Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:La Serbet
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
ins
ce sa incapa intr-o cronica a timpului- unii vor citi la istorie -isterie si nu vor crede ca e acelasi autor(?)-, daca nu aceste:
se facea ca sub feresti urlau copii "un buchet de trandafiri si un sarut"... dupa ce cariera facusera " instinctul meu de fata mare nu ma-n`seala" si "my love will go on"... voi le stiti mai bine.
pe vremea mea...
cum era pe vremea vostra? ca astia mici de acum nu mai stiu, din cite jucam eu, decit mijoarca si omul negru. sa mai vad si eu din cind in cnd o "tara, tara, vrem ostasi" (sinistru titlu). sau tarile, in care copiii faceau din Romania una mare-mare. si America raminea mica-pentru ca nici un copil cuminte n-o voia!
si ma simt paun pe linga istia. si numa ce aud la altii de jocurile lor din copilarie, si sa ma loveasca damblaua: nu le cunosc! ce-or fi fost?
ma uitam, poate va tuflesc un link intr-una din zile, la un tablou de bruegel. cel cu jocuri de copii. maica-mea a recunoscut "pietricele". il jucase si ea. il cunoasteau vecinii toti, eu nu l-am cunoscut. aleragtul cercului le-am vazu si in stampe vechi, chinezesti. sau jocul cu mingea. vezi cite erau si nu-ti vine sa crezi ca pentru copii!! ca sa nu mai vorbim de "te-mpusc, te-mpusc!" sau "soma`-soma`!" ori de-a cazematele. cu sarbacana nu ma`ntrecea nime`.
sau isi mai aminteste cineva de "litera stacojie" si ce jocuri sinistre aveau aceia? nici tincii lui breugel nu se hlizesc! ce e aia istorie cind copii de mici vor sa "impersoneze" vedete (nu mai e mama si tata) si uita sa rida?!
poate fig n-are ce face si cauta la olga`a gallery si va ofera link-ul. vedem noi. timp nu e?! e?

a, si toate zapezile de altadata ce nu vor mai fi fost. eu am sa ii zic unui copil cind m-or dure salele tare, tare de tot: e-he-he! pe vremea mea, zapezile erau pina la genunchi. dupa cum generatia dinainte a prins pina la sold. si batrinii povesteau deja de troienele in care se ineca un om cu totul!
ins
http://www.khm.at/system2E.html?/staticE/page2121.html marita, ferestruica poate fi carata cu voi. practic.

Jocuri de copii. Si pentru ce, ma rog? Pentru simplul motiv ca veti petrece mai mult timp vorbindu-le nepotilor vostri despre copilaria voastra. Pentru ca importanti nu vor fi nici Bush, nici Iliescu, nici Nastase. Nici grevele nu vor fi mentionate decit in treacat. Pentru ca exista o istorie dincolo de Evenimentul zilei. Istoria personala, a familiei, a timpurilor, mai mult decit a “scenei politices (publice)” a tarii. Indiferent de timp.

