Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:GSM-ul In Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Telefonie fixa si mobila - GSM
Costin
Eu folosesc Connex si as vrea sa trec la Orange. Este o idee buna?
Mihai
Folosesc tot Connex. Se pare ca Orange ofera servicii mai bune.
Ca procente, 53% dintre utilizatori folosesc Connex, 44% Orange, 2% Zapp si 1% Cosmorom.
mihai^
connex folosesc si eu
Antont
Si eu folosesc Connex, dar se pare ca incep sa fie depasiti. Trecerea la Orange pare o idee buna, si eu ma gindesc la asta. Asta daca nu trece Connex la Vodafone, dar nu stiu daca e adevarat sau zvon.
Mihai
De aceasta mutare pe piata GSM auzisem si eu...ramane sa vedem daca e adevarat.
Antont
QUOTE (Mihai @ Mar 4 2003, 10:58 PM)
De aceasta mutare pe piata GSM auzisem si eu...ramane sa vedem daca e adevarat.

Sa speram ca va fi.Ar fi o relansare pt. Connex,la fel cum a fost pt. Dialog fuziunea cu Orange.Parerea mea este ca fara Vodafone,Connex va dispare incet dar sigur.De la circul de anul trecut cu retragerea privilegiilor Kamarad Weekend,au pierdut foarte mult teren in fata Orange.
Mihai
Sunt inca lideri de piata.
Antont
QUOTE (Mihai @ Mar 5 2003, 12:42 AM)
Sunt inca lideri de piata.

Ok,dar privind problema pe termen lung,cit timp isi vor mai mentine pozitia fara o sustinere puternica?
Mihai
Cine au spus ca nu au sustinere?
Uitati-va la campaniile de promovare...nu cred ca se plang de asa ceva.
Antont
De fapt cine e in spatele Connex?Eu stiam de ceva companie americana,dar nu stiu amanunte.
Maximus
IN opinia mea Connex este si va fi lider de piata. NU zic competitia este cheia progresului pt firme si a bunastarii serviciilor pt utilizatori. Deocamdata din cate stiu in spate connexului se afla o companie canadiana la care Vodafone are actuni. Se pare ca vodafone va prelua connex dar nu stiu cand. Oricum nu asta e importanat. In ce ma prieste sunt f multumit de serviciile si mai ales tarifele si preturile la abonamemnte ale connex. Nu aveti decat sa luati si sa comparati. In plus au un sistem de fidelizare f bun .personal dupa 3 ani am 30 min gratuite la connex cu abon de 5 dolari este perfect. Basca ca abonamente de 5 dolari sunt 3 si poti alege tarifele dupa pofta inimii. La orange nu mi se pare a fi ceva atragator iar sistemnul ala de fidelizare pe puncte mi se pare o teapa imensa .
PLus ca in orase la orange li se pierde semnalul, treaba verificata. Acoperirea este la fel asa ca deocamdata raman pe connex. Sfatul meu este sa nu va mutati pana nu sti exact ce pierdeti sau ce castigati la orange. Nu va lasati furati de mirajul portocalei. cool.gif
Apoi fara sa fie nevoie de acest sondaj nu stiu cum se face ca daca cer nr cuiva are connex ceea ce spune multe.
Mihai
Pana acum, din cate vad, nu avem nici un utilizator Zapp sau Cosmorom...
Edi
Maximus...depinde pe cine intrebi. Depinde cercul de prieteni... Eu de exemplu sunt student si majoritatea au Connex. Dar sa stii ca multi au trecut pe Orange in ultimul an. Mai exact pe Orange Free.
Iar cam toate persoanele in varsta pe care le cunosc eu au Orange.
Pe Zapp nu stiu pe nimeni... iar pe Cosmorom cateva persoane.
Cosmoromul din cate stiu eu e in pierdere, deci nu prea stiu cat o sa mai reziste (desi are sustinere financiara destul de puternica).
Zapp e deocamdata la inceput de drum. Marele lor handicap este numarul mic de modele de telefon disponibile.
Asadar, deocamdata, batalia se da intre Orange si Connex... si Connex a cam inceput sa piarda teren.
Eu am si Connex si Orange. Si am testat ceva timp... Acoperirea este intr-adevar mai buna la Connex...la tara de exemplu pe Connex am semnal (din cand in cand), pe Orange nu. In schimb la mine acasa in camera la Orange am semnal maxim, pe cand la Connex doar 50%. Deci depinde foarte mult de zona in care te afli.
Serviciile cele mai bune le ofera Orange dupa parerea mea. Si cum ar spune cineva... au cu ce biggrin.gif
Connexul s-a cam prostit in ultima vreme, scuzati termenul folosit. In acest moment eu as alege Orange fara sa stau prea mult pe ganduri.
Maximus
De curiozitate cate minute gratuite ai la orange pt fidelitate?

