si cand ma gandesc ca nu imi placea Anastacia deloc inainte... hmm.gif I must be out of my mind biggrin.gif
rebel
QUOTE (Unkle - Inside)
The only thing that burns in hell
Is the part of you that won't let go of your life
Your memories, your attachments
They burn them all away
But they're not punishing you, they say
Their freeing your soul ... relax


Nu pot să spun de ce .. chiar nu găsesc motiv .. iartă-mă, gen.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.