Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intrebare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
mineo
As avea si eu o intrebare: de ceva timp am niste arsuri stomacale si as
vrea sa stiu daca este posibil sa am ulcer ? Daca da puteti sa imi spuneti
ce sa fac, mai multe simptome ale ulcerului sau sa imi spuneti cu cine sa
vorbesc ? De asemenea as vrea sa stiu cum pot sa 'opresc' aceste arsuri. thanks
Mistinguett
Mineo, Bine-ai venit la Han!
Parerea mea este sa vezi un doctor - nu cred ca e bine sa te iei dupa ce spune lumea pe un forum cand e vorba de sanatate. Un medic e singurul in masura sa puna un diagnostic sa sa-ti prescrie un tratament.
Dar, ca sa nu te simti alungat/a:
Atat cat stiu eu arsurile nu inseamna ulcer, pot fi o gastrita si le poti tine in frau cu o dieta simpla. Oricum, la doctor cu tine!
genicon
Bine ai venit la han, mineo!

In privinta intrevarii tale... la mine cand apar arsuri de genul asta, nu mai beau doua zile si... imi revin biggrin.gif (sunt convins ca la tine nu e aceeasi situatie... dar ziceam asa, sa sti biggrin.gif )
Scarlet
Trebuie sa faci o radiografie .. pentru inceput... apoi, daca totusi nu doresti sa mergi la medic, incerca Rennie, Dicarbocalm, sau capsule de Epigastralgin..... 2-3 zile.... daca aceste arsuri nu se remit..... (daca este vorba despre gastrita), mergi la medic (sa nu fie un ulcer gastric sau duodenal).... depinde de criza, de durata, de intensitatea ei, interferenta cu alimentele... etc.

Sanatate si curaj.... la medic!.

Scarlet
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.