Copii am vazut ca joaca scene din Biblie(1), de-a mersul la piata(2), de-a gospodaria[ cred ca asta face “brutarul ala mic din caramizi. Sau poate e negustor? Caci are, am vazut, o balant…](3), capra(4)[ stie cineva, in engleza jocului ii spune leapfrog, sau e altul?!], pietricele(5), se joaca de-a calaritul batului(6), se bat(7), se iau la diverse intreceri, sportive(8), se joaca cu papusile(9), stau agatati cu capul in jos. Ca liliecii.(10) Asa vine mintea la cap? Probabil e pentru usoara senzatie de ameteala… imi aminteste de un film rusesc, in care una se invirtea cu un scaun ergonomic, inaite de culcare [am mai zis asta?], dupa ce se lasase de bautura. Ameteli, ameteli, ameteli. Vertige. Vertigo. Asta imi aminteste de un alt film, italienesc, in care una, ca sa se mai descurce cu banii scrie lucrari de diploma pentru altii si vorbeste despre Vertigo si simtamintul sau in poezia lui Leopardi. Si, <benefiaciarul> se bucura: ce bine ati nimerit-o; eu tocmai ca sufar de ameteli.
Alte lucruri imi provoaca mie ameteli.
Am deschis subiectul asta pentru a-mi imbogati cultura generala. Chiar nu sint ins stare sa identific toate jocurile copiilor. Si, ca un joc, ca o sarcina grea, ca un om care are nevoie de ajutor, va invit, ca orice copil, cu zimbetul pe buze si cu seriozitatea unui om mare--sau, mai bine, tot a unui copil-- sa ma ajutati. Da, seamana cu Tom Sawyer care apuca sa si muste din marul savuros, di sa termne de vopsit gardul. Leopardul! Insa, ce vreti? Micul trisor inapoi la ale sale:
Asadar:
asta cu aruncatul farfuriilor nu am inteles-o (11) ( un fel de petanque? Adica un fel de popice, sau curling??!!!)
Asta cu saltatul peste picioarele celorlalti (12) care incearca sa iti puna piedica nu o cunosc. Dar am vazut ca exista un fel de dans(?) prin niste insule indepartate , care merge pe acelasi principiu. A jucat vreunul dintre voi asta?
Stau in cap si contorsionisme (13?), am stiut si eu. vad un fel de titirez(14), unul face baloane din sapun(15)
Pe unul l-au identificat altii ca fiind a blind man`s buff. (16) E un fel de baba-oarba? [ ce plasa am luat eu o data!] Stie cineva cum era jocul asta? Nu baba-oarba… asta cu buff-ul; daca e altul.
Mai e o fetita care descopera copiii aflati sub o cirpa. (17?) Uite, nu e! sa fie ceva ca jocul acela pe care il jucam noi cu bostanii nu mai stiu cui? Principiul e interesant. Antropologii ar sustine ca are de-a face cu succesiunea anotimpurilor si cu alternanata zi/noapte. Si Freud pleaca de la asta pentru teoria lui cu privire la Eros si Thanatos. Ca sa fac o placere cuiva, ma uit de sus la teoria asta. Atit de imbratisata totusi si la noi. Sigur in Vest e passe; dar ce conteaza?!
Ce credeti ca fac copiii aceia scarpinindu-l (?!!) in cap pe bietul copil aflat la mijloc? (18, ca e altul; insa abuziv, ca n-am idee)
Asta cu cercul(19) e veche, se regaseste peste tot. o aveam si noi. Era pur si simplu “roata”, de Sinziene(?) se arunca o roata in flacari de pe o ridicatura de pamint. Acelasi principiu sta la baza. Tot cu soarele care se rostogoleste pe cer…

Poate ar fi cazul sa va intreb de povestile preferate in copilarie?
Merg pe catalige. (20) Voi numeati in vreun fel tipul ala de a merge in sir indian tinindu-te cu miinile de hainele celui din fata? Ca la conga! (21)
Poantete proaste cu udatul copiilor aflati sub feresti se fac si azi. (22)
Mastile (23), piruetele (24)-din nou ca sa ametesti- jucatul in nisip (25), au ramas. Si probabil sa faci cit mai mare galagie! (26?!)
Dusul cu scaunelul il aveam si noi. (27)
Dar copii aceia din dreapta ce fac? Un fel de –na ca am uitat cum se chema!- twix, in care ti se incurca miinile si picioarele si ideea e sa cazi in fund! (28)
De-a turnirul (29) imi pare ca nu lipseste… dar ce face copilul ala cu scindura in brate nu pricep. (o numar 30)
Cataratul in copaci (31), asta stiu.
Momeala in virf de bat- nu stiu. (32)
Daca va imaginati ca ar fi simplu, cica au fost identificate in jur de 80 (90 la altii)de jocuri. Help!

Chiar nu inteleg fetita aceea din planul secund cu bratele ridicate. e ceva acolo? Si mai e unu` care alearga cu batul dupa altii care fac roata (?) si unii care stau aplecati asupra unor pietricele… un fel de bile? Nici pe asta de pe butoi nu o stiu… unii in circa altora, ce-i fac copilului aluia, ridicat si aruncat, tras (?) linga banca?

Cel care sufla in “damigeana “ cinta?
Si stie cineva cum se cheama jocul ala cu funia in care doua echipe isi incearca fortele? jucam si noi. Dar nu cred ca stateam unii in circa altor. Iar de nume, nu ma intrebati!

-------------
http://www.cauldwell.net/patrick/play/toys.pdf. pentru o –de ce nu?- o istorie a jocului si a jucariilor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.