Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine A Inventat Plictiseala?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
aylin
50.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, aylin! smile.gif
black ice
sa ma ierte lumea dar nu ma pot abtine:

Adam a inventat plictiseala. Doar cum crezi ca l-a convins pe D-zeu sa creeze "femeia"? laugh.gif
cameron
Off.. cata dezamagire..
Eu eram convinsa ca eu am inventat starea asta//
Carmi
Ce-i aia plictiseala??? blink.gif blink.gif huh.gif
genicon
Mda... eu cred ca... mda... biggrin.gif cum sa nu. Si daca nu intelegeti... sa stiti ca... da mai bine nu va spun!
Carmi
Geni esti un intelectual!
M-ai lamurit! senq 40.gif 40.gif
Antont
QUOTE (aylin @ Sep 5 2003, 03:28 PM)
Cine A Inventat Plictiseala?

Eu cool.gif ...
genicon
QUOTE (Carmi @ Sep 6 2003, 11:44 AM)
Geni esti un intelectual!

Te rog frumos! Sper ca n-ai zis de incapacitatile mele renale si uneori duiuretice. In ceea ce priveste mult-intens-dezbatutul subiect cu caracter auto-filozofic si auto-critc, conform spuselor lui Ghost care pretinde impertinent ca a inventat aceeasta stare de spirit care se numeste plictiseala. (PUNCT! Stiu ca nu am terminat fraza... biggrin.gif tongue.gif )
Oricum, cred ca motivul adevarat si concluzia (finala, desigur) va fi dezarmanta si deconspirata abia la cel de-al doilea post. Al cui... eu stiu! Pana atunci sa stiti ca... da mai bine nu va spun!
menthoru'
Plictiseala a aparut ca o forma manifestare alergica la distractie, munca si orice alta activitate ce implica mai mult sau mai putin creierul.

Aberez ... nu stiu cine a inventat-o, dar sigur nu a facut un lucru bun.
Afrodita
28.gif 28.gif Sunteti bestiali!! 28.gif laugh.gif laugh.gif
mogaldeatza


Poate ca nu a inventat-o nimeni.Are si ea rostul ei wink.gif
Carmi
poate fi plictiseala indiferenta sau ceva de genu oboseala cronica?

@geni: nuuuu capacitatile duiuretice nu au fost invocate. Da ai grija totusi de ficat tongue.gif (no offense just kiddin)
Afrodita
Stai linistita ca nu prea bea tarii, iar berea face rau la stomac, nu la ficat biggrin.gif
Buei, nush' cine a inventat-o, da' naiba s-o ia, ca ma streseaza rau cand sunt plictisita...Si ca sa scap de asta, avdn in vedere faptul ca nu mai am ce citi, ma apuc de curatenie prin casa, de crosetat, de cusut, scuturat covoare si mananc fratilor, de rup!! Da' tot degeaba laugh.gif
marky
E o vorba : cica numai prostii se plictisesc cool.gif
cameron
David Paulovich Escalona
Plictiseala

E un deliciu să te plictisesti,
zile întregi nefăcînd nimic,
să n-ai preocupări, nici lucru,
e de-a dreptul un vis.

Cînd ai atîtea de făcut,
cînd timpul e atît de scurt,
cînd odihna e o nevoie,
să ai timp liber e o plăcere.

Să adormi fără desteptător,
să te plimbi fără scop, fără grabă,
să vorbesti cu prietenii fără a fi cu ochii pe ceas,
să te gîndesti ce-ai de făcut.

Plictiseala plicitisită e alta,
cea care n-are planuri, nici sarcini,
hoinăreste cu capul în nori, aiurea,
iroseste vremea, risipeste viata.

Cine se pliciseste, o vrea el,
îi lipseste vointa si initiativa,
se lasă în voia traiului comod,
asteaptă totul de-a gata.

Plictisitul să rămînă cu povara lui,
să-si irosească timpul si sănătatea,
eu visez să apuc ziua aceea,
în care n-am să am ce face.


