Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Actorul Roman Preferat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
cameron
Marcel Iures.
Explicatiile sunt de prisos..
Hamlet sau terorist..la fel de spectaculos.. Caldura si intangibilitate.
menthoru'
Indubitabil Iures. Recomand piesa: CREATORUL DE TEATRU, s-a jucat la Teatrul ACT. Nu stiu daca va reveni in noua stagiune.
Valheru
Iures ... restu s-au cam stricat
Hamleet
IUREEEES THE BEST wink.gif
cameron
Este indiscutabil faptul ca avem mari actori.
Adrian Pintea, George Constantin, Marin Moraru, Gheorghe Dinica,..nu-mi vin in minte mai multe nume acum..dar sunt inca niste forte. Important este ca salile de teatru au inceput sa pulseze de public,..si odata ce vezi o piesa buna ramane si actorul undeva in inima. Pacat insa ca filmele romanesti au atat de putin de spus in ultimii ani.
Nu m-a impresionat nimic din tot ce am vazut...poate doar Filantropica..
menthoru'
sincer m-am saturat de conceptele cinetografice romaneasti: sani, prostituate, m***, p***, f**** scuzati-mi expresiile dar realitatea este asta: nu mai vreau tangouri pe asfalt cu senatori ai melcilor in ambiante filantropice in timp ce Noro sufera.

m-au scarbit prea mult.
cameron
Exact..se bate prea mult moneda pe mizerie. Mizerie in cadru,..in limbaj,..in atitudine.
Numai ca suntem mult prea satui de mizerie...a venit timpul pentru altceva,..si nimeni nu stie cum sa treaca acest prag..
Figaro
Hm. Hai sa spunem ca totusi cliseele la moda nu deranjeaza atat de mult, insa deranjeaza din plin lipsa de imaginatie. Sau teama de imaginatie. ATF-ul produce pe banda rulanta regizori tineri si lipsiti de orizont.
cameron
OK. Actorii se straduiesc sa faca cat mai bun rolul pe care-l primesc..pentru ca deasta depinde cariera lor, afirmarea. Cum oferta insa..nu prea este..ii vedem in tot felul de reclame sau clipuri tampitele..
In schimb regizorii pot sa-si motiveze lipsa imaginatiei prin lipsa bugetului?
The Mood for love..a fost un film cu putine cadre,..prafuit,..aproape in penumbra,..si totusi extrem de emotionant..dar nu e facut de regizor roman. biggrin.gif
Diana-Maria
..Toma Caragiu..inegalabilul Toma, Dumnezeu sa-l ierte!
Si Giugaru..si Birlic...si Fintesteanu...si George Constantin.. toti, din pacate , nu mai sint printre noi... si Florin Piersic... si Beligan...
Si Olga Tudorache, Leopoldina Balanuta... si Valeria Seciu...
ypsilonalpha
QUOTE (menthoru' @ Sep 9 2003, 01:42 PM)
sincer m-am saturat de conceptele cinetografice romaneasti: sani, prostituate, m***, p***, f**** scuzati-mi expresiile dar realitatea este asta: nu mai vreau tangouri pe asfalt cu senatori ai melcilor in ambiante filantropice in timp ce Noro sufera.

m-au scarbit prea mult.

O idee ar fi sa-l rugam pe nea Sergiu sa mai turneze niste filme d-alea cum stie el tongue.gif

Si ca sa raspund si la intrebare: actor favorit: Radu Beligan, actrita favorita: Dorina Lazar
Mistinguett
De mult, de mult de tot actorul meu favorit a fost Stefan Iordache.
Pe Iures l-am remarcat din primul lui film, "Povestea porcului", unde el a jucat rolul printului. Un vis de baiat, brunet, plete, slab, inalt...exact cum imi placeau mie laugh.gif
Si altul pe care l-as privi intr-una jucand ar fi Horatiu Malaele. Cred ca i-am vazut toate piesele la Notarra pana ce am plecat din tara, multe dintre ele de nenumarate ori. Actor de exceptie, care desi e vazut comedian, are o arie artistica mult mai deschisa decat pare.
cameron
Scoala romana de actorie a dat multi actori de valoare si va mai da..
Pacat insa ca mai avem mult pana cultura va fi reasezata la locul care i se cuvine in ierarhia valorilor..
Este penibil sa vezi actori ce pot face roluri de neuitat irosindu-se...in reclame pentru detergent..sau mai stiu eu ce idiotenii..
Ares
In afara de Iures, care mi se pare mare si prin prisma faptului ca impaca comercialul (filme de la Hollywood) cu arta, eu mai am printre preferati pe Horatiu Malaiele si pe Stefan Banica Jr. care m-a facut sa rad cu lacrimi la o ultima piesa de teatru vizionata...
Hamleet
QUOTE (cameron @ Sep 17 2003, 03:02 PM)
Scoala romana de actorie a dat multi actori de valoare si va mai da...

Mai eu te cred dar avand in vedere ca la ATF se intra pe pile si rar pe talent...nu stiu ce sa mai zic...
cameron
Probabil se intra si cum ai spus tu. Rezultatele sunt importante!
vermeer
Imi place foarte mult Florinel Piersic. Mi se pare profund. Poate nu e.
mogaldeatza


Marcel Iures, Mircea Diaconu si Toma Caragiu,
Ovidiu Iuliu Moldovan.
Gheorghe Dinica, in ciuda unor roluri care m-au
facut sa-l detest in anumite perioade.
Sagitarius
Marcel Iures, Mircea Diaconu
Ovidiu Iuliu Moldovan.
Gheorghe Dinica si cam atat!
cameron
Am uitat sa il mentionez pe Serban Ionescu...
In schimb nu reuseste sa-mi placa de nici un fel Eugen Cristea care s-a perindat in toate rolurile de magarus sau tinator de trena al Marinei Almasanu Socaciu. Nu ma convinge nici cand e comedie,..nici cand e tragedie.
andreea159
La mine e mai greu; nu prea reusesc sa apreciez actori pe care nu-i vad jucand ceva altfel decat de o superficialitate crasa (ma refer la pese si nu strict la jocul actorilor), asa ca ar fi, in ordinea asta: Marius Bodochi, Cristi Iacob, Marius Stanescu, Marian Ralea (vezi Memoria celor care au trecut si Experimentul Iov), uneori Iures... arareori! Cred ca nu ma mai uimeste. Mai este un tanar actor, Marius Manole, Marius Chivu si tot asa... Sunt o groaza!
Zenda
Tudor Chirila smile.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (vermeer @ 17 Sep 2003, 07:32 PM)
Imi place foarte mult Florinel Piersic. Mi se pare profund. Poate nu e.

Nu e.

Geo Barton (Moara cu Noroc, Secvente), Constantin Codrescu (in the early days), Razvan Vasilescu (Balanta, Prea Tarziu, Omul cu arma, O vara de neuitat), Dan Nutu (Duminica la ora 6), Stefan Iordache (Cel mai iubit dintre pamanteni) ... si ar mai fi.
Tinkerbell
Stefan Iordache.
eu_si_tu
Stefan Iordache si Marcel Iures.
Lotte
Stefan Iordache si Toma Caragiu iar ca actrita, Maya Morgenstein.
Michelle
Ai stalcit-o de tot...este Maia Morgenstern( morgenstern=steaua diminetii) wink.gif
Kyklos
Gheorghe Dinica ....... Dom' Semaca! Nu trage! Sunt eu Lastarica rofl.gif
wasp
Adrian Pintea.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.