Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dictionar Moldovenesc Roman
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Figaro
Tocmai cand credeam ca am vazut totul in Republica Moldova ne trezim cu aparitia unui dictionar moldovenesc roman. Nu am retinut numele autorului si nu cred ca e important. Cert e ca dictionarul exista. Distinsul lingvist moldav cauta se ne convinga de realitatea limbii moldovenesti ca structura autonoma, desi dictionarul pare mai mult o colectie de arhaisme. Domnia sa "uita" ca o limba are si o gramatica proprie, nu doar un simplu dictionar. Un dictionar destul de subtire, daca stam sa-l comparam cu DEX-ul. Chiar foarte subtire, daca ne gandim ca autorul adapteaza dn mers rusisme, inventand cuvinte noi. Exista chiar si neologisme, explicate intr-o maniera care frizeaza fantasticul:

LIDER: Persoana care se afla in fruntea unui grup de tarani imporpietariti. blush.gif

Va dati seama cine e de fapt Bill Gates? Wow!

Si pentru ca spanacul sa fie complet, autorul pipereaza fiertura cu ceva termeni din frumoasa si pitoreasca limba rromales, facand un spagat logic intre substantivul rrom si cel de roman (sic!) Legatura e fireasca mai ales daca luam in calcul si "tenul mai smolit al romanilor". Nu trebuie sa ne simtim jigniti, e doar un mic spirit de umor si gluma, hatru cum s-ar zice, menit sa dea culoare unei lucrari cat se poate de "serioase". Aferim, vorba turcului!

talusa
In caz ca nu stiai chiar totul despre "aberatiile" lansate peste Prut la adresa "fratilor romani",imi permit sa-ti "completez cunostiintele" wink.gif :

http://www.lumeam.ro/119965.html

Si

http://www.lumeam.ro/129968.html

Din acelasi autor (Stati) care a scos la lumina si "Dictionarul"
menthoru'
Cand credeam ca le-am auzit pe toate ...
Parerea mea: sa-i tragem pe rug !!!
OMU'BUN
blink.gif ohmy.gif mad.gif
Cred ca la asemenea grad de ignoranta, nu poti decat sa ramai consternat si sa spui vorba aia batraneasca: "Nu te pune cu prostu',ca are mintea odihnita!!!"... Dar dincolo de ignoranta, mie mi se pare si o mare doza de rautate (ca sa nu-i spun razbunare ) absolut constienta, iar asta zic eu ca se justifica prin dezamagirea fata de faptul ca Moldova s-ar fi asteptat din partea Romaniei la un semn concret de bunavointa pentru fratii de dincolo de Prut. Cum unirea nu va avea loc nici macar prin efortul neobositului CVTudor, "strugurii" au devenit atat de sus si de acri, ca nici un adjectiv negativ, spus cu patima, nu este prea mult, pentru ca unii sa-si exteriorizeze ...refularile. Oare este cineva (dintre cei care sa conteze din punctul nostru de vedere!) sa ia in serios aceste bazaconii? Eu as zice ca mai degraba autorul a consfintit zicala; "Daca tacea, filosof ramanea!..."
Brotacul
"E PROSTI DOMLE' " ha-ha-ha-ha-ha
Incredibil dar adevarat......Mihai Viteazul Cuceritorul...hahahahahaha
Boala grea care se trateaza cu funia ,ghilotina,pluton,lama,diazepam
talusa
Unde esti tu Tzepes doamne... wink.gif ohmy.gif
champi
Iti sta mintea in loc vazind cum pot sa denatureze unii istoria blink.gif
Stati asta e dus rau cu pluta.
talusa
Si uite ca "nu a fost internat" in Republica Moldova!

Poate i-au fost comandate acele afirmatii? ohmy.gif
sorin666
Daca are cineva o copie in format "*.doc" sa-mi dea si mie un mail biggrin.gif
talusa
Ma scuzati dar nu am gasit un subiect mai potrivit unde sa postez urmatorul mesaj(eu in afara rubricii de politica nu ma "aventurez" wink.gif

Studiu
Incredibil... dar functioneaza.


==================================================
"Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nucntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utiima liertasa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpetasi tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e dincuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutui ca unirtneg."
==================================================


E uimitoare capacitatea creierului uman de a reconstitui datele.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.