Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Re: Pasta De Dinti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > Arhiva Editoriale
Mihai
Comentarii referitoare la materialul 'Pasta de Dinti', semnat de Tudy.
bdl
Tudy,
Interesanta povestirea si ideea e interesanta.
Dar atentie la detalii. Un ex: bateriile de artilerie sint plasate mult in spatele liniei frontului. In mod normal, un grup mic de oameni prin infiltrare poate ajunge la ele, dar o companie in mod normal, adica pe calea atacului niciodata.Pt ca atunci cind frontul e rupt ele sint repliate mai in spate pe o noua pozitie. Chiar daca e vorba de al doilea razboi mondial, tactica e cam aceiasi. Principiile de baza ale luptei au ramas aproape neschimbate de de-a lungul istoriei.Armele s-au schimbat, principiile f putin.
Tudy
Recunosc, poate exprimarea folosita acolo e un pic mai ambigua. Eu ma refeream atunci la "achievements"-urile respectivului individ, nu neaparat la situatia in plina desfasurare. Citez:

"Locotenentului i se paru atunci ca toata acea lupta fusese în zadar. Excelent strateg, reusise sa ocupe pozitiile a doua baterii de artilerie ale dusmanului. Dar toata acea truda ar fi urmat sa se dovedeasca a fi inutila, în cazul în care vuietul motoarelor avioanelor nu le-ar fi dat de veste ca se apropie întariri..."

Fraza cu "Excelent strateg..." e "off-topic", si descrie un "previous achievement". El acum se afla in transee, dupa cum se poate afla in continuarea textului... smile.gif
bdl
Am priceput.
Macar explica in ce situatie se afla fara a da detalii prea multe.Ex: locotinentul ocupase pozitia printr-o tactica adecvata. Nu spui ce pozitie, nu spui ce tactica.
Hint: strategia nu e totuna cu tactica. E corect sa spui " locotenetul e un bun tactician" dar sa-l numesti strateg deja e prea mult pt un locotenent. wink.gif
Prietenii stiu de ce.
Oricum, ti-am zis , ideea e buna, structura si cursivitatea imi plac si e captivanta.
Keep it up! 40.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.