Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mcdonald's
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
Gabriel
Toata lumea a fost macar o data in viata la McDonald's. Eu in adolescenta frecventam destul de des acest celebru fast-food. Acest subiect isi propune sa afle care este produsul vostru preferat de la McDuck's. Numiti unul singur !

Incep eu , da ?

Fish Mac (imi place mult pestele + ca are amestecul ala de branzeturi care este faorte bun)

Death Rose, ai legatura.......
Rose
Preiau legatura...ce mananca tot adolescentu' care trece pe la McDonald's: inghetata la cornet...
Mistinguett
Cred ca am fost si eu de vreo 3 ori la MickeyD. aici plus de vreo 2 ori la cele din Bucuresti. Si declar ca am fost doar de nevoie, tarata de altii.
Favorit - cartofii prajiti. Care aici in state, de cateva luni nu se mai prajesc in untura animala ca au facut galagie vegetarienii si supraponderalii (care, intreb eu in prostia mea: ce-or cauta astia la McD?). Vorba e ca nu mai sunt la fel de buni.
In rest, scuzele mele prieteni iubitori de McD, dar denumirea de "junk food" inseamna chiar asta - si eu iubesc mancarea buna prea mult ca sa mananc "junk".

Si o bucata de trivia care cred ca o sa-l incante pe Mosh foarte tare: in NY, in apropierea locului unde au fost Gemenii, exista un McD de 5 stele, din cate stiu eu singurul din lume. Are portar cu fireturi, picoli, si sus la etaj un pian (cu pianist cateodata laugh.gif ) cu muzica de cafe-concert.
Gabriel
si cat costa acolo Big Mac-ul ? 25 $ ?