Dar fiecare considera ca serviciile celuilalt sunt cele mai bune in functie si de necesitati.
Este o chestie ciclica cand connex luat f multi clienti de la orange, acum poate e invers peste cateva luni invers si tot asa. Pana una alta cel putin dupa nr declara connex are mai multi cu vreo 300 000.
Sa fie sanatoase ambele companii si sa avem de unde alege.
Edi
La abonamentul de 4$ am 15 min pe orice retea dupa 2 ani si 7 min dupa 8 luni.
Asta e... Cred ca trec si eu pe Free rolleyes.gif
Maximus
Si nu ti se pare putin??? Dupa un an ai 10 min la connex dupa 2 20 si dupa 3 , 30 min - adica pt mine arhi-suficient.
Lucrian
Tot pe Connex sunt si eu.
DEEMY
Eu sunt pe Orange si sunt foarte multumit....circul mult prin tara si semnalul e beton...
Apropo nu mai exista abonamentul de 7$ (free)
AIWA
Ambele retele ca sa pot fi sunat de toti amicii smile.gif
In principal totusi e connexul...sint utilizator cam din primele lor zile!
Afrodita
Eu am zapp si conex.La connex am o cartela "fosta" kamarad (care la vremea ei avea centu' in week-end), iar la zapp am un abonament de 60$/luna, 2 tel sinertek, 350 min gratuite in orice retea, 1500 min gratuite cu al meu si acum imi ajunge.Si mai am un zapp cu 30 ore de net gratuit, dupa care platesc 2 centi/min sau ceva la genu'...Oricum abonamentul ala il platim 50-50 cu cineva. Nu stiu ce sa zic exact, acum sunt multumita de zapp, desi e cam nasol ca toate cunostintele au connex,insa imi ajung alea 350 minute lunare.
Mihai
BTW: Esti multumita de calitatea serviciilor de Internet de la Zapp?
Afrodita
Da, sunt foarte multumita.Uneori, foarte rar, se intampla sa mai pierd semnalul, dar nu-i problema ca-si revine repede.Si cum eu am nevoie de pagini net si nu downloaduri, pot spune ca-s foarte multumita.Paginile se deschid aproape automat.
necromanc
Eu folosesc Connex, cartela ... ( Connex Go ) nici o oferta de mult timp.

Ma bate gandul si pe mine sa ma mut pe orange !
black ice
Eu sunt pe Orange de peste un an.
Am abonament Orange Free cu 210 min (30 pt fidelitate). Deocamdata imi ajung smile.gif
Carmi
Cartela Orange (dialogul dinante), nu-mi place ca seara se aglomereaza si am probleme cu prietenii ca-mi reproseaza unele si altele.....hihi uneori chiar imi convine biggrin.gif
Omu'Verde
QUOTE (Maximus @ Mar 13 2003, 12:03 PM)
De curiozitate cate minute gratuite ai la orange pt fidelitate?

La "defunctul" abonament free, s-au dat 30 min dupa 8 luni de abonament... Ceea ce nu e chiar putin, in opinia mea! Acum, au cam dat-o in bara cu noul plan personal... dar sper sa isi revina! dry.gif
gand
Folosesc Orange..deocamdata, de vreo 3 ani..in zona de NV a tarii Orange e tatic.., observ ca stau cam prost cu ofertele in ultimul timp astia de la dialog, isi neglijeaza abonatii, doar pe cei cu cartele ii rasfata, ei nu-i nimica..
YoyoMan
La abonamentul Orange Free (care a fost cel mai de succes abonament d ela Orange dupa parerea mea) dupa 8 luni se adauga 30 de minute la cele 180 si ai 210. Dupa inca 16 luni se mai adauga inca 30 si ai 240 deminute. Nu stiu daca la noul abonament de $9 (care e echivalentul Free) se procedeaza la fel cu minutele de fidelizare.....
Oricum - abonamentul asta e ok - mie imi place si mi se potriveste... Nu am de gand sa renunt la el. blink.gif
cubanezu
hai sa ma laud si io putin. sunt pe connex din 99(cand am facut 18 ani mi-am luat abonament). cel mai mult a contat atunci pt mn reclamele alea cu viitorul suna bine si in general identity brandul lor. pot sa spun k am krescut odata cu ei, am trecut si prin cele 3 secunde, am avut si kamarad cent, am fost suparat pe ei da' mi-a trecut. pentru ca isi respecta clientii, nu ca astia de la orange.acum am 2 abonamente, unu cu 500 de minute cu centu in weekend, si unu unic de 5 dolari. mai am o cartela go pt sms(poate mai prelungesc si ei oferta asta cu 2 centzi) spoton.gif ce sa mai zic, le dau o groaza de bani pe luna, sunt cam dependent de telefon(si nu fac afaceri, doar cu prietenii vb), da tot la connex raman, desi imi place reclama aia la zapp cu factura aia imensa carata de 2 postasi. e kiar haioasa, park ar fi facuta pt mine.
Afrodita
Factura aia chiar e imensa...Asa ca ramai pe connex, trust me, i've been there...brrrr biggrin.gif
desperado
Eu folosec Connex ( am abonament de aproape 6 luni si o cartela go de vreo 3 ani ) dar am si un Orange Prepay ( folosit pentru a trimite mesaje anonime la fete smile.gif ). Imi place mai mult connex totusi .. nu stiu de ce. Am abonamentul UNIC de 5 $ si pana acum nu am avut probleme cu ei.
Dupa mine Connex e super de treaba cu clientii ... cand foloseam GO de la ei ... cam dupa ce implinisem un an ... am avut probleme cu simu ( imi disparea ca 1 $ la fiecare incarcare ... la ei cica aparea .. dar telefonu' nu-i vedea) ... si dupa ce-am sunat la *222 in 5 zile am avut sim nou fara probleme tongue.gif
Zapp n-am incercat ... doar m-am jucat un pic cu al unui prieten. Cine stie ... cand o sa faca nokia terminale pentru zapp o sa-mi iau si eu ( parca ziceau ca o sa faca de pastele cailor smile.gif )
YoyoMan
Intr-adevar - nimic de zis - cei de la connex au fost de fiecare data niste finuti. Mai demult am avut si eu un ConnexGO si de cate ori am sunat la ei pt o nelamurire m-au ajutat si au fost f rabdatori cu neuronul meu nadushit.... biggrin.gif Asa ca - desi sunt utilizator Orange - nu pot zice nik de rau de cei de la Connex. jamie.gif
Afrodita
No, pai daca esti pe orange baga un beep la 0742-34-16-05 sa-ti am nr de tel...Poate ajungem fo data si pe langa casa ta, sa te sunam sa ne dai beutura rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.