Afrodita
Ma rog ,Marky, o fi pt prosti, da' faza e ca atunci cand vrei sa faci ceva si nu poti , te apuci de alta treaba...Sau stai...Si stand asa si asteptand sa poti face chestia aia care o doresti, te cam plictisesti laugh.gif
Frumoasa poezie Cameron...Chiar ca mi-e dor de o zi in care sa nu am absolut nimic de facut!! O zi de vacanta biggrin.gif
mogaldeatza


Ehe, s-au dus vremurile cand ma trezeam
dimineata si in timp ce-mi beau cafeau alegeam
daca sa merg la cursuri sau sa ma plimb pe
stradutele intortocheate ale Brasovului vechi.
secunda
"Veselia nu e pacat. Ea alunga plictiseala; si din plictiseala vine intristarea (acedia) si nimic nu e mai rea ca aceasta. " (Invataturi ale Sfantului Serafim de Sarov)

"Plictiseala e o boala ce se vindeca prin munca " (Mihail Stanculescu )

"Intr-o zi/ Timpul va vesteji farmecele tale,/ Apoi plictiseala se va instala./ Si atunci ce va fi? Gandeste-te la asta./ Nu vei gasi sprijin/ In puterea iubirii tale/ Pentru ca Dumnzeu nu va binecuvanta/ O unire ca a voastra" (Luiza Carol- spectatoare la "Traviata")

"De multe ori oamenii plictisiti îsi justifică starea datorită anotimpurilor. Dar plictiseala este o in ven tie care nu apartine naturii, ci omului care o acceptă pentru propriul său chin. Dar este o inventie recentă, fiindcă a existat o vreme cînd nimeni nu se plictisea...
Plictiseala seamănă cu o nefericire a celor fericiti sau cu o stare pe care cel întelept n-o cunoaste, dar nebunul o găseste peste tot. Ea este suprema expresie a indiferentei, o formă de lasitate, un fel de judecată cu anticipatie, dar si un rău al cărui remediu îl are fiecare...
În general nu te plictisesti cînd suferi de plictiseală, iar plictisitorul este mereu cel care vorbeste cînd tu vrei să te asculte... "( nu era semnat articolul )

....m-am plictisit de atata vorba de plictiseala hh.gif

user posted image
Figaro
"Munca e o boala ce se vindeca prin plictiseala" (Figaro)

Eveline
....... plictiseala nu a fost inventata ......este si "ea" una dintre acele stari existentiale...
Vegas2002
Nu stiu cine a "inventat-o",insa mie imi da tircoale cam des........,am unele zile cind sint o super plictisita laugh.gif laugh.gif
Figaro
Plictiseala a fost inventata de Marky, Figaro si Catalin, pe Hanu Ancutei. Dar n-a fost inca brevetata.
sorin666
QUOTE (Figaro @ Oct 20 2003, 12:00 PM)
Plictiseala a fost inventata de Marky, Figaro si Catalin, pe Hanu Ancutei. Dar n-a fost inca brevetata.

Iar lenea cronica, sigur de mine smile.gif atentie la copyright spoton.gif
Antont
QUOTE (Figaro @ Oct 20 2003, 12:00 PM)
Plictiseala a fost inventata de Marky, Figaro si Catalin, pe Hanu Ancutei. Dar n-a fost inca brevetata.

Mai da-o naibii de treaba Figaro...Te rog frumos sa respecti copiraitu' ...N-ati inventat voi nimic, da? jamie.gif ...Ia citeste postarea asta ohyeah.gif rofl.gif
allexa
Nu stiu cine a inventat-o, dar probabil era cineva care n-avea ce face biggrin.gif
champi
Nici eu nu stiu cine a inventat-o, dar sigur nu avea internet rofl.gif
Diana-Maria
Unul care ...se plictisea... Acum sa fim seriosi..Cum sa te plictisesti cind sint atitea lucruri de citit, atitea de invatat si atitea de facut?!?
Zau ca nu-i inteleg pe cei care spun ca se plictisesc!!!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.