Misti..ai dreptate. McDuck's chiar este junk food. Dar cateodata mai mananc si asa ceva.Vorba aia...e unul din visele americane. tongue.gif
Mistinguett
Data lipsa mea de experienta vasta in ale McD-ului, nu stiu exact preturile - dar in mod sigur pot sa-ti spun ca sunt doar cateva zeci de centime mai scumpe decat restul locatiilor, undeva intre $5 si $6.
genicon
Nu ma atrage foarte mult mancarea de la McDonald's, insa, normal, mai ales ca in orasul meu nu exista asa ceva, de fiecare data cand am avut ocazia, am vizitat un Mc. Cartofii prajiti si shakeul de vanilie stiu ca erau preferatele mele... biggrin.gif Insa, de fiecare data cand ajungeam acolo, ca un copil mic (ce sunt biggrin.gif ) imi comandam si cumparam un Happy Meal, numai ca sa iau si eu un cadou, acolo biggrin.gif
Antont
Aici o sa fiu io Gigi Contra...Stimati interlocutori, mie nu-mi place deloc, da' chiar deloc McDonalds. Mincarea e total aiurea, are gust de plastic, creaza impresia ca e sintetica. Bine i-a zis Misti junk-food. Preturile sunt mari avind in vedere cit de naspa e mincarea,iar localurile Mc dau impresia de cantina (si impresia cred ca e corecta biggrin.gif ) . Ditamai sala cu mesele alea nenorocite, neoane cu lumina puternica, tavile alea aiurea, parca ai fii in sala de urgente de la spital.
Singurele lucruri ok de acolo din punctul meu de vedere sint curatenia si shake-urile ( alea mi-au placut) ...
Carmi
portiile sunt pt oameni normali??ca mie nu-mi ajung burdihanoasa de mine 10.gif
Mistinguett
Ma bucur ca exista macar o persoana pe forum care e de acord cu mine in privinta McD-ului.
Stiti ce nu-nteleg eu nici sa ma tai? Cu aceeasi bani poti sa te duci la o carciumioara de-aia mica si ieftina si sa mananci o friptura sau ma rog, ceva mai putin procesat industrial. Personal, as prefera o gogoasa sau un covrig decat un burger la McD. Ma rog, parerea mea.
Mmmmm... gogosi...covrigi....
Vegas2002
De cind sint aici,cred ca am mincat la MC`D doar de doua ori.Si eu sint perfect de accord cu ceea ce a scris Misti.Cu banii aia chiar ca poti minca ceva mult mai bun in alta parte.Nu stiu cum sint cele din tara,inca nu am avut ocazia sa le vizitez.
Gogosi,covrigi.......mi-e o poftaaaaaaaaa 10.gif si eu care nu pot minca inca asa cum trebuie sad.gif,tot pe iaurturi si supe o tin mad.gif
Hamleet
Eu cand am intrat prima oara in McD, m-a dat pe spate mirosul. Nu stiu de ce dar in alte fast-food-uri nu miroase asa.
Am mancat tot felul de meniuri din curiozitate si m-am oprit la shake.
Shake e the best ptr mine...hamburgeri, cheese... nu imi ajung nici pe o masea dry.gif
Valheru
cel mai mult de la mc imi plac meniurile kfc biggrin.gif
Aggelos
Big mac --- 2-3 ore la toaleta
Mc chicken sau oricare produs care are si maioneza --- 2-3 zile la spital
deci... cartofii sunt preferatii mei .. 6.gif
RoXie
In urma cu vreo 2 luni eram mare amatoare de junk food si mereu mancam in localuri de genul asta.
De la Mc imi placea mai ales McToast.
Mai ales ca am aflat ca in hamburgeri si Big Mac nu e folosita carne reala ci carne artificiala.Stiu ca de multe ori ma simteam rau dupa mesele de la Mc..
Acum nu mai mananc la Mc nici in ruptul capului...hehe!
Au pierdut un client important! laugh.gif
Cain
O data si in graba.. nici popa nu intreaba wink.gif
Sint bunicei mini-hamburgerii normali, dar mi se par prea scumpi !!! Adica 120.000 lei un hamburger ?!?! (adica fo 4, da sint asa de mici, ca-i bagi cu totu in gura)
In rest, e pierdere de timp; mai bine iei o saorma laugh.gif daca tot e sa mananci ceva in graba; ca daca nu e pe graba, nu-i vad rostul ...
Afrodita
Hehe, la Mac mananc doar cand ajung in Bucuresti, nu stiu de ce, am mancat si aici o data cand am fost cu Iarina...Imi plac sandwichurile de pui si shakurile si cartofii prajiti, da' nu ma omor dupa mancarea lor...Si mirosu' e groaznic!! 6.gif Pute de la cateva sute de metri distanta 6.gif
Diana-Maria
..numai placinta cu visine, desi e cam mititica..restul produselor imi dau senzatia ca maninc ..cauciuc... si n-au gust de carne ...traiasca soia romano-americana!
Iarina
McChicken, placinta cu visine, inghetata cu caise dar daca sunt jucarii frumoase, always Happy Meal smile.gif
allexa
Nu-mi place McDonalds. chiflele parca sunt din cauciuc, iar carnea nu are gust bun. Nici macar inghetata nu-mi place. Vegas ce dreptate ai cu gogosile si covrigi... tare adevarata acea vorba: tot ce-i bun ori e imoral, ori ingrasa biggrin.gif
Gabriel
Iarina , mi-am luat si eu de cateva ori Happy Meal. cea mai frumoasa jucarie a fost Winnie Pooh. il mai am si pe Timmon, jderul din Lion King. rolleyes.gif

eu cred ca voi sunteti prea patimasi...la faza ca nu e bun Mc-ul. in schimb bagati in voi chipsuri si alte porcarii de 3 ori mai nocive. beti Pepsi care contine acid fosforic sau mai stiu eu ce alte chestii. nu zic ca e buna mancarea de la Mc...dar sunt altele si mai rele !

asa sa stiti !
allexa
Gabriel, eu imi mentin parerea. Nu-mi place mincarea de la McDonalds. biggrin.gif Si nu mananc nici chipsuri, nu beau nici Pepsi sau Cola. In general am grija ce mananc si ce beau pentru ca imi pasa. rolleyes.gif
menthoru'
Nu-mi place Cola si urasc portiile minimale de la Mc. Din acest motiv ma orientez catre vecinii lor: KFC unde mananc pe rupte si beau PEPSI.

Recomand meniul Corbin biggrin.gif
Sagitarius
Produsele din peste si pasare...inghetata...placintile si cam atata tongue.gif
axel
McDonalds e bun doar in Europa. In America localurile sunt de-a dreptul gretoase si mancarea, in bunul spirit american, e proasta (mai proasta decat echivalentul din MacDonalds-urile europene).

Intr-o vreme mancam tare mult in McDonalds-urile bucurestene, dar m-am lecuit. Totusi ceva imi place: Fish Mac (daca te duci in USA si ceri Fish Mac se uita chelnerul stramb la tine si te intreaba din nou ce vrei, iar intr-un final te uiti pe meniu si vezi ca se cheama File-O-Fish biggrin.gif ) si, pe locul 2, cartofi prajiti cu maioneza (daca esti in SUA, nu cere asa ceva, pentru ca iti va fi foarte greu sa pronunti maioneza in engleza si, pe deasupra, vei primi o chestie "half fat" tare gretoasa)
Ares
Preferata mea dintre produsele McDonald's cred ca e placinta cu mere... Dar sunt multe chestii care-mi plac la nebunie (cartofii, McToast, McFish). Totusi mi se pare mai practica o saorma... Si uneori mai buna (si mai ieftina) smile.gif
Si sincer as manca toata ziua la McDonald's (pana m-as satura pana peste cap) ca doar nu o sa traiesc pana la 100 de ani biggrin.gif
champi
Ma alatur si eu celor carora nu le place mincarea de la McD. Zau ca are gust de carton si preturile destul de piperate pt ce ofera. Daca tot ar trebui sa maninc intr-un fast-food as prefera o salata de-aia combinata de la Spring Time. smile.gif
Cain
da, "salatile din gradina ursului", de la Spring, sint chiar misto
Zed
De fiecare data cand intru , vreau sa incerc ceva nou , cand ajung la tejghea .. 2 Big Mac va rog laugh.gif
sorin666
In franta se poate cere o salata in locul cartofilor sau, cum fac eu, iau un meniu si o salata ("paysanne sauce au bleu") si suc de portocale in locul bauturii super-indulcite propusa de obicei wink.gif
Mi_
Prin tarile prin care am trecut am observat ca aceleasi produse McDo sunt de 1-2 ori mai scumpe ca în Ro.

Intrebare : daca mâine ar ieftini McDo preturile în Ro de 5 ori, tot la fel de personaj negativ ar fi pentru voi ?
menthoru'
1. Inainte sa faci comparatia la preturi fa-o si la venituri.
2. Daca s-ar da gratis tot nu mi-as schimba parerea. M-am saturat sa aud "Unde iesim diseara? Mergem in Mc" cu nuanta iesirii la un restaurant de lux cand peste tot in lume Mc este ceva banal, un loc unde mananca si santieristii.
Mi-e scarba de Mc si de persoanele care se incadreaza in citatul de mai sus! ph34r.gif
sorin666
QUOTE (Mi_ @ Oct 14 2003, 02:52 PM)
Prin tarile prin care am trecut am observat ca aceleasi produse McDo sunt de 1-2 ori mai scumpe ca în Ro.

Intrebare : daca mâine ar ieftini McDo preturile în Ro de 5 ori, tot la fel de personaj negativ ar fi pentru voi ?

De 2 ori mai scumpe, dar salarii de 10 15 ori mai mari jamie.gif
unul
In afara de preturile prohibitive si mirosurile care le emana, Mc`-ul chiar nu spune mare lucru.
Si in Franta, Mc`-ul care l-am vazut......se apropia de un bufet de gara. Sincer. Inca de la usa calcai pe cartofi si salata, angajatii (afro - nu am nimic cu ei) nu te bagau in seama, deci nu cred ca exagerez in comparatie
sorin666
Depinde enorm de mult de manager, daca e "negricios" exisat mari sanse ca exhipa sa fie la fel, iar curatenia indoielnica...
Dar, by the way, de ce toate exemlele rele trebuie culese din Franta, alte teri nu mai cunoaste nimeni sad.gif nu de alta dar ceea ce vad eu zi de zi si ce sciu unii, nu se potrivesc mai bine decit nuca in perete sad.gif
Iarina
sorin666, ce vrei sa spui ca daca e "negricios"- te referi la negri, la indieni, la ce natie anume? Fiindca eu de cand sunt aici in Anglia, am intrat in contact cu multi negri si nu am nimic de reprosat in privinta curateniei, ba chiar nu se compara cu englezii care sunt niste mizerabili. Am fost in atatea case doar. De cand sunt aici am cunoscut o multime de negri, am mers in trei biserici pline de negri si sunt FOARTE curati.

In Anglia McDonald's, din cate am vazut eu, este foarte curat si servirea impecabila. Nu am nimic de comentat.
sorin666
Da, ma refer la unele populatii africane dupa care miroase in metrou, NU la cei traind in departamentele "de peste mari" (DOM/TOM) care, intr-adevar, sint total "europenizati" din acest PDV)
Nu toti sint, evident, nespalati, ci doar unele segmente de populatie, dar nu sint etnolog suficient de bun sa-ti spun care...
chatonel
Aia care nu au apa calda? smile.gif)
Valheru
Ce ne tot ascundem dupa degete... MC-ul e fast food, adica din ala unde te duci in pauza de 10 minute de pe santier.
Come on...
Iarina
Chatonel, razi tu razi, da e trist ca si la englezi s-a inventat apa si sapunul si de toate si tot degeaba. Daca-ai vedea cum traiesc niste oameni care au bani sa-si puna si-n cap, n-am mai vorbi de aia care n-au ce manca si nu se spala.

Valheru, da io nu muncesc pe santier, am voie la Mc? biggrin.gif
sorin666
QUOTE (menthoru' @ Oct 14 2003, 03:04 PM)
1. Inainte sa faci comparatia la preturi fa-o si la venituri.
2. Daca s-ar da gratis tot nu mi-as schimba parerea. M-am saturat sa aud "Unde iesim diseara? Mergem in Mc" cu nuanta iesirii la un restaurant de lux cand peste tot in lume Mc este ceva banal, un loc unde mananca si santieristii.
Mi-e scarba de Mc si de persoanele care se incadreaza in citatul de mai sus! ph34r.gif

Nu ca asi fi un fan de McDo (din contra, desi ii frecventez din cind in cind...) dar prefer totusi sa stau la masa cu santieristii decit cu " telectualii" si papitoii, asta desi cu studiile nu stau chiar rau mad.gif
Valheru
uneori e chiar mai placut
insa mc-urile din romania sunt frcventate de santieristi cu aere de papitoi
cel mai rau soi de oameni

si ca sa ma fac inteles
nu am ceva cu mc in sine
placinta cu visine e chiar buna
am ceva cu rangul de mare restaurant la care e ridicat de cine stie ce pierde vara care nu-si permite sa-si scoata iubita la restaurant
sau sa-i gateasca
conceptul dinner and a movie nu cred ca se referea si la mc
Mi_
Eu v-am întrebat doar cum ati privi McDo în Ro daca preturile ar scadea mâine de 5 ori.
Valheru
tot ca un magazin care vinde carton pe post de chiftele biggrin.gif
champi
QUOTE (Valheru @ Oct 14 2003, 02:33 PM)
tot ca un magazin care vinde carton pe post de chiftele biggrin.gif

Subscriu biggrin.gif
Si mai degraba as lua o placinta cu brinza de la placintaria din colt si as minca-o pe strada. La pret tot asa iese , doar ca e mai buna wink.gif
menthoru'
iese mai ieftin si daca are si stafide face de la mare distanta orice mc.
recomand patiseria de langa cinema patria si ce de vis-a-vis de mc din romana... pe strada ce duce in piata amzei.
cele mai bune placinte cu branza dulce si stafide ... EVER ... pofta mare and ... FORGET ABOUT MC.
Valheru
nu ai manca de la mama ma
Gabriel
acum sa va mai intreb si eu ceva : daca toata lumea critica cu atata asprime McDuck's-urile....atunci de ce sunt atat de pline ?
SORIN
Iarta-i Moshule ca eu halesc pentru toti...si numai dealea duble biggrin.gif

Eu la batranete am sa deschid un loc de shoarma originala si am sa rup toate Mac din Bucuresti tongue.gif

Sorin.
Figaro
MD e junk food. Sistemul de valori e diferit. Pentru americani e un loc ieftin, in care mananci inainte de a intra la serviciu sau in pauza de masa. Similar cu autoservirile noastre, unde gasesti ciorba de burta.

Pentru romani MD a devenit un restaurant de lux. Aici spargi niste bani. Nu merge oricine la MD.
SORIN
Pacat Figaro, pacat ca s-a ajuns la asa situatie. Apropo.. cat mai costa acum un hamburgher??

Sorin.

ps. prieteni smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.